کد خبر:۳۳۶۰
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۸۸ - ۲۱:۴۶
تعداد بازدید: 2098
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
رهبر انقلاب: همه کارها بايد با آرامش انجام شود
ايشان حفظ آرامش و امنيت را مهمترين وظيفه برشمردند و خاطرنشان کردند: دشمناني که به دنبال ايجاد ناامني و اغتشاش هستند با مردم طرف هستند
به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري، حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي امروز يکشنبه در آستانه ماه محرم در ديدار هزاران نفر از طلاب، روحانيون، فضلا، اساتيد حوزه هاي علميه و جمعي از ائمه جماعات مساجد تهران ، در سخنان بسيار مهمي، تبليغ صحيح را ايجاد روشنگري و شاخص سازي در جامعه بخصوص در دوران فتنه دانستند و با اشاره به قضاياي بعد از انتخابات بويژه اقدام اخير دشمنان ملت ايران در اهانت به امام راحل (ره)، از حضور آگاهانه مردم در صحنه، قدرداني و همه آحاد مردم بويژه دانشجويان را به آرامش دعوت و خاطرنشان کردند: اين بناي استوار که هندسه آن الهي است و بناي آنهم با دست يک مرد الهي پايه ريزي شده و بقاي آن نيز به پشتوانه يک ملت الهي است، استوار خواهد ماند، و مخالفان آن به اهداف خود نخواهند رسيد.

حضرت آيت الله خامنه اي در تبيين نقش تبليغ و روشنگري صحيح در دوران فتنه به قضاياي بعد از انتخابات اشاره کردند و افزودند: بعد از انتخابات، متأسفانه عده اي قانون شکني، و ايجاد اغتشاش کردند و زمينه اي را به وجود آوردند که دشمنِ مأيوس و نااميد، جان بگيرد و آنقدر جسارت پيدا بکند، که در مقابل چشم انبوه دانشجويان علاقه مند به امام، انقلاب و نظام اسلامي به امام (ره) اهانت کند.

ايشان خاطرنشان کردند: اين اهانت بزرگ، نتيجه آن قانون شکني ها و دل خوش کردن به تشويق هاي رسانه هاي بيگانه بود و حالا که اين خطاها و کارهاي اشتباه انجام شده، براي پنهان کردن آن، به فلسفه بافي و استدلال تراشي روي آورده اند.

رهبر انقلاب اسلامي اينگونه فلسفه بافي ها بعد از خطاهاي مکرر را عامل اصلي فتنه و غبارآلود شدن فضا دانستند و تأکيد کردند: عده اي با شعار طرفداري از قانون، عمل خلاف قانون انجام مي دهند، اين عده شعار طرفداري از امام مي دهند، اما کاري مي کنند که نسبت به امام (ره) چنين گناه بزرگي انجام شود و دشمنان با خوشحالي براساس اين اقدامات، تحليل کنند و بعد هم برضد مصالح ملي و ملت ايران، تصميم بگيرند. مشکل اصلي همين حرف ها و عمل هاي فريبکارانه و غبارآلودگي فضا است.

حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: آن کسي که براي اسلام، انقلاب، و امام کار مي کند، به محض اينکه ببيند، حرف و حرکت او موجب ايجاد جهت گيري بر ضد اصول شده، بلافاصله متنبه مي شود و مسير خود را اصلاح مي کند. اما چرا اين آقايان متنبه نمي شوند.

ايشان خاطرنشان کردند: وقتي از اصلي ترين شعار جمهوري اسلامي، يعني استقلال، آزادي، جمهوري اسلامي، اسلام آن حذف مي شود، آقايان بايد به خود بيايند و بفهمند که راه غلطي را مي روند، وقتي در روز قدس که اساس آن براي دفاع از فلسطين و مقابله با رژيم صهيونيستي است، به نفع رژيم غاصب و برضد فلسطين شعار داده مي شود، بايد متنبه شوند و تبري خود را از اين جريان اعلام کنند.

رهبر انقلاب اسلامي افزودند: چرا هنگامي که سران ظلم و استکبار که مظهر آن امريکا، فرانسه و انگليس است از آنها حمايت مي کنند، متنبه نمي شوند. چرا هنگامي که افراد فاسد فراري و سلطنت طلب و توده اي از آنها حمايت مي کنند، به خود نمي آيند و متوجه نمي شوند که مسير آنها غلط و اشتباه است؟

حضرت آيت الله خامنه اي تأکيد کردند: چشم خود را باز کنيد و از اين جريان تبري بجوييد. آيا مي شود به بهانه عقلانيت، اين حقايق روشن را ناديده گرفت. ناديده گرفتن اين حقايق، درست نقطه مقابل عقل است.

ايشان خاطرنشان کردند: عقل حکم مي کند، در قضيه اهانت به امام (ره) بجاي آنکه منکر اصل قضيه شويد، اهانت را محکوم کنيد و بالاتر از آن به حقيقت و عمق اين اقدام پي ببريد و متوجه شويد که دشمن کجا را هدف گرفته و بدنبال چيست.

رهبر انقلاب اسلامي افزودند: اين برادران سابق ما که اسم و رسم خود را مديون انقلاب اسلامي هستند، چرا به خود نمي آيند و چرا نمي بينند که دشمنان انقلاب و امام چگونه از سخنان و اقدامات آنان خوشحالند و کف و سوت مي زنند و عکس آنان را سردست گرفته اند.


حضرت آيت الله خامنه اي با تأکيد بر اينکه انتخابات براساس قانون انجام و تمام شد و اشکالي هم بر آن وارد نبود، خاطرنشان کردند: پايبندي به قانون اقتضا مي کند که اگر رئيس جمهور منتخب را هم قبول نداشته باشيم، اما در مقابل قانون خاضع باشيم و به آن احترام بگذاريم.

ايشان با اشاره به جدايي برخي ياران امام و انقلاب در دوران امام و زاويه پيدا کردن آنان با امام (ره) و مطرود شدنشان، افزودند: اين مسائل بايد براي همه ما عبرت باشد البته من همانگونه که در نمازجمعه گفتم قائل به جذب حداکثري و دفع حداقلي هستم ولي برخي افراد ظاهراً خودشان اصرار بر فاصله گرفتن از نظام، و طرد شدن دارند.

رهبر انقلاب اسلامي عده قليلي را که بواسطه سخنان و حرکات برخي افراد جسارت پيدا کرده و در مقابل نظام ايستاده اند، در برابر عظمت ملت ايران، صفر دانستند و تأکيد کردند: اين نظام، نظام الهي است و در طول سي سال گذشته، خداوند متعال بارها لطف و حمايت خود را در حق نظام اسلامي نشان داده است و اگر ما با خدا باشيم قطعاً خدا هم با ما خواهد بود.

حضرت آيت الله خامنه اي خاطرنشان کردند: مطمئناً دشمنان نظام اسلامي و جهانخواراني که مي خواهند با منطق هاي مغلوط بر دنيا مسلط شوند، از اين ملت و ملت هاي مستقل تو دهني خواهند خورد.

ايشان با تأکيد بر اينکه دشمنان نظام، همچنان انقلاب اسلامي، امام راحل عظيم الشأن، ملت مقاوم ايران و جوانان اين ملت را نشناخته اند، افزودند: دانشجويان، امروز از لحاظ علمي و معنوي جزو برترين دانشجويان هستند و همواره هوشيارانه در صحنه حضور دارند و در قضاياي اخير هم بارها امتحان خوبي داده اند.

رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به خشم و ناراحتي قشرهاي مختلف مردم، در پي اهانت به امام راحل (ره)، اين واکنش ها و اعلام برائت ها را به حق و مناسب دانستند و تأکيد کردند: همه بايد آرامش خود را حفظ کنند و بدانند کساني که در مقابل ملت قرار گرفته اند، بي ريشه هستند و در برابر عظمت ملت ايران و انقلاب اسلامي توانايي ماندن نخواهند داشت.

حضرت آيت الله خامنه اي با تأکيد بر اينکه اگر لازم باشد مسئولان و حافظان قانون، به وظيفه خود عمل خواهند کرد، افزودند: البته دانشجويان موظفند، افرادي را که منشأ فساد هستند، شناسايي و به ديگران معرفي کنند اما همه کارها بايد با آرامش انجام شود.

ايشان حفظ آرامش و امنيت را مهمترين وظيفه برشمردند و خاطرنشان کردند: دشمناني که به دنبال ايجاد ناامني و اغتشاش هستند با مردم طرف هستند و البته دستگاههاي قانوني هم وظايفي دارند که بايد به وظايف خود عمل کنند.

رهبر انقلاب اسلامي تأکيد کردند: دشمنان ملت ايران و نظام اسلامي همچون کف روي آب هستند که از بين خواهند رفت و آن چيزي که باقي مي ماند اصل نظام اسلامي است.

***

حضرت آيت الله خامنه اي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به سه مناسبت مهم روز مباهله، ماه محرم، و سالروز وحدت حوزه و دانشگاه، پيام اصلي اين سه مناسبت را ابلاغ حقيقت و روشنگري مردم بيان کردند و افزودند: پيامبر اسلام (ص) در روز مباهله، به منظور روشنگري مردم و شاخص سازي براي حق و باطل، عزيزترين انسانها را به صحنه آورد و در روز عاشورا نيز امام حسين (ع) براي بيان حقيقت و روشنگري در طول تاريخ، عزيزترين عزيزان خود را به وسط ميدان آورد و با گفتار و عمل و با پرداخت هزينه اي سنگين، به ابلاغ حقيقت پرداخت.
ايشان هدف اصلي وحدت حوزه و دانشگاه را نيز، برقراري پيوند حقيقي و استفاده از ظرفيت هاي معنوي و مادي اين دو مجموعه اثرگذار دانستند و تأکيد کردند: در اين مناسبت نيز هدف اصلي تبليغ پيام الهي و ابلاغ حقيقت است.

رهبر انقلاب اسلامي، پايه هاي اصلي تبليغ را، بصيرت، يقين و عمل برشمردند و خاطرنشان کردند: در تبليغ بايد بصيرت و ايمان قلبي متعهدانه و يقين به پيام وجود داشته باشد تا براساس آن عمل و حرکت شکل گيرد و در واقع چنين تبليغي، عمل صالح خواهد بود.

حضرت آيت الله خامنه اي با تأکيد بر اينکه لازمه و شرط اصلي تبليغ صحيح، جريان سازي، گفتمان سازي، و شاخص سازي است، افزودند: اين جريان سازي و شاخص سازي نيازمند برنامه ريزي دقيق و مستمر است و يکي از نيازهاي اصلي حوزه هاي علميه براي تبليغ، لزوم وجود مرکز برنامه ريزي و نيازسنجي به منظور تبليغ صحيح و جريان سازي است.

ايشان هدف از گفتمان سازي در تبليغ را، ارتقاي انديشه و معرفت ديني در مردم دانستند و خاطرنشان کردند: رشد معرفت ديني مردم اگر همراه با تعهد باشد، عمل را در جامعه بوجود خواهد آورد.

رهبر انقلاب اسلامي ماه محرم را بهترين فرصت براي تبليغ صحيح، و شاخص سازي در جامعه بويژه در دوران فتنه، برشمردند و افزودند: در دنيايي که اساس کار دشمنانِ حقيقت بر فتنه سازي است، اساس کار طرفدارانِ حقيقت بايد بر بصيرت و راهنمايي باشد.

حضرت آيت الله خامنه اي در تبيين دو شرط اصلي تبليغ افزودند: تبليغ و بيان حقيقت اگر در مسير الهي و براي خدا و همراه با اخلاص باشد و در اين مسير هم از غيرخدا يعني قدرتمندان و طواغيت هراسي به دل راه داده نشود، قطعاً نتيجه بخش و اثرگذار خواهد بود.

حضرت آيت الله خامنه اي در جمع بندي موضوع تبليغ صحيح و شرايط و لوازم آن تأکيد کردند: اقدام همراه با يقين و شجاعت، و حساب و کتاب آن را به عهده خدا گذاشتن، چارچوب اصلي تبليغ اسلامي است.

ايشان نکاتي را هم درخصوص تبليغ و عزاداري در ماه محرم بيان کردند و افزودند: بايد سعي شود همانگونه که امام راحل (ره) در سخني ژرف نگرانه فرمودند، عزاداريها در محرم به شکل سنتي و همراه با روضه خواني و اشک براي مصائب امام حسين (ع) و خاندان ايشان باشد.
رهبر انقلاب اسلامي روضه خواني و ذکر مصيبت را پيوند عاطفي با اولياء الهي و پشتوانه بسيار ارزشمند براي پيوند فکري و عملي با معارف ديني دانستند و افزودند: اين پيوند عاطفي در واقع همان مودتي است که در قرآن کريم آمده و اگر اين مودت نباشد، ولايت و اطاعت هم وجود نخواهد داشت و ممکن است همان بلايي که بر سر امت اسلامي در دوران هاي اول بدليل کنار گذاشتن مودت آمد، تکرار شود.

حضرت آيت الله خامنه اي تأکيد کردند: تشريح حوادث عاشورا و ذکر مصيبت لازم است و عده اي از موضع روشنفکري نگويند که چه نيازي به ذکر مصيبت و گريه است.

ايشان درخصوص عزاداري سنتي خاطرنشان کردند: انجام عزاداري به شکل متعارف آن و حرکت بصورت دستجات سينه زني و بلندکردن علم و ذکر مصيبت موجب بيشتر شدن ارتباطات عاطفي مردم خواهد شد اما بايد از برخي اشکال عزاداري، همچون قمه زني که بد و ناصحيح است و قبلاً هم بر ترک آن تأکيد شده پرهيز شود.
رهبر انقلاب اسلامي در ادامه سخنان خود و در تشريح اهميت تبليغ و روشنگري حقيقت، در زمان فتنه، به دوران پيامبر (ص) و حضرت علي (ع) اشاره کردند و افزودند: در زمان پيامبر (ص) بيشترين مسائل در خصوص روشنگري، مربوط به منافقين بود و در زمان حضرت علي (ع) هم اصلي ترين چالش، مواجهه با افراد مدعي اسلام بود که به دليل هواهاي نفساني در مسير اشتباه، حرکت مي کردند.
حضرت آيت الله خامنه اي، چنين شرايطي را، دشوار و پيچيده خواندند و خاطرنشان کردند: در چنين شرايطي، مسائل براي مردم مشتبه مي شود و خواص گرفتار شک و ترديد مي شوند و اين شکِ خواص، پايه حرکت صحيح جامعه اسلامي را همچون موريانه مي جَوَد.
ايشان يکي از مشکلات کنوني جامعه بين المللي را در شرايط کنوني، همين مسئله دانستند و افزودند: در سطح بين المللي، دشمنان از همه ابزارها براي مشوه کردن اذهان مردم اعم از عوام و خواص استفاده مي کنند که از جمله آنها ميتوان به شعارها و ادعاهاي قانونگرايي، حمايت از حقوق بشر، و طرفداري از مظلوم اشاره کرد.

رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به سخنان چند روز پيش رئيس جمهور امريکا که مدعي لزوم پاسخگويي دولتهاي قانون شکن شده بود، خاطرنشان کردند: کدام دولت قانون شکن تر از دولت امريکا است که براساس يک دروغ، عراق را اشغال و اين همه مصائب را بر ملت عراق وارد کرد.
حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: دولت امريکا براساس کدام قانون، به اشغالگري خود در عراق ادامه مي دهد و براساس کدام قانون، نيروهاي نظامي خود را در افغانستان افزايش مي دهد و هر روز تعدادي از مردم بيگناه اين کشور را به خاک و خون مي کشد.

ايشان با تأکيد بر اينکه دولت امريکا مظهر بي قانوني در جهان است ولي در ظاهر به گونه اي ديگر عمل مي کند، افزودند: معني فتنه همين است و براي مقابله با اين جريان گنداب فاسد که تلاش دارد با ابزارهاي مختلف خود در افکار عمومي جهان رسوخ پيدا کند، تنها راه، روشنگري و بيان حقيقت است، که وظيفه اي سنگين بشمار مي رود.

رهبر انقلاب اسلامي، ترويج اختلافات مذهبي را يکي ديگر از شيوه ها، براي ايجاد ترديد و اختلاف در ميان مسلمانان دانستند و تأکيد کردند: تنها راه مقابله با اختلافات مذهبي، بصيرت، روشنگري، تبليغ صحيح و در دام دشمن نيفتادن است.

در ابتداي اين ديدار آيت الله مقتدايي مدير حوزه علميه قم در سخناني، تبيين معارف اهل بيت عليهم السلام و اسلام ناب، و راه امام (ره) را محورهاي اصلي فعاليتهاي حوزه هاي علميه و مبلغان دانست و گفت: به منظور هماهنگي و سياستگذاري کلان تبليغ و استفاده از همه ظرفيت ها، و پاسخگويي به نيازهاي روز، يک شوراي مرکزي تبليغ طراحي و راه اندازي شده است.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: