کد خبر:۳۲۱۹
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۸۸ - ۱۳:۲۴
تعداد بازدید: 9942
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
محاسبه مهریه پس از فوت شوهر و تعهد پدر زوج
بسیاری از زنان گمان می‌کنند بعد از فوت شوهر دیگر نمی‌توانند مهریه خود را مطالبه کنند، این در حالی است که حتی بعد از گذشت سال‌ها از فوت شوهر باز هم می‌توانند برای گرفتن مهریه خود اقدام کنند.
بسیاری از زنان گمان می‌کنند بعد از فوت شوهر دیگر نمی‌توانند مهریه خود را مطالبه کنند، این در حالی است که حتی بعد از گذشت سال‌ها از فوت شوهر باز هم می‌توانند برای گرفتن مهریه خود اقدام کنند.

فرض کنیم زنی پس از 2 سال از تاریخ فوت همسرش می‌خواهد مهریه خود را مطالبه کند. آنچه مسلم است اینکه این دعوی باید به طرفیت ورثه متوفی که ترکه (اموال به جا مانده از متوفی) را پذیرفته‌اند، در دادگاه طرح و اقامه شود. حال این سوال مطرح می‌شود که آیا دادگاه در موردی که مهریه زن وجه رایج است (نه سکه یا اموال منقول و غیرمنقول دیگر) بر اساس شاخص سال فوت شوهر باید مهریه را محاسبه کند یا به نرخ روز و سال؟

برابر قانون (ماده 3 آیین‌نامه اجرایی قانونی الحاق یک تبصره به ماده 1082 قانون مدنی) در مواردی که مهریه زوجه باید از ترکه زوج‌ متوفی پرداخت شود، تاریخ فوت مبنای محاسبه قرار می‌گیرد. با فوت زوجه (زن) مهریه نیز به ورثه او انتقال می‌یابد و اصل طلبی که زوجه بابت مهریه داشته طبق قاعده ارث به ورثه او انتقال می‌یابد و هر یک از ورثه به نسبت سهم‌الارث خود از اصل دین، طلب خود را از شوهر متوفیه (فوت شده) یا ماترک او مطالبه می‌کند ولی آنچه ‌ورثه مستحق دریافت آن هستند اصل مبلغ مندرج در نکاح‌نامه (قباله ازدواج) به عنوان مهریه است، نه قیمت روز وجه رایج زیرا این حق را قانون فقط برای زوجه متصور شده نه برای ورثه او. البته عده‌ای معتقد هستند، همان حقی که زوجه فوت شده نسبت به محاسبه وجه رایج داشت همان حق را ورثه هم دارند.

اصولاً مسؤولیت پرداخت مهريه برعهده شوهر است‌ اما گاهی به دلایلی ممکن است پدر زوج پرداخت مهریه را تعهد کند که در این صورت با مطالبه مهر و اعلام اعسار زوج نسبت به پرداخت مهر، زوجه حق رجوع به پدر زوج را دارد. در هر حال اگر پدر زوج (شوهر) پرداخت مهریه را تضمین کند دیگر شوهر هیچ مسؤولیتی برای پرداخت مهریه ‌ ندارد و در صورت امتناع پدر شوهر
(اگر تعهد کرده به پرداخت مهریه) از پرداخت این دین هرگاه حکم قطعی مبتنی بر پرداخت از دادگاه صادر شود و ضمناً مالی از او به دست نیاید با درخواست کسی که حکم به نفع او صادرشده است روانه زندان می‌شود، مگر وی ثابت کند قدرت پرداخت بدهی را به صورت اقساط یا کلی ندارد. تهيه كننده:فهیمه اسکندری
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱۳
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۷:۰۹ - ۱۳۸۸/۰۸/۲۶
1
2
هر دم از اين باغ بري ميرسد
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۰:۵۸ - ۱۳۸۹/۰۱/۲۶
0
1
خانم اسكندري دست شما درد نكند ازاين تهيه بجا وخوب ممنونم خواهر عزيز حدود يك هفته است كه با يكي از استادان حقوق كلنجارميروم .
زهرا
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۵۶ - ۱۳۸۹/۰۴/۱۶
0
1
از شما خیلی متشکرم
علی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۸:۰۳ - ۱۳۸۹/۰۷/۲۰
0
2
دست شما درد نکنه بسیار علمی و پر محتواست
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۷:۱۳ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۴
0
1
نهایت سپاسگزاری را دارم
منا
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۸:۲۹ - ۱۳۹۰/۰۱/۰۹
0
1
خیلی عالی بود ممنونم
افشین
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۶:۰۲ - ۱۳۹۰/۰۶/۰۷
0
1
سلام مرسی از تلاشتون
نغمه
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۹:۴۲ - ۱۳۹۰/۰۹/۰۳
1
3
سوالی داشتم، پس اگر مهریه به عنوان مثال سکه باشد بعد از دو سال از فوت همسر ، مبلغ این سکه ها بر طبق قیمت دو سال قبل محاسبه میشود ؟!
کیائی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۰:۲۴ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۷
3
6
اگر همسر کسی فوت شد و پدر و مادرش زنده بودند و زن تقاضای طلاق و گرفتن مهریه خود را که تماما بر عهده شوهرش بوده را داشته باشد و شوهر قبل از فوت اموالش را به اسم افراد دیگری کند تا زن نتواند ارثی ببرد برای گرفتن مهریه باید چه کار کرد؟
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۸:۲۶ - ۱۳۹۰/۱۱/۰۵
1
12
در صورت فوت شوهر امکان دریافت مهریه از خانواده شوهر امکان دارد؟
نسيم
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۵۶ - ۱۳۹۰/۱۱/۰۸
3
8
با تشكر بنده يك سوالي دارم مهريه ا م
500 سكه ميباشد وشوهرم از يك زن يك دختر 6 ساله دارد ويك دختر از من شوهرم قبل ازدواج قول داده بود 2 دونگ از خانه اش را به نامم كند زد زير قولش ودر مورد مهريه ام ميگويد بعد از فوتم مهريه ات را به اجرا بگذار آيا ميتوانم مهريه ام را از ورثه دريافت كنم در صورت عدم اجازه وراث چگونه مهريه ام را دريافت كنم
سارا
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۰:۵۲ - ۱۳۹۱/۰۱/۳۰
3
4
خیلی جالب است مچکرم
سعیده
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۵۴ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۵
0
5
سلام
آیا در صورت مرگ زن و شوهر هر دو با هم در حادثه تصادف و عدم تشخیص تقدم و تاخر مرگ آنها وضعیت مهریه زن به چه صورت خواهد بود با توجه به اینکه پدر و مادر زوج هم فوت شده باشند همزمان با آنها در همان حادثه؟
من و خواهرم و یک برادر کوچکم در این همه تلخی هستیم خواهش میکنم منو راهنمایی کنید
یعنی پدر و مادر عروسمون میتونن مهریه اونو از ما سه تا بچه یتیم بگیرن مگه ما مهریه کریم که حالا ما باید این همه پولو بدیم یعنی هیچکس به ما رحم نمیکنه؟
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: