کد خبر:۲۹۰
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۳۸۷ - ۰۷:۳۵
تعداد بازدید: 2268
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
شما در منطقه ممنوعه هستيد!
توسعه خاموش تحريم هاي اينترنتي؛
بر اساس برخي اطلاعات غيررسمي و مستند نيز شنيده شده كه آمريكا برخي از IP هاي ايران را نيز مسدود كرده است و با استفاده از آنها امكان دسترسي به برخي سايت ها وجود ندارد.
<متاسفانه به دليل پيروي از سياست ها و قوانين حاكم بر كشور، قادر به ارائه سرويس و پاسخگويي به درخواست شما نيستيم.> اين جمله اي است كه اين روزها بسياري از كاربران اينترنت با آن روبه رو مي شوند.اين عبارت حكايت از سياست هاي جديدي روي اينترنت دارد كه بسياري از كاربران اينترنت روزانه براي به روز كردن، دانلود كردن و يا استفاده از برخي سرويس هاي محبوب اينترنتي اجازه استفاده از آن را ندارند.

اخيرا با گسترش تحريم هاي سياسي عليه ايران و در پيش گرفتن سياست هاي جديد كشورهاي مختلف در برابر ايران، اين تصميم ها به محيط اينترنت نيز كشيده شده و در اين ميان ايران مورد غضب شركت هاي اينترنتي نيز قرار گرفته است.

گسترش تحريم هاي اينترنتي برخلاف تحريم هاي سياسي و اقتصادي اين روزها بي صدا و آرام درحالي صورت مي گيرد كه علي رغم گستره اينترنت، صدايي از آن بلند نمي شود.

اكنون كمپاني هايي همچون گوگل، نوكيا، نورتن از جمله كمپاني هاي بزرگ و معروفي هستند كه علي رغم گستره جهاني و محبوبيت خود ناچار به پيروي از قوانين كشورهاي مبدا خود هستند كه در راستاي آن مي بايست تحريم هاي عليه ايران را نيز عملي كنند.

اين شركت ها به دليل مشمول قوانين حكومتي شدن و همچنين محدوديت در ارسال كالابه كشور مقصد، از ارائه سرويس هاي خود سر باز زده اند.

<چنانچه اين اخطار به اشتباه براي شما ارسال شده، لطفا با ما در ميان بگذاريد.> اين عبارت نيز در انتها تنها جمله اي است كه هيچ نويدي براي كاربران ايراني ندارد، چراكه هيچ اشتباهي در كار نيست.

ايران در منطقه ممنوعه اي قرار دارد كه كاربران مي بايست به ناچار اين سياست ها را بپذيرند و با تحريم ها خود را سازگار كنند. طوري كه در بدترين حالت، شايد روزي فرا برسد كه IP هاي ايراني نيز بسته شده و جنگ اطلاعاتي نيز رخ دهد كه به طور قطع موافقان و مخالفان زيادي خواهد داشت.

پيش از اين نيز با آغاز دور جديدي از تحريم هاي بين المللي آمريكا عليه ايران، ياهو و مايكروسافت در اقدامي غيرمنتظره ايران را از فهرست خدمات دهي خود خارج كردند.

در اين ميان ياهو در بيانيه اي اعلام كرد كه به منظور پيروي از محدوديت هاي اعمال شده از سوي آمريكا بر ارائه خدمات به كشورهاي خاص، در خدمات دهي خود تجديدنظر مي كند.

اين شركت افزوده بود: بر اساس اين سياست، كاري را كه درحال حاضر انجام مي دهيم، اين است كه ثبت نام هاي ايميل كشورهاي مشمول اين محدوديت را نپذيريم.

گرچه مايكروسافت تاكنون اظهارنظر رسمي در اين باره نكرده است اما نام ايران از فهرست خدمات اين غول نرم افزاري نيز خارج شده است.

در اين ميان گوگل كه تقريبا در بسياري از موارد زير بار چنين دستوراتي از سوي مقامات آمريكايي نرفته است، هنوز ايران را در ليست خدمات خود دارد و اعلام كرده است كه گمان نمي كند حفظ نام ايران در فهرست كشورهايش، ناقض اين تحريم ها باشد و شركت خدمات اينترنتي <گوگل> به عنوان گزينه اي براي كاربران جي ميل ايراني باقي مي ماند.

اين ادعاي گوگل درحالي است كه در روزهاي اخير بسياري از كاربران اينترنتي براي دانلود كردن سرويس چت اين كمپاني با محدوديت روبه رو هستند و كاربران با IP هاي ايران نمي توانند از خدمات اين شركت استفاده كنند.

اين شركت هنوز هم به صراحت درباره سياست هاي خود سخن به ميان نياورده اما به نظر مي رسد روش هاي ديگري را براي دست به سر كردن كاربران ايراني برگزيده است و آنها را با اخطارهايي همچون <خطا در دانلود> و... مواجه مي سازد.

در اين ميان نورتن، برنامه آنتي ويروسي كه از محبوبيت و مقبوليت فراواني در ميان كاربران برخوردار است و طيف گسترده اي از كاربران ايراني به استفاده از آن گرايش دارند نيز اين روزها سياست جديدي را در پيش گرفته است كه چنانچه نسبت به، به روز كردن آنتي ويروس نورتن خود اقدام كنيد، با پيام <كشور ممنوعه> روبه رو مي شويد و بدين ترتيب استفاده از نورتن نيز در اين ميان از ليست نرم افزارهاي مورد استفاده ايران خارج مي شود.

البته بر اساس برخي اطلاعات غيررسمي و مستند نيز شنيده شده كه آمريكا برخي از IP هاي ايران را نيز مسدود كرده است و با استفاده از آنها امكان دسترسي به برخي سايت ها وجود ندارد.

با وجود تنش هاي بسياري كه سر مسائل هسته اي ايران وجود دارد، ايالات متحده با اعمال برخي تحريم ها قصد دارد تا فشار عليه ايران را افزايش دهد تا آنطور كه مي خواهد مذاكرات هسته اي را به نفع خويش پيش ببرد.

در همين راستا علاوه بر تحريم هاي اقتصادي و سياسي، اين مواضع به محيط اينترنت نيز ورود يافته است و با استفاده از اين ابزار اطلاعاتي كه امروزه به يكي از اركان توسعه كشورها مبدل شده، قصد دارد تا عرصه را بر ايران تنگ تر كند.

سلطه آمريكا روي فضاي مجازي در حالي در روزهاي اخير شكل متفاوتي به خود گرفته است كه در روزهاي برگزاري اجلاس جامعه جهاني اطلاعاتي، موضوع حاكميت اينترنت و تسلط و اداره اينترنت توسط اين كشور، يكي از داغترين موضوعات اين اجلاس بود.

گرچه اين اجلاس قصد داشت تا حاكميت اينترنت و فضاي مجازي را از دست آمريكا خارج كند، اما علي رغم متفق القول بودن بسياري از كشورها دنيا بر سر اين موضوع، اين مساله بي نتيجه ماند و همچنان اين كشور علاوه بر سلطه بر دنياي اينترنت و غول هاي اينترنتي، قصد دارد تا افسار بزرگ ترين غول هاي نرم افزاري و سخت افزاري دنيا را در دست خود بگيرد.

البته نمي توان حضور پررنگ آمريكا در اينترنت و ساير شركت هاي ارائه دهنده نرم افزار و سرويس هاي اينترنتي را ناديده گرفت اما سياست هاي اين كشور قدرت طلب موجب شده تا مواضع اين كشور و اعلان جنگ آن نسبت به ايران در سكوت شنيده شود و در محيط پهناور وب خودنمايي كند.

شايد يكي از دلايل اين تحريم هاي بي سر و صدا، تعداد اندك كاربران اينترنتي ايراني است كه چون استفاده از اينترنت در امور روزمره مردم هنوز جاي خود را باز نكرده و به يكي از ابزارهاي ضروري امور روزانه مبدل نشده است، آنچنان كه بايد و شايد خودنمايي نمي كند.

شايد با اين روند كه شركت هاي عرضه كننده خدمات اينترنتي خارجي در برابر ايران پيش گرفته اند، به تدريج شاهد تحريم هاي بيشتري باشيم اما نكته جالب توجه اين است كه اين محدوديت ها و محروميت ها با حداقل بازتاب رسانه اي روبه رو است كه روند پيشبرد سياست هاي جديد را تسهيل مي كند و تسلط آمريكا بر اين رسانه بزرگ را بيش از پيش افزايش مي دهد.نويسنده: فاطمه ملكي
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: