کد خبر:۳۲۷۹
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۳۸۸ - ۱۲:۲۰
تعداد بازدید: 7237
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
روابط جنسي ناموفق عامل پنهان طلاق
در لايحه‌اي كه قوه قضاييه و دولت با عنوان حمايت از خانواده ارائه كردند، راجع به ازدواج موقت هيچ صحبتي نشده بود، جز اين‌كه گفته شده بود ثبت ازدواج موقت مطابق با آيين‌نامه‌اي خواهد بود كه ...
هرچند كه براساس تغييرات صورت گرفته درخصوص لايحه حمايت از خانواده رسما ازدواج مجدد در ايران ممنوع مي‌شود؛ اما مدير فرهنگي دانشگاه تربيت دبير شهيد رجايي اعلام مي‌كند كه نبود وفاداري و ازدواج مجدد، دليل اصلي طلاق در كشور است.

ببه گزارش جام جم، براساس اعلام محمدرضا آيت‌اللهي، رئيس سازمان ثبت احوال طي 5 ماهه اول سال جاري شاهد 51 هزار و 192 طلاق در كشور بوده‌ايم كه مويد افزايش پديده طلاق نسبت به سال گذشته است.

وي گفت: بيشترين طلاق در مردان با 14 هزار و 705 مورد در گروه سني 25 تا 29 سال و در زنان با 13 هزار و 428 مورد در گروه سني 20 تا 24 سال بوده است.

در همين حال ، دكتر زهرا كاشاني ها ، مدير فرهنگي دانشگاه تربيت دبير شهيد رجايي معتقد است: بررسي‌ها نشان مي‌دهد از هر 10 طلاق حدود 8 مورد به دليل نبود وفاداري و تعهد به همسر و خانواده و يا ازدواج‌هاي مجدد به شكل دائم يا موقت رخ مي‌دهد.

گرچه اقداماتي در راستاي تحكيم بنيان خانواده انجام شده؛ اما بايد گفت كافي نبوده و امروزه روند افزايش طلاق‌ها به‌گونه‌اي نگران‌كننده است. ضمن اينكه بايد بر عوامل ديگري چون اعتياد، مشكلا‌ت اقتصادي و ... هم به عنوان عوامل طلا‌ق اشاره كرد.

سكوت درباره ازدواج موقت

در لايحه‌اي كه قوه قضاييه و دولت با عنوان حمايت از خانواده ارائه كردند، راجع به ازدواج موقت هيچ صحبتي نشده بود، جز اين‌كه گفته شده بود ثبت ازدواج موقت مطابق با آيين‌نامه‌اي خواهد بود كه دولت تهيه مي‌كند؛ اما اعضاي كميسيون حقوقي و قضايي با بررسي‌هايي در اين خصوص تغييراتي در اين لايحه به وجود آوردند. بر اين اساس ازدواج مجدد منع شد، مگر در مواردي كه يا همسر اول رضايت كامل داشته باشد يا مواردي كه زن مرتكب تخلفات خاصي شود، مثلا زن محكوم به 5 سال زندان يا بيشتر شود يا زندگي خانوادگي را ترك كند، البته در اين صورت هم مرد بايد در دادگاه اين موضوع را ثابت كند، اگر بتواند ثابت كند، مي‌تواند ازدواج مجدد داشته باشد.

از سويي اگر همسر مردي هيچ‌كدام از اين مشكلات را نداشته باشد و مرد اقدام به ازدواج مجدد كند، مجازات زندان برايش تعيين شده است، ضمن اين‌كه نمي‌تواند ازدواجش را ثبت كند، مرتكب جرم هم شده است.

مسائل جنسي ، عامل اصلي و پنهان

بحث‌هاي نبود وفاداري و ازدواج مجدد به عنوان عوامل طلاق در حالي مطرح مي‌شود كه دكتر اصغر مهاجر، جامعه‌شناس معتقد است استفاده از اين ادبيات و به‌كارگيري اين واژه‌ها در واقع به نوعي پنهان كردن عامل اصلي است.

از ميان همه كاركرد‌هاي موجود، كاركرد‌هاي عاطفي و جنسي مهم‌ترين كاركردهاي خانواده محسوب مي‌شوند كه متاسفانه در كشور ما بيشتر به كاركردهاي سنتي اشاره مي‌شود.
مسلما بيشترين علت طلاق‌ها در كشور به ناتواني در برقراري ارتباط درست جنسي برمي‌گردد و در صورتي كه طلاق انجام نشود و با تكيه بر باورهاي سنتي زندگي ادامه پيدا كند، تبعات منفي رواني و جسمي آن بسيار زياد است.

او فرايند طلاق را به 13 بخش تقسيم كرده و طلاق اجتماعي و حقوقي را در درجه 6 و 7 قرار داده و ادامه مي‌دهد: متاسفانه 80 درصد از زندگي‌هاي مشترك در كشور ما در مرحله طلاق اجتماعي قرار دارند. مهاجر آنچه را كه نبود وفاداري عنوان مي‌شود، در گريز از روابط عاطفي و جنسي ناموفق تعريف مي‌كند و مي‌گويد: متاسفانه حق زنان در اين نابرابري‌هاي جنسي بيشتر از مردان تضييع مي‌شود.

اين جامعه‌شناس، نبود آموزش درخصوص مسائل جنسي را بزرگ‌ترين آسيب در ازدواج‌ها عنوان و اظهار مي‌كند: برنامه‌ريزان و سياستگذاران جامعه بايد نگاهي مقدس و باز به مقوله روابط زناشويي داشته و با آموزش و ترويج فرهنگ درست اين روابط كه در آموزه‌هاي ديني ما نيز به آن اشاره شده است، نگاه تابو و پنهانكارانه به اين موضوع را پاك كنند.

مهاجر تاكيد مي‌كند: امكان آموزش همگاني و مبتني بر رسانه در اين آموزش‌ها وجود ندارد؛ بلكه بايد بر آموزش چهره به چهره، كارگاهي و كاربردي در قالب آموزش‌هايي در محلات، بين خانواده‌ها و حتي ادارت و محل كار تكيه كرد.
 
از سوي ديگر، دكتر غلامحسين قائدي، دبير علمي چهارمين كنگره خانواده و سلامت جنسي كه چندي پيش با حضور جمعي از پژوهشگران و فعالان حوزه سلامت و خانواده برگزار شده بود، در گفتگو با ايسنا، اشاره نمود كه در سطوح كلان كشور و سياستگذاري، توجه چنداني به مسائل جنسي (عامل تحكيم بنيان خانواده) نشده است. وي ادامه داد: به اعتقاد كارشناسان به اين مساله بايد به ديده يك بيماري نگريسته و بودجه پژوهشي كافي نظير هر بيماري جسمي ديگر براي آن منظور شود. دبير علمي چهارمين كنگره خانواده و سلامت جنسي، يادآور شد: برخي تصور مي‌كنند با اطلاع‌رساني در اين خصوص، حجب و حيا از بين مي‌رود حال آن‌كه آموزش‌ها با رعايت چارچوب مسائل ديني، مذهبي و فرهنگي جامعه ارائه مي‌شود.

قائدي با بيان اين‌كه از دستاوردهاي علمي غربيان هم مي‌توان پس از بومي‌سازي بهره برد، گفت: گروه‌هاي پزشكي، حوزه‌هاي علميه و علماي ديني بايد احاديث و دستورات ديني، فرمايشات ائمه و بزرگان و دستورات قرآني را استخراج كنند و براي خانواده‌ها و اجتماع راهكار مبتني بر دين ارائه كنند. دانشگاه‌ها هم موظفند فعاليت‌هاي پژوهشي با اين موضوع داشته باشند.

وي با بيان اين‌كه با وجود شيوع بالاي مشكلات جنسي در خانواده‌ها، شمار دست‌اندركاران و درمانگران اين مشكلات در كشور اندك است، افزود: متاسفانه به نظر مي‌رسد مسوولان امور بهداشتي و درماني كشور آن‌را به عنوان يك معضل نپذيرفته‌اند در نتيجه برنامه‌ريزي منسجمي هم براي رفع اين مشكلات ندارند. وي يادآور شد: به جز گروه‌هايي چون روانپزشكان روان‌شناسان و اورولوژيست‌ها كه تا حدودي با مشكلات جنسي آشنا هستند، ساير گروه‌هاي پزشكي واحد تخصصي درسي در اين زمينه ندارند و اين معضل در بخش سلامت مغفول مانده است.

 
 
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
-
|
۱۰:۴۹ - ۱۳۸۸/۱۲/۲۳
0
0
عالي
ali
|
Germany
|
۱۲:۵۰ - ۱۳۹۱/۰۱/۱۱
0
0
روابط جنسي ناموفق عامل پنهان طلاق
در لايحه‌اي كه قوه قضاييه و دولت با عنوان حمايت از خانواده
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: