کد خبر:۳۰۶۶
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۸۸ - ۰۵:۱۰
تعداد بازدید: 4207
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
ارسال پارازيت‌هاي ماهواره‌اي مناقشه‌آميز است
متاسفانه بعد از انتخابات انواع پارازيت‌هاي مخابراتي به شدت افزايش يافته كه مطمئنا براي سلامت تهراني‌ها نگران كننده است، به‌ويژه كه كلانشهر تهران با مشكلات ديگري همچون آلودگي هوا هم روبه‌روست
مدتي است كه بحث پارازيت هاي ارسالي روي ماهواره‌ها و مناقشه در مورد زيان آور بودن آنها در فضاي سياسي و عمومي مطرح مي‌شود. رئيس جديد سازمان محيط‌زيست كه به گفته خود عمري را در اين حوزه گذرانده است در گفت‌وگو با تهران‌امروز موضوع ارسال پارازيت‌هاي ماهواره‌اي و همچنين فركانس‌هاي مخابراتي را موضوعي مناقشه آميز خواند و در پاسخ به اين سوال كه اين فركانس‌هاي مخابراتي و پارازيت‌هاي ماهواره‌اي تا چه حد به محيط‌زيست آسيب مي‌زند، گفت: فكر نمي‌كنم آسيب زيادي به محيط‌زيست وارد كرده باشد اما خستگي‌هايي كه به‌دنبال دارد را نمي‌دانم. محمدزاده مرجع رسيدگي به تبعات پخش فركانس‌هاي مخابراتي و پارازيت‌هاي ماهواره‌اي را وزارت بهداشت عنوان كرد و گفت كه همكاران مخابراتي عنوان مي‌كنند كه اين فركانس‌ها ضرري براي سلامت افراد ندارد و دوز فركانس در حد مجاز است.
وي از وزارت ارتباطات خواست تا دستگاه‌هاي BTS خود را در شعاع 150 متري از محل زندگي مردم نصب كند تا تشعشع‌ها براي انسان‌هاي اطراف ضرري نداشته باشد. رئيس سازمان محيط‌زيست در حالي از بي‌خطر بودن امواج مخابراتي و پارازيت‌ها سخن مي‌گويد كه تحقيقات پزشكي در نقاط مختلف جهان نشان مي‌دهد امواج الكترومغناطيسي كه به‌طور عمده به‌دنبال نصب دكل‌هاي BTS در مناطق مسكوني و همچنين جديدا از طرف دكل‌هاي پارازيت‌انداز ماهواره‌اي منتشر مي‌شود، باعث بروز مشكلات خوني و مغزي براي ساكناني كه در نزديك‌ترين ميدان مغناطيسي تاثيرگذار اين امواج زندگي مي‌كنند، مي‌شود.

پارازيت ها، زيان آور يا بي‌خطر
صفحه‌اي منقش به چهارخانه‌هاي رنگي اين روزها سايت‌هاي سياسي ماهواره‌اي را در برگرفته است. به‌نظر مي‌رسد در ارسال پارازيت‌هاي ماهواره‌اي يك بعد قضيه كه همان سلامت مردم كشورمان است، ناديده گرفته شده؛ مردمي كه شايد بخشي از آنها، افكار سياسي ندارند و تاكنون به اين شبكه‌هاي سياسي مراجعه هم نكرده باشند، بقاي‌شان با امواج پارازيت‌ها به خطر افتاده است. آنها هيچ راهي براي اعتراض ندارند چرا كه هيچ نهادي ارسال پارازيت‌هاي ماهواره‌اي را به گردن نمي‌گيرد و پاسخ تمام آنها تنها سكوت است. در حالي كه انتظار مي‌رفت با گسترده شدن اعتراضات نهادهاي پزشكي و سياسي كشور، شاهد تعطيلي دستگاه‌هاي ارسال كننده پارازيت باشيم اما روز گذشته خبر رسيد كه دكل‌هاي جديد براي ارسال پارازيت در شهر تهران فعال شده است. سر و كله پارازيت‌هايي كه اكنون مي‌توان نام آنها را پارازيت‌هاي سياسي گذاشت، از سال 81 آغاز شد اما موج اعتراض‌ها به اين موضوع سبب شد نمايندگان مجلس ششم خواهان برخورد با كانون‌هاي ارسال پارازيت شوند. بنابراين گزارش ارسال پارازيت به روي امواج ماهواره‌‌اي و راديويي، در كميسيون صنايع و معادن مجلس شوراي اسلامي بررسي و دستور متوقف ساختن آن به شوراي عالي امنيت ملي جمهوري اسلامي ارسال شد و سيد محمد خاتمي، رئيس‌جمهوري وقت ايران، در پي دريافت گزارشي از وزارت پست، تلگراف و تلفن و نيز پس از نامه نمايندگان مجلس دستور داد ارسال پارازيت سريعا متوقف شود. همان اعتراضات سال 81 امروز هم ادامه دارد اما در سال جاري شاهديم كه نمايندگان مجلس هشتم هر روز از برگزاري جلساتي با مقامات ذي‌ربط مانند وزير ارتباطات و اطلاعات خبر مي‌دهند اما نه تنها مسئولي دستور توقف ارسال اين پارازيت‌ها را صادر نكرده است، بلكه روز گذشته خبر رسيد دستگاه‌هاي جديد ارسال پارازيت در منطقه دارآباد تهران فعال شده است. منابع مطلع مي‌گويند كه اين دستگاه‌هاي جديد به‌مدت يك‌ماه و به‌صورت آزمايشي فعاليت مي‌كنند اما صاحبنظران حوزه سلامت معتقدند كه همين يك ماه فعاليت دستگاه‌هاي ارسال پارازيت، براي سلامت انسان‌ها ضررهاي غيرقابل جبراني خواهد داشت كه از آن جمله مي‌توان به سقط جنين در زنان باردار اشاره كرد كه از سوي زهره الهيان، عضو كميسيون امنيت ملي مجلس هم تاييد شده است.

اكنون تنها نهادي كه براي ارسال پارازيت و تبعات ناشي از آن مسئوليت دارد و بايد پاسخگو باشد، وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات است چرا كه در سال 81 هم اين نهاد در نهايت قادر به اتمام ماجرا شد. داريوش قنبري يكي از نمايندگان مجلس هم همين نظر را دارد و مي‌گويد: وزير ارتباطات را در اين زمينه مسئول مى‌دانيم و اگر جاهاى ديگر به وزارتخانه فشار مى‌آورند بايد در مقابل آن نهادها بايستد اما اين روزها وزير ارتباطات هرگونه دخالت در ارسال پارازيت از سوي وزارتخانه متبوعش را رد مي‌كند و به‌رغم فشارها حاضر به افشاي نهادهاي ارسال كننده پارازيت نيست. مدير روابط عمومي وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات نيز همانند وزيرش، از هرگونه پارازيت ماهواره‌اي اظهار بي‌اطلاعي مي‌كند و مي‌گويد: اگر هم پارازيتي باشد به وسيله مخابرات و ما انجام نمي‌شود و ما هم هيچ اطلاعي از چگونگي اين پارازيت‌ها نداريم يا مهندس فرنقي‌زاد مدير روابط عمومي سازمان تنظيم‌مقررات و ارتباطات راديويي ضمن اعلام اينكه اين پارازيت‌ها هيچ ربطي به رگولاتوري ندارد گفت كه ايجاد اختلال و پارازيت ماهواره‌اي اصلا به رگولاتوري ربطي ندارد و ما اصلا نمي‌دانيم كه اين موضوع به وسيله چه كساني هدايت مي‌شود.
موضوعي كه اين روزها به علامت سوالي در اذهان سياسيون و غيرسياسيون تبديل شده، اين است كه چرا پارازيت‌ها تنها روي كانال‌هاي سياسي اثرگذار است و ساير كانال‌هاي غيرفرهنگي و نامناسب براي خانواده‌ها به‌صورت شفاف و واضح قابل دريافت است. علي مطهري، نماينده اصولگراي مجلس هم چندي پيش به اين موضوع اشاره و از آن انتقاد كرده بود اما تنها مشكل ارسال پارازيت‌ها، مشخص نبودن آمران ارسال آنها يا محل ارسال نيست.

مهم‌ترين موضوعي كه اين روزها در راهروهاي پارلمان و وزارت بهداشت به كرات از سوي خبرنگاران دنبال مي‌شود، موضوع تاثير امواج پارازيت بر سلامت افراد است. نايب رئيس كميسيون بهداشت و درمان مجلس هشتم اخيرا طي مصاحبه‌اي نسبت به تاثير مخرب پارازيت‌هاي ماهواره‌اي و مخابراتي بر سلامت روان شهروندان تهراني هشدار داده بود. دكتر انوشيروان محسني اظهار داشت: «متاسفانه بعد از انتخابات انواع پارازيت‌هاي مخابراتي به شدت افزايش يافته كه مطمئنا براي سلامت تهراني‌ها نگران كننده است، به‌ويژه كه كلانشهر تهران با مشكلات ديگري همچون آلودگي هوا هم روبه‌روست. او در اين‌خصوص ادامه مي‌دهد: تحقيقات همچنين نشان داده كه امواج پارازيت تاثيرات مخربي بر اعصاب و روان انسان نيز برجاي مي‌گذارند. همچنين اين امواج ممكن است در اثر تداوم، ناشنوايي مزمن را به همراه داشته باشد و براي افراد التهابات پوستي را به دنبال بياورد. تهيه كننده:مطهره شريفي
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۸ - ۱۳۸۸/۰۷/۲۸
0
0
امیدوارم مشکل حل شود
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: