کد خبر:۲۹۳۱
تاریخ انتشار: ۰۳ مهر ۱۳۸۸ - ۱۹:۴۸
تعداد بازدید: 5903
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
خبرهايي كوتاه از دنياي كتاب در هفته گذشته
جنگ غزه را دو پزشك نروژي روايت كردند/ خواهر فيدل كاسترو درباره برادرهايش مي‌نويسد/ «‌صد سال تنهايي» در راس ادبيات تاثيرگذار جهان/ رييس جمهور سابق فرانسه يك رمان عاشقانه نوشت و...
جنگ غزه را دو پزشك نروژي روايت كردند

تنها پزشكان غربي حاضر در جريان هجوم رژيم صهيونيستي به مردم بي‌گناه غزه، مشاهدات خود را در قالب يك رمان روايت كردند.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، پنجشنبه گذشته در اسلو، دو پزشك نروژي كه تنها پزشكان غربي حاضر در نوار غزه در زمان هجوم وحشيانه رژيم صهيونيستي به اين منطقه بودند، رماني منتشر كردند كه اين رويداد غيرانساني را به تصوير مي‌كشد.

بر اساس گزارش خبرگزاري فرانسه و به نقل از يان اسونسون يكي از مسؤولان نشر گيلدندال در اسلو، ناشر كتاب، رمان سياسي «چشماني به غزه»، درباره نحوه به وقوع پيوستن هجوم رژيم صهيونيستي به غزه و اتفاق‌هاي جاري در بيمارستان شيفا در آنجاست.

وي مي‌افزايد: « نويسندگان رمان شخصيت‌هايي علمي و اساتيد پزشكي اند و در بازنمايي اتفاق‌هاي اين رمان هيچ اغراق و برجسته‌سازي به كار نبرده‌اند و حتي احساس خود را در رمان در باب تجاربي كه با آن مواجه شده‌اند بروز نداده‌اند.»

«اريك فوس» و «مدز گيلبرت» در طي اين جنگ كه از 27 دسامبر 2008 تا 18 ژانويه 2009 از طرف رژيم صهيونيستي بر نوار غزه تحميل شد، تقريبا در تمام مدت (از 31 دسامبر 2008 تا 11 ژانويه 2009) در قلمروي فلسطيني غزه حضور داشتند و در كنار فعاليت‌هاي پزشكي خود، در بسياري از رسانه‌ها به عنوان شاهدان غربي جنايات رژيم صهيونيستي عليه مردم غزه به انتقاد از سياست‌هاي غيرانساني رژيم حاكم صهيونيستي پرداختند.

در مصاحبه با تلويزيون TV2 Nyhetskanalen مدز گيلبرت در اين باره گفت: «يك و نيم ميليون انسان كه درميان آنان كودكان فراواني بودند، شب و روز بدون هيچ امكان فراري، زير آتش رژيم صهيونيستي قرار داشتند».

مدز گيلبرت عضو حزب چپ افراطي Roedt نروژ است كه پيش از اين توسط گروه‌هاي موافق رژيم صهيونيستي به علت گرايش‌هاي نظامي مورد انتقاد قرار گرفته بود. اما پنجشنبه گذشته، اريك فوس ضمن اعلام عدم عضويت در هيچ حزب سياسي، آنچه در اين رمان به وقوع پيوسته را به تمامي مستند به اتفاق‌هاي جاري در اين جنگ ناميد.

اين كتاب اكنون در حال ترجمه به زبان سوئدي و عربي است.


------------------------------

خواهر فيدل كاسترو درباره برادرهايش مي‌نويسد

«خوانيتا كاسترو» خواهر تبعيدي فيدل و رائول كاسترو، مي‌خواهد خاطراتش را از دو برادرش، منتشر كند.

به گزارش آسوشيتدپرس، كتاب خوانيتا كه از زبان اول شخص روايت مي‌شود، دربرگيرنده خاطرات او از دو برادرش فيدل و رائول است.

اين كتاب كه قرار است در بيش از 400 صفحه منتشر شود با عنوان «برادران من فيدل و رائول؛ يك داستان سر به مهر» در تاريخ 26 اكتبر به بازار مي‌آيد.

اين كتاب با همكاري «ماريا آنتوانتيتا كالينز» روزنامه‌نگار اسپانيايي زبان نوشته شده به وسيله «سانتيلانا» در آمريكا منتشر مي‌شود.

خوانيتا كه در سال 1964 كشورش را ترك كرد، در سال‌هاي گذشته ساكن ميامي بوده‌است. او كه سال‌ها پشت پيشخوان يك داروخانه كه متعلق به خودش بود، كار كرد در سال 2007 بازنشسته شد.

ناشر خوانيتا درباره اين كتاب گفته كه او يك دهه پيش كار نوشتن ابن كتاب را انجام داد، اما تاكنون از انتشار آن خودداري كرده بود.


----------------------------


«‌صد سال تنهايي» در راس ادبيات تاثيرگذار جهان

رمان «‌صد سال تنهايي» شاهكار «گابريل گارسيا ماركز» به عنوان تأثيرگذارترين اثر در ادبيات جهان در ربع قرن اخير انتخاب شد.

به گزارش گاردين، اين نظرسنجي كه برمبناي اظهارات 25 نويسنده جهاني انجام شده، «‌صد سال تنهايي» شاهكار گابريل گارسيا ماركز نويسنده كلمبيايي برنده‌ جايزه نوبل ادبيات را در مرتبه نخست اين فهرست جاي داده است.

اين نويسندگان در پاسخ به سوال مجله «واسافيري» كه به معني «مسافر فرهنگي» در زبان سواهيلي است، اين نظرسنجي را شكل داده‌اند. اين مجله امروز سالگرد بيست و پنجمين سال فعاليت خود را گرامي مي‌دارد.

در اين فهرست كتاب ماركز تنها اثري بود كه بيش از يك نفر از آن به عنوان تاثيرگذارترين اثر ربع قرن اخير جهان نام برد. سه نويسنده از 25 نويسنده‌اي كه به اين سوال پاسخ داده‌اند يعني چيكا اونيگ وه، سوجاتا بات شاعر هندي، و نويسنده غنايي نيي آييكوي پاركز به اين رمان راي دادند.

پاركز اين اثر را دريچه جديدي ناميد كه به دنياي غرب ياد داد چگونه مي‌توان واقعيت را از آن خود كرد، ضمن اين كه اين رمان به ديگر نويسندگان آفريقايي و آسيايي نيز اين امر را آموخت.

ايندرا سينها نيز به «لوليتا» اثر ناباكوف راي داد و «بليك موريسون» داستان‌هاي «ريموند كارور» را برگزيد. به نظر او هيچ دوره نوشتن خلاقي بدون آثار كارور كامل نخواهد بود.

در اين فهرست شعر نيز جايگاه خاصي را به خود اختصاص داد و چودري مجموعه اشعار اليزابت بيشاپ را انتخاب كرد. دالجيت ناگرا هم مجموعه شعر «شمال» شيموس هني شاعر ايرلندي را برگزيد. اين در حالي بود كه «ايلين فاين‌اشتاين» به نامه‌هاي تولد «تد هيوز» راي داد.

«وي.اس. نايپول» ديگر نويسنده‌اي بود كه براي «يك خانه براي آقاي بيسواس» به اين فهرست راه يافت. نام «بن اوكري» براي «جاده گرسنگي» و «جي.ام.كوئتزي» براي «بدنام» در اين فهرست ديده مي‌شود. مايكل اونداتجه نيز دوبار به اين فهرست راه يافت. توني موريسون، آلن گينزبرگ، لودويگ ويتگنشتاين ديگر نويسندگاني هستند كه از سوي يكي از اين 25 نويسنده، به عنوان نويسنده برترين اثر ربع قرن اخير به اين فهرست راه يافتند.

اين در حالي است كه «روياهاي پدرم» باراك اوباما نيز در اين فهرست جاي گرفته است.


-------------------------


رييس جمهور سابق فرانسه يك رمان عاشقانه نوشت

«والري ژيسكاردسن» رماني درباره عشق پنهان يك مقام بلند پايه فرانسوي با يك عضو ناشاد از خاندان سلطنتي انگلستان نوشته است.

به گزارش رويترز، اين رمان كه قرار است تا ماه آينده با عنوان «پرنسس و پرزيدنت» منتشر شود و به نوعي يادآور چهره پرنسس داياناست، اين موضوع را مطرح كرده كه آيا اين داستان بر مبناي واقعيت نوشته شده يا صرفا تخيلي است؟

ژيسكاردسن كه در فاصله سال‌هاي 1974 تا 1981 رييس جمهور فرانسه بود، رييس جمهور فرانسوي رمانش را «ژاك هنري لمرتيه» و قهرمان زن خود را «پرنسس پاتريشيا كارديف» از شهر ولز ناميده است.

اين دو يكديگر را در ميهماني شام باكينگهام ملاقات مي‌كنند و شاهزاده خانم زيباروي به زودي درمي‌يابد كه در وضع مصيبت‌باري قرار گرفته است.

خبر مربوط به اين رمان در روزنامه فيگارو منتشر شده و در بخشي از رمان كه نقل شده، آمده است: «چند روز پيش از ازدواج، شوهر آينده‌ام به من گفت كه پيش از اين، نامزدي داشته كه اكنون مي‌خواهد او را براي آخرين بار ببيند». همه اين خاطرات به نوعي بازگو كننده رابطه قديمي و پنهان در زندگي پرنس چارلز و دايانا ست.

يكي از دلايلي كه اين شايعه را مطرح ساخته كه اين كتاب بر مبناي واقعيت نوشته شده، اين است كه نويسنده در ابتداي كتاب آورده است : «با حفظ قول» و در پايان كتاب نوشته است :«شما بر من جايز دانستيد كه داستانتان را نقل كنم» و او به من گفت :« من اين اجازه را به شما مي‌دهم اما شما هم بايد قول بدهيد كه...».

فيگارو پيش‌بيني كرده كه اين كتاب برانگيزاننده امواج متفاوتي باشد و اين تنها رييس جمهور پيشين فرانسه است كه مي‌تواند پاسخ اين سوال را بدهد «خيال يا واقعيت؟»‌

ژيسكاردسن زماني كه از اريكه قدرت به زيرآمد، تنها 55 سال داشت و تصاويري كه عكاسان گرفته‌اند، نشان مي‌دهد كه او در چند مورد در مراسم عمومي با دايانا روبه‌رو شده بود.

پرنسس دايانا در يك تصادف اتومبيل در سال 1997 در پاريس درگذشت. دودي الفايد نامزد او نيز در اين تصادف كشته شد. بر مبناي خبر گزارشگران، ژيسكادرسن و همسرش از نخستين كساني بودند كه وقتي پيكر او به بيمارستان منتقل شد، برايش دسته گل فرستادند. پرنس چارلز نيز پس از درگذشت دايانا، با همان نامزد قديمي ازدواج كرد.


----------------------------

رييس جديد سازمان يونسكو؛ خانم ايرينا بوكوفا

فاروق حسني در قاهره ماند، ايرينا بوكوفا به پاريس رفت.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، پس از هفته‌ها كشمكش بر سر انتخاب رييس جديد سازمان يونسكو، به جاي فاروق حسني وزير فرهنگ مصر و نامزد شماره يك به دست گرفتن منصب رياست سازمان يونسكو، خانم ايرينا بوكوفا براي به دست گرفتن عالي‌ترين مقام اين سازمان انتخاب شد.

محافل و لابي‌هاي صهيونيستي آمريكايي و اروپايي فاروق حسني را به علت گرايش‌هاي ضد صهيونيستي از تصدي رياست سازمان آموزشي، علمي و فرهنگي يونسكو كنار زدند تا اين واقعه توسط تحليلگران سياسي و فرهنگي، شكستي نه تنها براي مصر و فاروق حسني بلكه براي جهان عرب تلقي ‌شود.

مصر انتخاب فاروق حسني را براي تصدي رياست سازمان يونسكو به عنوان نشانه‌اي مثبت از سوي غرب به سمت جهان اسلام تلقي مي‌كرد اما نظريه‌پردازان آمريكايي و فرانسوي با نفوذ در سازمان يونسكو، يكي از بازماندگان آشوويتس و خانم الي ويزل برنده جايزه نوبل، انتخاب حسني را شرمي براي جامعه جهاني قلمداد كردند.

به نقل از خبرگزاري فرانسه، فاروق حسني سال گذشته در مجلس ملي مصر در جمع نمايندگان مصر گفته بود: «هر كتاب اسرائيلي را اگر در كتابخانه‌هاي مصر ببينم شخصا آن را مي‌سوزانم».

همين جمله كافي بود تا گرايش‌ها و لابي‌هاي صهيونيستي تمام ويژگي‌هاي مثبت اين نامزد رياست سازمان يونسكو را به عقب رانده و او را به عنوان چهره‌اي ارتجاعي و ضدآزادي نشان دهند.


----------------------------

تونی بلر چنين مي انديشد

گوردون براون، مرد جنجال‌های سیاسی نيست

بر اساس یک کتاب تازه منتشر شده در انگلیس، «تونی بلر» نخست وزیر سابق انگلیس فکر می‌کرد « گوردون براون» نخست وزیر بعدي او تا دور بعدی انتخابات دوام نمی‌آورد و برای اینکه بر اثر شکست تحقیر نشود، کناره‌گیری خواهد کرد.

به گزارش روزنامه تلگراف چاپ انگلیس، «آدام بولتون» همسر یکی از دوستان نزدیک تونی بلر به تازگی کتابی نوشته و در آن از قول بلر نقل كرده که «گوردون براون» نخست وزیر کنونی انگلیس تاب جنجال‌های سیاسی سخت را ندارد و قبل از انتخابات ژوئن سال 2010 از سمت خود کناره‌گیری خواهد کرد.

نویسنده کتاب «10 سال تونی» سعی کرده دیدگاه‌های گوردون براون را از زبان «تونی بلر» نخست وزیر قبلی انگلیس و همکاران نزدیک او تشریح کند.

مهم‌ترین ادعای بولتون که گوینده اسکای نیوز نیز هست این نکته است که تونی بلر معتقد بود براون تحمل مبارزه با محافظه‌کاران را ندارد و حزب محافظه‌کار «دیوید کامرون» به احتمال زیاد در انتخابات ژوئن 2010 برنده خواهد شد. بولتون در کتاب خود نوشته است: آقای بلر در جلسات خصوصی به چندین نفر از دوستانش گفته است که تاریخ نشان می‌دهد آقای براون یک آدم ترسو است نه یک آدم مبارز.

این کتاب دیدگاه‌های منتقدانه بلر درباره گوردون براون را که حاصل 26 سال همکاری نزدیک این دو نفر است، تشریح کرده و به نظر بلر، گوردون براون در مقاطع مختلف برای امتناع از رویارویی عقب‌نشینی کرده است.

این کتاب همچنین فاش می‌کند تونی بلر به شدت مایل است رییس شورای اروپایی شود که در صورت تایید پیمان لیسبون به وجود خواهد آمد.

سخنگوی تونی بلر از ابراز نظر درباره ادعاهای مطرح شده در کتاب بولتون امتناع کرده و فقط به این بسنده کرده که بلر هنوز هم از براون حمایت می‌کند.


----------------------------


انتشار سي اثر جلال آل‌احمد در فضاي مجازي

دبيرخانه جايزه ادبي جلال آل‌احمد بيش از سي اثر اين نويسنده را روي سايت اينترنتي اين جايزه ادبي قرار داده است.جايزه جلال، مهم‌ترين جايزه ادبي كشور در حوزه ادبيات داستاني است كه از سوي موسسه خانه كتاب بنيان‌گذاري شده است._

اين آثار شامل برخي از آثار تاليفي، ترجمه‌ها و مقالات اين نويسنده است كه براي نخستين بار در سايت جايزه ادبي جلال منتشر مي‌شوند.

جايزه جلال، مهم‌ترين جايزه ادبي كشور در حوزه ادبيات داستاني است كه از سوي موسسه خانه كتاب بنيان‌گذاري شده است.

جلال آل‌احمد، نويسنده و منتقد اجتماعي در دوم آذرماه سال 1302 در خانواده‌اي مذهبي متولد شد. او هرگز نتواست در يك جا آرام بگيرد و شايد تحت تاثير همين زندگي پرتكاپو و سرشار از مساله بود كه آل‌احمد به شيوه و سبك جديدي از نويسندگي دست يافت و گفته مي‌شود تا مدت‏ها نويسندگان جوان نسل بعد از خود را، شيفته زبان و انديشه خويش کرد.

از جمله آثاري كه در سايت جايزه ادبي جلال آل‌احمد منتشر شده، مي‌توان به كتاب‌هايي چون «ديد و بازديد»، «از رنجي كه مي‌بريم» و «زن زيادي» (در حوزه داستان) و از ترجمه‌ها نيز به كتاب‌هايي چون: «قمار باز»، «سوءتفاهم» و «دست‌هاي آلوده» اشاره كرد.

سايت اينترنتي جايزه جلال آل احمد به نشاني www.aleahmad.ir آماده ميزباني از علاقه‌مندان اين نويسنده بزرگ كشورمان است.

منابع:خبرگزاري كتاب(ايبنا)
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: