کد خبر:۳۰۹۴
تاریخ انتشار: ۰۲ آبان ۱۳۸۸ - ۱۱:۲۹
تعداد بازدید: 1867
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
همه فتنه دست نخبگان است
حجت الاسلام والمسلمين حسين ابراهيمي كه به عنوان رئيس مركز رسيدگي به امور مساجد شناخته مي‌شود و در مجلس هشتم هم توانست به عنوان نماينده به پارلمان راه يابد از جمله افرادي است كه معتقد است هنوز آرامش كامل در كشور به وجود نيامده...
حجت الاسلام والمسلمين حسين ابراهيمي كه به عنوان رئيس مركز رسيدگي به امور مساجد شناخته مي‌شود و در مجلس هشتم هم توانست به عنوان نماينده به پارلمان راه يابد از جمله افرادي است كه معتقد است هنوز آرامش كامل در كشور به وجود نيامده و آنچه به عنوان آرامش ديده مي‌شود، آرامشي امنيتي است. وي در گفت‌و‌گو با تهران‌امروز ابراز عقيده مي‌كند راه ايجاد آرامش از كانال نخبگان مي‌گذرد و تنها با حفظ سنخيت مي‌توان به وحدت رسيد.

به نظر شما آيا فضاي سياسي كشور با گذشت حدود چهار ماه از انتخابات آرام شده يا هنوز التهابي در سطح جامعه وجود دارد؟
به نظر من فضاي كشور آرام نيست و هنوز تا آرامش كامل فاصله داريم و همچنان شاهديم كه برخي افراد به نوعي التهاب دامن مي‌زنند كه بايد اثرگذاران جامعه، گروه‌هاي مرجع و نخبگان تلاش بيشتري براي ايجاد آرامش كنند.
ولي برخي چهره‌هاي سياسي تاكيد دارندكه فضا آرام است.
الان در كشور آرامش امنيتي وجود دارد اما بايد آرامش فرهنگي حاكم شود كه نياز به تلاش و كوشش بيشتري دارد. طبيعتا آرامش فرهنگي از ثبات و عمق بيشتري برخوردار است.
در ماه‌هاي گذشته همين حرف شما بارها گفته شده است. هميشه مي‌گويند بايد آرامش ايجاد شود، بايد التهابات كاهش پيدا كند اما در عمل كسي پيشنهاد مشخص و خاصي ارائه نمي‌دهد. به نظر شما چه كار مي‌شود كرد تا از كليات خارج شد و به‌طور مشخص اقدامي براي رسيدن به آرامش انجام داد؟
ببينيد همه فتنه دست نخبگان است. واقعيت اين است كه همه كارها دست خواص است. خواص اگر خودشان را اصلاح كنند، مردم مشكلي ندارند. لذا خواص بايد بر نفس‌شان مسلط باشند و دست از التهاب‌آفريني بردارند.
آيا منظور شما از نخبگان فقط يك طيف خاص است؟
نه من همه افراد در جناح‌هاي مختلف را مي‌گويم حتي مقام معظم رهبري نيز در سخنان‌شان همه جوانب كار و دلايل مختلفي را در فضاي نامطلوبي كه به وجود آمد موثر دانستند ولي در اين ميان يكي بيشتر نقش داشت و يكي كمتر وگرنه تا حدودي عملكرد هيچ‌كدام از نخبگان در دو جناح به صورت مطلق خوب نيست، هيچ كسي هم مطلق بد نيست.
با توجه به بحث‌هاي اخيري كه مطرح شده، شما با طرح بحث وحدت موافقيد يا نه؟
ايجاد وحدت با حفظ سنخيت بله.
مي‌شود بيشتر توضيح دهيد؟
يعني اينكه با هركسي نمي‌توان وحدت كرد. كساني كه واقعا آشوب كرده باشند، دست‌شان به خون مردم آغشته شده باشد، اموال عمومي را به نحوي هدف قرار داده باشند و امنيت جامعه را به هم زده باشند و موجب تشويش اذهان شده و ايجاد التهاب كرده باشند وضع‌شان فرق مي‌كند و بايد تكليف‌شان روشن شود.
به اختيارات مقام معظم رهبري اشاره كرديد. اخيرا موضوع ارسال نامه‌اي در برخي محافل مطرح شده است. نظر شما در رابطه با عفو رهبري در رابطه با متهمان اخير چيست؟
اين از اختيارات آقاست كه اگر صلاح بدانند، استفاده مي‌كنند. مجازات و برخورد هم در اختيار قوه‌قضائيه است.
آيا عفو محكومان ممكن است بتواند به آرامش فضاي كشور كمك كند؟
به نظرم ما بيشتر بايد به مواضع مقام معظم رهبري در رابطه با آرامش فضاي كشور و حضور منتقدان توجه كنيم. نظرات و مواضع مقام معظم رهبري در رابطه با منتقدان و وقايع اخير كاملا مشخص است. آقا مشخص كردند كه ما با منتقدان كاري نداريم، حتي مخالفان فكري و انديشه‌اي آزادند و با دگر‌انديشان كاري نداريم اما كساني كه به ايجاد ناامني دست مي‌زنند يا با مباني اعتقادي و سياسي كشور معارضه يا با شايعه‌پراكني جامعه را ملتهب مي‌كنند، قانون بايد برخورد كند. ولي نظام با منتقدان كه كاري ندارد. ما در مجلس اقليت‌هاي مذهبي داريم و مشكلي با هم نداريم در حالي كه از نظر فكري با هم مخالفيم ولي مشكلي نيست.
در مورد وحدت اين روزها بسيار بحث مي‌شود اما در سه ماه گذشته دو طرف عليه هم بسيار موضع‌گيري كرده‌اند و روابط بين دو طرف تيره شده است. آيا در چنين فضاي پر سوءتفاهمي امكان دارد آدم‌هايي كه اين همه عليه يكديگر موضع‌گيري كرده‌اند به وحدت برسند؟
معتقدم ولايت‌پذيري در همين بحران‌ها خود را نشان مي‌دهد. در دنيا هر كشوري براي خودش رهبري دارد اما ولايت فقيه يعني نايب امام زمان(عج). توجه داشته باشيد اگر امام زمان (عج) الان در بين ما بود به حرفش عمل مي‌كرديم. اكنون هم ما اعتقاد داريم كسي كه الان رهبري مي‌كند، جانشين امام زمان است. در چنين شرايطي مي‌توان به وحدت رسيد. براي اين منظور لازم است هرچه ايشان مي‌گويد همه تبعيت كنند تا مشكل حل شود. از طرفي ما قانون اساسي را داريم كه ميثاق ملي ماست. لازم است تا همه در چارچوب قانون عمل كنند.
اين همه گفته مي‌شود چهره‌هاي سياسي از بيان سخنان التهاب‌آفرين خودداري كنند. مي‌خواهم از شما به عنوان رئيس مركز رسيدگي به امور مساجد سوال كنم آيا در مدت اخير سخنان التهاب‌آفريني توسط ائمه جماعات گفته نشده است؟
ممكن است ائمه جماعات نيز سخنان التهاب‌آفريني گفته باشند. اما نظارت و كنترل دقيقي بر عملكرد آنها وجود دارد و توصيه‌هاي لازم را به آنان كرده‌ايم و تقريبا همه ائمه جماعات ما در چارچوب شرع عمل كرده‌اند چراكه ائمه جماعت اسوه‌هاي جامعه هستند.
ولي حاج آقا يك شائبه‌اي وجود دارد كه اكثر ائمه جماعات گرايش سياسي خاصي دارند و در برخي محافل سخناني عليه آقاي هاشمي بر زبان رانده‌اند.
اينگونه نيست. آقاي هاشمي در اكثر جلسات ائمه جماعات حضور داشته‌اند. در مراسم هفته جهاني كه ما برگزار كرديم آقاي هاشمي يكي از سخنرانان مراسم بودند. افرادي كه در مساجد هستند آقاي هاشمي را قبول دارند ولي در مواضعي كه بعد از انتخابات اتخاذ شده برخي دچار ترديد شده‌اند. اين ترديد را بايد درست كرد تا شائبه‌ها برطرف شود.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: