کد خبر:۳۳۷۷
تاریخ انتشار: ۲۶ آذر ۱۳۸۸ - ۰۸:۴۹
تعداد بازدید: 3179
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
نطق هاي آتشين اقليت در مجلس
مدتي بود که نطق هاي انتقادي فراکسيون اقليت تريبون بهارستان را حاشيه ساز نکرده بود چراکه طي هفته هاي اخير نوبت ناطقي به صورت تصادفي در اختيار چهره هاي...
دفاع ناطقان اصلاح طلب مجلس از آرمان هاي سران اصلاحات نظم جلسه ديروز بهارستان را به هم زد.فريادهاي «مرگ بر منافق» واکنش اصولگرايان بهارستان به نطق هاي انتقادي محمدرضا تابش و نصرالله ترابي - دو عضو فراکسيون اقليت - بود که سبب شد براي دقايقي نظم جلسه علني مجلس مختل شود.

به گزارش اعتماد، مدتي بود که نطق هاي انتقادي فراکسيون اقليت تريبون بهارستان را حاشيه ساز نکرده بود چراکه طي هفته هاي اخير نوبت ناطقي به صورت تصادفي در اختيار چهره هاي اصولگرا قرار گرفته بود و اگر زماني به اصلاح طلبان مجلس اختصاص مي يافت انتقادات شان را در لفافه به گوش ملت مي رساندند. اما به نظر مي رسد وارد کردن اتهام هتاکي به تمثال امام راحل به اصلاح طلبان و حاميان شان و تخريب شدن اصلاحات در حوادث اخير به اهرمي براي نقادي اعضاي فراکسيون خط امام(ره) از تريبون مجلس تبديل شده بود.چنانچه ديروز محمدرضا تابش دبير اين فراکسيون در جايگاه ناطقان مجلس از حمله به دانشجويان انتقاد کرد و خواستار آزادي زندانيان شد.

وي در نطقش که با فريادهاي «دو- دو» اصولگرايان همراهي مي شد، اعتماد عمومي را بزرگ ترين عامل بقاي کارآمدي هر نظام سياسي دانست و گفت؛ «اعتماد عمومي بزرگ ترين عامل بقاي کارآمدي هر نظام سياسي است که بر پايه فضاي آزاد سياسي، حاکميت قانون، رسانه هاي مستقل و منتقد و احزاب و نهادهاي مدني قدرتمند بنا مي شود. بايد بپذيريم که امروز مهم ترين سرمايه اجتماعي در کشور ما که اعتماد نخبگان و مردم به حکومت است، در سطوح مختلفي خدشه دار شده است.

وي افزود؛ اين بحران به هر نامي که باشد امروز روي همه ابعاد اداره کشور اثر گذاشته است. بحران مزبور صرفاً سياسي نيست. نمي توان از کنار آثار اقتصادي، اجتماعي، هنري، فرهنگي و حتي ورزشي آن به سادگي گذشت. وقوع آن در شرايطي است که جامعه ما به رغم برخورداري از منابع و ظرفيت هاي فراوان معنوي و مادي با مسائل و مشکلات اساسي روبه رو است. کشور با داشتن دومين ذخاير گازي و چهارمين منابع نفتي جهان، جمعيت جوان تحصيلکرده، موقعيت استثنايي تاريخي و جغرافيايي، اکنون با چالش هاي جدي چون فقر شديد و ورود 30 درصد جمعيت کشور به زير خط فقر مطلق (مطابق معيارهاي جهاني)، روبه رو است.تابش با تاکيد بر اينکه علاوه بر اين حرمت شکني، اين روزها مکان هاي مقدس، سرمايه ها، شخصيت هاي انقلاب و انسان هاي صاحب احترام نيز در معرض حرمت شکني هاي تاسف برانگيز هستند ادامه داد؛ هتک حرمت دانشگاه و حمله به دانشجويان در روز دانشجو و پس از آن به هر بهانه و با هر لباس و به هر صورتي که باشد، ضايعه يي جبران ناپذير است که به اعتماد عمومي وارد مي شود.دبير فراکسيون اقليت افزود؛ بپذيريم که اداره و مديريت کشور نيازمند استفاده از تمام توانمندي ها است و بايد از نخبگان، متخصصان، کارآفرينان و شايستگان جامعه استفاده کرد. اگر به آنها کاري درخور داده نمي شود لااقل خانه نشين و محدود و زنداني نشوند. اگر به آنها تريبوني داده نمي شود، لااقل جلوي قلم، زبان، نشريه و کتابشان گرفته نشود. در اين جهت آزادي مطبوعات و احزاب و نهادهاي مدني، رفع محدوديت از دانشگاهيان و دانشجويان، آزاد شدن همه زندانيان و رسيدگي به اتهامات کساني که واقعاً جرمي مرتکب شده اند در دادگاه هاي صالحه، مستقل و بدون تاثير از مراکز قدرت يک ضرورت است.

وي در پايان تاکيد کرد؛ آنچه امروز مي تواند مبنا و شروعي براي حل بحران باشد، بازگشت به قانون و در راس آن قانون اساسي است؛ امري که بارها مورد تاکيد مقام معظم رهبري نيز قرار گرفته است. بايد تمام اصول قانون اساسي را به يک چشم ديد و بخشي از آن را که مي تواند در قاطبه ملت به خصوص نسل جوان ايجاد اعتماد بيشتر کند، يعني فصل سوم آن «حقوق ملت» را از سوي حکومت به طور عملي مورد توجه قرار داد. بازگشت به حق مردم، بازگرداندن اعتماد، اميد و نشاط به جامعه است.

فريادهاي مخالفت اصولگرايان در انتقاد به نطق تابش صحن مجلس را پر کرده بود که نصرالله ترابي تريبون را از دبير فراکسيون متبوعش تحويل گرفت و سخنانش را با بيتي از حافظ «من ارچه در نظر يار خاکسار شدم/ رقيب نيز چنين محترم نخواهد ماند» و ياد و بزرگداشت امام(ره) آغاز کرد و گفت؛ بدانيد و بدانند که حضرت علي(ع) فرموده اند دنيا دو روز است؛ يک روز براي تو، يک روز عليه تو. نماينده شهرکرد انتقادهايش از فضاي فعلي کشور و حوادثي که رخ داده اند را آغاز کرد و گفت؛ «بدانيد و بدانند زمزمه محاکمه مسوولان سابق کشور يعني محاکمه گذشته انقلاب...» جمله ترابي به پايان نرسيده بود که فريادهاي مرگ بر منافق اصولگرايان مانع از شنيدن سخنان وي شد. ترابي در ميان موج اعتراضات اصولگرايان به ويژه حاميان احمدي نژاد در مجلس به سخنان خود ادامه داد و سپس شعري از زهرا رهنورد قرائت کرد که؛ «... عده يي مي پرسند آيا انقلاب از گذشته خود پشيمان شده است؟بي مزد بود و منت هر خدمتي که کردم/ يا رب مباد کس را مخدوم بي عنايت...»

وي با تاکيد بر اينکه بالاترين حب که از حب فرزند و مال و شهوت هم بالاتر است، حب رياست و حفظ قدرت است، در لابه لاي جنجال اکثريت عليه نطقش افزود؛ رنگ سبز سيادت موسوي ذاتي و رنگ سبز انتخاباتي قرعه فال صدا و سيما بود که ذات و عرض يکي شد.

نماينده شهرکرد تاکيد کرد؛ علاقه مردم به رنگ سبز نشات گرفته از علاقه مردم به پيامبر، امام (ره) و انقلاب و صداقت ميرحسين موسوي بود پس جدا کردن موسوي و طرفداران سبز او از انقلاب و امام و جمهوري اسلامي خطايي استراتژيک است. وي در لابه لاي همهمه اصولگرايان سخنانش را با شعر «گرگ ها خوب بدانند»ادامه داد که فضاي مجلس را متشنج تر کرد تا جايي که چند تن از نمايندگان حامي دولت با کوبيدن روي ميز خواستار ممانعت هيات رئيسه از ادامه نطق ترابي شدند. ترابي در پايان نطقش تصريح کرد؛ بدانيد و بدانند که عده يي دوشادوش دشمنان انقلاب به دنبال ضدانقلاب سازي هستند و آنچنان پا را فراتر گذاشته اند که حتي وقتي نوه حضرت امام، فرزند شهيد بهشتي، فرزند شهيد مطهري، فرزند شهيد همت و سايرين طبق سليقه و خواست آنها صحبت نمي کنند، آنها را هم در خط ضدانقلاب مي شمارند.

جنجال اصولگرايان بر سر نطق اصلاح طلبان

ترابي از جايگاه ناطقان مجلس پايين نيامده بود که جمعي از نمايندگان اصولگرا با در دست گرفتن کتاب آيين نامه مجلس خواستار تذکر به رئيس جلسه شدند. در اين بين جواد جهانگيرزاده نماينده اروميه در قالب تذکري خطاب به محمدرضا باهنر که رياست جلسه را بر عهده داشت، گفت؛ رئيس جلسه بايد در راستاي ايجاد وحدت مانع از انتشار چنين مواضعي از تريبون مجلس شود. وي افزود؛ شرايط کشور به صورتي است که بايد وحدت مد نظر قرار گيرد و انتقادات بايد کنترل شده بيان شود. نماينده اروميه ادامه داد؛ چنانچه قرار است حرفي زده شود خط امام و رهبري بايد در نظر گرفته شود.

اين سخنان جهانگيرزاده انتقاد مصطفي کواکبيان عضو فراکسيون اقليت را در پي داشت. کواکبيان فرياد مي زد اين عدالت نيست که به اسم وحدت مانع از بيان انتقادات شد. فريادهاي کواکبيان سبب شد فضاي مجلس که با تذکر جهانگيرزاده به حالت عادي بازگشته بود مجدداً ملتهب شود و اصولگرايان به اعتراض او واکنش نشان دهند. در پي اين امر بود که برخي از اصولگرايان چون رسايي، حسينيان، موسي قرباني و اصلاح طلبان به سمت صندلي کواکبيان رفتند و دور او تجمع کردند. در اين هنگام باهنر در پاسخ به فريادهاي کواکبيان و تذکر جهانگيرزاده گفت؛ خواهش ما از نمايندگان اين است که خانه ملت لنگرگاه آرامش بخش براي جامعه باشد و با سخنان نسنجيده فضاي مجلس ملتهب نشود. باهنر تصريح کرد؛ اين فضاي ملتهب را نيروهاي تخريب کننده خارج از مجلس که مقاصد خاصي دارند شارژ مي کنند. باهنر همچنين خواستار آرامش مجلس شد.تهيه كننده:فرزانه آئيني؛
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: