برخورد هیجانی با کودک‌فروشی
رکوردشکنی ظریف و کری از 1919 و ناشنیده ها
ایران و 1+5 بر سر «راه‌حل‌ها» به تفاهم رسیدند
«وایبر» و «واتس آپ» چقدر امنیت دارند؟
فریب تبلیغات چاقی و لاغری در ماهواره ها را نخورید
شیوع بیماری‌های قلبی در افراد زير 40 سال رو به افزایش است
وقتی کتاب کارت ویزیت می‌شود!
قصد داعش برای حذف برخی از آیات قرآن!
داعش دانشگاه موصل را تفکیک جنسیتی کرد
پول شرکت اپل از پارو بالا می‌رود
کد خبر:۳۱۵۲
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۸۸ - ۰۹:۱۵
تعداد بازدید: 6279
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
سقط جنين، محصول آسيب هاي اجتماعي
گاه زنان به اجبار شخص يا اشخاصي اقدام به اين کار کرده يا به دليل روابط نامشروعي که داشته اند، از ترس آبرو اين کار را انجام مي دهند. شنيده مي شود بيشتر مراجعه کنندگان دختران جواني هستند که بدون اينکه خانواده...
زير لايه هاي چسبناک چسب ها و باندها گم شده است. بوي تعفن مي آيد، بوي الکل و بوي درد. نگاهم آهسته به نقطه يي گير مي کند و نرم نرمک به جلو کشيده مي شود. پوستش روشن است و رگ هايش بنفش. تپيدن رگ ها را حس مي کنم؛ تپش هاي قلب کودک ناخواسته، ديوانه اش مي کند. هر صدايش مانند پتکي در گوشش چندين بار طنين مي افکند. حس غريبي روي گونه هايش غلتيد، انگار هر لحظه تکه يي از وجودش کم مي شد و حجم بغض در گلويش سنگين تر و... .تهي مي شود، حال تمام وجودش اويي است که هرگز نخواست ببيندش. دلشوره تهوع آوري به جانم افتاده، چيزي زير گلويم مي زند. گريه نمي کنم. نمي خواهم اشک بريزم. سعي مي کنم قدم هايم را تندتر کنم. براي زني غمگينم که در هياهوي غريب حاملگي ناخواسته، مي خواهد آبرويش را باز پس گيرد. پرستار گفت؛ اين را بخوري خوابت مي برد. دختر صبر نداشت. ناخن خاکستري رنگش را به طرف دهان برد، صورتش داغ داغ بود و فرياد مي زد... نمي خواهمش.

---

رشد آمار سقط هاي غيرقانوني در کشور، يکي از مشکلات جدي جامعه ماست و اين در حالي است که آمار دقيق و مستندي از سقط جنين هاي غيرقانوني در کشور وجود ندارد و علت آن هم غيرقانوني بودن اين امر است که از سوي افراد غيرمتخصص و در مکان هاي مخفي انجام مي شود. شاهدي بر اين ادعا، آمپول هاي سقط جنيني است که از سوي دلالان به متقاضيان فروخته مي شود و به رغم هشدارهايي که داده شده، همچنان در دخمه هاي فروش دارو به دست خريداران مي رسد. بنا بر گزارش هاي مستند، اغلب اين آمپول ها، تاريخ مصرف گذشته اند و استفاده از آنها جان بيماران را تهديد مي کند، اما عوامل متعددي مانند سود اقتصادي قابل توجه حاصل از قاچاق داروهاي سقط سبب شده سلامتي بسياري از زنان جوان بي اطلاع از عوارض احتمالي به خطر افتد. رواج استفاده از چنين حربه هايي براي انجام سقط غيرقانوني نشان دهنده نياز به بررسي اصولي و قانوني مساله سقط در کشور است.

قربانيان سقط جنين

بنابر اطلاعات ارائه شده در سايت پزشکان بدون مرز، ميزان سقط در ميان نوجوانان و جوانان در بالاترين رقم ممکن قرار دارد. همچنين بيشترين ميزان سقط يعني حدود 88 درصد در سه ماهه اول بارداري رخ مي دهد. در حقيقت بيش از نيمي از موارد يادشده در هشت هفته اول بارداري تجربه مي شود.

بر اساس آمار غيررسمي سالانه حدود 13 هزار زن به دنبال سوءاستفاده هاي جنسي، جنين خود را سقط مي کنند. گاه زنان به اجبار شخص يا اشخاصي اقدام به اين کار کرده يا به دليل روابط نامشروعي که داشته اند، از ترس آبرو اين کار را انجام مي دهند.

«به طور ميانگين دو تا سه سقط در ماه انجام مي دهم، ميانگين سني آنها بين 17 تا 18 سال بيشتر نيست. بدترين خاطره من در مدت پنج سالي که اين کار را انجام مي دهم، وقتي بود که به دختر جواني گفتم به هيچ وجه نمي تواند بچه اش را سقط کند، چون احتمال مرگش زياد است، متاسفانه بعد از چند روز عکس او را در روزنامه ديدم که خودکشي کرده بود. اين امر برايم تکان دهنده بود. نمي دانم مقصر کيست. قانونگذار، افکار عمومي يا من؟» اين را خانم دکتري مي گويد که به عنوان ماما در يکي از درمانگاه هاي عمومي مشغول به کار است.مي گويند در منزل خود نيز مطبي خصوصي براي سقط هاي غيرقانوني داير کرده است.

شنيده مي شود بيشتر مراجعه کنندگان دختران جواني هستند که بدون اينکه خانواده آنها چيزي از اين ارتباط بدانند مراجعه مي کنند. حتي گفته مي شود«مبلغي که اين افراد به عنوان دستمزد مي پردازند به طور ميانگين بين 300 تا 600 هزار تومان است که گاهي بر اساس موقعيت هاي مختلف تغيير مي کند اين در حالي است که بيشتر کساني که مراجعه مي کنند به خاطر فقر مادي يا امکانات بسيار محدود زندگي براي نگهداري فرزندشان اقدام به اين امر مي کنند.»

طبق آماري که در مورد ميزان سقط جنين در ايران وجود دارد و توسط دکتر حسين ملک افضلي اردکاني، پژوهشگر و استاد دانشگاه اعلام شده است، هر سال حدود 80 هزار مورد سقط جنين در کشور به صورت قانوني و غيرقانوني انجام مي شود و سالانه 150 هزار زن به اين علت جان خود را از دست مي دهند. البته به طور رسمي هيچ نوع آماري جهت مرگ و مير زنان در ايران و بر اثر سقط جنين غيرقانوني در دست نيست.

سميه 19 سال بيشتر ندارد. وقتي از او مي پرسم به چه علت روي تخت بيمارستان است، سرش را برمي گرداند. انگار نمي خواهد آنچه را که بر سرش آمده بازگو کند، اما وقتي سماجتم را مي بيند، بغض امانش نمي دهد؛ « حالم طوري شده بود که در راه برگشت به خانه، فرياد مي زدم، بعد از سقط را مي گويم. تهوع داشتم، خونريزي امانم را بريده بود. کورتاژ با آمپول هاي تاريخ گذشته انجام شده بود و عمل سقط به طرز فجيعي ناشيانه بود.»

سپس ادامه مي دهد؛ «تپش قلب داشتم و فشارم پايين آمده بود، اما نمي دانستم چطور به خانواده ام اطلاع دهم. نمي دانم چگونه خود را به خانه رساندم و بعد ديگر نفهميدم چه شد. حدود يک هفته است که اينجا هستم و فقط به اين فکر مي کنم که وقتي به خانه برگردم، چه اتفاقي خواهد افتاد.» يک متخصص زنان و زايمان هشدار داد؛ «از آنجا که عمل هاي غيرقانوني به وسيله افراد غيرمتخصص و در مراکز غيربهداشتي صورت مي گيرد، حاملگي هاي خارج از رحم را تشخيص نمي دهند و اين مساله ممکن است به مرگ مادر بينجامد.»

دکتر زهره کجاني افزود؛ «اگر جفت در بدن باقي بماند، با ايجاد عفونت، موجب مي شود دوباره مادر به بيمارستان مراجعه کرده و بار ديگر مورد عمل جراحي قرار گيرد.»

کجاني تصريح کرد؛ «اطلاعات دقيق و مستندي درخصوص سقط هاي غيرقانوني و غيربهداشتي در کشور وجود ندارد، اما آمارها نشان مي دهد در سال گذشته بيش از 80 هزار سقط جنين در کشور ما صورت گرفته که به دليل غيرقانوني بودن آن فقط موارد اورژانسي و ثبت شده در سازمان پزشکي قانوني در گزارش هاي بهداشتي ثبت مي شود.»

دکتر رضوي پزشک عمومي نيز در اين رابطه گفت؛ «دستکاري هايي که براي اين امر روي فرد انجام مي شود، اغلب توسط خود فرد يا افراد غيرمتخصص صورت مي گيرد که منجر به پارگي رحم و به دنبال آن خونريزي هاي شديد و در نهايت مرگ مي شود.» وي ادامه داد؛ «گاهي اوقات نيز انجام سقط جنين در زيرزمين هاي متروک انجام مي شود، چون آمپول هاي مربوط به آن در مطب بعضي از پزشکان و در تعدادي از داروخانه ها به راحتي داد و ستد مي شود.» رضوي با اشاره به اينکه بسياري از آمپول هاي سقط که به شکل غيرقانوني خريد و فروش مي شوند، مخصوص حيوانات هستند و گاهي هم تاريخ مصرف آنها گذشته است، تاکيد کرد؛ «اين داروها عفونت هاي شديد رحمي و گاه نازايي دائمي ايجاد مي کنند.» اين پزشک بيان داشت؛ «از ديگر خطرات سقط هاي غيرقانوني در زنان، ابتلا به بيماري هايي نظير ايدز و هپاتيت است که به دليل آلودگي و غيربهداشتي بودن وسايلي که سوءاستفاده کنندگان براي الغاي سقط به کار مي برند، همواره خطر ابتلا به اين قبيل بيماري ها را دربر خواهد داشت.»

ميزان شکايات کم است

محمدرضا رادان مسوول اداره نظارت معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکي اصفهان نيز در اين رابطه گفت؛ «در برخي مواقع پيرو شکاياتي که به خاطر مشکلات به وجود آمده در زمينه سقط هاي غيرقانوني مي شود با هماهنگي دستگاه قضايي، اقدام به برخورد با افرادي مي کنيم که اين کار را انجام مي دهند.»

وي با اعلام اينکه به خاطر عوامل متعدد تعداد شکايات بسيار محدود است، خاطرنشان کرد؛ «نمي توان به صورت موثق آماري براي اين موارد ارائه داد.» رادان افزود؛ «سقط جنين بايد با در نظر گرفتن کليه جوانب شرعي و قانوني و زير نظر پزشک متخصص انجام شود.» وي از شهروندان خواست در صورت اطلاع از موارد يادشده مشخصات افراد خاطي را به سرعت به معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکي اطلاع دهند.

اين در حالي است که رزيتا صدري مسوول رسيدگي به شکايات معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکي اصفهان عمده ترين دلايل سقط هاي غيرقانوني را بارداري هاي نامشروع، شرايط بد اقتصادي خانواده و عدم توانايي در تامين هزينه هاي يک عضو جديد، ميزان سن کم يا زياد زن جهت بارداري، وضعيت تجرد زن و تعداد زياد فرزندان، سالم نبودن نوزاد، تعصبات خانوادگي و... دانست و اظهار داشت؛ «تا زماني که براي اين امر يک تعريف قانونمند ارائه نشود، نمي توانيم اقدامي در جهت کاهش اين پديده انجام دهيم.»

صدري تاکيد کرد؛ «تاکنون در مسائل ديني و مذهبي براي بارداري غيرقانوني راه حلي وجود نداشته و ما در درجه اول نيازمند فرهنگ سازي هستيم.»

وي بهترين وسيله براي مهار رفتارهاي پرخطر را تعقل و دينداري دانست.

صدري پيرامون اينکه گاهي برخي بارداري ها از نظر شرعي اشکالي ندارد، اما از نظر عرف معضلات بسياري ايجاد مي کند، بيان داشت؛ «براي خانواده ها اين امر ثقيل است که فرد در دوران عقد يا نامزدي خود باردار شود و به همين دليل اگر چنين اتفاقي بيفتد، وي اقدام به سقط مي کند.»

وي تصريح کرد؛ «متاسفانه چون بيشتر موارد يادشده با آبرو و حيثيت افراد در ارتباط است، بنابراين شکايتي هم در اين خصوص صورت نمي گيرد.»

سقط جنين، محصول آسيب هاي اجتماعي

شهرام صادق بروجردي کارشناس و آسيب شناس اجتماعي، سقط جنين را پديده يي دانسته که خود محصولي از آسيب هاي اجتماعي بوده و مي تواند منشاء آسيب هاي ديگر نيز شود.

وي با اعلام اينکه سقط بايد قبل از 16 هفته از آغاز بارداري و با رضايت شوهر انجام گيرد، تصريح کرد؛ اگر حال مادر وخيم باشد، نيازي به اخذ رضايت نيست.

اين کارشناس اجتماعي پيرامون سقط جنين هاي غيرقانوني که محصولي از آسيب هاي اجتماعي است، گفت؛ اگر اين عوامل از حد معيني تجاوز کند، به عنوان يک آسيب اجتماعي در جامعه مطرح مي شود.

صادق بروجردي خاطرنشان ساخت؛ اين مشکل ناشي از مخفي کردن روابط نامشروع است که خود در اثر افزايش ارتباط بين دختر و پسر به وجود مي آيد.

وي ادامه داد؛ از نظر آسيب شناسان اجتماعي، سقط جنين جنايتي طبقاتي است به اين معنا که خانواده هاي متوسط و مرفه نسبت به خانواده هايي که مشکلات فقر اقتصادي يا فقر فرهنگي دارند در مورد بارداري و جلوگيري از آن دقت بيشتري دارند. اين آسيب شناسان اجتماعي نبود حمايت هاي مالي و رفاهي زن و مرد در نگهداري فرزند، حاملگي هاي ناخواسته و نامشروع بودن بچه را از عواملي دانست که منجر به سقط جنين عمدي مي شوند. وي بيان داشت؛ سقط جنين قانوني در بيمارستان هاي مجهز با وسايل استريل صورت مي گيرد و خطر بسيار کمي دارد، اما زناني که نمي توانند از طريق قانوني جنين خود را در بيمارستان سقط کنند، به سقط کنندگان غيرقانوني روي مي آورند که معمولاً بدون بيهوشي و در زايشگاه هاي قلابي، زيرزمين ها و مطب ها انجام مي گيرد در واقع آنان خود را در چنگال پزشکان بي وجدان و افراد غيرمتخصص مي اندازند.

بروجردي با اشاره به اثرات رواني اين امر اظهار داشت؛ زني که اقدام به اين عمل مي کند، نمي تواند از احساس آلودگي اين جريان بگريزد و تا آخر عمر نسبت به اين عمل احساس گناه کرده و در تعاملات خانوادگي و اجتماعي خود دچار مشکل خواهد شد.

وي تاکيد کرد؛ در سقط غيرقانوني مبلغي هنگفت از زن مطالبه مي شود و وي به جهت تسريع در عمل بايد هزينه خواسته شده را تهيه کند و اين امر او را در مسير جرائم ديگري از جمله قاچاق مواد مخدر، سرقت، خودکشي، فساد، فحشا و فرار از خانه قرار مي دهد. اين آسيب شناس پيشگيري از اين آسيب ها را در سايه آموزش عمومي در مدارس و دبيرستان هاي دخترانه نسبت به عواقب ارتباط غلط با جنس مخالف، آموزش مهارت هاي خويشتنداري، آموزش مسائل جنسي و همچنين آموزش امور اخلاقي و شرعي دانست.نويسنده:دريا قدرتي پور-اعتماد
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: