کد خبر:۳۲۵
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۳۸۷ - ۱۳:۳۲
تعداد بازدید: 1886
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
ناتوانی ۷۰ درصد از مردم ایران در قرائت قرآن
سازمان تبلیغات اسلامی به نقل از یک استاد بین‌المللی قرآن در ایران اعلام کرد که بیش از ۷۰ درصد از جمعیت ۷۰ میلیونی این کشور قادر به روخوانی ساده قرآن نیستند.
خبرگزاری ایکنا به نقل از شهریار پرهیزگار نوشت: «۷۰‏ درصد مردم ایران توانایی روخوانی ساده قرآن را هم ندارند و این موضوع برای کشور اسلامی ما تاسف‌بار است‏.»

پرهیزگار گفت که این آمار از سوی یکی از سازمان‌های معتبر قرآنی در ایران تهیه شده است. وی به‌نام این سازمان اشاره‌ای نکرد.

در ایران سازمان‌ها و نهادهای مذهبی و دولتی بسیاری وجود دارند که به‌طور مستقیم و غیرمستقیم به فعالیت‌های آموزشی قرآن می‌پردازند.

خبرگزاری فارس نیز به نقل از آقای پرهیزگار نوشت: « متاسفانه در حال‌حاضر اغلب مردم به جهت این‌که با معنای قرآن آشنا نیستند، ارزش حفظ و قرائت آن را درک نکرده‌اند.»

وی که شب گذشته در جمع برخی از قاریان قرآن در شهر سخنرانی می‌کرد، از فعالیت نهاد‌های فرهنگی ایران در این زمینه نیز به‌شدت انتقاد کرد و گفت: «من به نوبه خود از این وضعیت رضایت ندارم و در روز قیامت از مسببان آن نخواهم گذشت‏.»

به‌گفته آقای پرهیزگار، ایران از نظر عمومی کردن قرآن در سطح جامعه، یکی از عقب افتاده‌‌ترین کشورهای اسلامی است.

این در حالی است که مهدی خاموشی رییس سازمان تبلیغات امروز با هشدار نسبت به گسترش بی‌سوادی قرآنی در میان مردم ایران، اعلام کرد:‌ «باید در افرادی که نمی‌توانند قرآن بخوانند احساس خجالت‌زدگی ایجاد کرد.»

خبرگزاری فارس به نقل از وی اعلام کرد که مردم ایران اصلاً بی‌سوادی قرآنی را حس نمی‌کنند.

براساس اعلام محمد‌حسین صفار هرندی بودجه‌ای که در سال‌جاری دولت نهم برای ترویج فرهنگ قرآن و قرآن‌خوانی اختصاص داده است ۲۰ برابر بیشتر از بودجه فعالیت‌های قرآنی‌ زمانی است که دولت نهم روی کار آمد.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: