کد خبر:۳۳۵۶
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۸۸ - ۰۷:۵۷
تعداد بازدید: 2344
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
واكنش طيف‌هاي مختلف با اهانت‌كنندگان به امام(ره)
خاتمي با درخواست از قوه‌قضائيه براي برخورد با خاطيان گفت: معترضان از هم‌اكنون خود را براي محرم و 22 بهمن به‌منظور ايجاد آشوب آماده مي‌كنند و حتي شعار‌هاي خود را تنظيم كرده‌اند...
ايران ديروز يكپارچه به اهانت انجام شده نسبت به تصوير امام‌خميني‌ره واكنش نشان داد. در مدرسه فيضيه، فضلا و استادان حوزه علميه قم در اعلام انزجار نسبت به هتك حرمت ساحت بنيانگذار انقلاب اسلامي تجمع اعتراض‌آميز برگزار كردند. در همين راستا كلاس‌هاي درس حوزه علميه قم به مدت دو ساعت تعطيل شد و سيداحمد خاتمي در جمع معترضان گفت: همه فتنه‌‌گران و تفرقه‌افکنان بدانند که مراجع عظام تقليد، حوزه و قاطبه روحانيت تا آخرين قطره خون پاي آرمان‌هاي امام‌‌‌ره و دفاع از ولايت فقيه ايستاده‌اند.

احمد خاتمي در واکنش به نامه حميد انصاري به ضرغامي گفت؛ ناهمراهان با امام از موسسه تنظيم نشر آثار امام تصفيه شوند.

وي با بيان اينکه در زمان انتخابات دو نفر مناظره کردند و به يک شخصي اهانت شد، گفت؛ در موضوع هتک حرمت امام چندين نکته قابل بحث است؛ اول اينکه در اينکه به حضرت امام (ره) اهانت شده و عکس ايشان را پاره کرده اند هيچ جاي انکاري وجود ندارد، اما متاسفانه موسسه تنظيم نشر آثار امام که بايد مدافع حرمت امام باشد بيانيه داده که اصلاً اهانتي به امام نشده است.

وي با انتقاد از عکس العمل اين موسسه در قبال اهانت صورت گرفته به بنيانگذار کبير انقلاب بيان داشت؛ در متن اين بيانيه آمده است هيچ يک از رسانه هاي خارجي چنين مطلبي را انعکاس نداده اند و اين اشتباه تنها مخصوص صدا و سيماي جمهوري اسلامي است. وي گفت؛ مگر موسسه نشر حامي آرمان هاي امام نيست، پس چرا در حوادث پس از انتخابات از آرمان هاي ايشان دفاع نمي کند؟ مگر امام نفرمود جمهوري اسلامي نه يک کلمه کم و نه يک کلمه بيشتر، چطور اين موسسه در قبال شعار هاي انحرافي روز قدس و 16 آذر موضع نمي گيرد؟

وي تاکيد کرد؛ بنده از آقاي سيدحسن خميني به جد مي خواهم نا همراهان با امام را از اين موسسه تصفيه کند. خاتمي عنوان کرد؛ موسسه يي که همه حيثيت آن از امام است در حوادث پس از انتخابات بد عمل کرد، اگر به رهبري اهانت شود جاي ناراحتي ندارد؟ وي اضافه کرد؛ آيا براي شما اهانت به مقام معظم رهبري قابل تحمل است؟ چرا محکوم نمي کنيد؟

وي افزود: ما به سيدحسن خميني كه مورد احترام ما نيز هست، مي‌گوييم كه چرا اين حركت‌ها را محكوم نكرد؛ مگر نديديد كه ده‌ها شبكه خبري بيگانه به صورت علني نشان دادند؟

نايب رئيس مجلس خبرگان رهبري ادامه داد: کساني که مي‌گويند اهانت اخير و پاره کردن عکس امام(ره) حرکت ضدانقلاب است، اگر راست مي‌گويند دست از مخالفت با آرمان‌هاي امام(ره) برداشته و در پيشگاه ملت توبه کنند.‌وي كه از اصطلاح جريان فتنه در سخنانش زياد استفاده مي‌كرد در ادامه گفت: ايجاد آشوب و فتنه و دودستگي در بين مردم از اهداف اين افراد است. شما ببينيد روزنامه‌ها فردا از همين تظاهرات چه برداشت‌هاي متفاوتي خواهند داشت.

خاتمي با درخواست از قوه‌قضائيه براي برخورد با خاطيان گفت: معترضان از هم‌اكنون خود را براي محرم و 22 بهمن به‌منظور ايجاد آشوب آماده مي‌كنند و حتي شعار‌هاي خود را تنظيم كرده‌اند.
علاوه بر تجمع فيضيه، در تهران جمعي از طلاب كه قرار بود تجمع اعتراض‌آميزي را در مدرسه عالي شهيد مطهري برگزار كنند در پي مخالفت آيت‌الله امامي‌كاشاني از اين مدرسه با اتوبوس به مدرسه مروي رفته و در آنجا تجمع برگزار كردند. به گزارش ايلنا حجت‌الاسلام شجوني که در تجمع طلاب و علما حضور يافته بود، علت اين تجمع را مبارزه با اهانتگران به امام خميني(ره) عنوان کرد و گفت: احمقانه است که عکس امام خميني(ره) را پاره کرده و روي زمين بيندازند و يک هزارتوماني هم روي عکس پاره شده بگذارند كه يعني امام مرده است. وي در ادامه سخنان خود سران اصلاح‌طلب و اظهاراتشان را مورد انتقاد شديد قرار داد و افزود: تعجب مي‌کنم كه برخي اسم خود را مهندس مي‌گذارند ولي هيچ چيزي از مهندس سازي نمي‌دانند. تعجب مي‌کنم برخي بر سر خود عمامه مي‌گذارند و حرف‌هايي مي‌زنند. عقل‌تان كجاست؟ کتاب نمي‌خوانيد؟ شما چه کساني هستيد؟

از سوي ديگر در پي انتقاد موسسه تنظيم و نشر آثار حضرت امام(ره) از پخش تصاوير اهانت به امام خميني(ره) از بخش خبري 20:30 روز گذشته علي دارابي قائم مقام سازمان صدا و سيما در نامه‌اي به حميد انصاري قائم مقام موسسه تنظيم و نشر آثار امام(ره) كه اهانت به ساحت امام(ره) را دروغ مسلم و بين دانسته بود از كم‌كاري اين موسسه در دفاع از آرمان‌هاي امام انتقاد كرد.وي در نامه خود نوشت: از شما و مسئولان موسسه تنظيم و نشر آثار كه بزرگ‌ترين افتخار زندگي خود را خدمت در آن موسسه مي‌دانيد، انتظار مي‌رفت و مي‌رود كه مسئولانه و به دور از پاره‌اي ملاحظات سياسي و رودربايستي‌هاي معمول، در چنين شرايط حساس و خطير شجاعانه وارد عمل شويد و به بازخواني دوباره مواضع و ديدگاه‌هاي امام عزيز همت گماريد.

در اين نامه با اشاره به سكوت موسسه تنظيم و نشر آثار امام در رابطه با اتفاقات پس از انتخابات آمده است: «از جنابعالي انتظار مي‌رفت كه به جاي حمله به صدا و سيما، هتاكان و اغتشاشگران را كه نه تنها تصوير امام، بلكه انديشه، آرمان و ميراث ماندگار او را نشانه رفته‌اند، مورد انتقاد قرار دهيد و اعلام بيزاري كنند. به‌رغم انتشار اين نامه، محمد علي خسروي معاون پژوهشي موسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني(ره) با اشاره به جنجال‌ها در مورد هتك حرمت به ساحت رهبر كبير انقلاب اسلامي، پخش تصوير پاره شدن عكس ايشان در صدا و سيما را مشكوك دانست و افزود: در صورت وقوع چنين اقدام بسيار خطا و منفوري، صداوسيما که اين صحنه را پخش کرده مقصر است.

از سوي ديگر آيت‌الله مكارم‌شيرازي اهانت به امام خميني(ره) را اهانت به ارزش‌هاي انقلاب و خون شهدا عنوان کرد و افز.د: سرچشمه اين اهانت ممکن است از روي جهل، ناداني يا از سوي مغرضان و ضد انقلاب يا عامل نفوذي صورت گرفته باشد تا بدين طريق ميان مسلمانان اختلاف ايجاد كنند. همچنين محسن رضايي اهانت به امام راحل را عبور از خط قرمز نظام خواند و گفت: عقلا، علما و نخبگان كشور بايد موج افراط‌گرايي را در كشور مديريت كنند، در غير اين صورت هرج و مرج كشور را فرا خواهد گرفت. در سوي ديگر، ميرحسين موسوي در گفت‌وگويي با روزنامه جمهوري اسلامي اين اتفاق را اقدامي مشكوك و ضدانقلابي خواند. نمايندگان اصلاح‌طلب مجلس هم موضع متفاوتي اتخاذ كردند. چنانكه حجت‌الاسلام‌والمسلمين حسين هاشميان رئيس فراکسيون خط امام(ره) مجلس و سيروس سازدار، عضو فراكسيون اقليت به انتقاد شديد از پخش تصاوير هتك حرمت به امام از صداوسيما پرداختند.

در همين حال برخي دانشگاه‌هاي كشور روز گذشته شاهد تجمع اعتراضي دانشجويان بود. برخي دانشجويان نيز اعلام كردند كه روز يك‌شنبه تجمع اعتراض‌آميز برگزار خواهند‌كرد.‌دانشجويان معترض اعلام كرده‌اند در خصوص اهانت صورت گرفته سكوت نخواهند كرد.

به گزارش اعتماد، روزنامه دولتي ايران در شماره ديروز خود طي مقاله يي نوشت؛ «مرحله يي ديگر از سناريوي براندازي نرم کودتاچيان عليه نظام اين است که با بهره گيري از برخي ابزارآلات ويژه، شماري از دانشجويان بي گناه کشته شوند که خوشبختانه اين توطئه از سوي نهادهاي امنيتي نافرجام ماند.»

کيهان نيز همگام با روزنامه دولت به قلم حسين شريعتمداري با اشاره مستقيم به هتک حرمت امام(ره) نوشت؛ «ماجراي زشت و مشمئزکننده اين روزها در ماه هاي اخير به اوج خود رسيد تا آنجا که مدعيان اصلاحات در روز قدس به نفع اسرائيل شعار دادند، در روز 13 آبان از جنايت امريکا تقدير کردند و سرانجام در 16 آذر تصوير مبارک امام راحل را پاره کردند...» کيهان در ادامه اين مقاله به نقد عملکرد موسسه تنظيم و نشر آثار امام پرداخته و نوشته است موسسه يادشده که اصلي ترين وظيفه قانوني آن مقابله با تحريف آثار حضرت امام(ره) است در مقابل اين تحريف هاي آشکار و غيرقابل انکار کمترين واکنشي نشان نداد...با اين موضع گيري همه جانبه جناح راست در مقابل جريان اصلاحات و حتي موسسه تنظيم آثار امام(ره) بود که ابهامات و تناقضات در مورد هتک حرمت به امام راحل نمايانگر شد.به دنبال نمايانگر شدن اين تناقضات بود که نمايندگان وارد عرصه شدند و از ورود جمعي از نمايندگان مجلس به اين اقدام صدا و سيما خبر دادند. چنانچه مجيد نصير پور نايب رئيس کميسيون اجتماعي در انتقاد به شيوه پوشش اخبار از سوي رسانه ملي گفت؛ پيشنهاد نمايندگان مجلس اين است که در مجلس کميته يي براي ارزيابي و تحقيق در مورد اهانت اخير به حضرت امام(ره) تشکيل شود.

وي با تاکيد بر اينکه مجلس بايد بررسي کند اين اقدامات از سوي چه کساني رهبري و هدايت مي شود به برنا گفت؛ تکليف رسانه ملي اين است که اخبار را به صورت واقعي و پذيرفتني منعکس کند.

انتقاد فراکسيون خط امام(ره) به عملکرد صدا و سيما

به دنبال طرح اين پيشنهاد از سوي نايب رئيس کميسيون اجتماعي بود که اعضاي فراکسيون اقليت يکي پس از ديگري به نقد اقدام اخير صدا و سيما پرداختند، چنانچه سيروس سازدار با تاکيد بر اينکه اقدام رسانه ملي در پخش تصاوير توهين به تمثال امام شتابزدگي است.

عکس العمل عضو شوراي مرکزي جامعه روحانيت مبارز

در تهران نيز جعفر شجوني عضو شوراي مرکزي جامعه روحانيت مبارز در جمع طلاب حوزه علميه تهران در مدرسه مروي گفت؛ احمقانه است که عکس امام را پاره کرده و روي زمين بيندازند و يک هزار توماني هم روي عکس پاره شده بيندازند که يعني امام مرده است. وي که به خاطر مخالفت آيت الله امامي کاشاني با برگزاري اين تجمع در مدرسه شهيد مطهري محل تجمع را به مدرسه مروي تغيير داده بود، ادامه داد؛ ديگر صحبت انتخابات نيست و مساله چيز ديگري است، به همين دليل سفارش مي کنم بسيجي ها، سپاهي ها، روحانيت و مردم کوچه و بازار با چنگ و دندان ولايت فقيه و رهبري مقام معظم رهبري را نگه دارند. شجوني تاکيد کرد؛ به دشمنان و جنايتکاران اين انقلاب مي گويم اگر آقا لب تر کند خرخره اين آقايان را مي جويم.

مير حسين؛

پاره کردن عکس امام اقدامي مشکوک است

در حالي که صدا و سيما و رسانه هاي همسو درصدد نشان دادن جنبش سبز به عنوان عامل اصلي هتک حرمت به عکس امام(ره) برآمده اند، ميرحسين موسوي نخست وزير دوران امام(ره) اعلام کرد؛ پاره کردن عکس امام(ره) اقدامي مشکوک و ضدانقلابي است. نخست وزير دوران امام(ره) در پاسخ به سوالي که موضع وي را درباره پاره شدن عکس امام و نشان دادن صحنه اهانت به عکس امام از سيماي جمهوري اسلامي جويا مي شد، گفت؛ حضرت امام خميني به گردن همه ملت ها به ويژه ملت هاي مسلمان و مردم ايران حق بزرگي دارند و قطعاً هيچ انسان منصف و مومني به خود اجازه نمي دهد چنين اهانتي به عکس ايشان کند. ميرحسين موسوي که با روزنامه جمهوري اسلامي گفت وگو مي کرد، افزود؛ کساني که به اينجانب محبتي دارند هرگز کوچک ترين اهانت به حضرت امام خميني را جايز نمي دانند و حفظ حرمت امام را واجب مي دانند. اطمينان دارم دانشجويان هرگز دست به چنين ساختارشکني هايي نمي زنند زيرا همه مي دانيم دانشجويان به امام عشق مي ورزند و حاضرند براي آرمان هاي امام جانفشاني کنند. وي ادامه داد؛ اطلاعات دقيقي درباره اينکه اصولاً چنين کاري صورت گرفته باشد، ندارم کمااينکه درباره عاملان اين اقدام ساختارشکنانه نيز اطلاعات روشني نداريم ولي به هر حال اگر چنين کاري صورت گرفته باشد اين يک اقدام مشکوک است و پخش آن صحنه ضدانقلابي از سيماي جمهوري اسلامي نيز اقدام نادرستي بود. از رسانه هاي بيگانه که همواره در حال دشمني با نظام جمهوري اسلامي هستند انتظاري جز اين نيست که با سوءاستفاده از اين قبيل حوادث مرتکب چنين اقدامي بشوند اما چنين اقدامي توسط رسانه ملي که موجوديت خود را به برکت انقلاب عظيمي که به رهبري حضرت امام خميني پيروز شد، مرهون است به هيچ وجه قابل قبول نيست.


در حالي که جناح راست با برگزاري تجمعات و سخنراني ها عليه جريان معترض به نتيجه انتخابات سعي داشت موضع گيري موسسه نشر آثار امام را تحت تاثير قرار دهد، دفتر پژوهشي اين موسسه ساعاتي پس از پايان يافتن تجمعات در گفت وگو با خبرگزاري کار ايران بر محکوم و مقصر شناختن صدا و سيما در هتک حرمت امام(ره) تاکيد کرد. معاون پژوهشي موسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني(ره) با اشاره به جنجال ها در مورد هتک حرمت به ساحت رهبر کبير انقلاب اسلامي، پخش تصوير پاره شده ايشان در صدا و سيما را مشکوک دانست.

محمدعلي خسروي در پاسخ به سوالي در خصوص نمايش تصوير پاره شده بنيانگذار جمهوري اسلامي در جريان تجمعات دانشجويي 16 آذر اظهار داشت؛ در صورت وقوع چنين اقدام بسيار خطا و منفوري، صدا و سيما که اين صحنه را پخش کرده، مقصر است. وي افزود؛ اگر قرار بر محکوميت کسي باشد، هم فردي که عکس امام(ره) را پاره کرده است و هم صدا و سيما که با پخش آن روحيه مردم را جريحه دار کرد، بايد محکوم شوند. در همين راستا دانشجويان دانشگاه تهران نيز در اعتراض به اقدام صدا و سيما به پخش تصاوير پاره کردن عکس امام(ره) مقابل در اصلي دانشگاه تهران تجمع کردند.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۶ - ۱۳۸۸/۰۹/۲۳
0
0
دست از این داستان ساختگی بر دارید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۱ - ۱۳۸۸/۰۹/۲۳
0
0
اگر میر حسین موسوی به امام احترام می گذاشت هرگز اجازه نمی داد کسانی که با جمهوری اسلامی ایران مشکل دارند از ایشان حمایت کنند و در روز قدس برخلاف آرمان امام شعار دهند باعث اصلی این اتفاقات موسوی است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۶ - ۱۳۸۸/۰۹/۲۶
0
0
این بازیها تفرقه دشمنان کشوراست برای ایجادشکاف بین ملت بزرگ ایران
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: