کد خبر:۲۹۰۵
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۳۸۸ - ۱۶:۱۰
تعداد بازدید: 6613
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
احکام ‌ناشران منتشر شد!
برخی از سوالات قابل توجه مطرح شده در این کتاب نیز بدین شرح است: کتابی فروش بسیار زیادی دارد، آیا مولفان و ناشران دیگر می‌توانند کتابی همنام و هم مطلب آن چاپ کنند؟- ناشری کتابی را چند سال چاپ نمی‌کند، آیا مولف مجاز است ...
کاظم مقدم که ظاهرا سابقه‌ی طولانی و تبحر خاصی در تولید کتاب‌های عامه‌پسند مذهبی همچون "احکام استخاره، داستان عارفان، جانور درمانی، به هم نخندید، با هم بخندیم، داستان‌های بهلول، میوه‌های بهشتی و..." دارد در تازه‌ترین کتابش "احکام ناشران" را منتشر و روانه‌ی بازار کرده است.

به گزارش كتاب نيوز، او در مقدمه این کتاب با ذکر این نکته که اگر برخی فتاوای مراجع اختلافات صددرصدی با هم دارد به خاطر "فرض سوال" و برداشت‌های مختلف مراجع از آن است، بدون توضیح چرایی انتشار این کتاب و انتخاب پرسش‌ها، در کتاب 37 سوال مطرح کرده و احکامی مطابق با نظر فقهی 22تن از مراجع و مجتهدین درج کرده است.

نکته قابل تامل در خصوص این کتاب طرح سوالاتی است که غالبا از مسائل مبتلا به ناشران نیست و گاه در پاسخ به این سوالات نیازی به نظر فقهی نیست. برای مثال وجود اغلاط تایپی در یک کتاب، تغییر قطع کتاب، مبادله کتاب، حق التالیف، موضوعات مختلف کتاب، درج قیمت پشت قرآن، چاپ یکی از جزء‌های قرآن، تغییر تاریخ انتشار در شناسه کتاب، جواز دریافت حق التالیف، خرید زینک توسط مولف از ناشر برای تجدید چاپ، وظیفه ناشر و مولف در خصوص پرداخت مالیات، حق التالیف در تجدید چاپ و...

برخی از سوالات قابل توجه مطرح شده در این کتاب نیز بدین شرح است:
- آیا چاپ کتاب بدون اجازه مولف آن و با وجود عبارت "حقوق چاپ برای مولف محفوظ است" جایز است؟
- کتابی به نظر ناشر مفیدی است، ولی اداره ارشاد اجازه نشر آن را نمی‌دهد؛ آیا می‌توان بدون اجازه ارشاد آن کتاب را چاپ کرد؟
- چاپ کتاب عکس و نقاشی چه حکمی دارد؟
- کتابی فروش بسیار زیادی دارد، آیا مولفان و ناشران دیگر می‌توانند کتابی همنام و هم مطلب آن چاپ کنند؟
- پس از چاپ کتاب معلوم می‌شود در یکی از مراحل فنی چاپ کتاب، اشکالاتی در متن پدید آمده، خسارت به عهده ناشر است و یا عوامل فنی؟
- ناشری کتابی را چند سال چاپ نمی‌کند، آیا مولف مجاز است کتاب را به ناشر دیگری واگذار کند؟

این کتاب با استفتاء از حضرات آیات "بهجت، فاضل لنکرانی، مکارم شیرازی، صافی گلپایگانی، موسوی اردبیلی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، سبحانی، حسینی روحانی، شیرازی، طباطبایی حکیم، علوی گرگانی، محقق کابلی، موسوی زنجانی، حسینی شاهرودی، مدنی تبریزی، ملکوتی، مظاهری، گرامی، صانعی، مدرسی یزدی، دوزدوزانی" در قطع رقعی و 240 صفحه با قیمت 4هزار تومان و شمارگان 1500 نسخه تابستان 88 روانه بازار شده است.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: