کد خبر:۳۱۵۳
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۸۸ - ۱۱:۱۷
تعداد بازدید: 3712
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
افتتاح حساب حداقل با مبلغ 10 ميليون ريال براي هر نوزاد
کشيدن ضامن براي انفجار جمعيت
اصولاً اين طرح از کجا آمده است؟ منابع مالي آن چيست؟ در راستاي کدام سياست کلي دولت است؟ هدف گذاري آن چيست؟ مسؤولان به خاطر ندارند که رژيم گذشته با اضافه کردن 10 تومان به حقوق کارمندان بابت تولد هر فرزند...
سرپرست وزارت رفاه و تأمين اجتماعي از تصويب طرح تأمين آتيه مهر امام رضا(ع) براي تأمين آينده همه فرزندان ايرانيان خبرداد و گفت: دولت هنگام افتتاح حساب حداقل مبلغ 10 ميليون ريال براي هر نوزاد اختصاص خواهد داد و علاوه بر آن ماهانه مبلغي از طرف ولي نوزاد و دولت به اين حساب واريز خواهد شد.

شوک يک خبر ناگهاني

اعلام اين خبر توسط سرپرست وزارت رفاه آن قدر ناگهاني و غيرمنتظره بود که رسانه ها را تا 24 ساعت در شوک خبري خود نگه داشت. در حالي که اين روزها دولت به دنبال هدفمند کردن يارانه هاست و سعي مي کند به اين وسيله کمک هاي دولتي را روي دهک هاي پايين جامعه متمرکز کند نادعلي الفت پور از افتتاح حساب يک ميليون توماني براي هر نوزاد خانواده و با هر وضعيت اقتصادي خبر مي دهد که کمي با سياستهاي دولت متباين مي نمايد.

در حالي که بايد از الفت پور پرسيد خانواده هايي که در شمال شهر تهران و در قصرهاي ميلياردي زندگي مي کنند فرزندانشان چه نيازي به اين يک ميليون تومان دارند؟ در حالي که خانواده هايي هستند که در اطراف تهران زندگي مي کنند و وجود حتي 100 هزار تومان زندگي آنها را متحول مي کند. مسؤولان دولتي چگونه اين طرح خام را رسانه اي مي کنند بدون اينکه مشخص کنند که آيا مبالغ اين حساب ها توسط خانواده ها قابل برداشت است يا خير؟ و يا اينکه فقط صاحب حساب مي تواند خودش بعد از سن 18 سالگي آن را برداشت کند، اصولاً اين طرح از کجا آمده است؟ منابع مالي آن چيست؟ در راستاي کدام سياست کلي دولت است؟ هدف گذاري آن چيست؟ مسؤولان به خاطر ندارند که رژيم گذشته با اضافه کردن 10 تومان به حقوق کارمندان بابت تولد هر فرزند، طي چند سال سبب افزايش جمعيت شد؟ حال اين مبلغ يک ميليون تومان به خصوص براي خانواده هايي که فقر اقتصادي و فرهنگي را توأمان دارند اين وسوسه را به وجود نمي آورد که با داشتن 5 فرزند قد و نيم قد باز هم به فکر تولد نوزادي ديگر بيفتند تا از مزاياي پولهايي که به حسابشان ريخته مي شود بهره مند شوند؟

موج دوم افزايش جمعيت را جدي بگيريم

جمعيت شناسان معتقدند رشد جمعيت تابع عوامل اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي و سياسي است و رفع مشکلات اقتصادي خانواده در زمينه تأمين فرزندان مي تواند مشوقي براي افزايش جمعيت باشد.

طبق آمار سال 1387 در ايران هر روز به طور متوسط 5 هزار و 205 کودک متولد مي شود که اين رقم هشدار کارشناسان را مبني بر شروع موج دوم افزايش جمعيت در پي داشت. پس از افزايش سريع ميزان جمعيت در دهه 60 ، نيمه دوم دهه 70 را مي توان دوره مهار جمعيت خواند اين در حالي است که اين سالها نرخ رشد جمعيت دوباره شتاب گرفته است و از سال 85 تاکنون با شش دهم درصد رشد از 1/4 به دو درصد رسيده است. حال معلوم نيست با تصويب و اعلام اين طرح اين رشد دو درصدي به چه رقمي تبديل خواهد شد و آيا در فاصله کوتاهي جمعيت ايران از مرز 100 ميليون خواهد گذشت؟

طرحي خام و دردسرزا

عليرضا مرندي عضو کميسيون بهداشت و درمان مجلس مي گويد: من تازه ديشب آن هم توسط خبرنگاري متوجه اين خبر شدم. من نمي دانم مسؤولان چقدر فکر کرده اند و سپس اين خبر را اعلام کرده اند. مطلب اينجاست که ما در حال تصويب لايحه هدفمند کردن يارانه ها هستيم و مي خواهيم از افراد توانمند بگيريم و به کم توان ها بدهيم حال سؤال اينجاست خانواده اي که تأمين است يک ميليون تومان را نياز ندارد در حالي که پرداخت ماهانه 10 هزار تومان به عنوان يارانه به برخي خانواده ها نيز کمک قابل توجهي است.وي افزود: اين طرح ها سبب ايجاد ذهنيت کاذبي مي شود که با کنترل جمعيت در تضاد است و اگر روزي به تصويب برسد به طور حتم بايد فکري هم براي کنترل جمعيت کنند مثل اينکه پرداخت اين رقم محدود باشد و فقط شامل سه فرزند اول شود و يا اينکه حق برداشت با خانواده نباشد.

وي مي گويد: در گذشته با مقاومت هاي زيادي که شد ما توانستيم جمعيت را کنترل کنيم و اگر حکم امام(ره) نبود شايد اين مقاومت ها همچنان ادامه داشت و ما اکنون 100 ميليون جمعيت داشتيم.عليرضا مرندي خاطر نشان مي سازد: اکنون کشور ما با 70 ميليون جمعيت مشکلات زيادي دارد آموزش و پرورش مشکل دارد بهداشت و درمان مشکل دارد بيمارستان ها مدتهاست طلب خود را نگرفته اند و مردم خودشان براي درمان هزينه مي کنند در حالي که بيمه هستند و طبق برنامه چهارم توسعه بايد تا پايان برنامه مردم فقط 30 درصد هزينه هاي درمان خود را پرداخت مي کردند اما اکنون 70 درصد را پرداخت مي کنند.کشوري که تورم و بيکاري دارد چطور مي خواهد با اين طرحها به سمت افزايش جمعيت برود؟

وي افزود: خوب است حتي اگر مي خواهند اين مبلغ را پرداخت کنند کار کارشناسي انجام دهند و فقط دهک هاي پايين از آن برخوردار شوند متأسفانه با اين طرح هاي خلق الساعه چيزي را عنوان مي کنيم که بعد گرفتار مي شويم و کلي نارضايتي در جامعه ايجاد مي کنيم، يک عده روي اين حساب صاحب فرزند مي شوند وقتي نتوانيم اين طرح را عملي کنيم نتيجه براي آن خانواده چيزي جز يک فرزند بيشتر نيست.نويسند: مريم زنگنه
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: