کد خبر:۳۳۲۸
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۸۸ - ۰۹:۴۸
تعداد بازدید: 5503
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
ازدواج کنید، جایزه بگیرید
برمبنای این طرح دولت چیزی از جیب برای تشویق جوانان به ازدواج نمی دهد و فقط این سهمیه را به متاهلین اختصاص می دهند که از جان مایه می گذارند و ازدواج می کنند و در خط مقدم با مشکلات بیکاری، فقر و بی خانگی می جنگند
چندی پیش «مهرداد بذرپاش» رئیس جوان سازمان ملی جوانان به منظور شرکت در جشن روز ملی ازدواج وارد سالن اجلاس سران شد تا این بار نیز همانند دوران ریاست یکی از بزرگ ترین کارخانه های خودروسازی، تحولی شگرف در عرصه ازدواج و خانواده ایجاد کند، از این رو وی در این مراسم راه حل ها و راهکارهای مصوب دولت را برای تسهیل امر مقدس ازدواج چنان برشمرد که مو لای درز آن نمی رفت.

به گزارش خراسان، سخنان «بذرپاش» که خود آغاز پاشیدن بذر تسهیلات برای جوانان آرزومند به شمار می رفت، مادام که به گوش حاضران در محل و سایر جوانان، میانسالان و کهنسالان رسید، موجب کنش ها و واکنش های هیجانی، احساسی، عاطفی، مثبت و هم چنین عکس العمل هایی شبیه به تاسف، ای کاش، دریغ و صددریغ و...شد. آنانی که قبل از تصویب لایحه تسهیل ازدواج، پای به خانه بخت گذاشته بودند و اکنون صاحب، فرزند، نوه، نبیره و نتیجه هستند، از این که سعادت بهره مندی از این تسهیلات را نداشتند، افسوس خوردند و گریستند. پیرمردی ۷۰ ساله می گفت، کاش دوباره متولد می شدم، دوران کودکی و نوجوانی را پشت سر می گذاشتم و به جوانی می رسیدم تا اکنون به همت سازمان ملی جوانان ازدواج می کردم کاش حال موسم گل چیدنم بود تا با استفاده از سهمیه ۲۰ درصدی برای کارشناسی ارشد زوج های متاهل، می توانستم فوق لیسانس جامعه شناسی بگیرم تا با ایجاد تحول در ازدواج و کاهش سن ازدواج به پدر علم ازدواج معروف می شدم.

جوانی ۲۵ ساله هم وقتی سخنان «بذرپاش» در مورد تسهیلات برای سربازان متاهل، به خصوص دو برابر شدن حقوق سربازان متاهل نسبت به سربازان مجرد و هم چنین نزدیکی محل خدمت سربازی این افراد به محل زندگی شان را شنید، با کف دست چنان از حسرت بر پیشانی اش کوبید که تو گویی دست روزگار بزرگ ترین نعمت و فرصت زندگی را از او دریغ داشته است. او آرزو می کرد، کاش چند سالی دیرتر متولد می شد تا ازدواج و سربازی اش با تسهیلات ازدواج سر و سامان می یافت و دگرگون می شد.

آواز خوش دهل به گوش می رسد
جوانانی هم که به واسطه افزایش سن ازدواج هنوز در عالم مجردی سیر و سلوک می کردند، با درک عمیق از واقعیت ها و تسهیلات موجود برق امید و آرزو در چشمانشان به گونه ای موج می زد که تو گویی در هر چشمشان چندین نورافکن کار گذاشته اند و یا گروهی جوشکار صنعتی مشغول به جوشکاری در کنج مردمک چشم هایشان است. می شد از این صحنه نمودار افزایش امید به زندگی و کاهش سن ازدواج را طی یک هفته به راحتی تصور کرد. می شد همزمان با سخنان «بذرپاش» آواز خوش دهل و سرنای بزم عروسی را از فرسنگ ها راه شنید و چیدن گل های هلند را توسط عروس خانم های آینده نظاره کرد.جوانی دم بخت می گفت: تا به حال هرچه خانواده، اقوام و خویشاوندان برای وادار کردن اینجانب به ازدواج رایزنی می کردند و فشار می آوردند با ارائه دیپلماسی بهانه از طرف بنده، بی ثمر می شد اما امان از این مسئولان که راه را بر جوانان بهانه گیر بستند و با ارائه «بسته ازدواج»، شهد شیرین عروسی را برای ماه عسل های پیش رو فراهم ساختند.

او می گفت: تاکنون جامعه شناسان، محققان علوم فضایی، فیزیکدانان و آسیب شناسان هرگز اشاره ای به مواهبی که ازدواج می تواند به انسان ببخشد نکردند، فقط از روانشناسان شنیدم که ازدواج می تواند به آرامش فکری و روحی انسان کمک کند، زیست شناسان نیز می گفتند، ازدواج موجب حفظ محیط زیست می شود، جمعیت شناسان نیز عقیده داشتند، ازدواج منجر به زاد و ولد می شود و جامعه شناسان نیز هشدار می دادند که ازدواج می تواند به فرزندسالاری کمک کند، هم چنین آسیب شناسان اجتماعی هم گوشزد کرده بودند که ازدواج ممکن است به طلاق منجر شود و شیمی دانان باور داشتند که ازدواج موجب دفع سموم شیمیایی از بدن می شود اما هرگز هیچ جامعه شناسی تا به حال نگفته بود که ازدواج موجب پیشرفت علم می شود، هیچ زیست شناس و شیمی دانی نگفته بود که ازدواج موجب موفقیت در آزمون کارشناسی ارشد می شود.

متخصصان تولید علم هم هرگز گوشزد نکرده بودند که ازدواج می تواند، منجر به تست زنی فوق العاده درکنکور کارشناسی ارشد و قبولی با نمره بالا و حذف رقبای مجرد شود. چرا، فقط «کامران دانشجو» وزیر علوم، اخیرا گفت که «ازدواج به موقع موجب پیشرفت علم می شود». او در پاسخ به انتقادات مطرح شده درباره طرح تخصیص سهمیه ۲۰ درصدی به متاهلان در دوره های تحصیلات تکمیلی گفت: ترغیب و تشویق جوانان به ازدواج یکی از مسائل اصلی مملکت ماست و در این راستا انجام هر کاری برای تشویق جوانان به ازدواج به موقع باعث رشد جامعه در تمام ابعاد علمی، تحقیقی و اخلاقی می شود و رسیدگی نکردن به موضوع ازدواج به موقع جوانان اثر سوء خود را در تمام ابعاد می گذارد.دانشجو گفت: ازدواج به موقع به جوانان هدف داده و بسیاری از مسائل و معضلات جامعه را حل می کند و حتی منجر به پیشرفت مسائل علمی می شود چرا که وقتی فرد از نظر روحی در شرایط مناسب قرار داشته باشد حتما از نظر علمی می تواند بازدهی مناسب تری داشته باشد. ما هم با نظر وزیر محترم موافقیم و معتقدیم کسی که ازدواج کند می تواند کلیه معادلات چند مجهولی را حل و اصلا صورت مسئله ها را پاک کند.

بورسیه تحصیلی برای معتادان
رصدی به زوج های متاهل، این راه حل را برای سر و سامان دادن معضل ازدواج از منظر اقتصادی بسیار قابل توجیه دانست و گفت همان گونه که تلاش می شود در طرح های اقتصادی با کمترین هزینه حداکثر بهره وری صورت گیرد در تشویق جوانان به ازدواج نیز لازم است این چنین سرمایه گذاری هایی انجام گیرد چرا که برمبنای این طرح دولت چیزی از جیب برای تشویق جوانان به ازدواج نمی دهد و فقط برای آنان سهمیه ای اختراع و اختصاص می دهد. توجیه این که این سهمیه ها را از کجا آورده اند نیز راحت و همانند آب خوردن است، چرا که بیش از ۲۰ سال از پایان جنگ می گذرد و رزمندگان، خانواده شهدا، جانبازان و ایثارگران از سهمیه ۲۰ درصدی خود برای ورود به دانشگاه استفاده کرده اند و اکنون سهمیه مازاد ۲۰ درصدی داریم. دو سه سال این سهمیه را به متاهلین اختصاص می دهیم که از جان مایه می گذارند و ازدواج می کنند و در خط مقدم با مشکلات بیکاری، فقر و بی خانگی می جنگند و دو سه سال بعد هم که به مرحمت طرح های خارق العاده ای چون مسکن مهر و توزیع سهام عدالت همه جوانان دم بخت ازدواج کردند، این سهمیه ۲۰ درصدی را به صورت چرخشی به قشر دیگری می دهیم و مثلا می گوییم فارغ التحصیلان اکابر در صورتی که بتوانند برای ۲۰ نفر اشتغال ایجاد کنند از سهمیه ۲۰ درصدی برای کنکور کاردانی برخوردار می شوند و یا معتادانی که موفق شوند در طول ۶ ماه با شربت تریاک ترک کنند، بورسیه تحصیلی می گیرند!

ازدواج هم نوعی اشتغال است!
اما یکی از منتقدان طرح اهداء سهمیه 2۰ درصدی و منتقد سخنان وزیر علوم می گوید: با اعطای سهمیه ۲۰ درصدی به یک لیسانس از او در قبال ارائه قباله ازدواج می خواهیم فوق لیسانس بسازیم. فوق لیسانسی که آه در بساط ندارد، چگونه می تواند به خوشبختی، مادام که متاهل شده است، بیندیشد، از یک فوق لیسانس بیکار و فاقد مسکن چگونه می توانیم انتظار ترقی و پیشرفت داشته باشیم، آیا می شود مدرک فوق لیسانس را به نانوا نشان داد و در عوض ۲ قرص نان مجانی خرید، آیا با مدرک فوق لیسانس می توان اجاره خانه داد؟ پیشرفت علمی زمانی میسر می شود که همه شرایط و بسترهای آن فراهم باشد، در کدام جامعه، ازدواج یکی از بسترهای پیشرفت و توسعه ذکر شده است؟ آیا اخذ مدرک و مدرک گرایی به توسعه جامعه و اشتغال کمک می کند؟ بدیهی است که کمک نمی کند مگر این که به ازدواج به دید یک شغل بنگریم و بگوییم خوب، جوانان با ازدواج مشغول زندگی می شوند.

اختصاص سهمیه آرد برای تشویق به ازدواج
چرا برای تشویق جوانان به ازدواج به آن ها وام خرید مسکن داده نمی شود، چرا مبلغ وام ازدواج را افزایش نمی دهند؟ چرا زمینه های اشتغال را فراهم نمی کنند؟ مسلم است که راه های تشویقی فراوانی برای ازدواج جوانان وجود دارد و فقط با سهمیه کنکور، سهمیه آرد و نخود و لوبیا نمی توان به جوانان و ازدواج آن ها کمک کرد. جوانی می گوید: من سهمیه ۲۰ درصدی برای کنکور کارشناسی ارشد نمی خواهم، چرا که با ازدواج از کارشناس بیکار به کارشناس ارشد بیکار ارتقا خواهم یافت، کارشناسی ارشدی که میان تربیت فرزند و سیرکردن شکم او سر درگم مانده است و دو دستی به سرش می زند!

او می گوید: این سهمیه ۲۰ درصدی را برای استخدام متاهلین اختصاص دهید یا مسکن با ۲۰ درصد تخفیف با اقساط بلندمدت به جوانان بدهید، که مجبور نباشند با فوق لیسانس، تن به کارهایی که در خور شان و تخصص آن ها نیست بدهند، به راستی آیا مسئولان ما متوجه نیستند که کمتر کسی به فوق لیسانس بیکارزن می دهد و مادام که جوان برای خواستگاری مراجعه می کند، ابتدا از محتویات جیب او سوال می کنند؟اعطای سهمیه ۲۰ درصدی برای ادامه تحصیلات تکمیلی به متاهلین طرحی است با ظاهری آراسته اما باطن این طرح زمانی آشکار می شود که چند سال بعد در آگهی روزنامه بخوانیم که «جوانی هستم متاهل دارای ۲ فرزند و فوق لیسانس، شما را به همین مدرک تحصیلی ام قسم می دهم به جوانی ام رحم کرده و کاری به من محول کنید.»

سوء استفاده از سهمیه ها
در این بین «علی عباسپور تهرانی» نماینده مردم تهران و رئیس کمیسیون آ موزش مجلس مشوق های آموزشی برای ازدواج جوانان را به صلاح ندانست و در واکنش به طرح ارائه شده از سوی بذرپاش گفت: سهمیه کنکور، سهمیه ای نیست که هر مسئولی برای تشویق امور خودش بخواهد از آن استفاده کند. به گزارش ایسنا، «عباسپور» گفت: در حقیقت مسئله ازدواج مقوله ای نیست که بخواهیم آن را به کارشناسی ارشد ارتباط دهیم، باید موانع ازدواج را تشخیص دهیم و از سر راه جوانان برداریم تا جوانان به ازدواج تشویق شوند. وی اضافه کرد: به جای این که ۲۰ درصد سهمیه کنکور کارشناسی ارشد را برای ترویج فرهنگ ازدواج اختصاص دهند ۲۰ درصد از سهمیه تولیدات داخلی خودروها را به این موضوع اختصاص دهند.

عروس کارت، داماد کارت
اما گویا آقای «عباسپور» فراموش کرده اند که تشخیص موانع ازدواج کاری بس سخت و زیان آور است، به علاوه این که آن موانعی را که ما تشخیص دادیم، اصلا مانع نیستند، آن موانع را هم برطرف کردیم اما دیدیم جوانان شوق به ازدواج پیدا نکردند، برای همین گفتیم شاید مانعی به نام کنکور کارشناسی ارشد است که جوانان را از ازدواج می ترساند، تحقیقات کردیم دیدیم که در جامعه ما به کارشناسی ارشد بسیار بها می دهند، وقتی به خواستگاری می رویم می گویند حتما داماد باید فوق لیسانس باشد، خانواده دامادها هم همیشه دنبال عروس فوق لیسانس اند؛ نتیجه گرفتیم که کارشناسی ارشد دوای درد همه مشکلات است.

برای تشویق ازدواج جوانان همه راه ها را رفتیم اما افاقه نکرد، دست زدیم، هورا کشیدیم، گفتیم در عروسی تان سرنا می زنیم، جوان کارت، عروس کارت، دامادکارت می دهیم، سوبسید به حنای مراسم حنابندان تان اختصاص می دهیم، پیراهن عروس و کت و شلوار داماد به صورت اجاره به شرط تملیک می دهیم و... هر کاری که کردیم نشد ولی امیدواریم با اعطای سهمیه ۲۰ درصدی، ما جوان مجرد در جامعه نداشته باشیم و شاهد آن باشیم که فقط قشر مجردین ما را تازه متولدین تشکیل می دهند.

ازدواج هنگام ترسالی
افزایش ۸ تا ۹ برابری پاداش کارمندان مجرد دولت که تصمیم به ازدواج می گیرند آن هم از سال ۸۹ یکی دیگر از مصوبات در زمینه تسهیل ازدواج جوانان است. توجه داشته باشیم که در این طرح فقط به کارمندان مجرد دولت پاداش داده می شود به کارگران حتی اگر هر دقیقه هم تصمیم به ازدواج بگیرند نه تنها پاداشی داده نمی شود بلکه این قشر با متاهل شدن موجب ضرر و زیان به خود و صنعت کشور می شوند، بنابراین کارگران کشور دل شان را صابون نزنند که به آن ها هیچ مزایایی تعلق نمی گیرد. آن ها باید شبانه روز فقط کار کنند و به جای اندیشیدن به ازدواج فقط به کار و تلاش در چندین شیفت بیندیشند.

افزایش ۸ تا ۹ برابری پاداش به کارمندان مجردی که تصمیم به ازدواج بگیرند نیز فقط زمانی امکان پذیر است که دولت از تصمیم شان اطمینان یابد و کار گروه تشخیص تصمیم، آن را تایید کند، به عنوان مثال اگر برای دولت محرز شد که کارمندش یک ماه مرخصی استعلاجی گرفته تا برود و همسر مناسب پیدا کند و اگر طی آن یک ماه بله برون انجام شد، به این فرد هشت، نه برابر پاداش می دهند، اما اگر دیدند تصمیم این کارمند آبکی از کار درآمد نه تنها پاداش به او نمی دهند بلکه ممکن است به جرم مجرد بودن از تردد در مکان های عمومی منع اش کنند. اعطای پاداش به کارمندان نیز فقط در صورتی عملی می شود که باز یک کارگروه دیگر تشخیص دهد که آیا دولت توانایی این همه ولخرجی را دارد یا خیر؟ به عبارت دیگر در صورت افزایش و اعطای پاداش ها آیا دولت دچار کسر بودجه نخواهد شد؟ اگر دچار کسر بودجه نشد که پاداش ها طبق وعده داده می شود اما از آن طرف مالیات بر ازدواج ممکن است وضع شود که این پاداش ها جبران گردد. اگر هم به کسر بودجه دچارشد، اعلام می کند، فعلا امسال دست نگه دارید، همگی سال بعد که ترسالی است ازدواج کنید، بلکه چند حلقه چاه نفت دیگر نیز طی این ترسالی ها کشف شود.

خدمت در پادگان سرکوچه
سربازان متاهل هم از این طرح بی نصیب نمی مانند براساس این طرح حقوق سربازان متاهل دو برابر سربازان مجرد و نیز محل خدمت آنان نزدیک محل سکونت شان خواهد بود. بنابراین طبق این طرح به نظر می رسد که سن ۱۸ سال که همان سن اعزام به سربازی است مناسب ترین زمان برای ازدواج است. اگر جوانان ما از ۱۸ سالگی ازدواج کنند با اعطای مشوق ها در رده های مختلف ، دیگر جوان مجرد نخواهیم داشت الا اندک جوانانی که هنوز به طور کامل به سن بلوغ نرسیده اند با دو برابر شدن حقوق میلیونی سربازان متاهل، دیگر این قشر از متاهلین هیچ درد و غم و کم و کسری نخواهند داشت و باید حسابی به سربازی شان بچسبند.محل خدمت این قبیل سربازان نیز نزدیک محل سکونت شان خواهد بود، تا اگر خدای ناکرده دل شان برای مامان جان و مادرزن جان شان تنگ شده از زیرسیم های خاردار هم که شده به قول معروف جیم شده و دیداری تازه کنند.

افزایش ازدواج با سیر و سفر
رئیس سازمان ملی جوانان هم چنین از هدیه رئیس جمهور به ۳۰ هزار زوج در سال جاری خبر داد و گفت که این زوج ها با عنایت رئیس جمهور به مشهد مقدس سفر خواهند کرد.به نظر می رسد که یکی از عواملی که اشتهای جوانان را به ازدواج باز می کند، سیر و سفر است، جوانان مجرد با مشاهده زوج های متاهلی که مدام هدیه های مختلف دریافت می کنند و به سفر اعزام می شوند به حال و روز خود گریه می کنند و تصمیم می گیرند برای رهایی از این غم بزرگ و دستیابی به سیاحت و سفر تن به ازدواج دهند تا به همگان اثبات کنند که آنان نسبت به مشوق ها بی تفاوت نیستند و سهمیه ۲۰ درصدی، پاداش هشت نه برابری، حقوق بالا، خدمت در پادگان سرکوچه را از ضروریات یک زندگی خوشبخت می دانند.

افزایش ۴۰ درصدی سهمیه شیر به جای سهمیه دانشگاه
اما در این گیرودار بعضی جوانان، بی احساس و زیاده خواه هستند، سهمیه ۲۰ درصدی تحصیلات تکمیلی قانع شان نمی کند و در عوض خواستار افزایش سهمیه ۴۰ درصدی شیر سوپر محله شان هستند، پاداش هشت نه برابری را برای کارمندان مجرد مصمم به ازدواج اندک می دانند و خواهان افزایش پنج ، شش برابری استخدام ها و کاهش چندین برابری پارتی بازی ها در امر استخدام هستند، دو برابر شدن حقوق سربازی مادام که متاهل شدند را بسیار ناچیز می دانند و جز به کاهش ۳۰ تا ۴۰ درصدی دوران خدمت سربازی متاهلین به چیز دیگری راضی نمی شوند.آنان سربازی در پادگان یا پاسگاه رو به روی خانه و سرمحله شان را نمی خواهند و در عوض دوست دارند در جزیره مجنون و یا کوه های کردستان خدمت کنند اما بعد از سربازی نگران بیماری کودک شان و افزایش سرسام آور قیمت دارو و هزینه های بیمارستانی نباشند، آن ها به وام ازدواج آسان و بازپرداخت اقساط آن می اندیشند و مهم تر از همه آرزو دارند تا زمانی که فرزندان شان به سن سربازی برسند، سهام عدالت توزیع و اشتغال تولید شود.

چک و سفته ازدواج را تسهیل می کند
طبق این طرح یکی از عوامل دیگری که موجب افزایش ازدواج می شود، حذف ضامن برای اخذ وام ازدواج و قبول چک و سفته به جای آن است. تحقیقات سازمان های دخیل در امور جوانان و کاوشگران علل غم و غصه جوانان ، به این نتیجه رسیده است که یکی از عواملی که موجب می شود جوان از ازدواج فرار کند و به خیل پیرمردان مجرد بپیوندد همانا ضامن است، چرا که قانون ضمانت برای اخذ وام ازدواج در سال های اخیر باعث شده است که تمام کارمندان دولت تبدیل به ضامن شوند و به دلیل بحران وجود ضامن و از آن جایی که ازدواج نیاز به پول داشت، بسیاری از مشتاقان همسرگزینی نتوانستند از موهبت وام ازدواج بهره بگیرند، به همین دلیل به مرور زمان تعداد دریافت کنندگان وام ازدواج کاهش یافت که همین امر منجر به کاهش ازدواج ها و افزایش سن ازدواج شد، جوانی که نزدیک به ۴۰ سال سن داشت در توجیه این که چرا تاکنون ازدواج نکرده ای گفت: تصمیم گرفتم تا ضامن پیدا نکرده ام ازدواج نکنم، اکنون او با مصوبه حذف ضامن به آرزویش رسیده است.به هر حال با توجه به آن چه درباره اش قلم فرسایی کردیم، سازمان ملی جوانان با مدیری جوان و شجاع و با طرح هایی بی نظیر در جهت رفع مشکل جوانان قدم برداشت، مهم ترین مشکل فعلی جوانان ازدواج است، زیرا اگر مشکل ازدواج حل شود، بقیه معضلات نظیر بی کاری و بی خانگی اتوماتیک وار حل خواهد شد، چرا که ممکن است پدرزن، داماد خودش را برای شاگردی در مغازه اش به کار گیرد و پدرزن دیگر یا پدرشوهر دیگری، به فرزندشان اجازه دهند که مجانی در زیرزمینی که قبلا آشیانه قناری ها و مرغ عشق ها بوده، مسکن گزینند ، بنابراین نتیجه می گیریم که حل همه مشکلات به ازدواج مربوط می شود، همان گونه که اگر جوانان ازدواج کنند تحصیلات تکمیلی نیز به آنان چشمک می زند، تازه برای مسکن مهر هم متاهلین در اولویت اند، فردا اگر شیر پاستوریزه و شلغم هم سهمیه بندی شد، این متاهلین هستند که بر دیگران ارجح ترند.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: