کد خبر:۳۱۹۱
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۸۸ - ۱۷:۴۵
تعداد بازدید: 3138
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
خانه‌هاي مبارزان تاريخي تهران در حال تخريب مي باشد
در حال حاضر از اين خانه تاريخي که بي‌شک شخصيت‌هاي مهم تاريخي 100 سال اخير در آن رفت و آمد کرده‌اند، به جز مخروبه ديوارهايي كه فرو ريخته اند، آوار سقف ها و زباله همسايگان، چيز ديگري يافت نمي‌شود.
خانه‌هاي آيت‌الله کاشاني و بهبهاني که از مبارزان به نام تهران هستند در حالي که به فهرست ميراث ملي کشور پيوسته‌اند همچنان از بي‌توجهي مسئولان سازمان ميراث فرهنگي رنج مي‌برند. خانه آيت‌الله کاشاني امروز به تلي از خاک بدل شده و خانه آيت‌الله بهبهاني هم دست کمي از آن ندارد. در حال حاضر تخريب‌ها در اين دو اثر ملي ادامه دارد.

خانه آيت‌الله بهبهاني
در حالي که دو خانه آيت‌الله کاشاني و بهبهاني طي سال‌هاي گذشته در فهرست ميراث ملي کشور به ثبت رسيده‌اند، اما همچنان کمترين توجهي به وضعيت آن‌ها نمي‌شود و اين دو اثر ملي همچنان در حال تخريب بيشتر هستند. اين درحالي است که پيش از اين بارها درباره اهميت اين دو خانه تاريخي تهران گفته شده است.

به گزارش CHN دو خانه مهم آيت‌الله کاشاني و بهبهاني در منطقه 12 تهران واقع شده‌اند. اين دو خانه تاريخي که پيش از اين به علت بي‌توجهي سازمان ميراث فرهنگي مورد تخريب قرار گرفته بودند، با ثبت ملي نيز نجات پيدا نکردند و اين تخريب‌ها همچنان در اين دو بناي تاريخي ادامه دارد.

بنا بر اين گزارش خانه آيت‌الله کاشاني در بن‌بست آيت‌الله کاشاني خيابان پامنار تهران با پلاک 256 واقع شده است. در حال حاضر از اين خانه تاريخي که بي‌شک شخصيت‌هاي مهم تاريخي 100 سال اخير در آن رفت و آمد کرده‌اند، به جز مخروبه ديوارهايي كه فرو ريخته اند، آوار سقف ها و زباله همسايگان، چيز ديگري يافت نمي‌شود.

به گفته «نادر کرمي»، شهردار منطقه 12 تهران، در حال حاضر از خانه آيت‌الله کاشاني تنها تل خاکي باقي‌مانده که هنوز هيچ اقدام حفاظتي مبني بر حفظ آن صورت نگرفته است.

اين خانه تاريخي به دليل بافت قديمي و استفاده از ملات خشت و گل به مرور زمان و براثر بارندگي وعوامل طبيعي به تدريج تخريب شده است. از آنجايي که کسي در اين سال‌ها به خانه رفت و آمده نداشته و ساکن نبوده، اين تخريب‌ها تا امروز ادامه داشته است.

ميزان تخريب در خانه تاريخي آيت‌الله کاشاني به حدي است که پيش از اين کارشناسان سازمان ميراث فرهنگي تهران از ساخت دوباره و احياء اين خانه سخن گفته‌اند. به گفته اين کارشناسان دست‌کم براي اين منظور 2 ميليارد تومان بودجه لازم است.

در حال حاضر بناي خانه آيت‌الله کاشاني به شدت آسيب ديده و اين تخريب‌ها همچنان ادامه دارد. بخش اعظم آن تخريب و ساختمان بدون استفاده و كاربري شده است. فقط يك اتاق كه در واقع، تنها اثر برجاي مانده از اين بناي ارزشمند است، پابرجا مانده كه اگر به آن رسيدگي نشود، از بين مي رود و تخريب مي شود.

خانه آيت‌الله بهبهاني هم وضعيتي مشابه خانه آيت‌الله کاشاني دارد. حريم اين خانه تاريخي که در بازار آهنگرهاي تهران واقع شده تخريب و به مركز تجاري تبديل شده است.

از خانه بهبهاني تنها مخروبه اي باقي مانده و بخش عمده اين اثر تاريخي با گذشت زمان تخريب شده و از بين رفته است. گرچه سقف چند اتاق جنوبي خانه در سال 50 فرو ريخت و در سال 75 حياط پشتي‌اش خراب و بدل به پاسا‍‍‍‍‍‍‍‍‍ژ شد، اما هسته اصلي خانه به مساحت حدودا 650 مترمربع باقي است.

خانه بهبهاني طي دستور سيد محمد خاتمي،‌ رئيس جمهور اسبق قرار بود تا تاميد اعتبارات لازم خريداري و مرمت شود. اما هيچگاه اين اقدامات به درستي انجام نگرفت و دوباره اين خانه تاريخي به ورطه فراموشي رفت. «مجيد نصيرپور»، دبير كميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شوراي پيش از اين در باره مكاتبه رئيس جمهوري اسبق گفته بود: «در پي مكاتبه با رييس جمهوري مبني بر رسيدگي به وضعيت منزل آيت الله بهبهاني، آقاي خاتمي از وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و سرپرست فعلي وزارت علوم، تحقيقات و فن آوري خواست تا موضوع پيگيري شود.»

خانه آيت الله بهبهاني از آن جهت حايز اهميت است كه بسياري از تصميمات مهم دوران مشروطه طي جلسه‌هايي در اين مكان اتخاذ شده و جاي جاي آن بيانگر بخشي از تحولات سياسي و اجتماعي آن مقطع تاريخي است. شهادت آيت الله بهبهاني نيز در ايوان همين منزل به وقوع پيوسته است.

در حال حاضر تخريب‌ها در اين اثر ملي همچنان ادامه دارد و اين بنا هرروز فرسوده‌تر مي‌شود. گفته مي‌شود در صورت عدم رسيدگي به خانه آيت‌الله بهبهاني، احتمال تخريب و تبديل باقي‌مانده آن به پاساژ و مراکز تجاري وجود دارد.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: