کد خبر:۳۳۰۲
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۸۸ - ۱۰:۱۸
تعداد بازدید: 1885
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
کاري از دو وزارتخانه بر نيامد؛ بازار گوشت در دست تعدادي چوبدار
اوضاع وخيم گوشت قرمز که از ابتداي سال جاري شروع شده بود با نزديک شدن به عيد قربان بويژه در تهران به حدي نابسامان شد که حتي مقامهاي دولتي نيز اعتراف کردند، گوشت از سبد غذايي بسياري از خانواده ها خارج شده است...
وضعيت نامطلوب گوشت قرمز تا به آنجا پيش رفت که رئيس جمهور در آخرين جلسه هيأت دولت دو تن از وزيران خود را موظف کرد تا نسبت به کاهش قيمت آن و اطلاع رساني در اين زمينه وارد عمل شوند.اوضاع وخيم گوشت قرمز که از ابتداي سال جاري شروع شده بود با نزديک شدن به عيد قربان بويژه در تهران به حدي نابسامان شد که حتي مقامهاي دولتي نيز اعتراف کردند، گوشت از سبد غذايي بسياري از خانواده ها خارج شده است.اما اين روزها و به رغم دستور رئيس جمهور انگار قرار نيست وضعيت آشفته سر و سامان يابد، زيرا با آغاز ورود حجاج باز تقاضا براي خريد دام زنده افزايش يافته است.
بنا به گزارشهاي دريافتي، در آستانه بازگشت حجاج قيمت هر کيلوگرم گوسفند زنده به 5600 تومان رسيد.
اگرچه هر سال در ايام حج تمتع قيمت گوسفند زنده به دليل افزايش تقاضا به طور نامتعارفي افزايش پيدا مي کند اما امسال اين افزايش قيمت به طور مضاعف تأثير بر افزايش قيمت گوشت قرمز نيز گذاشته است.

* نابساماني قيمت گوشت قرمز در بازار
در چند ماه اخير شاهد افزايش 30 تا 50 درصدي قيمت گوشت قرمز بوده ايم و همواره مسؤولان وزارت بازرگاني تنظيم بازار اين محصولات را به وزارت جهاد کشاورزي ارتباط داده اند، در حالي که به نظر مي رسد اين وزارتخانه هم که متولي توليد اين محصولات است، نتوانسته در تنظيم بازار در مواقع حساس سال و در مناسبتهاي مختلف موفق باشد.
تنوع قيمت گوشت قرمز در نقاط مختلف شهر اين شائبه را به وجود آورده است که تنها مشکلات بخش توليد نمي تواند دليل افزايش قيمت گوشت باشد و ما شاهد نابساماني بازار گوشت قرمز در سطح شهر هستيم که نشان دهنده نبود سياستهاي صحيح در تنظيم بازار است.
صادق خليليان وزير جهاد کشاورزي درخصوص افزايش قيمت گوشت قرمز گفت: از سال گذشته به دليل مسايل مربوط به خشکسالي با افزايش قيمت گوشت قرمز و بخصوص گوشت گوسفند مواجه بوده ايم که اين براي اقتصاد ما اصلاً مناسب نيست بنابراين با تمهيدات صورت گرفته تا دو، سه ماه آينده قيمت گوشت گوسفند متعادل مي شود.
مسؤولان وزارت بازرگاني هم به جاي آنکه مشکل به وجود آمده در بازار گوشت قرمز را حل کنند، شانه خالي کرده و همه نابساماني موجود را به وزارت جهاد کشاورزي ارتباط مي دهند در حالي که افزايش قيمت يک کالاي راهبردي مي تواند باعث افزايش قيمت ساير کالاها شده و موجب تورم انتظاري شود.سيدکاظم صمدي عراقي، رئيس اتحاديه گوشت گوسفندي درخصوص دلايل افزايش قيمت گوشت گوسفندي گفت: در حال حاضر هيچ افزايش قيمتي در گوشت گوسفند نداريم به طوري که گوشت گوسفند به قيمت 10 هزار و 500 تا 11 هزار تومان بارگيري مي شود و با محاسبه سود 8 تا 10 درصدي بايد شقه گوسفند به قيمت 12 هزار و 500 تومان و ران گوسفند به قيمت 14 هزار تا 15 هزار تومان فروخته شود.وي افزود: به دليل رکود بازار ما حاضريم با حداقل سود گوشت را به دست مردم برسانيم.
صمدي در پاسخ به اين سؤال که در سطح شهر با قيمتهاي بالاتر از اين قيمتها مواجهيم گفت: اگر قيمتها بالاتر از اين حد باشد در صورت دريافت گزارشهاي مردمي رسيدگي مي کنيم.
رئيس اتحاديه گوشت گوسفندي تهران در پاسخ به اين سؤال که نه تنها در بازار که در فروشگاههاي رفاه و شهروند نيز قيمتها خيلي بالاتر از موارد ذکر شده است، گفت: در فروشگاههاي رفاه و شهروند به دليل بسته بندي تقريباً هر کيلوگرم گوشت بايد 500 تومان گرانتر باشد.
علي خندان، رئيس اتحاديه گوشت گاوي درخصوص قيمت گوشت گاو و گوساله به فارس گفت: لاشه گوساله به قيمت 6800 تومان از کشتارگاه بارگيري شده و به قيمت 10 هزار و 500 تا 11 هزار تومان عرضه مي شود.

* احتکار دام زنده توسط چوبداران
در همين راستا، مدير عامل اتحاديه مرکزي دامداران ايران با اشاره به احتکار دام زنده توسط چوبداران گفت: ميانگين قيمت هر کيلو گوسفند زنده در کشور 5 هزار تومان، گوشت گوسفند 10 هزار تومان و ميانگين قيمت هر کيلو گاو زنده 3 هزار و 800 و لاشه گاو 7 هزار و 600 تومان در سطح کشور عرضه مي شود.
سعيد سلطاني سروستاني افزود: اين نرخها نسبت به دهه اول آبان ماه 10 تا 12 درصد افزايش داشته و علت آن نيز افزايش تقاضا براي خريد دام و عيد قربان بوده است، در عين حال پيش بيني مي شود اين افزايش قيمت مقطعي بوده و به حالت اول باز مي گردد.
مدير عامل اتحاديه مرکزي دامداران ايران تصريح کرد: دلالان و چوبداران از مدتي قبل تعداد قابل توجهي گوسفند را خريداري و در يکي دو روز مانده به عيد قربان روانه بازار کردند که از افزايش تقاضا سؤاستفاده کرده و قيمت آن را بالا بردند، بنابراين افزايش قيمت نصيب توليدکننده و دامدار نشده است.سلطاني افزود: طبق اطلاع به دست آمده در برخي مناطق تهران قيمت گوشت قرمز 50 تا 60 درصد بيش از قيمتي است که دامدار عرضه مي کند و سود عمده آن به دلالان و چوبداران مي رسد، علت آن نيز نبود تشکيلات منظم در دامداران براي عرضه مستقيم گوشت براي مصرف کننده است. تهيه كننده:کوشافر
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: