کد خبر:۲۹۷۱
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۳۸۸ - ۲۰:۳۴
تعداد بازدید: 4111
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
بازار مسکن در خواب و زنجيره اي از مشکلات
هيچ يک از پيش بيني هاي خوش بينانه مديران دولتي و کارشناسان وزارت مسکن محقق نشده و واقعيت اين است که بازار مسکن و ساخت و ساز همچنان در خواب است.
تداوم رکود در بازار ساخت و ساز، شهرداري هاي کشور به ويژه تهران را با مشکلات مالي متعدد مواجه کرده است،اين در حالي که به دليل فراگيري مشکلات اقتصادي ، تامين درآمد شهرداري از ساير منابع نيز با موانعي مواجه شده تا جايي که به گفته مديران شهري 20 درصد از چک هاي شهرداري تهران برگشت خورده است و مردم توان پرداخت بدهي هاي خود به شهرداري را ندارند.در چنين شرايطي مديريت شهري سياست کاهش عوارض ساخت و ساز را در دستور کار قرار داده است.

به گزارش ميراث خبر، روز گذشته معاون شهرسازي شهرداري تهران از آغاز ارائه تسهيلات در مناطق 22 گانه براي صدور پروانه ساختماني خبر داد. ناگفته پيداست شايد اين آخرين تير ترکش شهرداري پايتخت براي عبور از بحران مالي است.

بازار مسکن در خواب و زنجيره اي از مشکلات

هيچ يک از پيش بيني هاي خوش بينانه مديران دولتي و کارشناسان وزارت مسکن محقق نشده و واقعيت اين است که بازار مسکن و ساخت و ساز همچنان در خواب است. حتي کاهش نرخ مصالح ساختماني در تابستان امسال هم نتوانست تغييري در شرايط موجود ايجادکند و همه کساني که به رونق ساخت و ساز در تابستان مطابق روال مرسوم همه سال هاي گذشته اميدهايي بسته بودند ناباورانه شاهد بازار بي رونق ساخت و ساز ، خريد و فروش مسکن و در پي آن ضرر و زيان هنگفت درست اندرکاران بازار مصالح ساختماني و بيکاري کارگران بودند.

به اعتقاد کارشناسان رکود در بازار ساخت و ساز و مسکن به طور زنجيره اي بر فعاليت هاي اقتصادي طيف گسترده اي از جامعه تاثيرگذار است. چنانکه محمد بصيرت، کارشناس امور مسکن مي گويد ساخت و ساز دست کم با 400 مورد انواع مشاغل مختلف در کشور در ارتباط است و حدود 13 درصد شاغلان کشور در اين گروه مشغول به فعاليت هستند.گروه گسترده اي از کارگران در زمينه هايي فعاليت مي کنند که با اين حوزه مرتبط است و رکود در اين بخش يعني متضرر شدن اين گروه گسترده. به گفته او رکود در بازار مسکن تبعات منفي گسترده اي دارد که زنجيره وار صنوف مختلف جامعه را درگير مي کند.

در حال حاضر بيش از سه ميليون نفر بيکار در کشور وجود دارد و در پي رکود بازار مسکن بسياري از کارگران فعال در اين زمينه ماه هاست بيکار مانده اند يا درآمد چنداني نداشتند. اين در حالي است که سياست هاي دولت در راستاي اشتغالزايي و راه اندازي بنگاه هاي زودبازده شکست خورده و عملا دولت احمدي نژاد نتوانسته از خيل عظيم بيکاران بکاهد. در چنين شرايطي کارشناسان با تاکيد بر اينکه زنجيره اي از مشاغل با بازار مسکن و ساخت و ساز در ارتباط هستند هشدار مي دهند که تداوم رکود در اين بازار بر تعداد بيکاران خواهد افزود.

بصيرت با انتقاد از سياست هاي دولت در زمينه مسکن ، مي گويد: رکود در بازار مسکن تابعي از سياست هاي دولت است ، سياست هاي کنترلي که با شدت دنبال مي شود و شرايطي را بر بازار حاکم کرده که همه چشم به آينده دارند اينکه در آينده چه مي شود حال آنکه در اين شرايط زندگي و معيشت مردم در مجموعه صنوف مرتبط با صنعت ساختمان در مخاطره قرار گرفته ، بسياري از آنها در آستانه ورشکستگي هستند و ادامه اين روند به نفع هيچ کس نيست.

موذن، رييس کانون کاردان‌هاي فني ساختمان مي گويد:«نبود ثبات در حوزه ساخت و ساخت، افت توليد و حمايت نکردن سيستم بانکي و سرمايه‌هاي سرگردان و شناور از دلايل بروز رکود هستند.»

به گفته او ممکن است طرح مسکن که دولت روي آن تاکيد بسيار دارد هيجاني به بازار مسکن وارد کند اما اگر اينگونه نباشد ممکن است بازار مسکن دچار آشفتگي بيشتري شود.

او پيش بيني مي کند که اواخر امسال بازار مسکن از رکود خارج شود هرچند که به اعتقاد موذن دولت بايد تمهيداتي را پيش بيني کند که در آن با افزايش فزاينده قيمت ها بازار مسکن مواجه نشويم.

سياست هاي تشويقي و کاهش عوارض

شهرداري تهران در هفته هاي اخير اطلاع رساني گسترده اي را در ارتباط با کاهش عوارض ساخت و ساز در مناطق 22 گانه شهرداري تهران آغاز کرده است. مهمترين دليل شهرداري تهران براي در پيش گرفتن سياست هاي تشويقي در حوزه ساخت و ساز کاهش 38 درصدي آمار صدور پروانه در ماه هاي اخير است.

به دنيال اين وضعيت و با تصويب شوراي اسلامي شهر، شهرداري تهران نيز براي کمک به سازندگان و همچنين متقاضيان صدور پروانه ، اعلام کرد که در صورتي که عوارض پروانه ساختماني به صورت نقدي پرداخت شود ، اين افراد مشمول 25 درصد جايزه خوش حسابي مي شوند .

حسين پورزندي، معاون مالي و اداري شهرداري تهران در پاسخ به اين سوال که شهروندان تهراني تا چه زماني مي توانند از جايزه خوش حسابي 25 درصدي استفاده کنند، مي گويد:« اين طرح در مدت زمان محدودي اجرا مي شود و ديگر تکرار نخواهد شد.»

معاون شهردار تهران، معتقد است طرح جايزه خوش حسابي 25 درصدي زمينه اي براي رونق گرفتن بازار ساخت و ساز فراهم مي کند.

وي با اشاره به اجراي اين طرح و اين که اين طرح از مهم ترين طرح هاي شهرداري در حوزه ساخت و ساز است ، مي گويد :«به دنبال اجراي اين طرح وبه‌منظور تشويق موديان در پرداخت مانده بدهي خود به شهرداري تهران ، افرادي نيز که تا پايان دي ماه سال‌جاري به‌صورت نقد عوارض خود را پرداخت کنند مشمول 20 درصد تخفيف جايزه خوش حسابي خواهند شد.»

برخي منابع غير رسمي از تعطيل شدن پروژه هاي کوچک شهرداري به دليل مشکلات مالي خبر مي دهند با اين همه مديران شهري همچنان در عين اينکه بر کاهش درآمدهاي شهرداري به دليل فضاي اقتصادي حاکم بر جامعه را مورد تاييد قرار مي دهند اما خبر بروز هر گونه مشکلي براي تامين اعتبار پروژه هاي خرد و کلان تهران را رد مي کنند.در چنين شرايطي بايد ديد شهرداري ها در حالي که تداوم رکود اقتصادي در بازار مسکن به طور زنجيره اي گروه هاي گسترده اي از جامعه را تحت تاثير منفي قرار داده چگونه اين بحران مالي را پشت سر خواهند گذاشت.

70 تا 80 درصد از منابع مالي مورد نياز شهرداري تهران از محل عوارض ساخت و ساز تامين مي شود . از ديدگاه کارشناسان درآمدهاي حاصله از عوارض ساخت و ساز همواره منبعي ناپايدار براي اداره شهرهاست با اين همه و علي رغم برنامه هاي مديريت شهري براي پيش بيني و جذب درآمدهاي پايدار براي شهرداري تهران همچنان عوارض صدور پروانه مهمترين منبع تامين درآمد براي اداره تهران است. در چنين شرايطي در حالي که بازار مسکن و ساخت و ساز از يک سال پيش تاکنون رکود سنگيني را تجربه مي کند شهرداري ها به ويژه شهرداري پايتخت با بحران مالي جدي مواجه شده اند.بحراني که اگرچه در ماه هاي اخير و به ويژه تحت تاثير فضاي حاکم بر کشور پس از انتخابات تشديد شده است.

در پاييز سال گذشته نخستين خبرها از آغاز بحران مالي در شهرداري تهران منتشر شد.رسانه ها از کاهش درآمدهاي شهرداري تهران از 75 ميليارد تومان به زير 40 ميليارد تومان و اخطار جدي شهردار تهران به شهرداران مناطق براي اتخاذ سياست هايي در راستاي درآمدزايي بيشتر خبر دادند.اگرچه برخي تحليلگران پيش بيني مي کردند با آغاز سال 88 بازار ساخت و ساز از رکود خارج شود اما اين بازار نه تنها از رکود خارج نشده که در ادامه حوادث پس از انتخابات 88 با محافظه کاري سرمايه گذاراني مواجه شده که حتي بازار ساخت و ساز را هم امن نمي دانند.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۱:۴۶ - ۱۳۸۸/۱۱/۱۸
0
0
بدنبود
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: