کد خبر:۳۲۶۴
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۳۸۸ - ۱۳:۳۵
تعداد بازدید: 7918
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
کمبود آهن شایع‌ترین علت ریزش مو در زنان است
ریزش مو مشکلی است که برخی افراد به دنبال آن به اختلالات روانی از قبیل افسردگی و اضطراب مبتلا می‌شوند. برای آگاهی بیشتر از این مشکل، گفت‌وگویی با...
ریزش مو مشکلی است که برخی افراد به دنبال آن به اختلالات روانی از قبیل افسردگی و اضطراب مبتلا می‌شوند. برای آگاهی بیشتر از این مشکل، گفت‌وگویی با بهروز باریک‌بین، متخصص بیماری‌های پوست و مو و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی انجام دادیم.

تعریف شما از ریزش مو به عنوان یک بیماری چیست؟
به‌طور کلی اگر فرد در طول روز بین 50 تا 100 تار موی خود را از دست بدهد، ریزش موی طبیعی دارد. این موها، موهای مرده هستند. اگر به آنها که معمولا با دست کشیدن به سر و شانه زدن به دست می‌آیند، نگاه کنید، متوجه می‌شوید انتهای سفیدی دارند. بعضی‌ها فکر می‌کنند چون موها مرده‌اند و می‌ریزند، دیگر جای آنها مویی درنخواهد آمد در حالی که جای نگرانی نیست و جای موهای مرده ریخته، موهای جدیدی خواهند رویید. می‌توان گفت تا زمانی که 25 درصد تراکم موها کم نشود، فرد معمولا شکایتی از کم شدن موهایش ندارد.

آیا نوع ریزش مو در خانم‌ها و آقایان متفاوت است؟
بله! در آقایان معمولا ریزش مو بسیار شایع است، طوری که می‌گویند 90 درصد آقایان درجاتی از ریزش موی مردانه را دارند. این عامل هم به ژنتیک مربوط می‌شود و هم به مسائل هورمونی. ریزش مو در آقایان به این شکل است که از قسمت شقیقه‌ها شروع می‌شود و به تدریج عقب‌تر رفته و حالت مثلثی‌شکل به خود می‌گیرد، در نهایت موهای فرق سر، کم و نازک می‌شوند. در افراد کاملا طاس همه این ناحیه‌ها به هم می‌چسبند و ممکن است هیچ تار مویی روی سر این افراد جز در قسمت‌های محدود باقی نماند، این قسمت‌ها حساس به هورمون مردانه نیستند که کناره‌های گوش و پشت سر را تشکیل می‌دهند.

ریزش مو در خانم‌ها چگونه است؟
در خانم‌ها هم علت‌های مختلفی برای ریزش مو وجود دارد به طوری‌که یکی از شایع‌ترین علت‌‌های ریزش مو در خانم‌ها، کمبود آهن است. معمولا به دلیل خونریزی‌های ماهانه و رژیم‌های لاغری سختی که بعضی از خانم‌ها می‌گیرند، یا دچار کم‌خونی شده یا ذخیره آهن بدنشان کم می‌شود. در خانم‌ها معمولا خط جلوی سر حفظ شده و تراکم موها در قسمت فرق و جلوی سر کم می‌شود و زمانی که خانم‌ها فرق خود را باز می‌کنند احساس می‌کنند کف سرشان پیداست و موهایشان نازک شده است. گاهی این مساله آنقدر در خانم‌ها شدید است که قسمت جلوی سرشان مانند آقایان خالی می‌شود، ولی معمولا آنچه در خانم‌ها دیده می‌شود کاهش تراکم مو است نه طاسی.

آیا مصرف مواد مختلف برای شست‌وشو، حالت دادن، رنگ کردن مو و... در ریزش مو موثر است؟
استفاده از مواد خارجی فقط جنس موها را خراب می‌کند و معمولا موجب ریزش مو نمی‌شود.
گاهی ممکن است موادی مانند فرکننده‌های دائمی مو یا موادی که فرهای مو را باز می‌کنند، آنقدر قوی باشند که موها را کاملا از ته شکسته و ریزش موی شدیدی ایجاد کنند. پس به طور کلی رنگ کردن مو، فر کردن، سشوار زدن، استفاده از برس‌های دندانه‌ریز که می‌توانند موها را بکنند، استفاده از ژل‌ها که می‌تواند موها را به هم بچسباند، استفاده از گیره‌‌ها و کش‌های مو که موها را تحت فشار قرار می‌دهند، همه می‌تواند به موی سر آسیب رسانده و مقدار ریزش مو را بیشتر کنند اما این ریزش دائمی نیست و موهای تازه جای آنها را می‌گیرند.

علل اصلی ریزش مو مربوط به چه مواردی می‌شود؟
ریزش مو دارای علت‌های فراوانی است که از آن جمله می‌توان به موارد ارثی، هورمونى، تغذیه‌اى، اعصاب و روان، مصرف دارو، بیماری‌هاى داخلى و پوستی، اعمال جراحی و بارداری اشاره کرد.

چگونه می‌توان به درمان تغذیه‌ای ریزش مو پرداخت؟
از نظر غذایی کمبود ویتامین‌های گروهB بویژه بیوتین و ویتامینB6 موجب ریزش مو می‌شوند. منابع غنی از ویتامینB6 شامل: جگر، موز، دانه آفتابگردان، ماهی، مرغ، جوانه گندم، آلوی خشک، گوشت، غلات سبوس‌دار، مخمر و زرده تخم‌مرغ است و همچنین منابع غنی بیوتین شامل جگر و گوشت مرغ، زرده تخم‌مرغ، جوانه گندم، سبوس گندم، بادام‌زمینی، مخمر، بعضی سبزیجات مانند قارچ و گل کلم و تعدادی از میوه‌جات مانند توت‌فرنگی، موز، گریپ فروت و هندوانه می‌شود.تهيه كننده: سمانه فخار
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: