کد خبر:۳۱۲۱
تاریخ انتشار: ۰۷ آبان ۱۳۸۸ - ۰۹:۰۳
تعداد بازدید: 3377
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
مروري بر مواضع برخي حاميان دولت درباره وحدت ملي
مسووليت ارث پدر نيست که بخواهند آن را قسمت کنند و جايزه يي نيست که بخواهند به اين و آن بدهند. صلاحيت هايي بايد در فرد وجود داشته باشد. وقتي اين صلاحيت ها بود، آن وقت پست را تقديم شان مي کنند...
انتظار جز اين نبود. هواداران دولت در برابر طرح وحدت ملي ايستادند. چه آنکه وحدت مي خواست اعضاي خانواده يي را گرد هم بنشاند حال آنکه هواداران دولت برخي از اين اعضا را که تا ديروز هر يک خود در راس نظام «جايي» داشتند، «سران فتنه» مي خوانند. پس به زعم آنان نمي شود با فتنه گران به وحدت رسيد. درست در زماني که آيت الله مهدوي کني روحاني صاحب نفوذ اصولگرايان در تدارک پادرمياني ميان گروه هاي مختلف سياسي کشور است و برخي اصولگرايان شاخص، تنها نسخه برون رفت کشور از وضع موجود را وحدت ملي به روايت کساني همچون اکبر هاشمي رفسنجاني مي دانند، حاميان دولت تمام قد در برابر اين طرح و پيگيري آن توسط هر کسي ايستادگي مي کنند و اين ايستادگي نه تنها با مقاومت در برابر اجرايي شدن طرح وحدت ملي بلکه با حمله به طراحان آن صورت مي گيرد. در ميان اين حاميان هم «معممين» فراوانند هم «مکلا ها». معمميني مثل شيخ محمدتقي مصباح يزدي، احمد جنتي و روح الله حسينيان از جمله کساني هستند که گويا بنا ندارند سيره يي جز حمايت بي دريغ از دولت در پيش گيرند. دولت محمود احمدي نژاد يگانه دولت مورد وثوق آنان است و منتقدان سياست هاي اين دولت و نيز معترضان به نتايج انتخابات رياست جمهوري دهم با هر سخني و هر طرحي مورد غضب شان قرار مي گيرند. اين روحانيون اصولگرا در روزها و هفته هاي اخير هر يک به گونه يي در برابر طرح وحدت ملي ايستاده اند.

محمدتقي مصباح يزدي

از آخرين اظهارنظر انتقادبرانگيز محمدتقي مصباح يزدي که اطاعت از رئيس جمهور را مانند اطاعت از خدا دانسته بود، زمان زيادي نگذشته که او همچون هميشه در حمايت از دولت نهم بر ساير روحانيون پيشي گرفته است. اين روحاني سرشناس ساکن قم که ديگر بر هيچ کس پوشيده نيست، «مغز تئوريک» دولت به شمار مي آيد يکي از جدي ترين منتقدان طرح وحدت ملي است. او در حالي که اکثر دلسوزان نظام استمرار وضع موجود در ساختار سياسي را به عنوان بزرگ ترين مانع در مسير ايجاد فضاي همدلي براي عبور از مشکلات اجتماعي و اقتصادي پيش رو ارزيابي مي کنند، مطرح کنندگان ايده وحدت يا آشتي ملي در کشور را متهم به سوءاستفاده از چنين طرح هايي کرد. مصباح يزدي رئيس موسسه امام خميني(ره) در اظهاراتي در جمع تعدادي از فرماندهان نيروي دريايي سپاه پاسداران گفت؛ هرگونه وحدت با هر کسي مطلوب نيست، بلکه زماني وحدت ارزش دارد که براساس حق، باعث پيشرفت حق و در جهت رسيدن به هدف مقدسي باشد. او اگرچه از توصيف آنچه از آن به عنوان هدف مقدس ياد کرد، خودداري کرد اما وحدت ميان شيعه و سني را بهترين نوع وحدت براي مقابله با دشمنان دانست و از آن به عنوان نمونه يي مثبت براي طرح اين موضوع ياد کرد. مصباح در آن سخنراني گفت؛ «چون احزاب و گروه هاي شکست خورده به پيروز انتخابات پرمساله اخير تبريک نگفته اند و به نتيجه معترض شده اند، پس وحدت امکان پذير نيست، و مطرح کنندگان چنين مسائلي اساساً به دنبال سوءاستفاده از شرايط هستند.»

احمد جنتي

احمد جنتي دبير شوراي نگهبان روحاني پر و پا قرص حامي دولت اگرچه به دليل حمايت هاي بي دريغش از محمود احمدي نژاد- به سبب حضور در راس يک نهاد نظارتي - در روزهاي پس از انتخابات همواره مورد پرسش بوده اما همچون قبل از اظهار حمايت نسبت به مردان دولت و سياست هاي آنان ابايي ندارد و هيچ تريبوني را براي اين کار از دست نمي دهد. او نيز منتقد سرسخت طرح وحدت ملي است پس دومين نماز جمعه يي که در مهرماه به امامت او اقامه شد، فرصتي به دست دبير شوراي نگهبان داد تا بار ديگر از اين تريبون به حمايت از محمود احمدي نژاد بپردازد و با انتقادات شديداللحني منتقدان دولت را به بهانه دولت ائتلافي آماج اعتراض خود قرار دهد. جنتي از اين تريبون به حمايت دولت در مقابل طرحي پرداخت که از سوي همفکران اصولگراي دبير شوراي نگهبان پي ريزي شده و به نام طرح «کابينه وحدت ملي» و «کابينه ائتلافي» انتقاد حاميان دولت را برانگيخته است. شيخ اصولگرا در اين باره گفت؛ «مسووليت ارث پدر نيست که بخواهند آن را قسمت کنند و جايزه يي نيست که بخواهند به اين و آن بدهند. صلاحيت هايي بايد در فرد وجود داشته باشد. وقتي اين صلاحيت ها بود، آن وقت پست را تقديم شان مي کنند.» وي تلويحاً طراحان وحدت ملي و حاميانش را مورد اشاره قرار داد و با تاکيد بر اينکه هويت حقيقي نظام در حکم معنا و روح نظام است، تاکيد کرد؛ «اينقدر بر سر مسائل سياسي، رياست جمهوري و حزب بازي بر سر هم نزنيد. بجا نيست اين مسائل را زنده کنيد. کدام يک از شما مرد ميدان هستيد، بفرماييد. کدام يک مي توانيد ادعا کنيد و سابقه تان به صدق گفتارتان شهادت بدهد که مرد اين ميدان هستيد؟ دسته بندي و بمباران کردن مقاماتي که خدمت مي کنند، هنر نيست.» جنتي همچنين در حاشيه همايش سراسري مسوولان ستادهاي دهه فجر انقلاب اسلامي بعد از آنکه مصطفي پورمحمدي در مقام رئيس سازمان بازرسي کل کشور، اجرا شدن طرح تشکيل کميته ملي انتخابات را نيازمند قانون دانست، محسن رضايي را نيز به دليل طرح اين موضوع نواخت؛ «اين حرف بسيار بي اساسي است. اين خلاف قانون اساسي است، قانون اساسي همه خصوصيات را بيان کرده، اينها حرف هايي را مي زنند، بيخود خودشان و افکار مردم را مشغول مي کنند، خاصيتي ندارد و کسي به حرف آنها گوش نمي دهد. حتماً غيرقابل اجرا و غيرقانوني است.»

روح الله حسينيان

نماينده اصولگراي مجلس و رئيس مرکز اسناد انقلاب اسلامي نشان در حاشيه جلسه علني مجلس، وحدت ملي را «انحرافي و فتنه يي جديد براي فرار طراحان آشوب ها از قانون» ناميد و به هاشمي رفسنجاني و رضايي اين گونه حمله کرد؛ «اگر هاشمي صادق است، دست از حمايت از متخلفان بردارد که در اين صورت جامعه به وحدت مي رسد. افرادي که صحبت هاي رهبري را نپذيرفتند و مقابل قانون اساسي ايستادگي کردند، به قضاوت مهدوي کني هم پايبند نيستند. نبايد ساده انديشي کنيم، تصور اينکه آنها به حکميت مهدوي کني پايبند خواهند بود، ساده انديشي است. اگر آيت الله مهدوي کني هم چنين طرحي را مطرح کند، من به ايشان اعتراض خواهم کرد.» وي درباره طرح محسن رضايي درباره وحدت ملي در کشور نيز گفت؛ «سوال اساسي اين است که مي خواهيم با چه افرادي وحدت داشته باشيم. آيا با کساني که مقابل نظام ايستادند، فتنه کردند و کشور را به آشوب کشيدند؟ بايد ملاک هايي براي تفاهم و وحدت باشد تا وحدت بر اساس آن شکل بگيرد، ما با کساني که مقابل نظام ايستادند، بايد بر سر چه چيزي وحدت داشته باشيم؟ عده يي که در انتخابات کارشکني و آشوب کردند و کشور را به آتش و خون کشيدند، مجرم هستند و بايد با کساني که جرم مرتکب شده اند، برخورد قانوني شود.» اين مقام امنيتي سابق همچنين محسن رضايي را بازيچه دست ديگران دانست و گفت؛ «ديگران بحث وحدت را مطرح مي کنند در حالي که محسن رضايي تخلف کرد و در ابتدا انتخابات را نپذيرفت و بعد دوباره پذيرفت. رضايي نبايد با طرح مسائل سخيف خود را ضايع کند و نظام را زير سوال ببرد.» وي در ادامه سخنان خود ادعا کرد؛ «محسن رضايي قطعاً از هاشمي رفسنجاني خط مي گيرد.»

حميد رسايي

حميد رسايي روحاني جوان و نه چندان پرآوازه اصولگرايان از جمله نمايندگان هوادار دولت است که به تبع ساير همقطارانش از طرح موضوع وحدت ملي از سوي هاشمي رفسنجاني و پيگيري هاي برخي اصولگرايان برآشفته است؛ «عده يي از خواص که در آزمون پس از انتخابات مردود شده اند، نمي توانند ادعاي ايجاد وحدت کنند زيرا وحدت مد نظر اين افراد به ادامه روند قانون شکني مي انجامد.»

 
 
 
 
سيداحمد خاتمي

سيداحمد خاتمي عضو مجلس خبرگان رهبري و امام جمعه موقت تهران که تاکنون در روزهاي امامت نماز جمعه تهران هيچ روزي را براي انتقاد از معترضان به نتايج انتخابات و حمايت از دولت از دست نداده نيز در زمره منتقدان طرح وحدت ملي قرار دارد. انتقادات او به موضوع وحدت ملي البته شکلي ديگر داشته است. اين عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم تاکنون بيشتر به مثال آوري تاريخي از صدر اسلام روي آورده و سپس در شرايط موجود مصداق يابي کرده است. وي چندي پيش در مراسم نهمين همايش سراسري روحانيون شاغل در ارتش با اشاره به مطرح شدن مباحث وحدت ملي و آشتي ملي در ماه هاي اخير اظهار داشت؛ «البته اين سخن خيلي خوب و جذابي است که همه بايد در پي آن باشند ولي بايد توجه داشت که با حفظ چارچوب ولايت فقيه و نظام باشد.» خاتمي تا امروز همواره معترضان به نتايج انتخابات را آشوبگر خوانده و منتقدان دولت محمود احمدي نژاد را نواخته است.

کاظم صديقي

شيخ کاظم صديقي خطيب جديد نماز جمعه تهران و روحاني حامي محمود احمدي نژاد هم رسانه ها را از اظهارنظر انتقادي نسبت به طرح وحدت ملي بي نصيب نگذاشته است. او چندي پيش در خطبه هاي نماز جمعه در خصوص طرح وحدت ملي گفت؛ «در جنگ احد کساني که به دنبال وحدت بودند محور وحدت را حول پيامبر مکرم اسلام تعريف نکردند تا اينکه اين نافرماني ديني منجر به شکست آنها و عبرتي براي آيندگان شد. قانون يکي از محورهاي وحدت است اما ممکن است گروه ها و جناح ها قانون را به نفع خود تعريف و اجرا کنند که اين يکي از اشکالات آن است. بر همين اساس و در صورتي که مجريان در اجراي قانون، به اختلاف نظري برخورد کنند، بايد رهبري باشد که اختلاف نظرها را به پايان برساند که با اين توصيف بدون محوريت رهبري قانون نيز براي اجراي وحدت ناکارآمد است.»صديقي مراجع تقليد را نيز يکي از محورهاي وحدت برشمرد و تاکيد کرد؛ «بيانات رهبر معظم انقلاب در خصوص وحدت کاملاً شفاف است و اگر بخواهيم وحدت را طبق آيين اسلام تبيين کنيم، بايد تابع نظرات مقام معظم رهبري باشيم.»

مرتضي آقاتهراني

مرتضي آقاتهراني معلم اخلاق کابينه اما از روزهاي پيش از انتخابات آن هنگام که مخالفان احمدي نژاد را «بيمار» خوانده بود، در صف روحانيون منتقد وحدت ملي قرار دارد. او اگرچه اين روزها تلاش ناکامي را براي رياست مجلس پشت سر گذاشته، تنها در کسوت نمايندگي بر صندلي سبزي بسنده کرده، در سکوت به سر مي برد و قرار گرفتنش در جايگاه معلمي اخلاق کابينه چندان مشخص نيست اما پيش از انتخابات با موضوع وحدت ملي مخالف بود و بعيد به نظر مي آيد حالا موافق آن باشد. آقاتهراني همزمان با طرح موضوع تشکيل دولت وحدت ملي در ماه هاي پيش از انتخابات گفته بود؛ «همه مي دانند اين طرح براي زمان بروز بحران در کشور است. مشارکتي ها خودشان مدعي بودند در دوره حاکميت آنان هر 9 روز يک بار کشور دچار بحران است، اما چرا همان زمان طرح دولت وحدت ملي را مطرح نکردند؟ الان- پيش از انتخابات - کشور در بهترين موقعيت خود قرار دارد و نيازي به ارائه اين طرح ها نيست.»نويسنده:مسعود رفيعي طالقاني
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۵۳ - ۱۳۸۸/۰۸/۰۷
0
0
لطفا بيان كنيد هر يك از اينها چه منافعي در دولت دهم دارند
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: