کد خبر:۳۲۸۵
تاریخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۳۸۸ - ۰۸:۰۷
تعداد بازدید: 2125
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
توقيف همشهري و به دست گرفتن مديريت مترو توسط دولت
گل هايي براي بدرقه آقاي شهردار
به نظر مي رسد هدف اصلي دولت از اعمال محدوديت هايي مانند به دست گيري مديريت مترو يا توقيف همشهري اخطار و انذاري است به منتقد قديمي تا از دامنه انتقادات بکاهد و اگر در سنگر حاميان دولت نمي جنگد،...
شهردار تهران برج و تونل مي سازد، خيابان ها را آسفالت مي کند، پارک مي سازد، خطوط مترو را توسعه مي دهد، اما هيچ کس از او راضي نيست. چهره سياسي محمدباقر قاليباف بر همه کارهاي او سايه انداخته است. چهار سال تمام در رقابت سنگين با دولت، شهري را اداره کرد که نبض سياسي، اقتصادي و اجتماعي کشور در آنجا مي تپد و با همه مشکلات در اين کار موفق بود اما انتخابات رياست جمهوري دور دهم شرايط را عوض کرد. هيچ کدام از منتقدان اصولگراي دولت به اندازه قاليباف شايسته و برازنده دريافت عنوان بزرگ ترين منتقد اصولگراي دولت نيست. رقيب احمدي نژاد در انتخابات نهم هيچ وقت دست از رقابت با رئيس دولت برنداشت و در تمام اين سال ها در قامت آلترناتيو نگاه مديريتي احمدي نژاد و عقبه سياسي اش ظاهر شد. دولت هم در مواجهه با شهردار تهران سنگ تمام گذاشت و از تمام ابزارهاي ممکن براي محدود کردن دايره عملکرد او استفاده کرد.

اتفاقات پس از انتخابات و شرايط سياسي اين روزها براي دولت اين شرايط را ايجاد کرده است که از تعارفات مرسوم سياسي براي رويارويي با قاليباف دست بردارد و تمام قد وارد ميدان شود. اولين ترکش اين موضع جديد بر پيکر مترو نشست؛ جايي که مديريت آن با يکي از فرزندان رقيب ديگر احمدي نژاد يعني اکبر هاشمي رفسنجاني است. انتقادات صريح و بي پرده محسن هاشمي از شرايط سياسي کشور و تهمت هايي که به وي و خانواده اش نسبت داده شده بود، بهانه يي شد تا رئيس دولت در برنامه زنده تلويزيوني از برنامه خود براي به دست گيري مديريت مترو توسط دولت پرده بردارد. فشار بر قاليباف بيشتر شد، رسانه هاي متعدد قاليباف از هر گوشه و کنار براي رد مدعاي رئيس دولت براي قانوني بودن به دست گرفتن مديريت مترو توسط دولت موارد نقض آوردند. ابزار قدرتمند شهردار تهران براي تغيير جو سياسي به نفع خود به کار افتاده بود. شايد قاليباف پيش بيني چنين روزهايي را کرده بود که قسمتي از توان مالي شهرداري را به راه اندازي رسانه هاي مختلف اختصاص داده بود. روزنامه همشهري ارگان رسمي شهرداري و ضمائم بسيارش با تيراژ و ضريب نفوذ بالايي که داشت يکي از بازوهاي رسانه يي شهرداري بود. اما شهردار تهران به اين روزنامه اکتفا نکرد و روزنامه تهران امروز را گفته مي شود با حمايت مالي شهرداري راه اندازي شده است، تاسيس کرد. علاوه بر آن هفته نامه مثلث با حمايت مالي شهرداري نيز چند ماهي است روي گيشه ها مي رود. فعاليت رسانه يي شهرداري اما به روزنامه هاي کاغذي محدود نشد. مشاوران سياسي قاليباف به اهميت و نقش رسانه هاي مجازي هم واقف بودند و بيشترين سرمايه گذاري را در اين زمينه انجام دادند. بر همين اساس راه اندازي سايت هاي فردا، شفاف، تهروني، خبرگزاري شهر و چندين سايت خبري و تحليلي ديگر در دستور کار شهرداري قرار گرفت که امروز به صورت مستمر در حال فعاليت خبري و تحليلي اند.

اين موضوع بارها مورد نقد رسانه هاي حامي دولت که به همان تعداد رسانه هاي شهرداري اند، قرار گرفت که چرا قاليباف از بودجه شهرداري که از طريق عوارض مردمي تامين مي شود اقدام به راه اندازي سايت هاي خبري براي اهداف سياسي کرده است. بيش از پيش شائبه سياسي بودن اين توقيف را به ذهن ها متبادر کرد چنانچه حتي عباس سليمي نمين هوادار سرسخت دولت لب به انتقاد از اين موضوع گشود و در مصاحبه با فارس گفت «آنچه وزارت ارشاد به نمايندگي از هيات نظارت بر مطبوعات درباره توقيف روزنامه همشهري اعلام کرد قابل تاسف است. اين مساله تاثير نامربوط و غيرواقعي در کشور ترسيم مي کند؛ کساني که دست اندرکار امور مطبوعات هستند بايد سعه صدر داشته باشند، مطبوعات را بفهمند و حيثيت کشور را به پاي مسائل گروهي قرباني نکنند.» و حتي در ادامه روزنامه ايران را هم متهم کرد که اين آگهي را چندي پيش منتشر کرده است هرچند بلافاصله روزنامه ايران اين موضوع را تکذيب کرد. اما انتقاد سليمي نمين و بسياري از نمايندگان مجلس از توقيف اين روزنامه نشان دهنده نگاه سياسي دولت به اين موضوع است.

ديگران هم به اين توقف واکنش نشان دادند. محمد تورنگ رئيس سابق مرکز اطلاع رساني پليس تهران بزرگ و از حاميان قاليباف به توقيف کنندگان همشهري خرده گرفت که «مرکز همايش هاي بين المللي صدا و سيما که مرکز تردد مهمان هاي داخلي و خارجي از تمام کشورهاست نيز دقيقاً به شکل همين گل لوتوس طراحي شده است و زماني که من به مسوولان صدا و سيما در اين باره تذکر داده ام ايشان گفتند براي اين ساختمان هزينه زيادي صرف شده و نمي شود کاري کرد.»

احمد مسجدجامعي وزير سابق فرهنگ کشور در مقام دفاع از عملکرد همشهري برآمد و گفت؛ توقيف يک روزنامه بالاترين نوع برخورد است و پيش از آن تذکر شفاهي، تذکر کتبي و اخطار نيز وجود دارد.

عضو کميسيون فرهنگي و اجتماعي شوراي شهر تهران در ادامه به سابقه طولاني مدت همشهري در عرصه رسانه هاي کشور اشاره کرد «روزنامه همشهري تجربه روزنامه نگاري بعد از انقلاب است که با اين ابعاد ظاهر شده و به دنبال آن روزنامه نگاران بسياري تربيت شده اند و اين روزنامه خدمات بسياري در زمينه موضوعات شهري ارائه داده است.»

وي با تاکيد بر اينکه فضاي آزاد رسانه يي از لوازم و جزء حقوق شهروندي است، افزود؛ در همه نظام ها نشريات، يکي از ضروريات تامين فضاي آزاد اطلاع رساني است و شورا بايد در هرگونه محدوديتي که خارج از قانون بوده و آزادي هاي اساسي را زير سوال مي برد، دخالت کند.

مجلس هم نسبت به توقيف همشهري حساسيت نشان داد و نارضايتي خود را از اين موضوع اعلام کرد چنانچه يکي از اعضاي کميسيون فرهنگي مجلس اعلام کرده بود اين هفته «علاوه بر پيگيري موضوع در کميسيون فرهنگي در صحن علني مجلس نيز موضوع بازگشت به کار روزنامه همشهري را مطرح خواهيم کرد». از نظر جلال يحيي زاده مجلس نهايت مساعدت خود را براي بازگشت همشهري به عرصه مطبوعات کشور خواهد کرد چراکه «براي مجلس، روزنامه همشهري به عنوان روزنامه ارزشي و حافظ ارز ش هاي انقلاب شناخته شده است که مخصوصاً در سال هاي اخير، هيچ گاه خط قرمزهاي نظام را زير پا نگذاشته است.»

تلاش مجلس و ديگران در نهايت به نتيجه رسيد و روزنامه همشهري رفع توقيف شد. دادگستري کل استان تهران توقيف موقت روزنامه همشهري را که عصر دوشنبه هفته گذشته بعد از بارها تاييد و تکذيب توسط معاون مطبوعاتي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي اعلام شده بود، سه شنبه لغو کرد.

توقيف روزنامه همشهري، انتقادهايي که از طرف اصولگرايان منتقد دولت به اين اقدام صورت گرفت و در نهايت رفع توقيف اين روزنامه پيام هاي روشني از فضاي سياسي ايران مخابره مي کند. قاليباف يکي از مهم ترين منتقدان دولت است که با توجه به عملکرد نسبتاً موفق خود در شهرداري توانسته افکار عمومي را نسبت به خود حساس کند. به نظر مي رسد هدف اصلي دولت از اعمال محدوديت هايي مانند به دست گيري مديريت مترو يا توقيف همشهري اخطار و انذاري است به منتقد قديمي تا از دامنه انتقادات بکاهد و اگر در سنگر حاميان دولت نمي جنگد، لااقل جبهه منتقدان را تقويت نکند. با همه اين احوال کم کردن از دامنه اختيارات و ضريب نفوذ قاليباف در شهر مي تواند زمينه يي باشد براي کنار گذاشته شدن از جايگاه شهرداري پايتخت. انتخابات شوراي شهر هم نزديک است.نويسنده:حميدرضا ابراهيم زاده
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: