کد خبر:۳۱۲۴
تاریخ انتشار: ۰۸ آبان ۱۳۸۸ - ۰۸:۱۷
تعداد بازدید: 2120
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
دو اصلاحیه‌ی مهم درخواستی ایران
تحويل تدريجي و مبادله هم زمان سوخت
هرگونه مبادله‌ی سوخت ۵ درصد با سوخت حدود ۲۰ درصد به صورت همزمان صورت گیرد. در حالی که بر اساس پیش‌نویس وین، طرف مقابل بعد از انجام غنی‌سازی بر روی سوخت ارسالی ایران آن را به ایران بازپس خواهد داد
ایران به آژانس پاسخ داد

به گزارش دويچه وله، ایران به توافق‌نامه وین پاسخ داده و خواستار تغییرات "فنی و اقتصادی" در آن شده است. محمود احمدی‌نژاد نیز در آستانه ‌ارائه پاسخ ایران به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت، ایران عقب نمی‌شنید، اما به همکاری ادامه خواهد داد.

به گزارش ایسنا، علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، پاسخ ایران به پیش‌نویس وین را به آژانس ارائه داده و خواستار تغییراتی "فنی و اقتصادی" در آن شده است.

سلطانیه ضمن اشاره به مثبت بودن نگاه جمهوری اسلامی به مذاکرات وین، گفت: «باید ملاحظات اقتصادی و فنی جمهوری اسلامی ایران در چگونگی تامین سوخت این رآکتور تحقیقاتی (رآکتور تهران) تامین شود».

«عدم عقب‌نشینی در عین ادامه همکاری»

محمود احمدی‌نژاد، نیز در حالی که سخنانش در مشهد به طور مستقیم از سیمای جمهوری اسلامی پخش می‌شد، از پیشنهاد کشورهای غربی برای همکاری در زمینه‌ی سوخت اتمی، نیروگاه‌ها و تکنولوژی استقبال کرد. اما او به «حق مسلم هسته‌ای» ملت ایران اشاره کرد و افزود که جمهوری اسلامی در این زمینه «سر سوزنی عقب نمی‌نشیند».

وی گفت، ‌پیشنهاد ارسال سوخت برای راکتور تحقیقاتی ایران فرصتی است که ایران می‌تواند با استفاده از آن صداقت قدرت‌های غربی و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را محک بزند.

احمدی‌نژاد چند ساعت پیش از آن اعلام کرده بود که ایران به طور رسمی به طرح پیشنهادی وین پاسخ خواهد داد. رسانه‌ها‌ی دولتی روز چهارشنبه (۶ آبان) اعلام کردند که ایران با طرح آژانس به طور اصولی موافقت خواهد کرد، اما خواستار ایجاد تغییراتی در آن است.

«دو اصلاحیه‌ی مهم درخواستی ایران»

در عین حال روزنامه‌ی جوان، از روزنامه‌های نزدیک به دولت، روز پنج‌شنبه (۷ آبان) به نقل از "منابع آگاه" نوشت، ایران خواستار اصلاحاتی در پیش‌نویس وین است تا "نگرانی‌های جدی" در زمینه‌ی "هر گونه عهدشکنی طرف‌های مذاکرات (روسیه، آمریکا و فرانسه)" رفع شود.

تحویل تدریجی

اين روزنامه می‌نویسد، ایران خواستار تحویل تدریجی سوخت کم غنی‌شده‌ی خود به طرف‌ مقابل است. در حالی که بر اساس پیش‌نویس وین، ایران باید حدود ۷۵ درصد از تمامی ذخیر‌ه‌ی سوخت کم‌غنی‌شده‌ی خود را به یکباره تحویل دهد تا طرف مقابل بعد از انجام غنی‌سازی بیشتر تا نزدیک به ۲۰ درصد، سوخت لازم برای راکتور تحقیقاتی تهران را بازپس دهد.

مبادله‌ی هم‌زمان

به گفته‌ی این روزنامه، همچنین ایران می‌خواهد تا «هرگونه مبادله‌ی سوخت ۵ درصد با سوخت حدود ۲۰ درصد به صورت همزمان صورت گیرد. در حالی که بر اساس پیش‌نویس وین، طرف مقابل بعد از انجام غنی‌سازی بر روی سوخت ارسالی ایران آن را به ایران بازپس خواهد داد». طبق اصلاحیه‌ی ایران، این مبادله باید همزمان و بر اساس ما به ازای تعیین شده در جداول فنی آژانس صورت بگیرد. آمریکا و اروپا بارها تهدید کرده‌اند که در صورت به شکست انجامیدن مذاکرات هسته‌ای، ایران را با تحریم بیشتری مواجه خواهند کرد.

آژانس به ایران پیشنهاد داده است، حدود ۷۵ درصد از ذخایر اورانیوم کم‌غنی‌شده‌ی خود را به روسیه ارسال کند تا پس از غنی‌سازی بیشتر به فرانسه منتقل شده و بعد از تبدیل به میله‌های سوخت، به ایران بازگردانده شود. این طرح، ذخایر اورانیوم ایران را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

بان کی مون: ایران به توافق‌نامه‌ی وین پاسخ دهد

پیش از سخنان رئيس‌جمهور، دبیر کل سازمان ملل متحد از ایران خواسته بود، طرح پیشنهادی برای حل و فصل مناقشه‌ی اتمی با این کشور را بپذیرد. بان کی مون این طرح را «اقدامی مهم برای اعتمادسازی» خوانده است. در عین حال بازدید تیم بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای از دومین مرکز غنی‌سازی ایران در فردو، در نزدیکی قم، به پایان رسیده و اعضای تیم، تهران را ترک کرده‌اند.

این تیم یکشنبه‌ی همین هفته به منظور بازرسی از تأسیسات فردو وارد تهران شد. به گزارش خبرگزاری آلمان، جزئیات مربوط به نتایج بازرسی این تیم در اواسط نوامبر منتشر خواهد شد.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: