کد خبر:۳۰۶۳
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۳۸۸ - ۰۸:۴۹
تعداد بازدید: 2228
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
تعابير نادرست از انتظارات درست
برخي از زوج‌ها پس از شروع زندگي به اين نتيجه مي‌رسند همسرشان او را درك نكرده و به بهانه‌هاي مختلف دست به اذيت او مي‌زند. در اين زمان جر و بحث‌ها و تنش‌ها در زندگي ...
بعد از گذشت چند سال از ازدواج تغيير نگرش زن و شوهر نسبت به زندگي كاملاً طبيعي است. هر چه سن افراد بالاتر مي‌رود تجربه بيشتري از زندگي كسب مي‌كنند و نگرش و ديدگاهشان نسبت به زندگي تغيير مي‌كند. برخي از زوج‌ها پس از شروع زندگي به اين نتيجه مي‌رسند همسرشان او را درك نكرده و به بهانه‌هاي مختلف دست به اذيت او مي‌زند. در اين زمان جر و بحث‌ها و تنش‌ها در زندگي اين زوج‌ها بالا مي‌گيرد و تا جايي پيش مي‌رود كه احساس مي‌كنند ديگر مورد توجه و محبت شريك زندگي خود قرار ندارند. زماني كه دو نفر نتوانند بخوبي با هم ارتباط برقرار كنند و يا حرف يكديگر را بفهمند دچار رخوت و خستگي شده و خود را در زندگي شكست خورده مي‌بينند، البته اين طرز فكر و نگرش در مورد همه زوج‌ها مصداق ندارد اما گروهي از زن و شوهرها از اين مسئله احساس نارضايتي و نااميدي مي‌كنند.

زن‌ها به چه دليلي از دست همسرانشان ناراحت مي‌شوند

محققان خانواده‌ پژوه هنگام بررسي‌ روي خانواده‌ها دريافته‌‌اند عمده مشكلات زوج‌هاي جوان مشكلات ارتباطي است. با اين‌كه دو نفر سال‌ها با هم زندگي كرده‌اند و خوب يكديگر را مي‌شناسند اما هنگام بروز مشكلات خانوادگي شكايات و ناراحتي‌هايي ابراز مي‌كنند كه بيانگر نبودن مهارت آنها در برقراري ارتباط مؤثر است. با اين‌كه سال‌ها از مدت ازدواجشان مي‌گذرد ولي هنوز نمي‌توانند با يكديگر بطور مؤثري ارتباط برقرار كرده و همكلام شوند. حال پرسش آن است مشكل ارتباطي و رفتاري زنان در برخورد با شوهرشان چيست؟

حساسيت زياد و زودرنجي
زنان در همه زمان‌ها و مكان‌ها احساس آرامش نمي‌كنند. آنها به دليل شرايط فيزيكي و رواني گاه دچار تنش شده و زودرنج مي‌شوند. با اين حال اكثر اوقات از اين احساس ناآرامي با همسرشان صحبت نكرده و در نتيجه به دنبال هر رفتار و واكنش از سوي شريك زندگي خود احساس ناآرامي و تنش بيشتري مي‌كنند اين تنش هم به نوبه خود باعث اختلافات خانوادگي مي‌شود و براي مدتي گاه طولاني ادامه پيدا مي‌كند بنابراين مي‌بايست علائم و نشانه‌هاي اين حساسيت و زودرنجي از سوي همسر شناخته شده و هنگام مشاهده اين رفتارها آنها سعي كنند رفتاري مطلوب همراه با‌ آرامش و دادن اطمينان و محبت نسبت به همسر خود داشته باشند.

تحت نظر قرارگرفتن
زنان بيشتر اوقات به آنچه انجام مي‌دهند تمايل دارند و فكر مي‌كنند و نسبت به آن اطمينان دارند و در صورتي كه در آن مورد اعتماد به نفس شكست خورده‌اي داشته باشند نسبت به آنچه انجام داده و فكر مي‌كنند دچار تعارض شده و نااميد مي‌شوند. زنان اگر احساس كنند همسرشان دائماً‌ در حال كنترل‌كردن وي است، احساس ناراحتي مي‌كنند. شايد همسر اين زنان به دليل علاقه زياد باشد كه دست به اين كار مي‌زند اما او با اين كار همسرش را از خود رانده و دچار استرس و اضطراب و ناراحتي مي‌كند. بنابراين با رفتاري مناسب‌تر از اين معضل بايد پيشگيري كرد.

احساس كم‌شدن محبت
بعد از گذشت چند سال از ازدواج شكل محبت زن و مرد نسبت به يكديگر تغيير مي‌كند اما چون زنان فكر مي‌كنند شوهرشان بايد بطور مستقيم به او ابراز محبت كند از كمي توجه شوهر و ابراز محبت تغيير شكل يافته او ناخرسند مي‌شوند بنابراين به نظر مي‌رسد برخي ابراز محبت‌ها كه دراوايل ازدواج ابراز مي‌شده و براي هر دو نفر مطلوب بوده تا مدت‌ها بعد بايد ادامه پيدا كند .

شبيه شدن به فرد موردنظر همسر
گاهي اوقات برخي تشبيه‌ها و مثال‌زدن‌هاي شوهر باعث مي‌شود زن احساس نااميدي از مقبوليت نزد همسرش كند. شوهر اگر به صورت مداوم از همسرش بخواهد به لحاظ اخلاقي، حرفه‌اي، رفتاري و ... شبيه فرد ديگري باشد بطور غيرمستقيم عزت‌نفس همسرش را مورد هجوم قرار داده و او را با مشكلات بيشتري روبه‌رو مي‌كند. بنابراين حمايت همسر و انتقادهاي سازنده از او شايد بهترين شيوه تغيير رفتار باشد.

ضعيف‌النفس بودن شوهر
زنان بطور ذاتي ويژگي‌هاي مردانه و قوي بودن مردان را دوست دارند. اگر مردي ضعيف بوده و هيجانات مستمر و قوي نداشته باشد زن ناچار است برخي مسئوليت‌ها و امور زندگي را به‌دست بگيرد و اين ماجرا اگر ادامه پيدا كند و مرد تلاشي براي قبول مسئوليتش در زندگي نداشته باشد زن بزودي خسته شده و از زندگي احساس نارضايتي مي‌كند و شايد اين ماجرا آغاز درگيري‌هاي آنها شود. توصيه مي‌شود در صورتي كه زنان از مشكلات شوهرانشان باخبر شدند سعي در كمك به او داشته باشند تا قواي اصلي خود را پيدا كرده و مسئوليت‌ها را بپذيرند.

مردان به چه دلايلي از همسر خود ناراحت مي‌شوند

تولد فرزند
به‌دنيا آمدن اولين فرزند در خانواده شوك بزرگي را وارد مي‌كند. زوج جوان كه به تازگي زندگي خود را آغاز كرده‌اند چاره‌اي جز پذيرش مسئوليت‌هاي جديد و ناآشنا ندارند. بنابراين همواره زن بيشترين توجه‌اش را به موجود تازه‌وارد كرده و اين موضوع مورد اعتراض همسر قرار مي‌گيرد، چون احساس مي‌كند او تنها كودكش را دوست داشته و ديگر تمايلي به او ندارد. اين احساس شوهر هر چند برخاسته از تفكر او و تعبير نادرست از برخي رفتارهاي همسرش است اما كانون خانواده را دچار تنش مي‌كند، زيرا شوهر معتقد است همسرش ديگر به او توجه نمي‌كند، در حالي كه زن اعتقاد دارد شوهرش را دوست داشته و اكنون فرصتي براي ابراز محبت ندارد در اين قبيل موارد متخصصان توصيه مي‌كنند زن و شوهر ساعاتي از روز را به خود اختصاص داده و با يكديگر هم‌صحبت شوند.

جديت همسر
روانشناسان معتقدند اگر يكي از همسران جديت خشك همراه با بي‌منطقي تفكر و رفتار داشته باشد آنها دچار معضلي جدي خواهند شد.
انعطاف‌ناپذيري و به عبارتي يكدندگي يكي از همسران باعث مي‌شود رابطه زن و شوهر مخدوش شود، البته جديت زياد امري ذاتي است و تغيير آن به يكباره كاري سخت است. روانشناسان توصيه مي‌كنند زن با رفتار خود به همسرش كمك كند تا رفتار نامطلوب او را كاهش دهد.
تعداد همسراني كه شيوه تظاهر را در ارتباط با يكديگر به كار مي‌گيرند اندك هستند اما برخي همسران سعي مي‌كنند با به‌كاربردن اين رفتارها شرايط زندگي خود را به روال عادي برگردانند خود اين مسئله باعث مي‌شود زن حرف‌هاي همسرش را قبول نكند. ارتباط نامناسب اين قبيل زن و شوهرها تنش را در خانواده بيشتر مي‌كند.
بنابراين روانشناسان در درجه اول صداقت در ازدواج را توصيه كرده و معتقدند با مشورت و مراجعه به روانشناسان اين مسئله قابل حل است.

چشم و همچشمي
در كل چشم و همچشمي مورد قبول هيچكس نيست و همه زنان چشم و همچشمي ندارند. تعدادي با تجمل‌گرايي شرايط را براي خود، خانواده و همسرشان سخت كرده و محيط و جو رواني را خشك و بي‌روح مي‌سازند. اين شرايط همسران را به مقابله برمي‌انگيزد و فاصله عاطفي ميان آنها را بيشتر مي‌كند.

تعبير بد احساسات
هر فردي زبان و بيان خاص خودش را دارد. زن‌ها به‌گونه‌اي احساساتشان را بيان مي‌كنند ولي مردها برخي اوقات آن شكل از احساسات را درنيافته و آن را بد تعبير مي‌كنند. بهتر است بگوييم زنان و مردان بيان متفاوتي براي ابراز احساساتشان دارند و آنها گاهي سيگنال‌ها و پيام‌هايي كه از طرف مقابلشان مي‌رسد را دريافت نكرده و مشكلات زيادي در درك و تعبير احساسات همسرشان دارند.منبع:ايران
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: