کد خبر:۳۰۷۹
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۸۸ - ۰۸:۲۸
تعداد بازدید: 2222
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
حوادث روز
4 چشم، قرباني سهل‌انگاري
جراح و متخصص چشم كه در جريان عمل جراحي سه زن و مرد طي چند روز متوالي‌، چشم بيمارانش را كور كرده بود، با حكم قطعي دادگاه به پرداخت 60 درصد ديه چهار چشم محكوم شد.
جراح و متخصص چشم كه در جريان عمل جراحي سه زن و مرد طي چند روز متوالي‌، چشم بيمارانش را كور كرده بود، با حكم قطعي دادگاه به پرداخت 60 درصد ديه چهار چشم محكوم شد.

در اين 3 جراحي ناموفق كه در يكي از بيمارستان‌ها رخ داد، مسئول فني وقت و رئيس اتاق عمل نيز 40 درصد مقصر شناخته شدند. به گزارش خبرنگار ما، پرونده اين ماجرا به دنبال شكايت زن 68 ساله‌اي به نام «گوهر» از يك چشم‌ پزشك در دادسراي كرج تشكيل شد. وي به قاضي گفت: سوم اسفند 83 به توصيه پزشك متخصص براي عمل جراحي آب‌ مرواريد در بيمارستان بستري شدم. اما پنج روز پس از جراحي به خاطر درد شديد سر و صورت و چشم‌هايم به پزشك جراح مراجعه كرده و پس از بررسي‌ها مشخص شد بر اثر سرايت ويروسي خطرناك از طريق وسايل جراحي آلوده، بشدت دچار عفونت شده‌ام. سرانجام نيز چشم چپم تخليه شد.

همزمان با طرح اين شكايت مرد 67 ساله‌اي به نام «جمال» نيز كه يك روز پس از نخستين شاكي تحت جراحي قرار گرفته بود، به خاطر تخليه چشم راستش از دكتر معالج شكايت كرد. وي نيز در همان بيمارستان براي عمل جراحي آب مرواريد بستري شده بود كه دو روز بعد از عمل به خاطر عفونت شديد در يك بيمارستان تخصصي در تهران تحت جراحي تخليه چشم قرار گرفت. سومين شاكي نيز يك كارمند بازنشسته – 66 ساله – به نام «علي» بود كه به فاصله يك روز از دومين شاكي تحت عمل جراحي آب مرواريد قرار گرفت اما 4 روز بعد از عمل به خاطر عفونت شديد نابيناي مطلق شده و هر دو چشمش تخليه شد. بدين‌ترتيب بازپرس پرونده با گزارش موضوع به سازمان نظام‌پزشكي كرج دستور احضار پزشك متخلف را صادر كرد. وي نيز در دفاع از خود گفت: «نابينا شدن سه بيمار طي سه روز متوالي ناشي از خرابي و نقص دستگاه‌هاي استريل لوازم جراحي است. به همين دليل بيماران پس از عمل جراحي دچار عفونت شده‌اند. بررسي‌ها نيز از وجود نوعي ميكروب خطرناك در اتاق عمل حكايت دارد. بنابراين مسئول فني بيمارستان و رئيس‌ اتاق عمل مقصرند. چرا كه دستگاه‌هاي مربوطه از چند روز قبل خراب بودند و من هم از موضوع اطلاع نداشتم!» بازپرس پرونده در ادامه بررسي‌‌ها از كميته عفوني بيمارستان و گروه بازرسي شبكه بهداشت و درمان شهرستان خواست در اين‌باره تحقيق و نتيجه را اعلام كنند. نتيجه بررسي‌ها حاكي از آن بود كه سيستم «استريل» اتاق عمل مشكلي نداشته و كوتاهي از جانب پزشك جراح بوده است. چرا كه و سايل جراحي قبل و بعد از عمل جراحي در اختيار پزشك بوده است. بدين‌ترتيب پرونده به كميسيون پزشكي قانوني فرستاده شد و هيأت 7 نفره پس از معاينه 3 بيمار و بررسي پرونده باليني آنها، پزشك را 80 درصد در جراحي‌هاي ناموفق مقصر شناخته و پرونده با صدور كيفرخواست به شعبه 105 دادگاه جزايي كرج فرستاده شد. سپس قاضي «علي‌ بصيرنيا» - رئيس وقت دادگاه – پزشك جراح چشم‌ را به اتهام قصور پزشكي منجر به كوري چشم سه بيمار به پرداخت ديه 4 چشم محكوم كرد. پزشك متخصص كه به پرداخت حدود 60 ميليون تومان ديه بيمارانش محكوم شده بود به رأي دادگاه اعتراض كرد و خواستار رسيدگي مجدد به پرونده شد. بنابراين هيأت قضايي شعبه 42 دادگاه تجديد نظر استان تهران با دريافت اعتراض متهم پرونده از كميسيون 9 نفره پزشكي قانوني خواستند بار ديگر به بررسي موضوع بپردازند. 5 متخصص چشم، يك متخصص عفوني و سه متخصص پزشكي قانوني در معاينه نهايي اعلام كردند پزشك معالج چشم به خاطر رعايت نكردن موازين علمي و فني هنگام جراحي و درمان‌هاي نامناسب در اين سه جراحي 60 درصد مقصر است و رئيس وقت اتاق عمل و مسئول فني وقت بيمارستان نيز به دليل نامناسب بودن سيستم استريل‌كننده 40 درصد مقصرند. بنابراين با اصلاح رأي دادگاه بدوي و قطعي شدن اين حكم، جراح چشم به پرداخت حدود 47 ميليون تومان ديه به بيماران محكوم شد. به گزارش خبرنگار ما، هيأت عالي انتظامي پزشكي هم چندي قبل پزشك مورد نظر را به شش ماه محروميت از اشتغال به حرفه‌هاي پزشكي در سراسر كشور و مسئول فني وقت را به توبيخ كتبي با درج در پرونده و نصب در تابلو اعلانات بيمارستان‌ به طور قطعي محكوم كرد.ايران


------------------------


با 22 سال اختلاف سني
عروس 13 ساله بعداز 5 سال طلاق گرفت

دختر جواني كه در سن 13 سالگي با مردي كه 22 سال از او بزرگتر بود، ازدواج كرده بود بعد از 5 سال از او جدا شد.
به گزارش فارس ، زوج جواني با حضور در شعبه 268 مجتمع قضايي با بيان اينكه با هم تفاهم اخلاقي ندارند ، درخواست طلاق خود را ارائه كردند.

زن جوان كه تنها 18 سال سن داشت درباره نحوه آشنايي با شوهرش به قاضي عموزادي گفت: از كودكي به همراه خانواده‌ام به يكي از كشورهاي حاشيه خليج فارس مسافرت كرديم و در آنجا ساكن شديم.

وي افزود: حدود 5 سال قبل با شوهرم كه به آنجا سفر كرده بود آشنا شدم و بعد از مدتي آشنايي ، او به من كه در آن زمان تنها 13 سال داشتم، پيشنهاد ازدواج داد.

زن جوان در پاسخ به سؤال قاضي كه چگونه با اين سن كم راضي به ازدواج با مردي كه 22 سال از تو بزرگتر بود شدي، گفت: ازدواج دختران در سنين پايين در كشورهاي عربي مرسوم است و من هم از آنجايي كه از كودكي در آنجا بزرگ شده بودم، با اين وصلت موافقت كردم.

وي اضافه كرد: خانواده من هم در آن زمان هيچ مخالفتي با اين ازدواج نداشتند و من نيز چون آمادگي ازدواج را در خود مي‌ديدم، با عشق و علاقه فراوان به همسرم با او ازدواج كردم. تفاوت سني زيادي بين من و همسرم بود ولي اين موضوع باعث نشد ترديدي در تصميمي كه گرفته بودم ايجاد شود و بعد از مدت كوتاهي به عقد يكديگر در آمديم.

اين زن در ادامه اظهاراتش به قاضي گفت: زماني كه با همسرم ازدواج كردم، در مقطع راهنمايي در حال تحصيل بودم كه مجبور شدم ترك تحصيل كنم. مدت كوتاهي بعد از ازدواج تصميم گرفتيم براي استحكام زندگي، صاحب فرزندي شويم و بعد از اينكه يك سال از زندگي‌مان گذشت، صاحب يك پسر شديم. فكر مي‌كردم با عشق و علاقه‌اي كه به همسرم داشتم و فرزندي كه به دنيا آورده بودم، زندگي و آينده خوبي را در كنار خانواده‌ام سپري مي‌كنم، اما تغيير رفتار همسرم من را دچار ترديد كرد.

وي افزود: با گذشت زمان رفتار همسرم عوض شد و ديگر از عشق و علاقه‌اي كه در ابتداي زندگي به من نشان مي‌داد خبري نبود و بيشتر در حال درگيري و مشاجره بوديم. سعي مي‌كردم با برآورده كردن خواسته‌هايش اخلاق بد او را تغيير دهم، اما او ديگر حرف من را نمي‌فهميد و هميشه با من بدرفتاري مي كرد. 5 سال از زندگي ما گذشت و تلاش من براي سر به راه كردن همسرم بي‌نتيجه ماند و در نهايت تصميم گرفتيم براي رهايي از مشكلات از يكديگر جدا شويم.

مرد جوان نيز به قاضي گفت: علاقه‌اي براي بازگو كردن مشكلاتي كه بين من و همسرم است ندارم و فقط مي‌خواهم هرچه زودتر از او جدا شوم.

قاضي عموزادي از زوج جوان سؤال كرد كه حضانت كودك با چه كسي خواهد بود كه زن در پاسخ گفت: حضانت پسرم را خودم به عهده گرفته‌ام و تصميم گرفتم بعد از جدايي تحصيلاتم را ادامه دهم.

در پايان جلسه رسيدگي به اين پرونده، قاضي عموزادي بعد از شنيدن اظهارات دو طرف، حكم طلاق را صادر كرد.


-------------------------------

سهيلا امروز پاي چوبه دار مي رود

انگار سياهي با زندگي سهيلا گره خورده است. تجربه هاي تلخ، همه يافته او از زندگي هستند. از گذراندن سرماي دي ماه در خيابان تا سپري کردن گرماي مردادماه زير آفتاب و نشستن کنار جوي آب، اين همه سهم سهيلا از زندگي بود و امروز اين زن که متهم است کودک پنج روزه اش را به قتل رسانده پاي چوبه دار مي رود. منابع خبري اعلام کرده اند سهيلا قديري به درخواست دادستاني تهران امروز صبح در زندان اوين تهران به جرم قتل کودک پنج روزه اش اعدام مي شود. داستان زندگي پردرد سهيلا مردادماه سال 86 در روزنامه ها چاپ شد. در آن روز سهيلا که خسته از زندگي پشت تريبون دادگاه قرار گرفته بود آنچنان از رنج هايش سخن گفت که حاضران را به گريه واداشت. سهيلا در جلسه محاکمه اش گفت؛ من سهيلا قديري 28ساله هستم. هيچ کس را ندارم. پدرم باران است و مادرم سنگ چرا که من روي سنگ و زير باران بزرگ شده ام. زندگي ام را در خيابان گذراندم. من يک زن تن فروش نبودم. سختي هاي زندگي من را به اين روز انداخت.

تنها لحظه يي که سهيلا در زندگي اش احساس آرامش کرد زماني بود که دستبند نقره يي رنگ به دستانش گره خورد. اتهام قتل اولين کلمه پرونده او بود. سهيلا زندگي اش را اين طور تعريف کرد؛ با پسري آشنا شدم. او به من ابراز علاقه مي کرد و مي گفت قصد ازدواج دارد. از ترس دايي هايم با آن پسر به تهران فرار کردم. قرار بود با هم ازدواج کنيم. دو ماه که از سفرمان به تهران گذشت آن پسر من را رها کرد.

راه بازگشت به خانه نداشتم. قطعاً خانواده ام مرا مي کشتند. در تهران آواره و سرگردان ماندم. جايي نداشتم. غذايي نداشتم. دختري 14ساله و حيران و سرگردان بودم. من فرزندم را کشتم چون سرنوشتي بهتر از من در انتظارش نبود. هيچ کدام از کساني که در جلسه محاکمه من نشسته اند نمي دانند تحمل سرماي زير صفر دي ماه آن هم نيمه شب و بدون لباس کافي يعني چه. مجبور بودم به خاطر يک لقمه نان تن به خواسته کثيف کساني بدهم که به من به چشم يک حيوان نگاه مي کردند. من را به خانه مي بردند، مشروب مي خوراندند و مورد آزار قرار مي دادند. چرا فرزند من بايد زنده مي ماند؛ فرزند مردي معتاد و زني ولگرد، آيا او روزهايي بهتر از روزهاي زندگي من مي داشت؟ پدر اين بچه مردي معتاد بود که من را در خانه اش پناه داد. بعد از چند ماه زندگي در حالي که مي دانستم او همسر و فرزند دارد از آن مرد باردار شدم. نمي خواستم در آن زندگي بمانم. مجبور بودم هر روز بساط مواد را برايش آماده کنم. در حالي که باردار بودم از خانه فرار کردم. آوارگي و سرگرداني سهم من از زندگي بود تا اينکه ماموران مرا به جرم ولگردي دستگير کردند. بعد از چند روز به بهزيستي منتقل شدم. دوران بارداري را با سختي گذراندم. زماني که فرزندم به دنيا آمد به مددکاران گفتم او را از من دور کنيد. اما نکردند و من هم يک روز او را به قتل رساندم و تکه تکه اش کردم. سهيلا به درخواست دادستان در دادگاه به قصاص محکوم شد. چند ماه بعد وکيل مدافع سهيلا مردي را که اين زن از او باردار شده بود، پيدا و وي از سهيلا اعلام گذشت کرد. مينا جعفري وکيل مدافع سهيلا در اين مورد گفت؛ دادستان اين راي را نپذيرفت و اعلام کرد چون سهيلا با مردان زيادي رابطه داشته، معلوم نيست ادعاي اين مرد در مورد اينکه پدر کودک است يا نه درست است. بنابراين نمي توان ادعاي او را پذيرفت. ما اعتراض کرديم و اعتراض ما به جايي نرسيد و با درخواست مدعي العموم قرار است حکم سهيلا امروز صبح در زندان اوين اجرا شود.سهيلا پيش از اين بارها گفته بود زندان براي او بهترين جاست و در آنجا احساس امنيت مي کند و ديگر کسي نيست که او را آزار دهد. سهيلا سه شنبه را در سلول انفرادي گذراند تا امروز صبح به جرم قتل فرزندش پاي چوبه دار برود. اعتماد

--------------------------------


سردار رجب زاده خبر داد:
افزايش 23درصدي سرقت در تهران

فرمانده انتظامي تهران بزرگ اعلام كرد: ميزان سرقت در تهران در 6 ماه گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل 23 درصد افزايش يافته است.

به گزارش فارس ، سردار عزيز الله رجب‌زاده امروز در همايش عمومي مديران و فرماندهان انتظامي تهران بزرگ گفت: در 6 ماه گذشته و با شروع سال جديد پليس طرح نوروزي را اجرا كرد كه نتيجه آن حضور پررنگ و موثر نيروهاي انتظامي در سطح شهر بود.

وي اظهارداشت:‌ بعد از اجراي طرح نوروزي، طرح انضباط اجتماعي در منطقه 12 شروع شد و جمع‌آوري معتادان پرخطر با همكاري شهرداري تهران آغاز شد كه ادامه دارد.

سردار رجب‌زاده افزود: 700 نفر از معتادان پرخطر از سطح تهران جمع‌آوري خواهند شد كه پس از آن مشكلات معتادان پرخطر تا حدودي برطرف مي‌شود.اگر هماهنگي‌هاي لازم به موقع انجام شود جمع‌آوري معتادان پرخطر در عرض يك هفته به اتمام مي‌رسد.

فرمانده انتظامي تهران بزرگ به حوادث انتخابات رياست جمهوري اشاره كرد و افزود: در شب‌هاي تبليغات انتخابات رياست جمهوري گاهي 50 تجمع در نقاط مختلف شهر را شاهد بوديم كه پليس با خويشتنداري و حائل شدن بين طرفداران ادبيات جديدي را در كنترل تجمعات به وجود آورد و با كمترين حادثه تجمعات را مديريت كرد.

وي اظهار داشت: ‌بعد از فروكش كردن اغتشاشات طرح انضباط اجتماعي در منطقه 6 به اجرا درآمد و طرح پاكسازي نقاط آلوده اجرا شد.

تا اين لحظه 80 نقطه آلوده تهران پاكسازي شده و جمع‌آوري معتادان پرخطر نيز ادامه دارد و تا يكماه آينده تمام نقاط آلوده تهران پاكسازي خواهد شد و اجازه نخواهيم داد اين نقاط آلوده به شرايط قبلي باز گردد.

فرمانده انتظامي تهران بزرگ اعلام كرد: تا پايان سال چندين طرح جديد در تهران اجرا خواهد شد تا وضعيت امنيتي شهر تهران بهبود يابد.

43 هزار و 961 فقره سرقت در تهران

سردار رجب‌زاده با ارائه آمارهاي 6 ماه گذشته گفت: در 6 ماه اول امسال 43 هزار و 961 فقره انواع سرقت به پليس گزارش شده است كه نسبت به مدت مشابه سال قبل 23 درصد افزايش نشان مي‌دهد.

در كشف سرقت‌ها نيز 13 درصد افزايش داشته‌ايم و در دستگيري سارقان نيز با افزايش 19درصدي مواجه هستيم.


-------------------------------


زن جوان در دادگاه خانواده:
بدهي شوهرم را ندادم مرا از خانه بيرون كرد

زن جواني با حضور در مجتمع قضايي خانواده مدعي شد، شوهرش او را براي پرداخت بدهي خود تحت فشار گذاشته بود و بعد از اينكه نتوانست بدهي شوهرش را بپردازد، او را از خانه بيرون كرد.
به گزارش فارس، زن جواني كه با شكايت همسرش مبني بر عدم تمكين به مجتمع قضايي خانواده آمده بود، مدعي شد همسرش او را از خانه بيرون كرده است.

زن جوان با حضور در شعبه 268 دادگاه خانواده به قاضي عموزادي گفت: ادعاي همسرم مبني بر اينكه من منزل را ترك كرده‌ام، دروغ است چرا كه او من را از خانه بيرون كرد. حدود 4 ماه قبل شوهرم از نظر مالي دچار مشكلاتي شد و از من خواست براي رهايي از اين مشكلات براي او پول تهيه كنم و به من گفت اگر اين كار را نكنم، زندگي‌ام را بر باد خواهد داد. شب قبل از اينكه همسرم من را از خانه بيرون كند، باز هم بر سر همين موضوع با هم دعوا كرديم و او از خانه خارج شد با مادر شوهرم تماس گرفتم و موضوع را با او در ميان گذاشتم و او به من گفت مطمئن باش او پشيمان مي‌شود و به زودي به خانه برمي‌گردد. او صبح خيلي زود به خانه برگشت اما نه براي آشتي، بلكه آمده بود تا من را از خانه بيرون كند؛ او من را از خانه بيرون كرد و تمام وسايل زندگي را با يكي از دوستانش از خانه خارج كرد.

زن جوان افزود: دوباره با مادر شوهرم تماس گرفتم و تمام اتفاقات را براي او بازگو كردم، اما گويا مادر شوهرم نيز رفتارش تغيير كرده بود، چراكه اين بار به من گفت اگر به زندگي و شوهرت علاقه داري، پول مورد نياز او را برايش تهيه كن تا لطمه‌اي به زندگي شما وارد نشود. همان روز با شوهرم درگير شدم و او به زور من را به بيرون از خانه پرتاب كرد و من كه باردار بود به زمين افتادم و همه همسايه‌ها شاهد اين رفتار او بودند.از آن مدت به بعد هم در منزل برادرم زندگي مي‌كنم و شوهرم هيچ تماسي با من نداشته است و اصلا حال من كه تا چند روز ديگر فرزندم را به دنيا مي‌آورم، برايش مهم نيست و هيچ خرجي در اين مدت به من نداده است.

در ادامه رسيدگي به اين پرونده قاضي عموزادي از شوهر اين زن خواست اظهارات خود را بيان كند كه مرد جوان گفت: تمام ادعاهاي همسرم دروغ است و خود او بود كه شبانه از خانه خارج شد و من تا مدت‌ها از بيان اين موضوع نزد خانواده‌ام خودداري كردم و زماني كه مادرم به منزل من آمد،‌ متوجه اين موضوع شد. ادعاي همسرم درباره خارج كردن وسايل منزل نيز دروغ است و بستگان او بودند كه شبانه جهيزيه او را از منزل من خارج كردند و اين در حالي بود كه من در منزل نبودم.

مرد جوان همچنين گفت: پدر و برادران من به اندازه‌اي سرمايه‌دار هستند كه من در صورتي كه مشكلي هم برايم بوجود آيد، نيازي به اين ندارم كه از همسرم پول قرض كنم و يا وسايل زندگي خودم را بفروشم.

در ادامه رسيدگي به پرونده قاضي عموزادي از مرد خواست شاهدان خود را براي تأ‌ييد ادعاي او مبني بر عدم توانايي در پرداخت نقدي مهريه معرفي كند كه شاهدان وي بعد از حضور در مقابل قاضي و قسم خوردن به قرآن كريم، فقط عنوان كردند كه فقط از ميزان درآمد او اطلاع دارند و هيچ اطلاعي از بقيه دارايي‌هاي او ندارند.

زن جوان به قاضي عموزادي گفت: تا 20 روز ديگر دختر من به دنيا مي‌آيد و تاكنون تمام هزينه‌ها را خودم متقبل شده‌ام ولي ديگر نمي‌توانم هزينه بيمارستان را بپردازم.

قاضي عموزادي نيز خطاب به مرد جوان گفت: شما موظف هستيد تمام هزينه‌هاي بيمارستان را بپردازيد و منزل مناسبي براي سكونت همسرتان تهيه كنيد.

در پايان جلسه رسيدگي به اين پرونده، طبق دستور قاضي عموزادي زن جوان بعد از به دنيا آمدن دخترش بايد در خانه‌اي كه شوهرش تهيه مي‌كند و مورد تأييد دادگاه باشد، زندگي كند. جام جم
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: