کد خبر:۳۱۰۴
تاریخ انتشار: ۰۴ آبان ۱۳۸۸ - ۰۷:۲۵
تعداد بازدید: 2997
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
مجادله برسر‌نقش موسوي خوئيني‌ها
حجم اتهامات عليه موسوي‌خوئيني‌ها در چند وقت اخير به شدت افزايش پيدا كرده، به‌گونه‌اي كه برخي چهره‌هاي سياسي، او را متهم اصلي اتفاقات پس از انتخابات ناميده و ابراز عقيده كرده‌اند براي بازگشت آرامش به كشور ...
ميرحسين موسوي، مهدي كروبي و سيدمحمد خاتمي گرچه در شش ماه گذشته تاكنون مورد توجه محافل خبري قرار داشته و حاميان دولت بيشترين حمله را نسبت به اين سه ابراز كرده‌اند، با اين وجود در روزهاي گذشته نامي ديگر نيز به اين جمع اضافه شده، به‌گونه‌اي كه حتي مثلث رهبران اصلاح‌طلب را نيز تحت‌الشعاع خود قرار داده است: «سيدمحمد موسوي‌خوئيني‌ها».
برخي اصولگرايان حامي دولت اعتقاد دارند كه در پس تحركات جنبش سبز انديشه‌هاي عضو قديمي مجمع روحانيون مبارز قرار دارد و كروبي، خاتمي و موسوي نيز از او خط مي‌گيرند.

به گزارش تهران امروز، موسوي‌خوئيني‌ها در چهار ماه گذشته كاملا سكوت اختيار كرده و حاضر نشده هيچ اظهارنظر رسمي در رابطه با اتفاقات پس از انتخابات اتخاذ كند. قبل از انتخابات نيز خوئيني‌ها هيچ‌گاه وارد كمپين تبليغاتي نشد و تنها به اداره مجمع روحانيون مبارز پرداخت كه اين تشكل هم در بيانيه‌اي حمايت خود را از موسوي اعلام كرد.

با اين وجود موسوي‌خوئيني‌ها چه قبل از انتخابات و چه بعد از انتخابات جلسات زيادي با چهره‌هاي اصلاح‌طلب داشت و دفتر مجمع روحانيون مبارز در قيطريه ميزبان فعالان سياسي بود. ترديدي نيست كه وي تاثير زيادي بر جريانات اصلاح‌طلب دارد و فعالان سياسي اين جناح از موسوي‌خوئيني‌ها مشورت‌هاي زيادي مي‌گيرند. با اين حال در هيچ‌يك از مقاطع پس از انقلاب او تا اين حد زير ذره‌بين رقبا قرار نگرفته بود و در وصف نقش پشت پرده او سخن گفته نشده بود. منتقدان موسوي‌خوئيني‌ها، او را مرد خاكستري اصلاحات مي‌نامند و خواستار برخورد با او شده‌اند. رسمي‌ترين اظهار نظر در رابطه با موسوي‌خوئيني‌ها از جانب فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامي صورت گرفته است. سردار جعفري حدود سه هفته قبل در جمع پيشكسوتان دفاع‌مقدس حاضر شد و موسوي‌خوئيني‌ها را به مقابله با رهبري متهم كرد.

موضوع نقش موسوي‌خوئيني‌ها در جريانات پس از انقلاب پس از آن به‌صورت جدي مورد توجه قرار گرفت كه نشريه پنجره پرونده ويژه‌اي براي موسوي‌خوئيني‌ها فراهم آورد و شخصيت، گذشته و زندگي و تاثيرگذاري وي را مورد بررسي قرار داد.

اين نشريه، موسوي‌خوئيني‌ها را پدر خوانده جريان اصلاحات توصيف و يكي از نويسندگانش ابراز عقيده كرد: سيد محمد خاتمي، مهدي كروبي و ميرحسين موسوي بيش از آن‎كه رهبر و جهت‎دهنده جريان‎هاي سياسي چپ در ايران باشند، نتيجه اين جريانات محسوب مي‎شوند.
در چنين فضايي اين نكته مورد اشاره برخي جريانات سياسي قرار گرفت كه عضو برجسته مجمع روحانيون مبارز هدايتگر پشت صحنه جنبش سبز بوده و جلسات محرمانه سياسي قبل و بعد از انتخابات با حضور موسوي‌خوئيني‌ها برگزار شده است. در حملات صورت گرفته عليه موسوي‌خوئيني‌ها از وي با واژه‌هايي چون «عاليجناب خاكستري»، «مرد مرموز»، «چهره پرده‎نشين»، «سرسلسله تجديدنظر ‎طلبان» و كسي كه «ولايت مطلقه فقيه» را قبول نداشت، ياد شده است. اما عجيب‌ترين اتهام به او از زبان حميدرضا ترقي مطرح شد جايي كه او را بدون ارائه اسناد و يا مدارك، به ايفاي نقش در ترور شهيد مطهري در سال ۱۳۵۸متهم كرد و افزود: «او هميشه در قامت يك عنصر پشت پرده در صدد ايجاد كودتا و يا آشوب در جامعه اسلامي ايران بوده است».

جالب است كه اتهامات عليه او فقط به ماه‌هاي اخير بر نمي‌گردد. منتقدين وي سابقه پيشين موسوي‌خوئيني‌ها را نيز زير سوال مي‌برند و در سال‌هاي گذشته خواسته‌اند به ابهامات پاسخ دهد.

يكي از جنجالي‌ترين بحث‌هاي مطرح شده اين است كه منتقدان، موسوي‌خوئيني‌ها را متهم مي‌كنند كه در روزهاي قبل و بعد از اشغال لانه جاسوسي، از سرويس «كا گ ب» شوروي خط مي‌گرفته است. در اين راستا منتقدان وي مي‌گويند: از آنجا كه پدر موسوي‌خوئيني‌ها در جريانات پيشه‎وري كشته شده بود، وي نگاه‎هاي شديد ماركسيستي دارد و به‌خاطر همين نگاه در كلاس‌هاي تفسير قرآن خود به هر شكل ممكن قصد داشت اعلام كند كه آيات قرآن با مباني مدرن جهان ماركسيسم در تعارض نيست و به يك شكل مي‎خواست آيات قرآن را با مطالب به ظاهرمدرن و ديالكتيكي منطبق كند.در اين رابطه كتابي به نام «شنود اشباح» در سال 1381 منتشر شده كه در آن نويسنده‌اي با نام رضا گلپور، نقش موسوي‌خوئيني‌ها را به تفصيل مورد بحث قرارداده و شايعات و اتهامات زيادي عليه او مطرح كرده است.

حجم اتهامات عليه موسوي‌خوئيني‌ها در چند وقت اخير به شدت افزايش پيدا كرده، به‌گونه‌اي كه برخي چهره‌هاي سياسي، او را متهم اصلي اتفاقات پس از انتخابات ناميده و ابراز عقيده كرده‌اند براي بازگشت آرامش به كشور و پايان اعتراضات بايد با او كه در پشت صحنه ميدان‌داري مي‌كند برخورد جدي صورت گيرد. مجموعه چنين حملاتي واكنش مجمع روحانيون مبارز را به دنبال آورد. اين تشكل اصلاح‌طلب در بيانيه‌اي ضمن محكوم كردن «موج تخريب و تهاجم عليه آيت‌الله محمد موسوي خوئيني‌ها در آستانه سيزدهم آبان»، او را «چهره برجسته و پيش قراول استكبار ستيزي و رهبر فكري و معنوي فاتحان لانه جاسوسي» خواند و اين حملات را پس از «ملاقات و مذاكره محرمانه دولتمردان با مقامات آمريكايي» به دور از چشم مردم «بسيار معنادار و هشداردهنده» توصيف كرد. در اين بيانيه ضمن دفاع قاطع از موسوي‌خوئيني‌ها، به سوابق و پيشينه او اشاره شده و مسئوليت‌هاي قبلي و تمجيدهايي كه امام خميني (ره) در مورد وي به كار برده به طور خلاصه ذكر شده بود. ماجراي عضو برجسته مجمع روحانيون مبارز هنوز خاتمه نيافته است. او همچنان در سكوت به سر مي‌برد و ترجيح مي‌دهد پاسخ منتقدانش را ندهد. آيت‌الله موسوي‌خوئيني‌ها بي‌شك بر جريان اصلاح‌طلب تاثير زيادي دارد اما اين كه او چقدر در جريانات پس از انتخابات تاثير داشته پرسشي است كه به سادگي نمي‌توان براي آن پاسخي يافت.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۴ - ۱۳۸۸/۰۸/۰۴
0
0
با سلام
به نظر من خیلی شناخت اشخاص دراین ایام سخت نیست،کافیه کمی سخنان امام و مشی او را بخاطر بیاوریم:
1- امام ساده زیست بود
2- پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به مملکت شما آسیبی نرسد
3- ملاک حال افراد است
4- در انتخابات میزان رای ملت است
حال با دقت کمی در موارد فوق الذکرمی توان گفت هرکسی پشتیبان نظام است و یا علیه نظام
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: