برخورد هیجانی با کودک‌فروشی
رکوردشکنی ظریف و کری از 1919 و ناشنیده ها
ایران و 1+5 بر سر «راه‌حل‌ها» به تفاهم رسیدند
«وایبر» و «واتس آپ» چقدر امنیت دارند؟
فریب تبلیغات چاقی و لاغری در ماهواره ها را نخورید
شیوع بیماری‌های قلبی در افراد زير 40 سال رو به افزایش است
وقتی کتاب کارت ویزیت می‌شود!
قصد داعش برای حذف برخی از آیات قرآن!
داعش دانشگاه موصل را تفکیک جنسیتی کرد
پول شرکت اپل از پارو بالا می‌رود
کد خبر:۲۸۶۶
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۸۸ - ۰۸:۴۳
تعداد بازدید: 2828
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
لطفاً کره يي ها افسانه آرش کمانگير را بسازند
ما دست مان خالي است يا اسطوره ها و قهرمانان واقعي مان، غيرواقعي هستند؟ شايد هم بايد از کارگردانان هنري مان انتقاد کنيم که در تمام اين سال ها فراموش کردند مردم ايران عاشق قهرمانان هستند
قهرمان پروري در ذات و فرهنگ ماست. شايد براي همين است که بسياري از ايراني ها شيفته افسانه جومونگ شدند. او يک قهرمان است که به دنبال هدفي والا است و همواره خداوند او را کمک مي کند. اما چه شد که جومونگي که تاکيد مي شود افسانه است، قهرمان ما مي شود. سوپرمن ها، زوروها، مردهاي عنکبوتي، همه و همه افسانه هايي بودند که مردم ايران، همانند ديگر اهالي کره زمين آنها را به عنوان قهرمانان خود باور کردند و با آنها زيستند. اما به راستي ايراني که نيمي از افتخارش از گذشته است و به وزيدن هر بادي، نام کوروش و داريوش و رستم و آرش و اميرکبير و غلامرضا تختي را به ميان مي کشد، آيا آنچنان از قهرمان تهي است که کودکانش آرزو مي کنند در بزرگسالي جومونگ شوند .

ما دست مان خالي است يا اسطوره ها و قهرمانان واقعي مان، غيرواقعي هستند؟ شايد هم بايد از کارگردانان هنري مان انتقاد کنيم که در تمام اين سال ها فراموش کردند مردم ايران عاشق قهرمانان هستند. آخرين باري که قهرماني ايراني را از سيما به تماشا نشستم يا دکتر قريب بود يا مبارزانمان در سريال سربداران. اما عجيب که هيچ کدام از آنها نه همانند زورو شمشير داشتند و نه همانند جومونگ هميشه قهرمان و در حال نبرد بودند. قهرمانان ما جنس شان با افسانه ها فرق مي کند اما آنقدر جذاب هستند که بتوان جايگزين افسانه يي کره يي، چيني و هاليوودي کرد.

شايد هم به معنايي ديگر قهرمان پروري در دستور کار سيما و هنرمندان ما نيست. آخرين قسمت سريال افسانه جومونگ به پايان رسيد. اما تصاوير او و همراهان کره يي اش تا پايان سال تحصيلي ايراني به همراه دانش آموزان ما خواهد بود. از امروز مي توان تجسم کرد در روز هاي نخست تحصيلي، پسران دانش امروز چگونه بعد از تعطيلي مدرسه، خط کش هاي خود را به هم مي کوبند و نقشه مي کشند تا به امپراتوري «هان» يا چيزي شبيه آن حمله کنند. از کودک تان بپرسيد دوست دارد پشت جلد دفتر مشقش تصوير شهرزاد قصه گو باشد يا آرش کمانگير؟ به شما خواهد خنديد و خواهد گفت؛ «جومونگ، اگر نبود، بتمن شايد هم مرد عنکبوتي» افسانه جومونگ تمام مي شود. اما عطش اين مردم را براي دوست داشتن يک قهرمان، يک اسطوره، يک نجات دهنده چگونه مي توان پاسخ داد. کسي مي گويد نگران نباش. سريال امپراتور باد در راه است. عجيب تر اينکه خانواده ايراني پول گزاف مي دهد تا آخرين مدل تلويزيون کره يي را بخرد تا افسانه يي کره يي را تماشا کند و جالب تر اينکه توليد کننده ايراني پول مي دهد تا کالايش در ميانه اين سريال با بالاترين قيمت در ثانيه پخش شود و چون اين آگهي در مهم ترين و هيجان انگيز ترين قسمت سريال پخش مي شود ما به توليد کننده ايراني و آگهي دهنده و... بد و بيراه مي گوييم که الان چه وقت پخش آگهي است.

اي کاش کسي پيدا مي شد و قصه آرش کمانگير و رستم و سهراب را به کره يي ها مي داد. اي کاش کره يي ها کمي بيشتر ادبيات و تاريخ ما را بخوانند. اي کاش يک نفر بيايد و بگويد دکتر قريب هم خوب قهرماني بود. سريالش هم خوب سريالي بود.نويسنده:ملک اصفهاني
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: