کد خبر:۳۰۸۷
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۸۸ - ۱۰:۳۰
تعداد بازدید: 4632
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
روش‌ استفاده از ماسك در روزهاي آنفلوانزايي
استفاده از روش‌هاي پيشگيرانه بهترين راهكار براي جلوگيري از ابتلا به بيماري محسوب مي‌شود. نخستين گام در پيشگيري از ابتلا به بيماري آنفلوانزا، استفاده از ماسك است.
توصيه متخصصان هنگام شيوع بيماري‌هاي تنفسي استفاده از ماسك است

شيوع بيماري ويروسي آنفلوانزا در دنياي امروز يكي از دغدغه‌هاي مردم جوامع مختلف شده است و محققان به دنبال روش‌هاي نوين به منظور پيشگيري و درمان در افراد مبتلا به انواع جديد اين ويروس هستند. بايد توجه داشت كشف ويروس، ساخت واكسن و توليد انبوه آن به زمان نياز دارد و استفاده از روش‌هاي پيشگيرانه بهترين راهكار براي جلوگيري از ابتلا به بيماري محسوب مي‌شود. نخستين گام در پيشگيري از ابتلا به بيماري آنفلوانزا، استفاده از ماسك است.

كاربرد
هنگام شيوع بيماري‌هايي كه سيستم تنفسي را تحت‌تأثير قرار مي‌دهند، استفاده از ماسك ضروري است، زيرا ماسك از فرد سالم در برابر ترشحات ويروسي فرد ناقل محافظت كرده و از گسترش عفونت به محيط اطراف جلوگيري مي‌كند. استفاده از اين ماسك‌ها براي افرادي مانند كارمندان بخش‌هاي بهداشتي كه بيشتر در معرض اين ويروس قرار دارند ضرورت بيشتري دارد. علاوه بر اين افرادي كه از پرندگان نگهداري مي‌كنند نيز در معرض خطر ابتلا به آنفلوانزاي مرغي قرار داشته و بايد از ماسك استفاده كنند. همچنين متخصصان به اشخاصي كه واكسن آنفلوانزا را تزريق نكرده‌اند، استفاده از ماسك در فصل شيوع اين بيماري را توصيه مي‌كنند.

ماسك ويژه كودكان
تاكنون ماسك‌هاي مخصوص كودكان ارائه نشده است و استفاده از ماسك‌هاي موجود در بازار به علت اين كه سايز آن اندازه صورت كودكان نيست و امكان ورود هواي آلوده محيط از اطراف ماسك به كانال‌هاي تنفسي كودك وجود دارد براي آنان مناسب نيست.

انواع ماسك محافظ
ماسك‌هاي محافظ به سه دسته تقسيم مي‌شوند. نوع اول، ماسك‌هاي جراحي است كه به راحتي در دسترس بوده و متخصصان و پزشكان از آنها براي جراحي‌ها و معاينات استفاده مي‌كنند. نوع دوم، ماسك‌هايي با قدرت فيلتركردن بالا است. اين ماسك‌ها داراي فيلترهايي با ساختار ميكرو ويژه پيشگيري از ورود ذرات بزرگتر از 3/0 ميكرون است. اين نوع ماسك خود شامل چند نوع است. يك نوع از اين ماسك ضدروغن است. گفتني است هرچه ميزان مقاومت يك ماسك در برابر روغن بيشتر باشد، عملكرد بهتري خواهد داشت. در كنار اين دسته از ماسك‌ها كه به P،R و N معروف هستند اعدادي ثبت شده كه قدرت و كارايي فيلتر را نشان مي‌دهد. براي مثال ماسك 95 N، در فيلتركردن ذرات بزرگ‌تر از 3/0ميكرون در حالت طبيعي، كارايي 95 درصدي دارد. (اين كارايي به فاكتورهايي مانند اندازه ذرات فيلترشده، حجم هوا و مدت استفاده بستگي دارد). نسل ديگري از ماسك‌ها به منظور مقابله و پيشگيري از ابتلا به آنفلوانزاي مرغي ساخته شده است. در ساخت اين نوع ماسك از تكنولوژي نانو بهره گرفته شده و ماسك قادر به مقابله با ذراتي در مقياس 027/0 ميكرون است.

ماسك 95 N و محدوديت‌هاي آن
ماسك 95 N نوعي ماسك با قابليت فيلتراسيون بالاست كه توانايي فيلتر كردن انواع باكتري، ويروس و ذرات بزرگ‌تر از 3/0 ميكرون را دارد. اين ماسك داراي صفحه فيلتر است و پس از يكبار استفاده بايد عوض شود. اين صفحه ذرات عفوني را گرفتار مي‌كند اما آنها را از بين نمي‌‌برد و از اين رو محافظت مؤثر اين نوع ماسك‌ها براي مدت كوتاهي است. ماسك 95 N محدوديت‌هايي نيز دارد، براي مثال اندازه ويروس‌هاي عفوني كوچك‌تر از حداكثر توانايي فيلتراسيون اين ماسك است و از اين رو قدرت محافظت در برابر بسياري از ويروس‌ها را ندارد. علاوه بر اين، 95 N تنها ذرات را گرفتار مي‌كند اما واگير بودن و قابل سرايت بودن آنها را از بين نمي‌برد. همچنين اين نوع ماسك سيستم سامان‌دهي رطوبت مناسبي ندارد زيرا به دليل رطوبت حاصل از تنفس باكتري‌ها و ويروس‌هاي درگير، رها شده و به آرامي به صفحه فيلتر وارد مي‌شود و ايجاد خطر مي‌كند. در كنار اين موارد، ويروس‌ها قادر هستند پس از تماس با مواد، آن را آلوده كرده و قدرت سرايت را منتقل كنند. همچنين اين نوع ماسك پس از جمع شدن رطوبت به دليل ممانعت از جريان هوا كارآيي خود را تا اندازه‌اي از دست مي‌دهد.

ساختارهاي ويروسي و باكتريايي نانو
ماسك‌هاي 95 N قابليت محافظت از موجوداتي در اندازه 300 نانومتر دارند و اين قدرت براي مقابله با گسترش بيماري‌هايي با منشأ باكتري مانند سل مؤثر است. در حالي كه ويروسي‌هايي مانند آنفلوانزاي خوكي اندازه‌اي بسياركوچك‌تر از 300 نانومتر دارند و در واقع يكي از مشكلات رويارويي با اين ويروس‌ها داشتن اندازه كمتر از 150 نانومتر است. براي مثال اندازه ويروس در بيماري ام.اس 220 نانومتر، ايدز 80 نانومتر و آنفلوانزا 120 نانومتر است، به همين دليل نياز به فيلترهايي با قدرت بيشتر وجود دارد. نانوماسك‌ها، روش مؤثري در مقابله با ذرات طبيعي محسوب شده و در مقايسه با ماسك 95 Nكارايي بهتري دارند.

نانوفيلتر
نانوفيلترها با فيلترهاي عادي ماسك‌هاي تنفسي تفاوت دارند زيرا با پوششي از ذرات نانو پوشيده شده‌اند. ذرات نانو نزديك به هم قرار دارند و از اين رو امكان رد شدن موجودات زنده با اندازه ميكرو از آنها بسيار كم است. علاوه بر اين از مواد پاك كننده مانند تركيبات كلر فعال نيز به منظور از بين بردن موجودات بيماري‌زا استفاده مي‌شود.

فيلترهاي آب گريز
اين نوع فيلترها معمولاً در مسير هوا قرار گرفته و اغلب از فيبرهاي مصنوعي مانند پلي پروپيلين تشكيل شده‌اند. از آنجايي كه اين نوع فيلترها آب گريز هستند، رطوبت موجود در جريان هوا را جذب نمي‌كنند. از اين رو رطوبت و ذرات ريز روي سطح فيبر جمع نشده از فيلتر عبور مي‌‌كنند.

فيلترهاي آب دوست
اين نوع فيلترها به منظور جذب و نگهداري رطوبت و ميكروب‌هاي منتقل شده هوا بدون توجه به جريان ساخته شده‌اند. اگرچه اين فيلترها مفيد هستند اما در تركيب با فيلترهاي آب گريز،كيفيت فيلتراسيون باكتريايي و ويروسي بهتري خواهند داشت زيرا رطوبت و ذراتي كه از فيلتر آب‌گريز عبور كرده‌اند، در لايه‌هاي ديگر فيلتر باقي خواهند ماند. در واقع هر فيلتر بطور قابل توجهي عملكرد هماهنگ با فيلتر ديگر داشته و كارايي و قدرت محافظت ماسك را بالا مي‌برد.

ساماندهي رطوبت
تنظيم رطوبت يكي از جنبه‌هاي ضروري كنترل عفونت خصوصاً در استفاده طولاني مدت از ماسك‌هاست. در ماسك‌هايي كه رطوبت بخوبي تنظيم نمي‌شود موجودات زنده از فيلترها عبور مي‌كنند اما در نانو ماسك‌هاي پيشرفته با استفاده از تكنولوژي بطور قابل توجهي رطوبت هنگام تنفس كنترل مي‌شود.

عملكرد گرفتاركردن و از بين بردن
اين ماسك‌ها عملكردي بيش از گرفتاركردن ذرات ريز بيماري‌زا دارند زيرا علاوه بر فيلتركردن، اين موجودات از بين مي‌روند. اين ماسك‌ها پوشش مناسبي از ذرات نانو دارند كه به بهره‌وري فيلتر می افزاید. پوشش ذرات نانو با تركيبات اتم‌هاي كلر به هم پيوسته ميكروب‌زدايي مي‌كنند. از مزاياي نانوماسك‌ها كوچك‌بودن، استفاده آسان‌تر و قابليت استفاده مجدد از آنهاست. در اين نوع ماسك‌ها تنها صفحه فيلتر دروني بايد تعويض شود. كناره‌هاي آن بخوبي روي صورت قرار گرفته و ذرات اجازه عبور ندارند. علاوه بر اين، عمر طولاني‌تري داشته و پيشرفته‌تر از ماسك‌هاي ديگر هستند.

نكاتي كه هنگام استفاده از ماسك بايد مورد توجه قرار بگيرند.
در صورت استفاده‌نكردن از ماسك آن را از روي بيني‌ به پائين چانه و گردن منتقل نكنيد.
ماسك مرطوب قدرت محافظتي خود را از دست داده و ديگر قادر به فيلتركردن ميكروارگانيسم‌ها نيست.
هنگامي كه از ماسك استفاده نمي‌شود، بايد آن را از نوار در محلي كه با اشياي ديگري در تماس نيست قرار داد.
ماسك نبايد درون كيسه يا كيف قرار بگيرد زيرا با سطح داخلي كيف تماس پيدا كرده و علاوه بر آلوده‌كردن آن، هنگام خارج‌كردن ماسك خود شخص نيز آلوده مي‌شود.
هنگام استفاده مجدد از دستكش استفاده كنيد علاوه بر اين‌كه پس از خارج‌كردن دستكش و براي رعايت ساير موارد بهداشتي بايد دست‌ها را با آب و صابون شست‌وشو داد. هنگامي كه ماسك ديگر قابل استفاده نيست بايد آن را در سطل‌هاي مخصوص ضايعات عفوني قرار داد تا سوزانده شوند.منبع:ايران
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: