کد خبر:۳۳۴۴
تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۳۸۸ - ۱۳:۵۹
تعداد بازدید: 22623
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
پايان تلخ يا تلخي بي پايان؟!
تحليلي بر آخرين آمار طلاق در ايران و چرايي آن
مطابق آمار پردازش شده از سرشماري کشوري سال 85 ، 83 درصد زناني که مبادرت به طلاق کرده اند «شاغل» بوده اند در واقع مؤلفه درآمدزا بودن بانوان، در برخي مواقع باعث شده يکي از مهم ترين وابستگي هاي آنها به مردان از ميان...
آخرين آمار و ارقام منتشر شده در مورد طلاق در ايران، حسابي نگران کننده بوده است. سير صعودي اين پديده در کشورمان، کار را به جايي رسانده که در حال حاضر، از هر هشت ازدواج، يک مورد به طلاق مي انجامد !

بر اساس تحليلهاي استخراج شده از آخرين سرشماري کشوري و مطابق آماري که به تازگي انتشار يافته، وضع طلاق در شهرهاي بزرگ مثل تهران و مشهد بدتر هم هست؛ چه اينکه در استانهاي تهران و خراسان، تعداد طلاق نسبت به کل جمعيت تا ارقام باور نکردني 0/21 و 0/19 درصد هم رشد داشته است.

کارشناسان و پژوهشگران، هر کدام براي خود دلايلي را در زمينه چرايي سير شتاب آلود طلاق در ايران برمي شمرند، اما شايد بتوان به مجموعه اين عوامل، نگاهي کلي و دوباره انداخت؛ آنچه مدنظر اين گزارش قرار گرفته است.

طلاق، حلالي که کمال نيست!

پديده طلاق، پديده جالب توجهي است. در شرايطي که شرع و قانون، هر دو موازي هم تحت شرايطي اجازه اين اتفاق را صادر کرده اند و به عبارتي طلاق، نه غيرقانوني، نه غير ديني و نه حتي غير اخلاقي است، تقريباً هيچ کس راضي به رخ دادن اين حادثه نيست و عقلاي قوم و علماي علوم اجتماعي، همواره درصدد يافتن راهي براي کاهش حجم طلاق هستند. به روايت روشن تر، مي توان طلاق را جزو معدود آمارهاي سؤ هر جامعه اي تلقي کرد که به خودي خود، بزهکاري و هنجارشکني به شمار نمي آيد. از اين ديدگاه، «طلاق» به واسطه آفتها و تبعات وحشتناک رواني- اجتماعي که به جامعه و آدمهاي آن تحميل مي کند ناپسند تلقي شده و سعي مي شود با جلوگيري از آن، هزينه کمتري متوجه کشور گردد هزاران قلب شکسته، زن و مرد تنها با احساس شکست و يأس، هزاران کودک بي گناه و قرباني و ميلياردها ريال ريخت و پاشي که کوچکترين کمکي به رشد و بالندگي جامعه نکرده است، کمترين آسيبهاي طلاق به شمار مي رود.

نزول، ثبات و صعود!

طلاق در ايران- بويژه ايران پس از انقلاب- حکايت جالبي دارد. مطابق آمار و ارقام موجود، طلاق در ايران بين سالهاي 65 تا 76 سير نزولي داشته، از سال 76 تا حدود 83 ثابت مانده و از 83 تاکنون سير صعودي به خود گرفته است. در واقع مي توان ادعا کرد از اوايل انقلاب تا سالهاي نفسگير جنگ و حتي تا اواسط دهه 70 که شور و نشاط بزرگترين تحول اجتماعي- سياسي قرن در کشورمان حس مي شده، روابط خانوادگي نيز به تبع تمامي رابطه هاي انساني جاري در جامعه آن روز، صميميت، صداقت و يکرنگي بيشتري داشته و اولين سلول اجتماعي، وفاداري، ايثار و گذشت فراواني را تجربه کرده است.

اينها مؤلفه هايي هستند که در صورت نبودن هر کدام، کانون خانواده دچار آسيب شده و مي لرزد. براي يک دهه، از اواسط دهه 70 تا اوايل دهه 80 ، سير نزولي آمار طلاق متوقف شده و ثابت مانده است. بدون شک مهم ترين دليل وقوع چنين اتفاقي، افزايش جمعيت و به تبع آن رشد جوانان و رسيدن آنها به سن ازدواج بوده که نرخ اين پديده را افزايش داده و به دنبال خودش، ميزان طلاق را نيز بالا برده است.وقتي ازدواجهاي بيشتري صورت مي پذيرد، طبيعي است که جامعه بايد منتظر طلاقهاي بيشتري هم باشد. در عين حال، آنچه از اواسط دهه 80 به بعد در ايران در حال وقوع است، شامل اتفاقي هراسناک مي شود که سير صعودي طلاق نام دارد و بر مبناي آن، نرخ جدايي زنها و شوهران در ايران، اسير چنان شتاب و شدتي شده که انگار نمي توان به اين سادگي ها مهارش کرد.

پول، آگاهي و کمي هم خودخواهي!

کارشناسان گوناگون به فراخور حوزه تخصصي خود، ريشه ها وعوامل گوناگوني را براي رشد نرخ طلاق طي ساليان اخير در کشوري همچون ايران مطرح کرده اند. برخي بر اين باورند که چنين مسأله اي، بيش از هر چيز ديگري به افزايش زمينه هاي حضور بانوان در عرصه هاي اقتصادي مربوط مي شود؛ چنانکه خودکفايي مالي آنها در بسياري از اوقات، به فراهم تر شدن زمينه جدايي شان از همسران خود انجاميده است. بد نيست بدانيد مطابق آمار پردازش شده از سرشماري کشوري سال 85 ، 83 درصد زناني که مبادرت به طلاق کرده اند «شاغل» بوده اند که اين موضوع مي تواند به نوبه خود بر ادعاي اين گروه از کارشناسان صحه بگذارد. در واقع مؤلفه درآمدزا بودن بانوان، در برخي مواقع باعث شده يکي از مهم ترين وابستگي هاي آنها به مردان از ميان برود و حرکت آنها به سمت درخواست يا پذيرش جدايي، سريع تر شود. گروهي ديگر از کارشناسان اما، عواملي همچون فاصله طبقاتي زوجين، عدم تفاهم، دخالت اطرافيان، مشکلات مالي خانواده و بويژه اعتياد را از مهم ترين دلايل طلاق و رشد نرخ آن قلمداد مي کنند. در اين ميان، نکته مهمي نيز مدنظر جامعه شناسان است که به هيچ وجه نبايد ناديده گرفته شود. اين دسته از پژوهشگران عقيده دارند از ميان رفتن قبح طلاق طي يکي، دو دهه اخير تأثير بسيار زيادي بر افزايش نرخ اين پديده داشته است. پيش از اين، بسياري از خانواده ها و فاميل ها طلاق را به مشابه اتفاقي بسيار ناخوشايند و مذموم تلقي مي کردند که وقوع آن، مايه سرشکستگي بود که اين رويکرد، امروز هم در برخي اجتماعات کوچکتر قابل مشاهده است. با وجود اين، رشد آگاهي باعث شده خانواده ها تن به ادامه زناشويي خود حتي در شرايط بسيار ناگوار و ناسازگار بدهند و در صورت اسير شدن در بن بستي بدون برون رفت، طلاق را بر تباهي ادامه زندگي خود ترجيح بدهند. از ديدگاه جامعه شناختي البته، توسعه نهادهاي مدرنيته که به فردي گرايي افراطي زندگي نيز منجر شده است، از ديگر عوامل ازدياد طلاق در سالهاي اخير به شمار مي رود؛ جايي که بشر صرفاً به خشنودي خودش و تنها خودش مي انديشد و براي کانون گرم خانواده، اصالت چنداني قائل نيست.

اين ميوه ممنوعه... !

اما در بررسي علل و عوامل طلاق در ايران، به موردي برمي خوريم که بنا به دلايل واهي و غيرقابل قبول، عمدتاً مسکوت مانده و حتي از سوي رسانه ها نيز تلاشي براي انعکاس آن انجام نپذيرفته است.
حقيقت آن است که حجم بالايي از ميزان طلاقهاي واقع شده بين زوجهاي ايراني، مربوط به ناآگاهي هاي جنسي مي شود.

در واقع عده اي از جوانان به واسطه عدم دريافت اطلاعات صحيح و کافي در مورد ارتباطات زناشويي که از مهم ترين وجوه زندگي مشترک به شمار مي رود، بتدريج از ايفاي نقش همسري عاجز شده و به دست خويش مقدمات طلاق را فراهم مي کنند. در کشور ما بنا به دلايلي کمتر درباره مسائل و روابط زناشويي از اين نوع، صحبت به ميان مي آيد که نتيجه آن رشد نرخ طلاق است. دکتر مجد، عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران و مؤسس اولين مرکز مشاوره جنسيتي در کشورمان بر اين باور است که بايد مقدمات ارائه اطلاعات در اين مورد، از کانالهاي صحيح فراهم شود: «مشاوران خانواده متوجه شده اند که بسياري از گرفتاريهاي زندگي زوجهاي جوان که به طلاق منجر مي شود، به دليل عدم برخورداري از آگاهي و دانش کافي در مورد روابط جنسي است. از اين رو ما سعي مي کنيم با برگزاري همايش ها و نشست هاي مختلف،به زبان ساده و به شکلهاي صحيح اين اطلاعات را تزريق کنيم تا حجم نارضايتي ها پايين بيايد.» آقاي دکتر، مبادله اطلاعات با زبان علمي را که ناآگاهي عوام را در پي دارد، از ديگر مشکلات اين حوزه مي داند. هر چه هست اما، لازم است که جوانان پيش از ازدواج و به طريق سالم و مقبول جامعه به گردآوري اطلاعات لازم در مورد روابط جنسي بپردازند تا با همسرشان به مشکل برنخورند. به باور دکتر مجد و بسياري از پژوهشگران، روابط جنسي سالم، صحيح و مناسب، بين 60 تا 70 درصد به رونق روابط زناشويي مي انجامد.

دخالت يا حمايت؟!

اين يک مشکل بزرگ قديمي است که انگار قصد رفع شدن ندارد. دخالت اطرافيان زوجين در زندگي مشترک آنها، موردي است که در بسياري از موارد به طلاق منجر شد و پس از جدايي طرفين از يکديگر، به عنوان اصلي ترين علت طلاق گزارش شده است. در حقيقت عدم رشد و بلوغ زوج، زوجه يا هر دو در حفظ استقلال حريم خانواده و مصون نگه داشتن آن از گزند دخالتهاي نابه جا و مضر، در دراز مدت به رشد نارضايتي در زندگي زناشويي مي انجامد که بعضاً طلاق را نيز به دنبال دارد. حفظ استقلال، صدا البته به معناي خود محوري و استفاده نکردن از مشاوره هاي ديگران نيست، بلکه به اين مفهوم است که زن و شوهر جوان يا حتي ميانسال، بتوانند تصميمات اساسي زندگي خود را با صلاحديد خودشان و آن طور که بيشتر رضايت شان را فراهم بياورد اتخاذ کنند. بين مشاوره و مداخله، خط فاصله و حد و مرزي وجود دارد که اگر ناديده گرفته شود پيامدهاي ناگواري به دنبال خواهد داشت. مرد و زن بايد بدانند که زندگي آنها، متعلق به خودشان است و ديگران فقط تا آنجا حق جلو آمدن دارند، که خود زن و شوهر خواسته اند و صلاح ديده اند به هيچ عنوان نبايد کنه و محتواي اصلي زندگي طرفين تحت تأثير تمايلات و گرايشهاي ديگران قرار بگيرد. در اين راستا، لازم است مردان و زنان پيش از ازدواج، تحت تأثير مشاوره هاي علمي، تخصصي و روانشناختي، به درجه اي از بلوغ و آگاهي دست پيدا کنند که به مدد آن، حريم خانواده را از مداخلات ديگران در امان نگه دارند.

با اين پديده، کنار بياييد

اما «طلاق»، به هر حال و تحت شرايط گوناگون، با وجود نهي ديگران ممکن است اتفاق بيفتد و در برخي مواقع امکان جلوگيري از آن وجود ندارد. در اين صورت، آنچه درخور اهميت مي باشد، کنار آمدن زن و شوهر ناکام با اين پديده است. در بسياري از موارد، پس از طلاق زوجين تبديل به آدمهاي منزوي، گوشه گير و مأيوسي مي شوند که دايم احساس شکست و گناه مي کنند. اين مورد بويژه در ميان زنها به صراحت بيشتر از مردها گزارش شده؛ چنانکه برخي از آنها حتي حيات خود را پايان يافته قلمداد مي کنند و دست کم در کوتاه مدت شوقي براي ادامه زندگي خود متصور نيستند. اين در حالي است که هنوز فرهنگ بخشي از جامعه ما به هيچ وجه نمي تواند با طلاق کنار بيايد و مرد و بخصوص زن طلاق گرفته را طرد مي کند. شايد زمان آن رسيده باشد که با تغيير نگرش، مردان و زنان طلاق را افرادي همچون خودمان بپنداريم که صرفاً دچاراشتباهند و البته تصميم گرفته اند «پايان تلخ را به تخلي بي پايان» رجحان بدهند.
مردان و زناني هم که از هم جدا شده اند، مي توانند تحت تأثير آموزه هاي مثبت رواني و اجتماعي، بتدريج با اين شکست کنار بيايند و ضمن بازگشتن به زندگي، آينده خود را به پاي گذشته اي که ديگر باز نمي گردد نسوزانند. در اين مورد اما، بدون شک واکنشهاي پس از طلاق در مورد هيچ کس به اندازه کودکان حياتي نيست. متأسفانه در بسياري از موارد، زن و شوهري که در آستانه جدايي از يکديگر قرار دارند، پاي کودکان رانيز به مشاجرات هر روزه خود باز و آنان را قرباني خودخواهي شان مي کنند. اين روند بعضاً پس از طلاق هم ادامه دارد، به نحوي که کودک همچنان در معرض سؤ استفاده قرار مي گيرد و از حقوق اوليه اش نظير ملاقات به موقع با والد يا والده محروم مي شود. آنچه در اين بين اهميت دو چندان دارد، ضرورت آسان گيري موضوع جدايي به خاطر کودکان طلاق است. هر دو طرف بايد با گذشت و فداکاري مقدمات هر چه کمتر آسيب ديدن فرزندان حاصل از ازدواج ناکام خود را فراهم بياورند؛ چه بسا اين بچه ها در آينده با معضلات روحي و اجتماعي کمتري دست به گريبان شوند.
زندگي با طلاق پايان نمي پذيرد و اين، آن چيزي است که زوج جدا شده بايد بدانند و با شدت و مراقبت بيشتري در مورد فرزندشان اجرايي کنند. تهيه كننده:رسول بهروش-قدس
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۳۷
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۲ - ۱۳۸۸/۱۰/۱۹
3
9
آیا تا به حال طلاق به خاطر چهره افراد اتفاق افتاده ممنون میشم اگه بتوانید آماری دراین باره به من بدهید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۴ - ۱۳۸۹/۰۲/۱۷
0
7
very good
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۴ - ۱۳۸۹/۰۲/۲۲
2
7
یکی از دلایل اصلی طلاق که من اصلا تو مقاله شما ندیدم تعهد اخلاقی طرفین هستش که به اون اشاره نکردید.
متاسفانه فساد اخلاقی تو جامعه خیلی زیاد شده و جوانها متوجه این قضیه نشدند که با ازدواج برای خودشون تعهد اخلاقی ایجاد می کنند و باید به همسر خودشون وفادار بمونند.
متاسفانه امروز تو جامعه ما خیانت خیلی مد شده و کسی که خیانت می کنه واقعا نمی دونه چه ضربه بزرگ و وحشتناکی رو به طرف مقابلش میزنه.

به نظر من یکی از دلایل مهم طلاق تو زوجهای این دوره مساله خیانت و آشکار شدن اون هستش.
شیما
|
-
|
۰۹:۱۵ - ۱۳۸۹/۰۴/۰۹
4
8
سلام و تشکر از مقالتون، برای اطلاع یکی از نظر دهنده ها باید بگم که توی همین ماه شنیدم که ازدواجی که دو ماه پیش صورت گرفته بود، در حال طلاقه، چون مرده فکر می کرده که زنش چاق میشه، اما نشده و بخاطر لاغری بیش از حد صورت و اندام زنش میخواد طلاقش بده!!!!!!
مهسا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۴ - ۱۳۸۹/۰۶/۱۸
5
5
اگه من تاالان ازدواج نکرده بودم ترجیح میدادم مجرد بمونم با این وضع جامعه
علی
|
-
|
۱۰:۰۴ - ۱۳۸۹/۰۹/۱۸
2
8
جدید ترین امار طلاق را اضافه کنید
HPSHK
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۰ - ۱۳۸۹/۱۲/۱۵
2
9
اگه میشه جدول امار طلاق که تو چه سنی بیشتر هست و بزارین
sepideh
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۳ - ۱۳۹۰/۰۱/۲۶
2
4
سلام ممنون از این اطلاعات ولی آمارهایی که این جا داده شده بدون ذکر منبع و سال.من میخوام از این آمار برای مقالم استفاده کنم ولی نوشته نشده ک این آمار برای چه سالی هست و توسط کدوم ارگان دولتی ارائه شده
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۰ - ۱۳۹۰/۰۲/۰۵
1
6
سلام
یک مقاله علمی باید شامل ریز ترین نکات دلایل یک اتفاق باشه و بتونه ب خوبی ریز عوامل و از هم تفکیک کنه و ب خوبی امار و ارقام بده و متاسفانه این مقاله مثل یک کپی برداری از چندتا مقاله دیگه است تا یک مقاله علمی.
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۴۹ - ۱۳۹۰/۰۲/۰۶
0
4
لطفا فاصله زمانی ازدواج تا طلاق را مقایسه کنید . آیا درست است که در دو سال اول ازدواج بیشترین طلاق صورت می گیرد؟
روح اله دوست
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۱ - ۱۳۹۰/۰۳/۰۳
1
4
با تشکر از نویسنده مقاله"
شما در این مقاله اشاره ای به تاثیر جو حاکم بر جامعه نداشتید.در ضمن بعضی از طلاق ها به دلیل موراد اخلاقی هست که به نظر من مردها کمتر به ان بایبند هستند.
مریم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۲ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۲
0
6
خیانت و آشکار شدن اون و یادتون رفت که بگید زندگی من به خاطر خیانت شوهرم داره از هم می پاشه و پسرم این وسط داره فنا میشه
عباس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۷ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۵
0
5
اعتيادبه موادمخدريادت رفته
المیرا نصیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۳۲ - ۱۳۹۰/۰۳/۳۰
1
2
طلاق چیز خوبی نیست ولی برای بعضی مردم تنها چاره می باشد.
مهدي ب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۲ - ۱۳۹۰/۰۳/۳۱
1
2
سلام .از طرفي طلاق يک حلال الهي است و از طرفي فرمودند که با طلاق دادن ارش الهي ميلرزد.چرا هم حلال هست هم ارش الهي ميلرزد؟ اين که حلال هست براي اين است که اگر واقعا نميتوانند با هم زندگي کنندبه طوري که به دنيا و آخرتشان لطمه ميزند در اين صورت از هم جدا شوند. اما اين که ارش خدا ميلرزد براي اين است کسي بي دليل و براي تنوع يا مسايل ديگري که ضرورت ندارد از هم جدا نشوند. در آخر از شما ممنونم ولي آمارهايتان را با ذکر منبع مورد اطمينان ارايه فرماييد
احسان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۴۶ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۶
0
6
ارش الهی نه!!!! عرش الهی...
شاید یکی از دلایل اساسی این مسأله این باشه که امروزه متاسفانه اولین گزینه برای حل مشکلات زتدگی برای جوانان ما طلاق شده در حالی که طلاق آخرین راه حله
نیلو
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۹ - ۱۳۹۰/۰۷/۲۹
0
3
با سلام
متاسفانه علت اصلی طلاق در اخلاقیات است،بی حرمتی،بی مسئولیتی،خودخواهی ،فراموشی فرزندان،فراموشی آخرت و...
اگر20سال پیش آمار طلاق پائین بود ،رضایتمندی زندگی هم بالا نبود و مهم تردلیلش عدم درآمد!زنان هم نبود.
آمار طلاق را باید در کنارآمار اعتیاد،خودکشی و...دید وقضاوت کرد،اگرآمار اعتیاد پائین بوده طبیعی که آمار طلاق هم پائین باشه و...
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۵ - ۱۳۹۰/۰۸/۱۴
1
1
اگر بخوام آماری از درصد طلاق و روند افزایشی نابهنجاریهای اجتماعی کودکان طلاق داشته باشم میتونید کمکم کنید؟با تشکر
بهارشاهی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۰ - ۱۳۹۰/۰۸/۱۶
0
3
از مطالب خوبتان کمال تشکررا دارم . لطفا درمورد راههای جلوگیری از طلاق وسازش زوجین باتوجه به موارد فوق بنویسید. باتشکرفراوان
sara
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۸ - ۱۳۹۰/۰۸/۲۷
0
5
ازدواجی که برای ...باشد نتیجه ای جز این ندارد.
ندا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۲ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۲
0
4
درسته که متاسفانه آمار طلاق به هر دلیلی رو به افزایش است، اما چیزی که از قدیم وجود ذاشته و هیچگاه در محاسبات اماری لحاظ نمیشد طلاق عاطفی زوجین بوده که تبعات آن به نظر من به مراتب بیشتر از طلاق واقعی است.
میلاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۶ - ۱۳۹۰/۱۲/۱۹
0
0
به نظر من اگر میخواهید که زندگی زناشویی با دوامی داشته باشید باید کاملن طرف مقابلتون رو خوب بشناسید قبل از اینکه ازدواج کنیدوببینید که ایا طرف مقابل وجه اشتراکی با شما دارد در نهایت هم به خداوند توکل کنید حتمن زندگیتون با دوام خواهد بود.
عسل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۶ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۳
0
0
از مقاله تون ممنونم ولی طلاق یه چیز عادی شده و همه زنو مقصر میدونن و دید مردم نسبت به یه زن مطلقه خیلی بده, امیدوارم همه مون با چشم باز فرد مورد علاقه مونو انتخاب کنیم که فرداش نه به خودمون لطمه بزنیم نه به طرف مقابلمون
ناشناس
|
United States
|
۱۱:۰۵ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۴
1
2
من علت اصلی طلاق را بی مسولیتی و عدم تعهد میدانم
پرند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۰ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۷
0
1
اگه ميشه نمودارهاي اين اعدادوارقام رادراين بخش درج كنيد.باتشكر
اعظم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۹ - ۱۳۹۱/۰۱/۳۰
1
1
بعضی ازمردهااین قد بی قیدوبندوبی مسئولیت می شوند ولی وقتی که زن به مرحله طلاق می رسه مرد جامی زنه ومی خواهد که جبران کند ولی امکان دارد یانه ؟ تاجایی که دل زن اززمدگی زده می شودودلش از مرد سیاه می شود
reza nasr4177
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۰ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۱
0
0
بیشترین دلیل طلاق دوستی خیابان است
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۳ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
0
5
لعنت خدا به زنا و مردایی که به خاطر زیاده خواهیشون یک خانواده رو از بین میبرن و باعث پاشوندن خانواده های دیگه و انحراف بیشتر جونا میشن.طلاق یه جورایی مثله دومینو هست که اولین ضربه رو برای به زانو در آمدن اخلاقیات در یک جامعه میشه.
سامی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۲ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۹
0
0
به نظر من همه مسئول هستیم
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۴ - ۱۳۹۱/۰۳/۱۰
0
0
بهتره دختری که تو خودش احساس ازدواج رو نمیکنه یا قول ازدواج رو به کس دیگیه ای داده یا کس دیگیه ای قول ازدواج به اون داده هرگز با فشار خانواده تن به ازدواج نده (این پسر خالته یا پسر داییته - فامیله -دیده- شناخته)با این جور حرفها خودشو گول نزنه . یه عمری پشیمونی نیاره - احساس اون پسر رو هم خدشه دار نکنه .
مهستی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۵ - ۱۳۹۱/۰۳/۱۹
0
0
من هم در شرف جدایی از همسرم هستم و علتش هم اختلاف شدید فرهنگیه...متاسفانه خانواده همسرم لر هستند و احساس می کنند نسبت به خانواده من از خودم ذیحق ترند...رفت و آمدهای بیش از حد و شبانه روزیشون امونم رو بریده و واقعا فکر میکنند خونه من خونه خودشونه و شوهرم هم از همشون بدتره و بر این باوره که من باید همیشه در خدمت این طایفه با فرهنگ درهم و ایلی باشم...دعا کنید پسرم این وسط زیاد آسیب نبینه...
عارف
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۵ - ۱۳۹۱/۰۴/۱۳
0
0
اگه می شه آمار طلاق از سال 83 به بعد رو بزارید ببینیم چه خبره
مرتضي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۱ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۸
0
0
سلام ميخواستم بدونم توكدوم دوره سني طلاق بيشتر بوده
سید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۲ - ۱۳۹۱/۰۵/۲۶
0
0
خیلی ها به جای اینکه ازدواج موقت کنن ازدواج دائم می کنن بعد هم طلاق می گیرن توی یکی از آمار ها می خوندم نزدیک به نیمی از طلاق ها طی 4 سال اول زندگی صورت می گیره

اگر دید جامعه نسبت به ازدواج موقت مناسب و طبیعی باشه کسانی که قصد ندارن تا آخر عمر با هم زندگی کنند می تونن به صورت موقت مثلا یک سال یا دو سال با هم زندگی کنند.

از طرف دیگه کسانی هم که قصد دارن تا آخر عمر با هم باشن می تونن از ازدواج دائم استفاده کنند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۷
0
0
عجب نظری دادی ماشالله.همه اين بدبختیها به خاطر ازدواجهای موقت پنهان و بی تعهدیهاست
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۷
0
0
خدا ان روزی را نیاورد که زن کار کند مرد کار پیدا نکند
مریم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۳ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۳
0
0
من هیچ علاقه ای به ازدواج ندارم چون هرمردی هرقدرهم عاشق من باشه بعد 6ماه خیانت میکنه !به هیچ مردی نمیشه اعتماد کرد .آمارطلاق به خاطر بلهوسی مردان میباشد.
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: