کد خبر:۲۹۴۱
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۳۸۸ - ۰۴:۵۵
تعداد بازدید: 3278
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
خبرهايي از بهداشت و سلامت
واکسن هاي آنفلوانزاي خوکي عوارض جانبي دارد
واکسن هايي که توليد آنها اعلام مي شود و قرار است به کشورهاي در حال توسعه صادر شود، در واقع نوع پيشرفته واکسن آنفلوانزاست که در سال هزار و نهصد و هفتاد و شش توليد شد، اما عوارض جانبي شديدي داشت.
يک مسئول وزارت بهداشت قطر درباره عوارض جانبي واکسن هاي جديد آنفلوانزاي خوکي هشدار داد.

به گزارش شبکه تلويزيوني الجزيره، دکتر «يسري رضوان» عضو کميته مبارزه با شيوع آنفلوانزاي خوکي گفت.. واکسن هايي که توليد آنها اعلام مي شود و قرار است به کشورهاي در حال توسعه صادر شود، در واقع نوع پيشرفته واکسن آنفلوانزاست که در سال هزار و نهصد و هفتاد و شش توليد شد، اما عوارض جانبي شديدي داشت.

وي در مصاحبه با اين شبکه، هشدار داد کشورها پيش از اجازه استفاده از اين واکسن ها بايد از نداشتن عوارض جانبي آنها اطمينان پيدا کنند.

وي افزود.. واکسن «اچ يک ان يک» در آن زمان در آمريکا توزيع شد که عوارض جانبي شديدي مانند فلج شدن به همراه داشت. پس از آن، شرکت توزيع کننده مجبور به پرداخت غرامت هاي سنگيني شد. من به همين علت درباره استفاده از اين نوع واکسن هشدار مي دهم، به ويژه که شرکتهاي توليدکننده اين نوع واکسن اعلام کردند هيچ مسئوليتي درباره عوارض جانبي آن نمي پذيرند. اين واکسن ها پيش از صادرات بايد در همان کشورهاي توليدکننده مورد آزمايش قرار گيرد.

محققان آمریکایی اعلام کرده‌اند که ویروس آنفلوانزای خوکی با ورود به بدن مبتلایان جدید بلافاصله تغییر شکل می‌دهد. به گزارش مهر به نقل از کی‌اس‌ال نیوز، «اچ يک ان يک» پس از نخستین باری که منتشر شده تا کنون بیش از یک صد بار تغییر شکل داده است.
 
محققان آمریکایی اعلام کرده‌اند که تغییر ماهیت به بدن بیماران به یک اندازه آسیب می‌رساند اما نحوه درمان را دستخوش تغییرات قرار می‌دهد.پزشکان انگلیسی نیز امیدوارند که با واکسینه کردن افرادی که مبتلا نشده‌اند و درمانهای متنوعی که برای جلوگیری از آسیب این ویروس به بدن بیماران مبتلا وجود دارد، تغییر شکل این ویروس از بین رود.

------------------------

مشكلات قلبي در يك چهارم موارد خود را با مرگ ناگهاني نشان مي دهد

رئيس مركز مديريت بيماري هاي غيرواگير وزارت بهداشت گفت: از هر چهار نفري كه مبتلا به بيماري هاي قلبي هستند ، يك نفر دچار مرگ ناگهاني مي شود.

دكترحسن آقاجاني در مراسم روز جهاني قلب درمصاحبه گفت: بيماري هاي قلبي و درصدرآنها ، سكته قلبي ،نخستين علت مرگ و مير در كشور است به گونه اي كه از حدود 800 مورد مرگي كه در روز در ايران به وقوع مي پيوندد ، بيش از 300 مورد به علت بيماريهاي قلبي است، به بيان ديگر تقريبا 38 درصد از درگذشتگان در كشور به علل قلبي عروقي جان خود را از دست مي دهند.

وي با تاكيد بر اينكه گروهي از مبتلايان به بيماري هاي قلبي پيش از وقوع حمله يا سكته قلبي ، علامتي نداشته اند افزود: لازم است همه افراد از سن 30 سالگي از ميزان فشارخون ، چربي خون ، قندخون و نماي توده بدني خود با خبر باشند و در صورت وجود مشكلي در اين موارد يا سابقه خانوادگي ابتلا به بيماريهاي قلبي ، به پزشك مراجعه كنند.

دكتر آقاجاني اضافه كرد: ديگر افراد يعني اشخاص سالم نيز لازم است هر پنج سال يك بار براي معاينه و انجام بررسي هاي قلبي به پزشك مراجعه كنند.

وي شايع ترين علائم در بيماري هاي قلبي را ظاهر شدن هر گونه تغيير در فعاليتهاي بدني اعلام كرد و گفت: احساس خستگي زودهنگام در ميزان مشخصي از فعاليت كه قبلا نبوده است يا احساس تنگي نفس ، درد جلوي قلب ، فشار درسينه ، تعريق سرد ، ضعف و سرگيجه به هنگام فعاليت يا پياده روي از نشانه هاي احتمالي درگيري عروق خونرسان قلب به شمار مي روند.

رئيس مركز بيماري هاي غيرواگير وزارت بهداشت گفت: احساس طپش قلب نيز در حالت استراحت مي تواند از علائم ابتلا به بيماري قلبي باشد .

فدراسيون جهاني قلب نخستين يكشنبه سپتامبر هر سال را به عنوان روز جهاني قلب معرفي كرده است.

------------------------

هورمون مردانه تستوسترون با موفقيت در امور مالي ارتباط دارد

محققان در بررسيهاي خود به اين نتيجه رسيده اند که هورمون تستسترون تاثير قابل توجهي بر موفقيت فرد در امور مالي دارد.

به گزارش شبکه تلويزيوني سي ان ان تحقيقات دانشگاه کمبريج نشان داده است هرمورن جنسي مردانه تستوسترون به عملکرد فرد در امور مالي و موفقيت بيشتر او کمک مي کند و باعث مي شود فرد در معاملات خود بيشتر سود کند. در اين بررسي ميزان تستوسترون بدن عده اي از دلالان و کارگزاران مرد در بورس لندن اندازه گيري شد. زمانهايي که ميزان تستوسترون بدن اين افراد بالا بود ، احتمال موفقيت انها در معاملات و کسب سود بيشتر افزايش مي يافت. محققان بر اين باورند که هرمون مردانه تستوسترون باعث مي شود تا اعتماد به نفس و تمرکز مردان افزايش يابد.

-------------------------

كارمندان بيش از همه دچار بيماري هاي قلبي مي شوند

رئيس اداره قلب و عروق وزارت بهداشت گفت: كارمندان كه بخش بزرگي از جامعه هستند بيش از همه دچار بيماري هاي قلبي مي شوند.

دكتر طاهره سماوات امروز درحاشيه مراسم روز جهاني قلب در مصاحبه با خبرنگارما افزود: كارمندان و بخشي از كارگران بيش از 60 درصد زمان بيداري خود را در محيط كار و به صورت بي تحرك مي گذرانند ضمن اينكه گروهي از آنها به بهانه استرس كار ، سيگار مي كشند.
وي توجه ويژه سازمان بهداشت جهاني را در روز جهاني قلب امسال به موضوع كار و قلب سالم به علت فراواني عوامل خطر در كارمندان كه شامل بي تحركي ، سيگار و تغذيه ناسالم است ، دانست و اضافه كرد: تعداد زيادي از كارمندان يك وعده غذا هم در محل كار خود ميل مي كنند كه در بعضي موارد ، غذايي چرب و ناسالم است .

رئيس اداره قلب، به قوانين موجود در كشور درباره كاهش عوامل خطرساز قلبي در كارمندان و كاركنان دولت اشاره كرد و گفت: قانون روزانه نيم ساعت ورزش و قانون عرضه غذاي سالم در مراكز و ادارات دولتي كه شامل طبخ غذا با روغن مايع و سرخ كردني ، عرضه يك وعده ميوه و همچنين عرضه ماهي حداقل يك بار در هفته ، جزو قوانين مترقي مقابله با بيماري هاي قلبي است.

وي افزود: اين قوانين به خوبي در كشور اجرا نمي شود و ما در حال پيگيري آن هستيم.
رئيس اداره قلب و عروق وزارت بهداشت به برنامه ريزي 10 دانشگاه علوم پزشكي براي مداخله در عوامل خطرساز بيماري هاي قلبي در ادارات و كارخانه هاي تحت پوشش خدمات بهداشتي اشاره كرد و گفت: اين برنامه در برخي استان ها و در تهران در چند كارخانه خودروسازي اجرا مي شود.

دكتر سماوات افزود: در اين برنامه عوامل خطرساز در كاركنان بررسي و سنجش مي شوند و بر اساس شايع ترين آنها خدماتي مانند راه اندازي اتاق ورزش ، كلينيك ترك سيگار و بهبود تغذيه اجرا مي شود.

وي ابراز اميدواري كرد تعداد دانشگاه هاي علوم پزشكي كه برنامه هاي سلامت قلب و عروق كارمندان و كاركنان محيط هاي كم تحرك را پيگيري مي كنند امسال در كشور به 20 دانشگاه برسد. منبع:واحد مركزي خبر
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: