کد خبر:۳۱۱۴
تاریخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۳۸۸ - ۰۹:۴۰
تعداد بازدید: 3876
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
بازار فالگيران همچنان داغ است؛ وقتي منطق پاره آجر برمي دارد!
محققان مي گويند، مردم برخي کشورها از نظر آمار مراجعه به فالگير گوي سبقت را از جماعت بقيه نقاط دنيا ربوده اند. انگليسي ها و رمانيايي ها از جمله اين افراد هستند، ولي بايد به اين آمار ايراني ها را نيز اضافه کرد،...
محققان مي گويند، مردم برخي کشورها از نظر آمار مراجعه به فالگير گوي سبقت را از جماعت بقيه نقاط دنيا ربوده اند. انگليسي ها و رمانيايي ها از جمله اين افراد هستند، ولي بايد به اين آمار ايراني ها را نيز اضافه کرد، بويژه خانمها را که بيشتر توجه شان به آينده است نه به امروز. به همين دليل هم مشتريان هميشگي قشر فالگير همين خانمها هستند. کساني که دل و عقل خود را به کلام افرادي مي سپارند که مدام از آينده و چيزهايي که درباره اش حساسند، مي گويند.

«خانم کجا نشستي که زندگيت داره از هم مي پاشه. يکي داره تو زندگيت دخالت مي کنه و اوضاع زندگيتو خراب مي کنه، مي خواي بدوني کيه؟ اول اسمش با «ب» شروع مي شه و... »
در يکي از همين مکانها با خانم جواني آشنا مي شوم، که خود را «ش» معرفي مي کند. او که ظاهراً جزو مشتريان هميشگي فالگيرهاست، مي گويد: براي اولين بار با يکي از دوستانم پيش خانمي که فال قهوه مي گرفت، رفتيم و پس از آن نمي دانم چرا مشتري هميشگي اين فالگير شدم.

بانوي مسني نيز که گويا مراجعه به فالگيرها جزو عادت ثانويه اش شده است، مي گويد: به همراه عروسم هميشه براي مطلع شدن از وضع اقتصادي همسر و فرزندانم نزد فالگير مي رويم.
او مي گويد: البته برخي مواقع حرفهايشان درست است، ولي گاهي نيز سخنان وحشتناکي مي زنند که تا چند روز باعث آزار و اذيت فرد... مي شود.

دختر اين خانم نيز اضافه مي کند: يک بار به خانم فالگيري در يکي از نقاط اصلي شهر مراجعه کرديم و او پس از پرسيدن اطلاعاتي از من، همان حرفها را به همراهم تحويل داد که همه تصور مي کردند او از گذشته و آينده خبردارد، در صورتي که همان اطلاعات من را واگويه کرده بود.

وي اضافه مي کند: شيوه کار اين خانم فالگير با ديگران قدري متفاوت است، به طوري که اول خودش قهوه را مي خورد و سپس آينده را برايتان بازگو مي کند و چندين کارت جلوي شما پهن مي کند و از اشتغال، ازدواج، خانواده و همه چيز سخن مي گويد.
او که خود را مشتري دايم اين افراد معرفي مي کند، مي افزايد: البته برخي مواقع نيز حرفهايشان صحت ندارد.

هر چه دارم از فالگيرهاست!

يک بانوي جوان که تمام موفقيتهاي خود را مرهون پيشگويي اين افراد مي داند، مي گويد: زندگي من با گفته هاي آنان مي چرخد، من هميشه براي تمام امور زندگي ام مانند انجام دادن کارهاي خود و همسرم به اين خانم مراجعه مي کنم.
«ز-ف» اضافه مي کند: اين خانم حتي بيماري همسرم، خريد خودرو و چندين مورد ديگر را نيز پيش بيني کرده بود که همه درست از آب درآمد.

فالگيرهايي با وقت قبلي و کارت ويزيت

پس از صحبت با مشتاقان فال و فالگيري به سراغ فالگيرها مي روم، ولي قصدم را برايشان فاش نمي کنم.
خانمي که مطلقه است و تنها راه درآمدش را فالگيري در منزل مي داند، مي گويد: بدون معرفي کسي را ملاقات نمي کنم.

مي پرسم: شما براي اين کار دوره اي هم ديده ايد، مي گويد: بدون علم که نمي شود از آينده افراد چيزي گفت. حتماً کسي که مرا به شما معرفي کرده، از من چيزهايي گفته است که شما هم مي خواهيد بياييد.
وي ادامه مي دهد: در يکي از شهرستانهاي کشور، نزد يکي از استادان اين فن! دوره ديده ام.
اين خانم که کارت ويزيت هم دارد، مي گويد: چون اين کار انرژي فراواني از من مي گيرد، در روز چند نفر را بيشتر پذيرش نمي کنم و همه حقايق را هم مي توانم بازگو کنم؛ چون مورد آزار و اذيت نيروهاي ماوراء الطبيعه قرار مي گيرم.
يکي ديگر از انواع جلب نظر مشتريان که مدتي است، رواج بيشتري پيدا کرده، سؤ استفاده از احساسات مذهبي افراد بويژه خانمهاست. به طوري که گروهي از زنان به شيوه اي غير معقول و خرافي به رغم خود با استناد به آيات الهي اقدام به نوعي تفأل و پيشگويي مي کنند. در حالي که به اعتقاد کارشناسان مذهبي اين شيوه عمل امري مخالف با آموزه هاي ديني است و جايگاهي در معارف ديني و مذهبي ما ندارد؛ زيرا هيچ فردي توانايي پيش بيني آينده را ندارد و اين امر فقط در دست قادر مطلق است.

ساده لوحان زودتر به مسلخ مي روند!

يک روان شناس مي گويد: متأسفانه سؤ استفاده از ناآگاهي مردم و خرافي بودن آنها باعث شده که کساني از اين موقعيت استفاده کرده و سودهاي کلاني را به جيب خود زده و خرافات زيادي را در ذهن مردم بگنجانند.
فرح يزدان جو اضافه مي کند: چون خانمها در مقايسه با آقايان افراد حساس تري هستند و به جاي استفاده از عقل و منطق از احساس پيروي مي کنند، مشتريان بهتري براي اين افراد محسوب مي شوند.
اين کارشناس ارشد روان شناسي جنبه هاي روان شناختي را بسيار مهم ارزيابي مي کند و مي گويد: معمولاً احساس و عواطف علم و عقل را زيرپا مي گذارد و چه بسا که افراد با يقين بر اينکه اين مباحث خرافي است، باز هم از آنان تبعيت مي کنند.

به اعتقاد او، برخي از افراد اين انگيزه را در خود ايجاد نمي کنند که کارهاي شان را عقيدتي انجام دهند و در نتيجه بحث تلقين پذيري بر اين افراد غالب مي شود.
يزدان جو سپس به مباحث اجتماعي اشاره مي کند و مي افزايد: شايد يکي از دلايل اين امر شرايط اجتماعي باشد که سبب شده بسياري از زنان در مظلوميت و محروميت قرار بگيرند؛ چون از راه منطقي نمي توانند به حقوق خودشان برسند، ناچارند به اين کارها رو آورند و تصور مي کنند شايد با اين قبيل کارها بحرانهاي زندگيشان رفع مي شود.
اين کارشناس ارشد روان شناسي مي افزايد: موضوع اختلافهاي خانوادگي و مشکلاتي که زنان در زندگي روزمره با آنان روبه رو هستند و رفتار نا عادلانه اي که با آنان مي شود، انگيزه خوبي به دست سودجويان مي دهد تا از اين مسائل به نفع خودشان بهره بگيرند.

وي تصريح مي کند: هنگامي که بانوان در خانه از سوي همسرشان مورد بي توجهي و يا بدخلقي قرار مي گيرند، تصور مي کنند که شايد پاي زن ديگري در ميان است و چون نمي توانند اين موضوع را از طريق قانون پيگيري کنند و جايگاهي براي خود متصور نيستند، به کارهاي غير اصولي مانند کمک گرفتن از نيروهاي ماوراء الطبيعه براي رفع مشکل رو مي آورند.

انتخاب مرد ايده آل از طريق فال گيري

اين کارشناس ارشد روان شناسي علت رغبت دختران جوان جامعه را به مباحث خرافي و فال را در محدوديتهاي اجتماعي مي داند و مي افزايد: محدوديتها باعث شده که دختران خودشان نتوانند فرد مطلوب خود را انتخاب کنند و از طريق فال مي خواهند به مورد دلخواه خود برسند، در حالي که پسران مي توانند به راحتي دختر مورد علاقه خود را بدون محدوديت انتخاب کنند.وي شخصيت اين افراد را نيز دچار نقص مي داند و اضافه مي کند: افرادي که داراي ساده لوحي بيشتري هستند بحث تلقين پذيري نيز در آنان پررنگ تر است، به همين علت سريع تر جذب و تحت تأثير اين افراد قرار مي گيرند.
فرح يزدان جو اضافه کرد: اين قبيل افراد حوادثي را که به طور عادي در زندگي شان اتفاق مي افتد به گفته هاي افراد فالگير مرتبط مي دانند و به آنان ايمان مي آورند.

نشريات زنان با چاشني فال!

هر چند برخي نشريات کشور از دادگاه ها و حوادث ناشي از اين فالگيري ها و حواشي آن اخبار متعددي در اختيار جامعه قرار مي دهند، ولي برخي نشريات خانوادگي يا زنانه، خود نيز با چاپ فال و طالع بيني به رواج مباحث خرافي در جامعه مي پردازند و بسياري از زنان اين طالع بيني ها را سر لوحه کار خود قرار مي دهند که آسيبهاي فراواني نيز به زندگي آنان وارد مي شود.
به نظر مي رسد، متوليان امور فرهنگي لازم است کارهاي فرهنگي را ابتدا از بخش فرهنگي آغاز کنند و سپس به تمام جامعه رسوخ دهند تا شاهد زندگي هاي خالي از فال و فالگيري باشيم.تهيه كننده:مريم احمدزاده
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: