کد خبر:۳۰۰۳
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۸۸ - ۰۹:۲۷
تعداد بازدید: 3947
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
دن کيشوت،
بررسي نظرات فرهنگي مهدي کلهر
کلهر در مصاحبه اي از آزادي فراوان و وعده بازگشت مهاجران حتي«خواننده هاي لس آنجلسي» به کشور خبر داد. اما انگار قرار بود هر چه او وعده مي داد، يا اتفاق نيفتد يا عکس آن رخ دهد. چنان که به گفته منابع مغرض در اين چهار سال نه تنها خواننده يي بازنگشت که تعدادي از هنرمندان وطني هم مجبور به مهاجرت شدند.
«دولت توانسته راه 18 ساله را در دو سال طي کند،» (اعتماد 19/12/86) اگر کسي تا به حال پاي صحبت هاي مشاور فرهنگي احمدي نژاد ننشسته باشد، معلوم نيست از شنيدن چنين حرفي چه عکس العملي نشان خواهد داد. اما براي کساني که با «مهدي کلهر» آشنايي دارند، اين حرف نه تنها عجيب نيست بلکه در موارد بسياري مصداق نيز پيدا مي کند. مشاور خوش فکر احمدي نژاد هم قابليت هاي خود را بعد از روي کار آمدن دولت نهم نشان داده و در اين چهار سال به اندازه 18 سال جملات قصار و طلايي از خود يادگار گذاشته است.

مهدي کلهر که همه او را به خاطر ظاهر نامتعارفش در کابينه احمدي نژاد مي شناسند، يک تنه سعي دارد تمام بار آوانگارديسم دولت را به دوش بکشد و با حرف ها و رفتارهاي عجيب خود ثابت کند سلايق و تفکرات مختلفي در کابينه وجود دارد.

شايد اولين بار در بحبوحه انتخابات نهم بود که کلهر به عنوان مشاور فرهنگي احمدي نژاد در مصاحبه با شبکه تلويزيوني مهاجر (MITV) قدرت طنزپردازي خود را به رخ ديگران کشيد و عنوان کرد حتي «رضا پهلوي و خواننده هاي لس آنجلسي» هم مي توانند به ايران بيايند.

کلهر در آن مصاحبه از آزادي فراوان در عرصه فرهنگي کشور سخن گفت و وعده داد بسياري از مهاجران به کشور باز خواهند گشت. اما انگار قرار بود هر چه او وعده مي داد، يا اتفاق نيفتد يا عکس آن رخ دهد. چنان که به گفته منابع مغرض در اين چهار سال نه تنها خواننده يي بازنگشت که تعدادي از هنرمندان وطني هم مجبور به مهاجرت شدند.

کلهر در مصاحبه ديگري در گفت وگو با روزنامه همشهري ويژه نوروز درباره برخورد با ماهواره در دولت احمدي نژاد با لحن جالب و تاثيرگذاري پاسخ داد؛ «تو وقتي مي آيي مي گويي «ماهواره نداشته باش» يعني تو شعور نداري بفهمي چه کانالي را بايد ببيني و چه کانالي را نبيني. آخر شما چقدر به اين ملت توهين مي کنيد،»

اما مدتي از روي کار آمدن دولت نهم نگذشته بود که فرمانده نيروي انتظامي در کنفرانس هاي خبري و حاشيه افتتاح هاي مختلف به خبرنگاران گفت؛ البته براي جمع آوري ماهواره وارد خانه مردم نمي شويم. کلهر که در همان مصاحبه جالبش با MITV، از آزاد گذاشتن جوانان براي انتخاب نحوه پوشش خود در دولت احمدي نژاد هم صحبت کرده بود، فرداي همان روز انگار خود متوجه ميزان طنز موجود در اظهاراتش شد و در مصاحبه ديگري با بخش فارسي راديو بي بي سي سخنان مطرح شده در مورد موزيک، حجاب و... را نظرات شخصي خود و نه احمدي نژاد عنوان کرد،

او پا را از اين هم فراتر گذاشت و در توجيه صحبت هاي عجيبش در گفت وگو با همشهري ويژه نوروز، مصاحبه خود را «براي خارجي ها دانست که ربطي به داخل کشور نداشت.» به گزارش تابناک وي گفت؛ من در آن مصاحبه مدافع نظام بودم. مجري برنامه هم راجع به دولت نهم سوال نمي کرد. «خانم هاويشام» هاي سياسي در ايران به اين مصاحبه دامن زدند،

خانم هاويشام که يکي از شخصيت هاي رمان آرزوهاي بزرگ نوشته چارلز ديکنز است، شخصيتي قدرتمند و پولدار است که از آنها و ديگران براي پيشبرد اهداف خود کمک مي گرفته است. حال اينکه ارتباط «خانم هاويشام هاي سياسي در ايران» با اظهارات کلهر چيست را خود آقاي مشاور بايد توضيح مي داد.

مشاور خوش قريحه اظهارنظر ديگري کرد و دوباره سوژه يي را براي ستون طنز روزنامه ها فراهم کرد؛ «دانشمندان ما در خارج، در نوبت ايستاده اند، تا به ايران بازگردند،» ( اعتماد 19/12/86)

درست است که آمار منتشر شده از فرار مغزها و ميزان ثبت نام کنندگان در آزمون IELTS براي خروج از کشور وحتي عکس اين سخن کلهر را نشان مي داد، اما اين اظهارنظرها ديگر عکس العمل خاصي را برنينگيخت.

کلهر که عادت دارد تقريباً در همه زمينه ها اظهارنظر کند، زماني که عده يي از اقتصاددانان به احمدي نژاد نامه نوشته و سياست هاي اقتصادي او را به باد انتقاد گرفتند، استادان اقتصاد را تشبيه به «بچه» کرد و گفت؛ مگر مي شود به ساز همه رقصيد، آيا بايد داد بزنيد و اعلاميه بدهيد و رونوشت به مکه و مدينه و واشنگتن بفرستيد؟

آقاي مشاور که قرار بود نماينده رسانه يي احمدي نژاد باشد، در همه اين چهار سال تلاش کرد با ادبيات و ظاهر متفاوت خود با نسل جوان ارتباط برقرار کند و خود را آزادانديش و مدافع حقوق برابر جنسيتي عنوان کند. شايد به همين دليل بود که او نظر داد؛ همان طور که زنان الاغ سواري مي کردند، دوچرخه سواري هم بکنند،

فارغ از درست يا نادرست بودن مفهوم اين سخن، برخي ناظران معتقدند ادبيات و نحوه بيان سخن نه در حد و اندازه يک عضو کابينه دولت است و نه درخور بيان يک موضوع فرهنگي. اما به هر حال کلهر چون از ابتدا تصميم گرفته بود با نگاه منحصربه فرد خود درباره همه چيز نظر دهد، دليل استعفا و برکناري پي در پي وزراي کابينه را در مصاحبه با روزنامه ابتکار، خستگي مفرط و در نتيجه بي حوصلگي وزرا مي داند که دليل آن بالا رفتن سرعت رسيدگي به امور و فشردگي کار در دولت نهم است.

اما از همه اينها گذشته اظهارنظر عجيب تر آقاي مشاور در گفت وگو با بيژن نوباوه و دکتر حسام الدين آشنا بود که در راديو گفتگو انجام شد. کلهر در اين گفت وگو ادعا مي کند در انتخابات دهم شش ميليون از آراي احمدي نژاد کم شده است، در همان لحظه دکتر آشنا با حيرت مي پرسد؛ يعني شما اعتقاد داريد بايد کانديدايتان 30 ميليون راي مي آورده؟ و کلهر با قاطعيت پاسخ مي دهد؛ بله.

البته مهدي کلهر در انتخابات نهم هم اعتقاد داشت سه ميليون از آراي احمدي نژاد خوانده نشده است. اما انگار فراموش کرده بود که در اين دوره مجري انتخابات خودشان بودند نه دولت رقيب ، اين سخن به قدري حيرت آور بود که راديو گفتگو از درج اين قسمت روي سايت خود خودداري کرد.

سخنان آقاي مشاور که گاه به گاف هاي عجيب نيز تبديل مي شود. کلهر که در برنامه ديگري با بيژن نوباوه در گفت وگوي ويژه خبري که به صورت زنده از شبکه دو سيما پخش مي شد، به گفت وگو پرداخته بود، در قسمتي از سخنانش ادعا کرد انتخاب نام کشته شدگان پس از انتخابات بسيار حساب شده است و بار معنايي خاصي داشته و «عاطفه امام» را مثال مي زند و او را جزء کشته شدگان اعتراضات حساب کرده و مي گويد؛ مگر در ميان نام هاي ثبت شده در ايران چند تا نام خانوادگي «امام» داريم؟ و در ميان کساني که اين نام را دارند چند تايش «عاطفه» است ؟ ببينيد چقدر انتخاب اين نام که يکي از کشته شدگان بوده، حساب شده و داراي بار معنايي خاص است؟ البته او حق دارد در بحبوحه چنين دغدغه ها و مشغله هايي اخبار را دنبال نکند و عاطفه امام، دختر جواد امام - از فعالان سياسي کشور - را جزء کشته شدگان به حساب آورد. شايد اين طور به نظر برسد که مهدي کلهر تمام وقت خود را صرف کشف موضوعات مختلف و بعد بيان آنها به صورت عجيب تر مي کند.

اما نبايد فعاليت هاي فرهنگي او را ناديده گرفت و از اشاره به آن صرف نظر کرد که بي انصافي در حق اوست. مهدي کلهر در کتابي از آزادي براي فرزندش مي گويد.نکته در خور تامل درباره کتاب «نامه هايي به فرزندم درباره آزادي» اين است که مقدمه آن در اسفند 87 نوشته شده و درست يک ماه بعد اين کتاب مجوز گرفته و چاپ و توزيع شده است. (اعتماد ملي 23/2/86) البته کسي نبايد فراموش کند که مشاور احمدي نژاد بودن، با وجود تمام سختي ها حداقل اين يک حسن را مي تواند داشته باشد و در شرايطي که حتي کتاب آموزش آشپزي هم ماه ها بايد در صف انتظار مجوز باشد، اما کتاب آقاي مشاور که درباره آزادي است، ظرف يک ماه مجوز مي گيرد و چاپ و توزيع مي شود.

روزنامه اعتماد ملي در صفحه انديشه 23/2/88 خود، با تيتر « مهدي کلهر از آزادي مي گويد / کتابي که حتماً بايد بخوانيد،» به بررسي «رساله آزادي» کلهر پرداخته و آن را با رساله ديگري به همين نام از جان استوارت ميل مقايسه مي کند که همان طور که کلهر اين کتاب را تقديم به دختر خود کرده، جان استوارت ميل نيز کتاب خود را به همسر فقيدش تقديم کرده بود. نويسنده با لحني جالب به مقايسه شخصيت کلهر و استوارت ميل پرداخته و تشابه هاي ديگري نيز بين آن دو مي يابد. « جان استوارت ميل، نطق هاي پارلماني پرنفوذي داشته است. آنچنان که مي گويند مخالفان او در مجلس عوام نيز به وقت سخنراني هاي او در سکوت فرو مي رفته اند و گلادستن وزير نامي انگلستان نيز يک بار به يکي از دوستان خود گفته بود؛ موقعي که جان استوارت ميل در مجلس صحبت مي کرد هميشه اين طور احساس مي کردم که به گفته هاي پيغمبري گوش مي دهم. مهدي کلهر نيز در سخن و کلام ويژگي هاي منحصربه فردي از خود نشان داده است وقتي که در تبليغات انتخاباتي محمود احمدي نژاد از بازگشت خواننده هاي لس آنجلسي به کشور سخن گفت و بسياري را در سکوت و حيرت فرو برد.»

بعد از انتخابات دهم و حوادث پس از آن بود که کلهر در پايان هفته دفاع مقدس، جمله جالب ديگري را به کارنامه خود افزود ؛ او در گفت وگو با ايرنا با انتقاد از منتقدان احمدي نژاد، آنها را بي انصاف خوانده و گفته است؛ ملتي که انصاف نداشته باشد، حتي اگر گرفتار رضاخان شود، نبايد ناراحت شود،

البته آنچه کلهر گفته، لابد عقايد شخصي اش بوده و در مملکتي که طبق گفته رئيس دولت دهم «تقريباً آزادي مطلق وجود دارد» طبيعي است که مشاور دولت نيز بتواند از آزادي بيان موجود بهره مند شود و ديدگاه هايش را بگويد.

کلهر که به گفته خود بسياري از اطرافيانش او را «دن کيشوت» مي نامند، در ادامه گفت وگوي خود، شاهکار ديگري آفريد. سخنان او اگر چه ظاهراً مرتبط با امور فرهنگي بود اما در بخش هايي از آن با کنايه به ميرحسين موسوي و اطرافيان او، به سخنراني ابتداي دهه 60 بيژن زنگنه - يکي از اعضاي اصلي ستاد انتخاباتي مير حسين موسوي در انتخابات اخير - اشاره و ادعا کرد؛ «مهندس زنگنه بعد از ادغام دو وزارت فرهنگ و هنر و ارشاد اسلامي، معاون فرهنگي وزارت جديد شد و در يک سخنراني اعلام کرد جواناني که ما تربيت کرديم، هم اکنون در جبهه ها مي جنگند.»

کلهر که در آن دوره دو سال و نيم پست هاي معاونت فرهنگي، هنري و سينمايي را تجربه کرده بود، تعريف مي کند که بعد از سخنراني زنگنه، خطاب به وي جمله حيرت انگيزي را بيان کرد که هرچند از شخصيتي چون کلهر بعيد نبود، اما به جرات يکي از شاهکارهاي او بوده است؛ «اين جوانان تربيت شده فرهنگ اسلامي شما نيستند، ظلم ستيزي اين جوانان متاثر از فيلم هاي وسترن امريکايي و ايتاليايي است،»

اگر هر شنونده يي با شنيدن اين حرف آه از نهادش برنخيزد که چرا اين فکر زودتر به ذهن او نرسيده، جاي تعجب دارد. واقعاً اگر متوليان فرهنگي کشور زودتر از مهدي کلهر به اين نتيجه مي رسيدند که سينماي امريکا و ايتاليا تا اين حد قادر است در افراد و آن هم نه يک نفر و دو نفر، بلکه هزاران نفر چنين تاثيري بگذارد، قطعاً بسيار زودتر از اينها درهاي کشور را به سوي توليدات بي سانسور هاليوود مي گشودند تا بلکه مشکلات کشور زودتر از اينها حل شود،

اما اينکه چرا اظهارات عجيب و غريب کلهر واکنش خاصي را برنيانگيخته و فارغ از اينکه اگر فردي از جناح مقابل چنين جمله يي را بيان مي کرد، چه برخوردي با او صورت مي گرفت، عجيب تر اينکه اگر از ياران و اطرافيان خود مهدي کلهر همچون مشايي، الهام و... نيز کسي چنين مي گفت، قطعاً جنجال عجيبي به پا مي شد، اما اينکه چرا سخنان آقاي مشاور چنين مورد بي اعتنايي شخصيت هاي سياسي و مسوولان و بعضاً محافل خبري قرار مي گيرد نکته ديگري است که جاي تامل دارد. شايد تنها واکنش ها به اين جمله قصار «دو تا کشيده» باشد که کلهر به احمد خورشيدي دبير کل جمعيت خدمتگزاران و سرداران دفاع مقدس بدهکار است. يا واکنش جالب تر اميرعلي اميري قائم مقام حزب توسعه و عدالت ايران اسلامي که با يک جمله، تمام احساس خود را به آقاي مشاور و سخنان او نشان داده است؛ «من وقتم را براي شنيدن حرف هاي کلهر تلف نمي کنم،» اينکه چرا کمتر کسي وقت خود را براي صحبت هاي مشاور رسانه يي احمدي نژاد تلف مي کند و اساساً اظهارات اين مشاور چرا آنچنان محلي از اعراب ندارد، نکته يي است که مشاور احمدي نژاد بايد در خصوص آن اندکي تامل کند.نويسنده:ثريا سهرابي نژاد-اعتماد
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
سلمان جهادی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۲:۵۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۵
0
0
موفق باشید.
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: