کد خبر:۳۲۵۲
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۳۸۸ - ۱۶:۰۷
تعداد بازدید: 7074
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
ماسك زيبايي به شرط تجويز پزشك
25 سالگي بالاترين سن فيزيولوژيك جواني پوست است، بعد از اين سن، پوست به آرامي روند پيري خود را آغاز مي‌كند. بنابراين پزشكان توصيه مي‌كنند از 25 سالگي به بعد زير نظر پزشك از كرم‌هاي پيشگيري از پيري پوست استفاده شود...
استفاده از ماسك‌هاي زيبايي اين روزها بويژه براي صورت رواج يافته و بيشتر زنان براي حفظ جواني، شادابي و سالم نگه‌داشتن پوست و موي خود تمايل زيادي دارند كه از انواع و اقسام كرم‌ها و ماسك‌هايي استفاده كنند تا تعريف و تمجيد دوستان و آشنايان را بشنوند.
در مؤثر بودن يا نبودن هرگونه ماسك زيبايي كه براي پوست و مو استفاده مي‌شود، پزشكان نظرات متنوعي دارند كه اگرچه بعضي از آنها بسيار با هم متفاوت است، اما هيچ‌كدام استفاده از آنها را به شكل كامل نهي نمي‌كنند.

در اين ميان آنچه به عنوان نظر قطعي همه پزشكان مطرح مي‌شود، اين است كه به هيچ وجه نبايد اين ماسك‌ها را از آرايشگاه‌ها يا مكان‌هاي غير‌مجاز خواست، بلكه نظر پزشكان در اين زمينه از اهميت بسياري برخوردار است.

به گفته عضو هيأت مديره انجمن متخصصان پوست ايران، ماسك‌هاي زيبايي پوست صورت اثر فوري و موقتي در آبرساني سريع به پوست دارند كه با جذب آب، پوست صورت كشيده شده و شاداب‌تر به‌نظر مي‌رسد.

دكتر حسين طباطبايي در گفت‌و‌گو با ايران با بيان اين‌كه در اغلب اين ماسك‌ها مواد آرايشي وجود دارد، مي‌گويد: كاهش و مخفي شدن لك‌هاي صورت بر اثر استفاده از اين ماسك‌ها، موقتي است و بيشتر از چند ساعت دوام نمي‌آورد، بنابراين چنين ماسك‌هايي بيشتر براي بهره بردن از اثرات موقتي و فوري و در موارد ضروري مانند جشن‌ها و ميهماني‌هاي رسمي استفاده مي‌شود. بعضي از اين ماسك‌ها كه حاوي اسيدهاي ضعيف ميوه هستند، با لايه‌برداري سطحي و خفيف در شادابي موقتي پوست صورت مؤثر بوده، اما جايگاهي در درمان مستمر و جوان‌سازي پوست نداشته و بيشتر جنبه تزئيني و كسب درآمد براي سالن‌هاي آرايشي دارند.

وي همچنين درباره ماسك‌ها يا نرم‌كنند‌ه‌هاي مو توضيح مي‌دهد: اين ماسك‌ها يا نرم‌كننده‌ها فقط براي موهاي خشك، صدمه‌ديده و شكننده مفيد است و اثر درماني ندارند. اين ماسك‌ها موجب نرمي مو و شاداب به نظر رسيدن آنها شده و به عنوان درمان كمكي همراه با درمان اصلي پزشك بسيار مؤثر خواهند بود.

طباطبايي درباره كرم‌هايي كه براي از بين بردن چروك، پف و سياهي دور چشم به‌كار مي‌رود نيز مي‌گويد: پوست پلك كه محافظ كره چشم است، به علت نازكي، پرعروق بودن و عضلات ويژه باز و بسته شدن، تفاوت‌هايي با پوست صورت دارد، بنابراين به علت اين نازكي نمي‌توان هر كرمي را كه به پوست صورت ماليده مي‌شود، براي چشم هم استفاده كرد.

اين متخصص پوست با بيان اين‌كه پلك چشم عروق شرياني و وريدي بسياري دارد، مي‌افزايد: سرعت حركت جريان خون وريدي از نظر ظاهري در رنگ پلك تحتاني اثر دارد. علل مختلفي از جمله ارث، خستگي جسمي يا روحي، كم‌خوابي، مصرف بعضي داروها، سيگار و الكل و برخي بيماري‌هاي داخلي مي‌تواند سرعت گردش‌خون وريدي را كاهش دهد و در اين حالت پلك تيره به نظر مي‌رسد. از سويي به علت انقباض و انبساط مستمر، عضلات پلك‌ها بويژه پلك تحتاني، مي‌تواند چروك عضلاني را به دنبال داشته باشد كه با چروك پوستي مربوط به افزايش سن تفاوت زيادي داشته و درمان آن هم متفاوت است.

به گفته وي كرم‌هاي شركت‌هاي معتبر براي دور چشم، با كلاژن‌سازي در پيشگيري از پيشرفت چروك پوستي مؤثرند، اما درچروك عضلاني تأثيري ندارند. براي درمان كبودي يا تيرگي پلك هم بايد راهي براي افزايش گردش خون وريدي پيدا كرد والا كرم‌هاي درمان كبودي دور چشم، تأثير كمي داشته و موقتي است.

وي ادامه مي‌دهد: توصيه مي‌شود از سنين نزديك به 30سالگي براي پيشگيري از چروك‌هاي پوستي از كرم‌هاي دور چشم استفاده شود. براي درمان چروك‌هاي عضلاني هم معمولاً از تزريق بهره مي‌برند و تيرگي پلك هم فقط با داشتن زندگي سالم و آرام و قطع داروهاي غيرضروري مي‌تواند بهبود نسبي داشته باشد. هرچند در موارد ارثي هم مي‌توان از شدت تيرگي جلوگيري كرد. به تازگي برخي پزشكان اثرات مفيد بعضي کرم ها را در درمان تيرگي چشم شرح داده‌اند كه موردقبول همه پزشكان نيست.

عضو هيأت مديره انجمن متخصصان پوست ايران با تأكيد بر اين كه منطق و عقل حكم
مي كند كه اين كرم‌ها با توجه به قيمت بالا و نياز به تجويز چند كرم براي يك بيمار، حتماً از سوي پزشك متخصص تجويز شود، مي‌گويد: استفاده مناسب از كرم‌هاي استاندارد در افراد سالم عارضه مهمي ندارد و مسائلي مانند تاري ديد و غيره كه بين برخي رواج يافته، باوري عاميانه و غيرعلمي است. عارضه فقط با استفاده از كرم‌هاي غيراستاندارد و با كيفيت كم رخ مي‌دهد و در افرادي كه پوست حساس دارند، احتمال واكنش‌هاي پوستي بيشتر است. به طور كلي قرمزي، التهاب، پوسته شدن، نازكي پوست و گاه خارش از عوارض استفاده از كرم‌هاي غيراستاندارد است.

وي با اشاره به اين كه 25 سالگي بالاترين سن فيزيولوژيك جواني پوست است، اظهار مي‌كند: بعد از اين سن، پوست به آرامي روند پيري خود را آغاز مي‌كند. بنابراين پزشكان توصيه مي‌كنند از 25 سالگي به بعد زير نظر پزشك از كرم‌هاي پيشگيري از پيري پوست استفاده شود و از آنجا كه عوامل محيطي، نوع تغذيه، استرس، داروها و بيماري‌هاي جسمي در سرعت پيري تأثير دارند و با كاهش رطوبت پوست و كلاژن سازي همراه مي‌شوند، علاوه بر كرم‌هاي پيشگيري از چروك صورت و دور چشم، مصرف مرطوب‌كننده‌ها و ضدآفتاب‌ها هم توصيه مي‌شود.

دكتر طباطبايي درباره اهميت تغذيه در حفظ سلامت و شادابي پوست، مي‌گويد: قبل از همه اين اقدامات، بايد زندگي سالم و بدون استرس را پيش گرفت. تغذيه مناسب، ورزش و تحرك جسمي، دوري از آلودگي هوا و آب آشاميدني ناسالم، دوري از باورهاي غلط بهداشتي و بالاخره ترك عادات مضر نه فقط از علل مهم تأمين سلامتي پوست و مو بوده، بلكه سلامت جسم و روح را هم تأمين مي‌كند. مصرف ويتامين‌ها و مكمل‌هايي كه بتازگي رايج شده است هم به تنهايي مؤثر نيست و گاهي عوارض جانبي به دنبال دارد.

وي مي‌گويد: در مجموع كساني كه در تغذيه روزمره تنوع غذايي داشته و از پروتئين‌ها، ميوه‌ها و سبزي‌هاي تازه استفاده مي‌كنند و از نظر جسمي سالم هستند، نيازي به مصرف ويتامين‌ها ندارند. هم اكنون مصرف خودسرانه ويتامين‌هاي حاوي روي يا زينك افزايش چشمگيري يافته است. به هر حال هيچ كدام از توصيه‌هاي پزشكان، تأييد مصرف خودسرانه آن از سوي مردم نيست، چرا كه مصرف خودسرانه عوارض بدتري به همراه خواهد داشت.

دكتر زهره نيكبخت، متخصص پوست، مو و ليزر هم در اين باره مي‌گويد: استفاده از ماسك‌هاي زيبايي و اثرات آنها از نظر پزشكي تأييد شده، اما حتماً بايد از مكان‌هاي مجاز و تأييد شده، تهيه شود. پوست و مو به علت خشكي و آلودگي هوا، خرد و شكننده شده، موخوره زده و چين و چروك مي‌گيرد، بنابراين رسيدگي به پوست و استفاده از كرم‌ها و ماسك‌هاي مرطوب‌كننده موجب مي‌شود تا آب از دست رفته پوست تأمين شود.

وي با بيان اينكه ساقه مو نيز همانند پياز آن نيازمند تغذيه و مراقبت‌هاي ويژه است، اظهار مي‌كند: استفاده مداوم از سشوار و اتوهاي مو آسيب زيادي به ساقه مو مي‌زند، در اين شرايط استفاده از كرم‌هاي مرطوب‌كننده مو نقش زيادي در آبرساني به مو ايفا مي‌كند.

نيكبخت همچنين درباره پف و تيرگي دور چشم توضيح مي‌دهد: با توجه به علت تيرگي يا پف دور چشم مي‌توان با كرم، دارو يا ليزر درمان‌هاي لازم را انجام داد. در درجه اول، فاكتورهاي ارثي نقش مهمي در پف و تيرگي چشم دارد و در بعضي افراد هم كم خوني اين مشكلات را به وجود مي‌آورد كه درمان آن بايد حتماً تحت نظر پزشك انجام شود.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: