برخورد هیجانی با کودک‌فروشی
رکوردشکنی ظریف و کری از 1919 و ناشنیده ها
ایران و 1+5 بر سر «راه‌حل‌ها» به تفاهم رسیدند
«وایبر» و «واتس آپ» چقدر امنیت دارند؟
فریب تبلیغات چاقی و لاغری در ماهواره ها را نخورید
شیوع بیماری‌های قلبی در افراد زير 40 سال رو به افزایش است
وقتی کتاب کارت ویزیت می‌شود!
قصد داعش برای حذف برخی از آیات قرآن!
داعش دانشگاه موصل را تفکیک جنسیتی کرد
پول شرکت اپل از پارو بالا می‌رود
کد خبر:۳۳۵۸
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۸۸ - ۰۸:۲۷
تعداد بازدید: 6232
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
ازدواج موقت از ايده تا هنجارسازي
متاسفانه اين بحث شفاف مطرح نمي‌شود آيا اين امر براي متاهلين و در ذيل بحث چندهمسري و براي حل مشكل زنان بيوه و از اين قبيل است يا براي رفع مشكل ازدواج جوانان كه به علت ...
موضوع ازدواج موقت چندين بار توسط مسئولان به عنوان مهم‌ترين راه‌حل يا دست‌كم يكي از بهترين راه‌حل‌هاي مشكلات ازدواج و معضل روابط جنسي جامعه تجويز مي‌شود.

متاسفانه اين بحث شفاف مطرح نمي‌شود آيا اين امر براي متاهلين و در ذيل بحث چندهمسري و براي حل مشكل زنان بيوه و از اين قبيل است يا براي رفع مشكل ازدواج جوانان كه به علت مشكلاتي امكان ازدواج دائم ندارند. اين طرح هر چند به صورت جدي توسط نهادها و شخصيت‌هاي مختلفي پيگيري شده اما نشانه‌اي از پيشرفت و رسوخ آن در جامعه ديده نمي‌شود. طراحان و مبلغان اين ايده كمتر توجه مي‌كنند كه جامعه مانند مومي در دست آنها نيست كه صرفا با تبليغ بتوانند امر پيچيده و ذوالابعادي مانند ازدواج موقت را در آن پيش ببرند. جامعه براساس عرف رايج و روابط ذهني و عيني خود در مورد موضوعاتي اينچنيني واكنش نشان مي‌دهد. اما شايد ازدواج موقت براي موضوعي كه مدت‌ها است معضلاتي ايجاد كرده مناسب باشد.

رابطه دختر و پسر واقعيتي است كه نمي‌توان آن را انكار كرد، به اين دليل است كه ازدواج موقت مي‌تواند اين رابطه را ضابطه‌مند كند و در يك چارچوب مشخص و قابل قبول شرع و عرف آن را تنظيم نمايند. حال بايد ديد كه طراحان و ايده‌پردازان ترويج ازدواج موقت آيا راهكارها و دستورالعمل‌هاي معين و مشخصي براي اين امر دارند؟ شاهين اقبالي

معمولي يا غيرمعمولي؟

1 - ازدواج موقت:
تحقيقات نشان مي‌دهد كه بي‌بندو باري و تنوع طلبي يكي از اصلي ترين دلايل افزايش پديده ازدواج موقت است.
مشكلات اقتصادي و نياز به داشتن سرپرست مرد و همچنين مسائل عاطفي و جنسي از اصلي ترين علل ازدواج موقت در ايران است.
آمار ازدواج‌هاي موقت ثبت شده در دفاتر ازدواج بسيار نادر است ومزدوجين اغلب بدون توجه به قانون ازدواج صيغه‌اي مي‌كنند.
بيشترين سنيني كه (مردان)به ازدواج موقت روي مي‌آورند بين 40 تا 58 سال است.
اغلب مرداني كه به ازدواج موقت تن داده‌اند، پس از مدتي زن را بدون توجه به حق و حقوق او رها مي‌كنند و به زندگي او خود بازمي‌گردند.منبع: خبرگزاري مهر-گفت وگو با مدير فرهنگي دانشگاه تربيت دبير شهيد رجايي

2 - ازدواج دائم:
عشق و حس وفاداري يكي از دلايل اصلي ازدواج دائم است.
از قديم گفته‌اند تفاهم مهم ترين شرط براي ازدواج دائم است.
همه ازدواج‌هاي دائم در دفاتر ازدواج ثبت مي‌شوند.
ازدواج دائم سن خاصي ندارد اما اصولا در بين آدم‌هاي 20 تا نزديك 40 سال شايع است.
خوشبختانه هنوز آمار ازدواج‌هاي دائم به جدايي‌هاي دائم مي‌چربد. منبع: خبرگزاري‌ها!

همه چيز در ازدواج‌هاي دائم معقولانه‌تر به نظر مي‌رسد، اما حقيقتي كه در پس ازدواج‌هاي موقت وجود دارد،‌ قابل چشم‌پوشي نيست. آنچه كه به اين دو نوع ازدواج، عنوان دائم يا موقت مي‌دهد، حس عشق و وفاداري است. ظاهرا هنوز، وفاداري يك امر طبيعي و خيانت يك فعل غيرطبيعي است. اما، نكته‌اي مهم در اين ميان وجود دارد. اينكه افعال غيرطبيعي، تبديل به رفتارهاي معمولي افراد يك جامعه بشوند. همه ما امروز مي‌توانيم به اين سوال پاسخ بدهيم كه افعال غيرطبيعي، با توجيهات و توضيحات تا چه حد به مرز معمولي شدن نزديك مي‌شوند؟ اگر سياست مي‌گذاشت، پاسخ دادن به اين سوالات يك اولويت مهم اجتماعي بود. پژمان راهبر

و آخرين خبر درخصوص سايتهاي همسريابي

برخورد با سايت‌هاي همسريابي

سرپرست دادسراي ويژه رسيدگي به جرائم رايانه اي از برخورد شديد با دفاتر و سايتهاي همسريابي خبر داد و گفت: شناسايي و برخورد با عوامل اصلي سايتهاي همسريابي در دستور کار دادسراي ويژه رسيدگي به جرائم رايانه اي قرار دارد.

رضا جعفري در گفتگو با مهر، بر نظارت و کنترل فعاليت دفاتر و سايتهاي همسريابي توسط وزارت فرهنگ و وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات تاکيد کرد و گفت: در ارتباط با برخورد با سايتهاي همسريابي که به عقيده بنده به دنبال بي بند و باري هستند کارهاي مطالعاتي انجام شده است.

اين اظهارات در حالي از سوي جعفري مطرح مي شود که فعاليت سايتهاي همسر يابي روز به روز در حال افزايش است و تاکنون هيچگونه اقدام جدي با عوامل اين سايتها صورت نگرفته است.

سرپرست دادسراي ويژه رسيدگي به جرائم رايانه اي اضافه کرد: اعتقاد دارم پيامدهاي ازدواج از طريق اينترنت و سايت ها و دفاتر همسريابي کمتر از دوستيهاي خياباني نيست و شايد به مراتب شديدتر نيز باشد و اگر بنا باشد هر فردي سايتي راه اندازي کند و بدون چارچوب قانوني مبادرت به فعاليت در زمينه مسائل فرهنگي و حساسي همچون ازدواج کند به طور حتم هرج و مرج و بي نظمي را در جامعه به دنبال خواهد داشت.

جعفري از دستگيري 60 نفر از عوامل اصلي سايتهاي ضد اخلاقي و فرهنگي خبر داد و گفت: در ميان اين افراد تعدادي از مديران اين سايت ها نيز مشاهده مي شوند.

به اعتقاد اين مقام ارشد در قوه قضائيه زندگي 90 درصد کساني که از طريق اين گونه ارتباطات مبادرت به انتخاب همسر مي کنند به سرانجام نمي رسد و در نهايت به طلاق منجر مي شود.

سرپرست دادسراي ويژه رسيدگي به جرائم رايانه اي همچنين به قانون جرائم رايانه اي اشاره کرد و گفت: در ماده 21، 22،23 اين قانون آمده است نهادها، گروهها و سازمانهايي با نظارت قوه قضائيه و با مسئوليت دادستاني کل کشور با تشکيل کارگروهي عناوين مجرمانه اي که در اين فضا ممکن است ارائه شود را تعريف کنند و تصميم اين کميته نيز لازم الاجرا خواهد بود و به مراجع ذيربط اعلام خواهد شد. از آن به بعد شرکتهايي که خدمات اينترنتي ارائه مي دهند مکلف هستند اين موارد را سرلوحه کار خود قرار دهند.

جعفري خاطرنشان کرد: کارگروههايي تشکيل شده و در حال بررسي انواع جرم در اين زمينه هستند.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: