کد خبر:۲۹۳۳
تاریخ انتشار: ۰۴ مهر ۱۳۸۸ - ۰۹:۵۱
تعداد بازدید: 2232
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
وزير ارشاد در برنامه زنده تلويزيوني؛
وزير ارشاد : در ماشين موسيقي گوش مي کنم
به دليل گرفتاري هاي اجرايي فرصت چنداني براي موسيقي ندارم، اما در ماشين به موسيقي گوش مي دهم. از آنجا که بنده در سال هاي بعد از انقلاب درگير کارهاي اجرايي بوده ام، کمتر فرصت کرده ام به سينما بروم.
«آخرين فيلمي که ديده ام «کتاب قانون» بوده است که بر سر اکرانش بحث هايي وجود داشته است.» سيدمحمد حسيني وزير ارشاد که ميهمان برنامه «دو قدم مانده به صبح» بود با اعلام اين مطلب از فيلمي که در زمان وزارت حسين صفارهرندي از سوي هيات انتخاب جشنواره فجر پذيرفته نشد حمايت کرد. او درباره آخرين ساخته مازيار ميري گفت؛ «اين فيلم اثري آموزنده است، البته هر فيلمي مي تواند ضعف هايي داشته باشد، اما اين نبايد مانع اکران آن اثر بشود. عده يي معتقدند برخي فيلم ها با نگاهي انتقاداتي و منفي گرايانه به جامعه مي نگرند، اما نبايد فراموش کنيم که گاهي اوقات هشدار دادن براي جامعه مفيدتر است.»

در بخش ديگري از اين برنامه حسيني در پاسخ به پرسش فريدون جيراني که اجراي اين برنامه را بر عهده داشت، درباره علاقه اش به سينما و پيگيري آثار سينمايي توضيح داد؛ «غالباً مردم به سينما علاقه مندند، اما از آنجا که بنده در سال هاي بعد از انقلاب درگير کارهاي اجرايي بوده ام، کمتر فرصت کرده ام به سينما بروم. »البته آنجا که پاي فيلم مورد علاقه وزير ارشاد وسط آمد فيلمي در ذهن سيدمحمد حسيني نبود که آن را به عنوان اثر مورد علاقه خود معرفي کند.

او همچنين درباره علاقه مندي اش به حوزه موسيقي هم گفت؛ « به دليل گرفتاري هاي اجرايي فرصت چنداني براي موسيقي ندارم، اما در ماشين به موسيقي گوش مي دهم.» اين سخنان در حالي در اين برنامه زنده مطرح شد که در زمان گرفتن راي اعتماد براي سيدمحمد حسيني که پيش تر رياست دانشگاه پيام نور را بر عهده داشته و از معتمدان محمود احمدي نژاد است در مجلس شبهاتي درباره سابقه فرهنگي او مطرح شد. شايد به همين دليل او در اين برنامه درباره اشراف اش به وزارت ارشاد و حوزه فرهنگ و هنر توضيح داد؛ «در مجلس هم مسائلي درباره تخصص مطرح شد، اما وزارت ارشاد حيطه گسترده يي است و با هنرهاي گوناگوني سر و کار دارد، هر فرد ممکن است در يک رشته اشراف داشته باشد. بنابراين شناخت نسبي و مديريت مهم است، بسياري از مسائل در وزارتخانه هاي مختلف مشترک و تخصص ها متفاوت است، اما نحوه اداره يکسان است.» وزير ارشاد در پاسخ به پرسش ديگري مبني بر دلگيري هاي هنرمندان از وزارت ارشاد که منجر به ايجاد فاصله هايي ميان اين وزارتخانه و هنرمندان شده است، پاسخ داد؛ «اگر بخواهيم واقع بينانه بنگريم، اين مساله دوسويه است. شايد برخي هنرمندان ايراداتي نسبت به مديران داشته باشند و شايد مديران هم حرف هايي براي گفتن داشته باشند. از آنجا که مفاهمه جدي نبوده است، سوء تفاهم هايي ايجاد شده و گاهي هم تعاملات خوبي ميان دو سو برقرار نشده است»

او که چندي پيش به ضرورت سرمايه گذاري دولت در امور هنري اشاره کرده بود بار ديگر روي اين موضوع تاکيد کرد؛ « اگر دولت حمايتش را قطع کند با مشکلات جدي روبه رو مي شويم.» اين سخنان در شرايطي از سوي وزير ارشاد مطرح مي شود که بسياري از هنرمندان پيرو حوادث اخير از حضور در جشنواره هاي دولتي خودداري کرده اند.

حسيني در بخش ديگري از برنامه به تنوع نگاه هنرمندان و مسوولان اشاره کرد و گفت؛ «هرچند به تنوع ديدگاه ها معتقديم، اما ضوابطي داريم که به آن پايبنديم.» وزير ارشاد درباره رواج موسيقي و سينماي زيرزميني توضيح داد؛ «اين پديده ويژه ما نيست، در ديگر کشورها هم با اينکه ظاهراً نگاه هاي بازتري حاکم است، اين پديده ها وجود دارد، زيرا در کشورهاي ديگر هم افرادي هستند که از حد استانداردهاي جامعه خودشان خارج شده اند.» در حالي که فيلم هايي که با عنوان سينماي زيرزميني در ايران مطرح شده اند در جشنواره هاي بين المللي مورد ستايش و تحسين قرار گرفته اند و در بخش هاي معتبر اين جشنواره ها به نمايش درآمده اند. حسيني سينماي زيرزميني را منتسب به سياست دانست و گفت؛ «امروزه در دوره جنگ نرم هستيم، دشمنان نمي خواهند فرهنگ ما وجود داشته باشد. آنان از کارهايي حمايت مي کنند که به لحاظ محتوايي ارزشمند نيست اما با تفکرات آنان همسو است.»اعتماد
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: