کد خبر:۳۰۹۳
تاریخ انتشار: ۰۲ آبان ۱۳۸۸ - ۰۸:۲۱
تعداد بازدید: 4715
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
از کتابفروشي در مصلي تا نمازگزاري در دانشگاه
مگر احداث يک بناي معمولي کار شاقي است و به فناوري هاي خاصي نياز دارد که مثلا چون تحريم هستيم، کار به تاخير مي افتد؟ به قول مردم کوچه و خيابان در اين قبيل موارد "مگر مي خواهند آپولو هوا کنند؟!"
مصلاي تهران را بايد بي هيچ ترديدي، نمادي از يک بي کفايتي مديريتي دانست; مصلايي که از 21 سال پيش در حال ساخته شدن است و هنوز که هنوز است، پيمانکاران آن را در اشغال دارند و همچنان مصلاي نيمه کاره پايتخت را مي سازند و در حالي که بخش هاي ساخته شده در سال هاي اوليه اندک اندک دچار فرسودگي مي شوند، معلوم نيست که چه زماني اين بنا تکميل خواهد شد!

به گزارش عصر ايران، اين پروژه اگر در يک منطقه دورافتاده کشور در حال اجرا بود ، شايد مسوولان مي توانستند به هزار توجيه ، تقصير تاخير از گردن خود فرو اندازند، اما واقعيت اين است که اين پروژه در وسط تهران و با اعتبارات عظيم مالي در حال اجراست و از آنجا که اين مصلي به دستور شخص حضرت امام(ره) در واپسين سال حياتشان ساخته مي شود و با سياست هاي نظام نيز در راستاي گسترش فضاهاي ديني همخواني دارد ، بديهي است که حمايت هاي سياسي و تدارکاتي از آن نيز نبايد اندک باشد.

از زماني که کار ساخت مصلاي تهران آغاز شده، تا کنون صدها هزار پروژه بزرگتر از آن در سراسر دنيا و در همين ايران خودمان ساخته شده و به مرحله بهره برداري رسيده است و حتي کشورهايي مانند مالزي و امارات و... در همين فاصله دو دهه، اساسا متحول شده اند ولي آقايان هنوز در وسط پايتخت نتوانسته اند کار ساخت يک نمازخانه را آن هم بعد از 21 سال به انجام برسانند و همچنان مانند لاک پشتي تنبل و پرخور ، در حال مخابره اين پيام به مردم هستند که "ما نمي توانيم!" و الا مگر احداث يک بناي معمولي کار شاقي است و به فناوري هاي خاصي نياز دارد که مثلا چون تحريم هستيم، کار به تاخير مي افتد؟ به قول مردم کوچه و خيابان در اين قبيل موارد "مگر مي خواهند آپولو هوا کنند؟!"

البته برخي معتقدند که نبايد پروژه ها را در وقت مقرر به اتمام رساند چه آن که هر چه ماجرا کشدارتر شود، اعتبارات بيشتري مي توان گرفت و به هر حال عايدات بيشتري داشت!
جالب اينجاست بعد از سال ها که کار ساخت شبستان مصلي به اتمام رسيده، باز هم در آن نماز برگزار نمي شود و مسوولان ترجيح مي دهند به جاي برگزاري نماز در آن، فضاي شبستان را اجاره دهند تا نمايشگاه هايي مانند نمايشگاه رسانه هاي ديجيتال، مطبوعات، کتاب و ... در آن برگزار شود و پولي در آيد!

اين ، پديده اي شرم آور است که روزهاي جمعه، زن و مرد و کودک در خيابان هاي اطراف دانشگاه تهران، در سرما و گرما و زير برف و باران، نماز بگزارند و مصلي، که محل نماز است، به سي دي فروشان و کتابفروشان و سايت ها و روزنامه ها اجاره داده شود و يا شبستان آن خالي و بي استفاده بماند!

اکنون سال هاست که ساکنان و کسبه اطراف دانشگاه تهران، ناگزيرند محدوديت هاي ترافيکي و امنيتي و... را تحمل کنند ولي شبستان بزرگ مصلي، سالي فقط يک بار، آن هم در روز عيد فطر شاهد رکوع و قنوت نمازگزاران است (که آن را هم امسال در مصلي برگزار نکردند!).
البته برخي ناظران معتقدند اصرار بر برگزاري نماز جمعه در دانشگاه تهران، به رغم مهيا بودن بخشي از مصلي - که مي تواند براي نمازگزاران کافي باشد و لااقل از فضاي باز دانشگاه بهتر است - ريشه سياسي دارد و به نوعي پيگير حضور مستمر حاکميت در دانشگاه است اما فارغ از درستي يا نادرستي اين نگاه، بايد گفت که ادامه وضعيت کنوني، يعني استمرار نمايش عمومي بي کفايتي در مرکز پايتخت!
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: