کد خبر:۳۲۹۸
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۸۸ - ۱۳:۴۷
تعداد بازدید: 2549
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
گاهي عرض رودخانه بيشتر از طول آن است
به بهانه آنچه كفاشيان و قطبي مي‌گويند
براي داشتن تيمي‌ كه مردم ايران به آن افتخار كنند و بتواند 100 هزار تماشاگر را به ورزشگاه بكشاند، بايد هزينه كرد. شايد شكست‌هاي تيم ملي هزينه آن باشد.» دورنماي قطبي ممكن است براي كشورهاي حاشيه خليج فارس ايده‌آل باشد، اما...
درج خبر بركناري كفاشيان در واحد مركزي خبر و سايت برنامه فوتبال برتر،خوابِ نامبرده را آشفته ساخت. او به ضرغامي‌زنگ زد و مراتب ناراحتي خويش را بيان كرد. بعد هم در مصاحبه‌اي عنوان نمود كه «نبايد با احساسات مردم اينگونه بازي شود». «ريموند كارور» در داستاني تحت عنوان «وقتي از عشق حرف مي‌زنيم از چه حرف مي‌زنيم» نشان مي‌دهد كه تعريف پيش ساخته‌اي براي مفاهيم انساني وجود ندارد. شايد. در فضاي «هرمنوتيك» همه چيز با اما و اگر و شايد معني پيدا مي‌كند: تاويل و تفسير پديده‌ها. شايد به همين خاطر است كه مدير ايراني از دو واژه زياد استفاده مي‌كند:«اول مردم و بعد احساسات. بعد هم تركيب «احساسات مردمي» و بعدِ آن«بازي» با احساسات مردمي‌ يا افكار عمومي. پاسخگويي در باب درستي يا نادرستي خبر كار شده بر عهده روابط عمومي ‌صدا وسيماست،اما كفاشيان بايد مسووليت گفتار خويش در مورد«بازي با احساسات مردمي» را بپذيرد:

الف- او اين شناخت را از كجا به دست آورده است؟

ب- كدام يك از مديران ارشد يا مياني تاكنون در اين باره پاسخگو بوده‌اند؟

ج- كفاشيان تنها يك بهانه است.

د- استفاده ابزاري، همان فلسفه ماكياوليستي است؟

و در ادامه كفاشيان همه را به تكرار دوباره تعليق تهديد مي‌كند:«كميته‌اي در فيفا به دنبال تعليق فدراسيون‌ها است». رييس فدراسيون فوتبال هم خيلي خوب مي‌خندد و هم خيلي خوب مي‌خنداند. شايد به همين خاطر است كه قطبي مي‌خواهد تغيير نسل به وجود بياورد. او مي‌گويد:« براي داشتن تيمي‌ كه مردم ايران به آن افتخار كنند و بتواند 100 هزار تماشاگر را به ورزشگاه بكشاند، بايد هزينه كرد. شايد شكست‌هاي تيم ملي هزينه آن باشد.» دورنماي قطبي ممكن است براي كشورهاي حاشيه خليج فارس ايده‌آل باشد، اما براي مخاطباني كه تا چند سال پيش حضور يك‌صد هزار نفري تماشاگران در بازي‌هاي ملي را به ياد مي‌آورند ساده انگارانه به نظر مي‌رسد. قطبي با بيان مواردي چون«برخي تيم‌ها به دوپينگ متوسل مي‌شوند»،«10 ساعت زمان لازم دارم تا در مورد عدم تحقق وعده خويش در خصوص حضور تيم ملي در آفريقاي جنوبي صحبت كنم»و«تيم ملي هرگاه مي‌خواهد در مقابل حريف بازي كند يك يا دو گل از حريف خودش عقب است. بايد كمك كنند تا در شرايط عادي به ديدار حريفان خود برويم»، مصاحبه خود را تكميل مي‌كند. قطبي دوست داشتني بود، اما ديگر نيست چون ... صحبت‌هاي سرمربي تيم ملي فوتبال از همان قاعده بازي با افكار عمومي‌ پيروي مي‌كند.

1 -آيا «بخشي» از جامعه مي‌خواهد «تمام» آن را به بازي بگيرد؟

2 -آيا مردم «هر چيزي»را باور مي‌كنند؟

3 -آيا استفاده مكرر از واژه مردم، باور توده را انسجام مي‌بخشد؟

4 -وقتي از مردم حرف مي‌زنيم از چه حرف مي‌زنيم؟

والسلام

نويسنده : سيد اميد خاتون آبادي
ورزشي گل
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: