کد خبر:۳۱۷۱
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۳۸۸ - ۰۷:۵۳
تعداد بازدید: 5434
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
نظريات مشايي درباره خدا
در آنجا گفتم چرا خدا محور وحدت انسان ها نيست مشکل اين است که به تعداد انسان ها خدا هست و خداي هر انساني با توجه به شناخت آن فرد از خدا با خداي فرد ديگر متفاوت است.
اسفنديار رحيم مشايي در کنفرانس انجمن سالانه دانشگاه هاي باز که به ميزباني دانشگاه پيام نور و در سالن همايش هاي صداوسيما برگزار شده بود سخنراني کرد. به گزارش پايگاه خبري پارسينه، رئيس دفتر احمدي نژاد با اشاره به سخنراني اش در يکي از دانشگاه هاي امريکا افزود؛ در آنجا گفتم چرا خدا محور وحدت انسان ها نيست و الان نيز تاکيد مي کنم خدا محور وحدت انسان ها نيست و حتي امروز هم بشر به وحدت نرسيده است چرا که اگر به وحدت رسيده بود اين همه خونريزي و جنگ صورت نمي گرفت.

وي ادامه داد؛ کاوش هاي باستان شناسي نشان مي دهد انسان به خدا اعتماد داشته است اما چرا خدا محور وحدت نشده است؟ من مي گويم مشکل اين است که به تعداد انسان ها خدا هست و خداي هر انساني با توجه به شناخت آن فرد از خدا با خداي فرد ديگر متفاوت است. ملت ها در طول تاريخ همواره يک خدا را نپرستيده اند چون انسان ها خداهاي متفاوت دارند. وي در بخش ديگري از سخنانش گفت؛ همه ملت ها داراي شخصيت هاي بلندقامت و رعناقامتي هستند که در درازناي تاريخ پيدا هستند.

وي ادامه داد؛ ايران همواره داراي شخصيت هايي است که در طول تاريخ پيدا بوده و اين نشان مي دهد اينان داراي قامتي بلند هستند. بوعلي سينا قد بلندي داشته است و هر چه از آن فاصله مي گيريم بيشتر ديده مي شود و اين نشان مي دهد او قد بلندي دارد که در طول تاريخ همواره ديده مي شود. مشايي افزود؛ اگر خوب و نقادانه به اين مساله بينديشيم مساله اين است که انسان هاي دوران بوعلي چندان قدبلند نبوده اند چرا که اگر بلندقامت بودند قد بوعلي پشت آنها ديده نمي شد و ديده شدن بوعلي سينا در اعماق تاريخ معنايش اين است که آنچه پس از بوعلي براي انسان هاي هم عصر بوعلي اتفاق افتاده است همان حقيقت بوده است و اينکه فرصت ها براي نسل ها و شکوفايي و بروز استعداد ها فراهم نبوده است چنانچه يک حادثه مي توانست چراغ پرفروغ بوعلي را در کودکي يا نوجواني خاموش کند. مشايي تاکيد کرد؛ اگر اين نگاه را داشته باشيم که قد انسان تا خدا کشيده مي شود بنابراين بايد عميق تر به تاريخ نقد وارد کنيم و انگشت اتهام را به تاريخ نشانه ببريم.

وي با انتقاد از کساني که تاريخ را آن گونه که هست پذيرفته اند، گفت؛ هر کسي تاريخ را آن گونه که هست پذيرفته است، نسبت به خدا توهم دارد. مشايي تاکيد کرد سخنم مربوط به گذشته نيست بلکه براي آينده است و ادامه داد؛ اتفاقي جديد در دنيا در حال وقوع است و شرايط کاملاً تازه و جديد است. رئيس دفتر احمدي نژاد معتقد است اين شرايط کاملاً ناشناخته است و گفت؛ جهان تا امروز مديريت نشده است.

ظاهراً راننده هست اما مسير معين نيست. مبدأ مشخص نيست. مقصد هم مشخص نيست و وقتي مسير اين گونه هست چه کسي مي تواند مسير تحولات فزاينده را که در سراشيبي تندي هم قرار گرفته است و سرعت تحولات هم به دليل شتاب فزاينده اش بيش از گذشته است، مديريت کند؟
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳
انتشار یافته: ۹
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۲:۱۷ - ۱۳۸۸/۰۸/۲۱
3
1
آقای مشایی تورابه خدا شما سکوت کن و سخنرانی نکن ما طرفداران احمدی نزاد وقتی سوتی می دهی از خجالت آب ميشویم
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۲:۳۸ - ۱۳۸۸/۰۸/۲۱
2
1
آقای مشایی گویا عادت کردن همیشه درمورد حرفهای نابخته خود توضیح بدهند اول اینکه مگه مجبوری صحبتهایی بکنی که مجبوربشی توضیح بدهی دوم اینکه توضیحات شما مانند دفاع یک وکیل مدافع دردادگاه از یک قاتل گناهکار مباشد که هرچه وکیل بیشتر دفاع میکند نفرت طرف مقابل بیشترمی شود. استعفا بده برو تاما طرفداران احمدی نزاد یک نفس راحت بکشیم از بس درمورد سوتیهای تو به مخالفان دولت توضیح داده ایم خسته شده ایم
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۰۹ - ۱۳۸۸/۰۸/۲۳
3
1
آقاي مشايي تورا به خدا كمتر صحبت كن . ما وقتي آقاي دكتر محمود احمدي نژاد راي آورد سربلند شديم ولي با حرفهاي تو جرات سربلند كردن در برابر بعضي افراد نداريم
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۳:۵۳ - ۱۳۸۸/۱۰/۲۷
1
3
اگر ما هم به اندازه ایشان دغدغه آینده را داشتیم آنوقت به عمق سخنان ایشان پی می بردیم
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۳۹ - ۱۳۸۸/۱۲/۱۴
0
2
حکایت احمدی نژاد و مشایی همون حکایت مولانا و شمس تبریزیه حالا اگه طرفدارای دکتر میخان شیخشونو نجات بدن و به اصطلاح کمال همنشین کار دستش نده باید همون کاریو بکنن که مریدان مولوی با شمس نگون بخت کردن!!!
ابوالفضل
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۳۰ - ۱۳۸۹/۰۷/۲۴
1
2
من تشكر مي كنم از آقاي مشايي به خاطر بحث اين قبيل موارد كه تا حالا كسي از ترسش نتونسته مطرح كند.
متاسفانه عده اي بي سواد يا نمي دونم چي بگم ، وقتي سر از چيزي در نمي آرن شروع مي كنن به تخريب آقاي مشايي. هنوز واسه بعضي ها زوده ، اين حرفها جاش همون دانشگاه آمريكا هست. اينجا خود را عده اي دانشمند مي دانند و راحت نظريه يك دكتر را به تخطئه مي گيرند . متاسفم براي همه منتقدان نا حق دكتر رحيم مشايي.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۱:۳۰ - ۱۳۹۰/۰۲/۰۵
1
0
از كوزه همان تراود كه در اوست.
طاها
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۱:۲۹ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۴
1
2
سلام دوستان من نميدونم كه مطلب رو ميخونيد بعد نظر ميديد يا اينكه تا ميفهميد كه مطلب رو مشايي گفته اظهار نظر ميكنيد
اين بحث واقعا فوق العاده و زيباست و بايد با ديد فلسفي با اين بحث برخورد بشه نه سياسي
احسان
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۶:۱۸ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۴
0
2
خیلی از حرفای آقای مشایی خوشم اومد
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: