کد خبر:۳۳۶۸
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۳۸۸ - ۰۸:۳۸
تعداد بازدید: 7389
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
یک برگه برای ثبت ازدواج موقت به شناسنامه افزوده شود
برای اینکه مشکل فساد، بی بند وباری و تجاوز در جامعه کاهش پیدا کند باید زودتر موضوع ازدواج موقت را در میان جوانان توسعه دهیم و فرهنگسازی را آغازکنیم
ازدواج موقت راهی برای کاهش تجاوزها

فرهاد تجری یکی از اعضای کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قانونمند شدن ازدواج موقت می تواند از تعدی، سو استفاده، اعمال خلاف عرف و تجاوزها جلوگیری کند گفت: ازدواج موقت امری شرعی است و قانون هم از آن تبعیت خواهد کرد بنابراین اگر قانونی شفاف در این باره تصویب شود قطعا افراد نیز با شناسایی چارچوبها می‌توانند از این حق شرعی و قانونی استفاده کنند تا متوسل به راههای غیرقانونی و غیر شرعی نشوند.

عضو کمیسون فرهنگی نیز در گفتگو با فردانيوز گفت: برای اینکه مشکل فساد، بی بند وباری و تجاوز در جامعه کاهش پیدا کند باید زودتر موضوع ازدواج موقت را در میان جوانان توسعه دهیم و فرهنگسازی را آغازکنیم.

سید محمد جواد ابطحی با بیان اینکه تمام مراجع و علما در این مورد نظر مثبتی دارند گفت: در باره طرح ازدواج موقت روحانیون باید پیشقدم شوند و جامعه را آماده این موضوع کنند. روحانیون و به خصوص روحانیون مجلس باید به عنوان متولیان این طرح وارد میدان شده تا راه فساد به روی جوانان بسته شود.

وی در پایان افزود: بهتر است برای اینکه هیچ گونه سو استفاده ای از طرف مردانی که متاهلند پیش نیاید سازمان ثبت احوال با همکاری مجلس شورای اسلامی برگه ای برای ثبت ازدواج موقت نیز در داخل شناسنامه اضافه شود که همه چیز در این خصوص قانونمند شود.

موسی قربانی عضو کمیسیون حقوقی مجلس نیز گفت: بسیاری ترجیح می‌دهند که این ثبت در شناسنامه صورت نگیرد و نمی‌خواهند برای یک امر موقت عواقب دائمی ایجاد کنند. برای چنین مواردی دفاتر ثبت برگه‌های ویژه‌ای طراحی کرده‌اند که در آن مشخصات دو طرف و شرایط ازدواج موقت ثبت می‌گردد.

جواد آرين منش ، نماينده مشهد در مجلس شوراي اسلامي افزود: اینکه دختر و پسری با هم دوست شوند به طور مثال باهم کوه بروند، مهمانی بروند و یا رفت و آمد کوتاهی با یکدیگر داشته باشند ازدواج موقت می‌تواند موثر باشد تا مانع از خارج شدند دختر و پسر از حدود و قوانین اسلام شوند.

وي يادآور شد: جوانان برای اضای نیازهای عاطفی و جنسی خود اغلب یا از راه ارتباطات غیر شرعی که همان دوستیهای خیابانی است وارد می‌شوند که مورد پسند جامعه نیست یا گرایش به ازدواج موقت و صیغه دارند که این هم هنوز درمیان جوانان و خانواده‌هایشان جایگاه چندانی ندارد و عده کمی به این سمت حرکت می‌کنند.

نایب رییس کمیسیون قضایی مجلس با تاکید بر اینکه نمی توان در جامعه ای که اسلامی است با ازدواج موقت مخالفت کرد گفت: هر جوانی که به سن قانونی و بلوغ می رسد چه پسر و چه دختر نیاز به ازدواج دارد از این رو باید یا مسئولین شرایط ازدواج دائم را فراهم کنند یعنی مشکل مسکن، اشتغال، جهیزیه برای دختران و امثال اینها را حل کنند یا اینکه در فکر مقدمات ازدواج موقت برای جوانان باشند.

مرادی با انتقاد از جو موجود جامعه یادآور شد: واقعا باعث تعجب است که چرا جامعه‌ای که ادعای اسلامی بودن دارد با این مسئله برخورد خشن دارد. باید فرهنگ مردم را در این باره عوض نمود.باید از دوران کودکی در کتابهای دینی مسئله ازدواج موقت آموزش داده شود تا از این طریق این نوع ازدواج در کشور رواج داده شود.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۳
رکسانا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۲ - ۱۳۸۹/۰۶/۱۸
0
0
شماحتماخبرندارید که بیامبراسلام ازدواج موقت را حرام اعلام کرده است(درجنگ خیبرودرمسجدبیامبر).
بنده خدا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۱ - ۱۳۹۰/۰۲/۱۳
1
0
ركسانا خانم از خودت فتوا دادي اين همه عالم وروحاني و مفتي خبر ندارن شما از ترس اينكه شوهرت ازدواج موقت بكنه خالي بستي
بهاره
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۵ - ۱۳۹۱/۰۲/۱۶
0
1
کار بسیار خوبیه که ما جوانان بتونیم ازدواج موقت کنیم.اما به دختران هم بی اذن پدر این امکان را بدهند
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: