برخورد هیجانی با کودک‌فروشی
رکوردشکنی ظریف و کری از 1919 و ناشنیده ها
ایران و 1+5 بر سر «راه‌حل‌ها» به تفاهم رسیدند
«وایبر» و «واتس آپ» چقدر امنیت دارند؟
فریب تبلیغات چاقی و لاغری در ماهواره ها را نخورید
شیوع بیماری‌های قلبی در افراد زير 40 سال رو به افزایش است
وقتی کتاب کارت ویزیت می‌شود!
قصد داعش برای حذف برخی از آیات قرآن!
داعش دانشگاه موصل را تفکیک جنسیتی کرد
پول شرکت اپل از پارو بالا می‌رود
کد خبر:۳۲۹۲
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۳۸۸ - ۰۹:۰۳
تعداد بازدید: 4088
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
ادامه واكنش‌هاي متناقض به بحث ازدواج موقت
آيا ما در مقابل اين 1.5ميليون پسر دم بخت همين تعداد دختر براي ازدواج موقت را داريم؟ آيا كسي حاضر مي‌شود دختر خود را 6 ماه به عقد يك آقايي درآورد دوباره 6 ماه بعد به عقد يك آقاي ديگر؟
فرمانده نيروي انتظامي از ضابطه‌مند كردن روابط جنسي، به عنوان يك راه‌حل سخن مي‌گويد. فرمانده نيروي انتظامي زماني از اين پيشنهاد به عنوان راه‌حلي در مسير درست صحبت مي‌كند كه معتقد است، شرايط به گونه‌اي‌است كه حرف زدن از ارتباط نامشروع جنسي نسبت به ازدواج موقت قبح كمتري دارد. البته او براي بيان چنين ديدگاهي نظرات خاص خودش را دارد: «در ذهن مردم، ازدواج موقت وسيله‌اي براي زياد‌ه‌خواهي افرادي است كه ازدواج كرده‌اند. درواقع هر كس بحث ازدواج موقت را مطرح مي‌كند، به شدت مورد حمله قرار مي‌گيرد. اما رابطه نامشروع، دختر و پسر مي‌تواند در چارچوب قانون و شرع ضابطه‌مند شود.»

احمدي‌مقدم اين گفته‌ها را در حاشيه مراسم توديع و معارفه فرمانده دانشگاه علوم انتظامي به زبان آورد. وقتي فرمانده ناجا از جلسه‌اي گفت كه با دادستان كل كشور داشت و در آنجا در مورد تجاوز به عنف و ديگر جرائمي كه باعث نگراني جامعه شده بحث كرد، يكي از خبرنگاران از احمدي‌مقدم پرسيد دليل اينكه نيروي انتظامي چندين بار پيشنهاد تسهيل بهره‌برداري مشروع روابط جنسي را مطرح كرده، چيست؟ فرمانده نيروي انتظامي نه تنها چنين تلقي‌اي را تكذيب نكرد، بلكه با صراحت از جنبه‌هاي مختلف اين موضوع صحبت كرد. او در پاسخ به اين سوال گفت: «وقتي بستر ازدواج فراهم نيست، شرايط به‌گونه‌اي شده است كه صحبت از ازدواج موقت، قبح پيدا كرده است اما ارتباط نامشروع جنسي قبح ندارد. بايد اين روابط ضابطه‌مند شود و در چارچوب شرع و قانون اقداماتي انجام گيرد. اسلام در بحث روابط جنسي محدوديت ايجاد نكرده اما اين روابط را ضابطه‌مند كرده است.»
سردار احمدي‌مقدم معتقد است:«وقتي فضاي جامعه به شكلي است كه نمي‌توان از ازدواج موقت صحبت كرد، پس بايد براي واقعيت‌هايي كه در جامعه وجود دارد، اقدامات لازم را به عمل آورد.»

احمدي‌مقدم به سخت‌تر شدن امكان ازدواج و جواني جامعه هم اشاره كرد و گفت: «بسياري از خودنمايي‌هايي كه در جامعه ديده مي‌شود، عرضه براي ازدواج است. حال چرا ما اين را تسهيل نكنيم. يك راه براي تسهيل اين امر موسساتي هستند كه هم در انتخاب و هم در امكانات كمك مي‌كنند.»

يكي از مشكلاتي كه احمدي‌مقدم از آن به عنوان «خودنمايي» نام مي‌برد، بالا رفتن ميزان تجاوز به عنف است. احمدي‌مقدم با اشاره به اين مشكل مي‌گويد: «زنان قربانيان اصلي تجاوز به عنف هستند و مردان در اين زمينه سهم بيشتري دارند. متاسفانه هم مردان متاهل و هم مجرد در پرونده‌هاي تجاوز به عنف نقش دارند كه اين مساله بسيار بد است. زنان گام اول را در پرونده‌هاي تجاوز به عنف برمي‌دارند. اين افراد از روي غفلت و ناآگاهانه پا در مسير اشتباه گذاشته و شرايط را براي يك جرم مهيا مي‌كنند.»

چند روز پيش سردار احمدي‌مقدم در حاشيه همايش علمي «پليس،‌ امنيت و چشم‌انداز 1404» گفته بود: «بيشترين جرم عليه زنان، اغفال، فريب و بيش از همه تجاوز است.» او دليل اين مساله را نگاه طماعانه به جنس و فيزيك زنان عنوان كرده بود.

همان روز، فرمانده نيروي انتظامي بار ديگر و با اشاره به وجود بحران ازدواج در ايران گفته بود: «بعضي از دختر خانم‌ها فكر مي‌كنند، از طريق روابط خياباني مي‌توانند به ازدواج برسند كه متاسفانه اين راه، مسير درستي نيست. نهادهاي ديگر در جامعه كاركردشان تناسبي با نيازهاي اجتماعي ندارد كه در اين زمينه بايد اين موضوعات همچون ازدواج و اشتغال تسهيل شود تا نيازهاي جنسي در قالب مشروع برطرف گردد و ديگر شاهد حوادثي مانند تجاوز به عنف نباشيم.»

اما روز گذشته وقتي فرمانده نيروي انتظامي از افزايش ميزان تجاوز به عنف در جامعه خبر داد، خبرنگاري از احمدي‌مقدم پرسيد آيا ناجا پيشنهاد تشكيل خانه‌هاي عفاف را مطرح كرده است؟ فرمانده نيروي انتظامي در پاسخ گفت: «پليس هيچ پيشنهادي براي تشكيل خانه‌هاي عفاف ندارد. پليس فقط هشدار مي‌دهد تا سازمان‌هاي مرتبط مشكلات را در اين زمينه مرتفع كنند. ما مسئول ازدواج جوانان نيستيم. با افزايش امنيت اخلاقي و اجتماعي در سطح جامعه بايد شاهد كمترين ناامني و حادثه عليه زنان باشيم. پليس نسبت به ناامني عليه زنان به شدت برخورد مي‌كند. بر اساس اين هشدارها دستگاه‌ها بايد در اين خصوص فكر و برنامه‌ريزي كنند تا به راهكاري براي حل مشكلات برسند.

الان ما هشدار مي‌دهيم و اگر دستگاه‌ها درست انجام وظيفه نكنند، سرريز اين موضوع در جامعه ديده مي‌شود كه در نتيجه كار ما را زياد مي‌كند. همان‌طور كه در دوره سهميه‌بندي سوخت، ما بايد هشدار مي‌داديم و آماده مي‌شديم الان هم همين‌طور است.»

حجم نظرات و پيشنهادات فرماندهان نيروي انتظامي در مورد قانوني كردن روابط جنسي در يك هفته گذشته كمي غيرعادي است. جدا از احمدي‌مقدم كه در دو نوبت (همايش پليس، امنيت، 1404 و روز گذشته) در اين مورد صحبت كرده است، سردار اصغر جعفري هم در يكي از آخرين گفت‌وگوهايش در مقام رئيس پليس آگاهي و پيش از انتقالش به دانشكده پليس در اولين روزهاي آذرماه گفته بود: «تسهيل در بهره‌برداري مشروع جنسي كه در شرع هم پيش‌بيني شده است، باعث كاهش تجاوز به عنف مي‌شود. راه‌حل بسياري از مشكلات ما اجراي احكام اسلامي است. در واقع بهترين راه براي كاهش تجاوز به زنان، همين تسهيل كردن بهره‌برداري مشروع جنسي است.»

البته روز يكشنبه بحث‌هاي مربوط به روابط جنسي جوانان و نوجوانان فقط به گفته‌هاي احمدي‌مقدم محدود نبود و حجت الاسلام ناصر نقويان هم در واكنش به گفته‌هاي «علي مطهري» كه ازدواج موقت را براي نوجوانان دانش‌آموز پيشنهاد كرده بود، در گفت و گو با جهان نيوز به نكات جالبي اشاره كرد.

ناصر نقويان با ابراز تاسف از وجود ارتباطات دختر و پسر در جامعه قبل از ازدواج، از اظهار نظرهاي غيركارشناسانه در رابطه با پيشنهاد ازدواج موقت براي سنين دبيرستان انتقاد كرد و گفت: «من فكر مي‌كنم ازدواج اولا نياز به يك بلوغ دارد و صرفا مسائل جنسي مطرح نيست كه بخواهيم براي دختر و پسرهاي دبيرستاني نسخه بپيچيم. اين مساله نه با فرهنگ ما سنخيت دارد نه با عرف ما و نه حتي با آموزه‌هاي ديني ما.»

هر چند علي مطهري پيش از تعطيلات آخر هفته گذشته كه واكنش‌ها به حرف‌هاي او به اوج خودش رسيده بود، در توضيحي كه به رسانه‌ها ارسال داشت به نوعي سعي كرد اصل منظور خود را كه به گفته او در غوغاي رسانه‌اي گم شده بود، توضيحي دوباره دهد. او گفته بود: «بايد سعي كنيم در درجه اول جوانان ما به فكر ازدواج دائم باشند. اگر ازدواج دائم هم برايشان مقدور نيست و به گناه مي‌افتند به فكر ازدواج موقت باشند. البته در ازدواج موقت با دختر باكره، طبق نظر برخي از مراجع تقليد موافقت ولي دختر شرط است. حرف من اين است آنهايي كه به هر حال اين روابط را برقرار مي‌كنند و پدر و مادر آنها هم آگاهند، چه بهتر كه اين كار خود را در قالب اسلامي قرار دهند تا احساس گناه نكنند و وجدان ديني آنها آسيب نبيند.»

اما اين توضيح دوباره هم باعث نشد تا حجت‌الاسلام نقويان از اين گفته‌ها راضي شود. او به‌طور كل عقيده‌اي متفاوت از علي مطهري دارد و معتقد است جدا از مسائل مربوط به خاص بودن سن بلوغ، عواملي ديگر هم دخيل هستند: «بايد به خانواده‌ها هشدار دهيم كه مراقب بچه‌ها باشند كه يك بخش اين مراقبت‌ها نياز به حل مسائل اقتصادي دارد. يعني پدري كه مجبور است براي تامين اولين نيازهاي زندگي در روز 2يا 3 شيفت كار كند، متوجه نمي‌شود دخترش كي مي‌رود؟ كي مي‌آيد؟ يا كجا مي‌رود؟ پدر صبح كه از منزل بيرون مي‌رود پسر يا دخترش خوابند شب هم كه بر مي‌گردد خواب هستند. بنابراين از اتفاقاتي كه اين وسط مي‌افتد بي‌خبر است. مشكل اين آدم هم اين است كه براي حل مشكلاتش مجبور است چند شيفت كار كند پس يكي از مسائل مهم، معيشت خانواده‌ها و مسائل مالي خانواده‌هاست و اين موضوع صرفا يك مساله فرهنگي نيست. البته خانواده‌هايي هم وجود دارند كه در عين تامين بودن از لحاظ مالي، اين مشكلات را هم دارند. اينجا چهره فرهنگي خودش را نشان مي‌دهد و اين خانواده‌ها بايد با مراقبت از فرزندشان، محبت‌هاي خانوادگي و... اين مشكلات را حل كنند.»

البته او ازدواج موقت را راه‌حلي مناسب براي جوانان نمي‌داند. نقويان با انتقاد از نهادهايي كه در حوزه جوانان به خصوص ازدواج فعال هستند، مي‌گويد: «در سنين بالاتر از دبيرستان، يعني 21 يا 22 سال به بالا كه البته زمان ازدواج هم هست، در اين سنين هم ازدواج موقت نسخه آماده شده اسلام براي 1.5 ميليون جوان دم بخت نيست. آيا ما در مقابل اين 1.5ميليون پسر دم بخت همين تعداد دختر براي ازدواج موقت را داريم؟ آيا كسي حاضر مي‌شود دختر خود را 6 ماه به عقد يك آقايي درآورد دوباره 6 ماه بعد به عقد يك آقاي ديگر؟ اسلام هرگز چنين نسخه‌اي نپيچيده است. ازدواج موقت ضرورت وفلسفه‌اش مربوط به جاي ديگر است.» تهيه كننده:اميد توشه
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: