کد خبر:۳۰۶۰
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۳۸۸ - ۰۷:۳۴
تعداد بازدید: 5156
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
صدا و سيما و مقابله با ماهواره
در ايران دولتمردان همواره عادت کرده اند که در برابر معضلات اجتماعي و فرهنگي به جاي آنکه به رفع ريشه اي آن معضل بپردازند از راه هاي کوتاه و بي دردسر براي رفع آن اقدام کنند...
در ايران دولتمردان همواره عادت کرده اند که در برابر معضلات اجتماعي و فرهنگي به جاي آنکه به رفع ريشه اي آن معضل بپردازند از راه هاي کوتاه و بي دردسر براي رفع آن اقدام کنند. نمونه هاي بسياري است که نشان مي دهد که به جاي آنکه به حل مساله پرداخته شود سعي شده است صورت مساله پاک گردد تا به اين طريق مشکل موجود بر طرف شود. نمونه هاي بسياري است که هيچگاه سعي نشده راهکارهاي مناسبي براي آن اتخاذ شود.

يکي از اين موارد ورود ماهواره به ايران است که هيچگاه راهکار مناسبي براي استفاده صحيح از آن ارائه نشده است. همواره با اين تکنولوژي که نمي توان جلوي ورودش را به کشور گرفت با حالت قهر آميز برخورد شده است. در مرحله هاي مختلف عمليات هاي جمع آوري اين تکنولوژي از روي بام منازل ايران انجام گرفته است اما نه تنها تاثير نداشته بلکه استفاده از آن روز به روز گسترش يافته است.

در حال حاضر حتي در روستاهاي کوچک نيز رده پايي از ماهواره ديده مي شود. اين امر نشان مي دهد که برخورد قهرآميز در اين زمينه کارساز نيست و بايد برنامه ريزي ريشه اي در اين زمينه انجام گيرد. بعد از انتخابات رياست جمهوري دهم و اتفاقاتي که به وقوع پيوست به علت عملکرد ضعيف و جهت دار صدا و سيما اقبال عمومي به سمت رسانه هاي بيگانه به اوج خود رسيد که تا به امروز نيز ادامه دارد و بسياري از بينندگان رسانه ملي متاسفانه بيشتر اخبار مربوط به ايران را از رسانه هاي بيگانه طلب کردند. همين امر باعث شد تا پاي پارازيت که مدت هاي بسياري بود از فضاي ايران رخت بر بسته بود مجددا به ايران باز شود و برخي از افراد به جاي آنکه صدا و سيما را به وضعيت بهتر دعوت کنند ترجيح دادند تا از سيستم هاي پارازيت استفاده کنند. اين همان راه کوتاهي است که در ابتدا بدان اشاره شد.

مسوولين به جاي آنکه کم شدن استقبال عمومي از صدا و سيما را بررسي کنند سعي کردند تا دسترسي مردم به اطلاعات را کمتر کنند و به نوعي صورت مساله را به فراموشي سپردند. حال بعد از مدتي مشخص شده است که اين پارازيت ها آلودگي زيست محيطي بسياري را ايجاد مي کند و عوارض ديگري را در پي دارد. اما نکته اي که در اين بين قابل تامل است اين موضوع است که چرا مسوولين به جاي آنکه به فکر اصلاح رسانه خود باشند راهي را برگزيده اند که سلامتي جامعه را به خطر مي اندازد؟ هنگامي که دولت هفتم پا به عرصه وجود گذاشت به تبع تغييرات اجتماعي، برنامه هاي صدا و سيما تغييري خاص را به خودش ديد که تا آن زمان ديده نشده بود. روي کار آمدن خواننده هايي چون مرحوم ناصر عبدالهي; عصار و ... نمونه هايي بودند که در زمينه موسيقي توانستند خود را در صدا و سيما مطرح کنند و معضل کمبود موسيقي در اين رسانه را جبران کنند. در کنار اين موضوع، گسترش سريال هاي طنز و سريالهاي جديد باعث شده بود تا صدا و سيما بيشترين مخاطب را به خود اختصاص دهد و آنها را راضي در خانه نگه دارد.

اما با روي کار آمدن دولت نهم موسيقي پاپ به انزوا کشيده شد و ديگر اثري از آن در رسانه ملي مشاهده نشد و گاهي هم که پخش مي گردد با مناظري از طبيعت همراه است که هيچ جذابيتي براي مخاطب خود و به ويژه جوانان ندارد. اين مساله باعث شد که خواننده هاي لس آنجلسي که تا آن موقع به علت شکوفا شدن استعدادهاي بسياري در ايران به انزوا رفته بودند مجددا سر بلند کنند و شبکه هاي خود را روز به روز گسترش دهند.

حال اگر صدا و سيما آن رويه را ادامه مي داد و به خوانندگان جوان در زمينه پاپ آن امکان را مي داد تا در رسانه ملي به اجراي برنامه بپردازند هيچگاه شاهد اقبال روز افزون به سمت ماهواره و شبکه هاي خارجي نبوديم. از طرفي بعد از انتخابات نيز صدا و سيما با گلچين کردن اخبار و دعوت از چهره هاي مخالف معترضان باعث شد تا بسياري از بيننده هايي که به دنبال واقعيت بودند براي ديدن بسياري از حوادث به وقوع پيوسته به سمت رسانه هاي بيگانه روي آورند. اين امر هم با کمي درايت مي توانست به وقوع نپيوندد و با گزارش صحيح اخبار و اجازه دادن به گروه هاي معترض براي ارائه نظرات خود اين اتفاق را به صفر نزديک کرد.

به هر حال بايد قبول کرد که براي کم کردن اقبال عمومي نسبت به ماهواره، صدا وسيما جايگاه ويژه اي دارد و مي تواند با برنامه هاي متنوع و جوان پسند خود اين معضل را به حداقل کاهش دهد. نه اينکه به جاي تقويت صدا وسيما سعي شود با ابزاري پر خطر مانند، پارازيت، سلامت جامعه را به خطر انداخت.نويسنده : عليرضا لرک-مردم سالاري
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۳
ناشناس
|
-
|
۲۲:۴۴ - ۱۳۸۸/۰۷/۲۸
0
1
موافقم
ناشناس
|
-
|
۲۲:۴۵ - ۱۳۸۸/۰۷/۲۸
0
0
موافقم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۶ - ۱۳۹۱/۰۱/۰۷
0
0
مخالفم شدیدا
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: