برخورد هیجانی با کودک‌فروشی
رکوردشکنی ظریف و کری از 1919 و ناشنیده ها
ایران و 1+5 بر سر «راه‌حل‌ها» به تفاهم رسیدند
«وایبر» و «واتس آپ» چقدر امنیت دارند؟
فریب تبلیغات چاقی و لاغری در ماهواره ها را نخورید
شیوع بیماری‌های قلبی در افراد زير 40 سال رو به افزایش است
وقتی کتاب کارت ویزیت می‌شود!
قصد داعش برای حذف برخی از آیات قرآن!
داعش دانشگاه موصل را تفکیک جنسیتی کرد
پول شرکت اپل از پارو بالا می‌رود
کد خبر:۲۹۸۰
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۸۸ - ۲۳:۵۵
تعداد بازدید: 5726
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
طلاق اس ام اسی
بر طبق قوانین موجود، یک مرد کافی است برای طلاق دادن همسرش سه بار کلمه طلاق را بر زبان جاری کند. کارشناسان می‌گویند این سه کلمه باید در حضور همسر ...
«نوردیا» می‌دانست که با مهاجرت شوهرش از تاجیکستان به روسیه زندگی سخت خواهد بود، ولی داشتن دو بچه و فقر و بیکاری چاره‌ای برای آنها نگذاشته بود.

آن چیزی که نوردیا هرگز تصورش را نکرده بود این بود که ازدواجش روزی به پایان برسد، آن هم نه در دادگاه و با صدای ضربه‌های چکش قاضی بلکه با صدای ظريف و آرام یک اس ام اس.
طلاق، طلاق، طلاق این سه‌کلمه در صفحه کوچک موبایل نوردیای 29 ساله ظاهر شد و نوردیا را تبدیل به یک زن مطلقه کرد: «بعد از خواندن آن اس ام اس شوکه شدم. اولش فکر کردم که یک شوخی کثیف است. فکر‌های خیلی بدی از ذهنم گذشت. تا حدی متأثر شده بودم كه می‌خواستم خودم را دار بزنم یا غرق کنم.»

به گزارش ايران، مردان تاجیکی برای گریز از فقر ناشی از سال‌های جنگ و بدتر شدن این وضعیت تحت تأثیر رکود اقتصادی در جهان به کشورهای همسایه مهاجرت می‌کنند و تعدادی از آنها به راحتی با ارسال یک اس ام اس به همسران خود آنها را طلاق می‌دهند و آنها را با قلبی شکسته و در ابهام تنها می‌گذارند.

«من چه کار کرده بودم؟» اين را نادیا می‌گوید و ادامه مي‌دهد: «این سؤال همچنان من را شکنجه می‌دهد. من از والدین همسرم مراقبت می‌کردم، شست‌وشو و رفت و روب منزل را انجام می‌دادم و برای خانواده پرجمعیت‌مان غذا می‌پختم. همه کارها در طول این سال‌ها بر عهده من بود.»

تاجیکستان که اکثر جمعیت آن را مسلمانان تشکیل می‌دهند و در همسایگی افغانستان و چین قرار دارد، یکی از فقیرترین کشورهای آسیای میانه است.

بعد از جنگ وحشیانه داخلی که هزاران نفر را به کام مرگ کشید و در دهه 1990 خسارات زیادی را متوجه این کشور کرد، بسیاری از نیروهای کار تاجیکستان به کشورهایی مانند روسیه، چین و قزاقستان مهاجرت کردند.

شونازیراوا یک وکیل خانواده تاجیکی می‌گوید: «این خروج همه گیر و گسترده و به دنبال آن دسترسی به فناوري، ابتکاری جدید در اختیار مردان تاجیکی قرار داد تا به راحتی همسران خود را طلاق دهند.»

بر طبق قوانین موجود، یک مرد کافی است برای طلاق دادن همسرش سه بار کلمه طلاق را بر زبان جاری کند. کارشناسان می‌گویند این سه کلمه باید در حضور همسر فرد صورت بگیرد و به كارگيري آن به وسيله اس ام اس یا ای میل وجه قانونی ندارد.

رئیس دپارتمان مطالعات فتوا در تاجیکستان می‌گوید: «طلاق همسر از طریق اس ام اس مورد قبول نیست و بر خلاف قوانین اسلام است.»
وی ادامه می‌دهد: «این در حالی است که تعداد افرادی که به این روش همسران خود را طلاق می‌دهند در این کشور رو به افزایش است.»

شونازیراوا می‌گوید: «دقیقاً مشخص نیست چند زن به این روش طلاق داده شده‌اند اما با توجه به داستان‌هایی که گفته می‌شود به نظر می‌رسد که تا کنون هزاران نفر به این روش همسران خود را طلاق داده اند.»

او مي‌افزايد: «بسیاری از زنان به خاطر شرمساری از این قضیه چیزی در این باره نمی‌گویند.»
بسیاری از زنان به خاطر شرایط بی‌قانوني ناشی از سقوط شوروی که بر این کشور حاکم شد، اسناد مربوط به ازدواج ندارند و بنابراین دستشان به جایی بند نیست.

شونازيراوا خاطر نشان مي‌كند: ازدواج خیلی از دخترها به صورت قانونی ثبت نشده است اما قانون باید از حقوق زنان حمایت کند تا بتوانند برای فرزندان خود نفقه بگیرند.
به گفته او مردان روحانی و والدین مردان باید به سنت‌های مسلمانان احترام بگذارند و این طلاق‌های اس ام اسی را به رسمیت نشناسند.

اما در کشوری که هنوز پایه‌های مذهب در آن محکم نشده و مردمان آن در جدال بازیابی مذهب و سنت‌های مذهبی هستند تغییر افکار بسیار سخت است.

خلیما شمسوا که 24 سال سن دارد بعد از 5 سال زندگی مشترک که چیزی جز آزار و اذیت برایش نداشت مجبور شد از همسرش جدا شود.

داستان از این قرار بود که خلیما خواندن و نوشتن می‌دانست و این برای خانواده شوهر او قابل تحمل نبود. بنابراین پسرشان را مجبور کردند که با ارسال یک اس ام اس همسر خود را طلاق دهد و او را با کودک 9 ماهه اش تنها گذاشتند.

خلیما می‌گوید: «اوایل خیلی ترسناک بود. فکر این‌که چطور کودکم را بدون پدر، بزرگ کنم آزارم می‌داد اما خدا بزرگ است. من دست و پا دارم و می‌توانم حیاط خانه مردم را تمیز کنم. من نمی‌گذارم که دخترم زود ازدواج کند. من نمی‌گذارم اتفاقی که برای من افتاد برای او هم بیفتد. من کمکش می‌کنم که درس بخواند و برای خودش کسی بشود تا مجبور نباشد این همه تحقیر و توهین را تحمل کند.»
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۴۶ - ۱۳۸۸/۱۲/۰۷
0
0
خوب است
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: