کد خبر:۳۰۱۲
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۸۸ - ۲۰:۲۱
تعداد بازدید: 2795
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
تلفن همراه در زندگی فقرا
اگر تا دیروز موبایل اسباب تفریح یک مشت بچه پولدار بی‌درد بود این روزها اسباب معیشت بسیاری از فقرا شده ‌است. بر اساس آمار بانک جهانی، ارائه هر 10 گوشی اضافی برای هر صد نفر در یک کشور در حال توسعه باعث افزایش...
اگر تا دیروز موبایل اسباب تفریح یک مشت بچه پولدار بی‌درد بود این روزها اسباب معیشت بسیاری از فقرا شده ‌است.

هفته نامه انگلیسی اکونومیست در مطلبی بلند به ابعاد مختلف تاثیرات تلفن همراه در زندگی فقرا به خصوص در قاره سیاه پرداخته است. به نوشته این هفته نامه، تلفن همراه این روزها بار مشکلات زیرساخت‌های اقتصادی از جمله امنیت جاده‌ها و خدمات پستی را یک تنه به دوش می‌کشد و زمینه را برای شکوفایی اقتصادی در کشورهای فقیر فراهم می‌آورد.

بر اساس آمار بانک جهانی، ارائه هر 10 گوشی اضافی برای هر صد نفر در یک کشور در حال توسعه باعث افزایش 8 درصدی تولید ناخالص داخلی در آن می‌شود. این آمار نشان می‌دهد که بیش از 4 میلیارد گوشی تلفن همراه در حال حاضر در جهان فعال هستند که سه چهارم آنها در کشورهای در حال توسعه استفاده می‌شوند. این روزها حتی در آفریقا نیز از هر 10 نفر چهار نفر گوشی همراه دارند.

به نوشته اکونومیست، با فراگیرشدن گوشی همراه، فرصت‌های اقتصادی جدیدی ایجاد شده‌اند. یکی از آنها مفهوم «پول همراه» است که از طریق یک پیامک می‌تواند به هر نقطه از جهان ارسال شود. در کشورهای در حال توسعه، مردم از طریق تلفن‌های همراه خود اقدام به خرید برگه سهام می‌کنند، این برگه‌ها همانطور که با یک پیامک خریده می‌شوند با یک پیامک نیز فروخته می‌شوند بنابراین در دنیای امروز هر فرد یک شعبه بانکی است.

بهترین و موفق‌ترین مثال در این زمینه، سیستم «پول‌همراه» M-PESA است که در سال 2007 توسط شرکت سافاریکام در کنیا راه‌اندازی شد. این سیستم اکنون 7 میلیون کاربر در این کشور دارد که برای یک کشور 38 میلیونی آمار خوبی است. این آمار وقتی جالب توجه می‌شود که بدانیم فقط 3/18 میلیون نفر در این کشور گوشی همراه دارند. این سیستم اولین بار به عنوان ابزاری برای انتقال وجه از شهرها به روستاهای دورافتاده مورد استفاده قرار گرفت و استفاده‌کنندگان اصلی آن نیز کارگران مهاجر بودند. اما دایره استفاده آن این روزها بسیار گسترده‌تر شده است و حتی والدین شهریه مدرسه کودکان خود را نیز از طریق این سیستم می‌پردازند. با روندی که در پیش است احتمال می‌رود حتی کرایه تاکسی‌ها نیز از این طریق پرداخت شود و با تلفن همراه دیگر کسی کیف پول با خود همراه نبرد.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: