برخورد هیجانی با کودک‌فروشی
رکوردشکنی ظریف و کری از 1919 و ناشنیده ها
ایران و 1+5 بر سر «راه‌حل‌ها» به تفاهم رسیدند
«وایبر» و «واتس آپ» چقدر امنیت دارند؟
فریب تبلیغات چاقی و لاغری در ماهواره ها را نخورید
شیوع بیماری‌های قلبی در افراد زير 40 سال رو به افزایش است
وقتی کتاب کارت ویزیت می‌شود!
قصد داعش برای حذف برخی از آیات قرآن!
داعش دانشگاه موصل را تفکیک جنسیتی کرد
پول شرکت اپل از پارو بالا می‌رود
کد خبر:۲۸۶۳
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۳۸۸ - ۱۰:۲۵
تعداد بازدید: 7765
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
جنين چه حقوقی دارد؟
شرايط پذيرش دادخواست سقط جنين
برابر قانون اساسي همه اشخاص از حقوق مساوي برخوردارند و نيز داراي حق حيات هستند لذا همان‌طور كه جنين ناشي از ازدواج مورد احترام و حمايت مي‌باشد جنين ناشي از رابطه نامشروع نيز از سوي قانونگذار حمايت مي‌شود
برابر مقررات حاكم بر كشور جمهوري اسلامي ايران جنين از زمان انعقاد نطفه تا زمان تولد داراي حقوقي است كه هم از سوي شارع مقدس و هم از طرف قانون مورد حمايت قرار مي‌گيرد. براي مثال مطابق قانون مدني حمل (جنين) چنانچه زنده متولد شود حتي اگر اين زندگي يك لحظه هم باشد همانند يك انسان كامل از حقوق مدني بهره‌مند مي‌شود از اين رو است كه مي‌شود به نفع جنين وصيت كرد يا اموالي را به او هبه نمود و... قانونگذار در قانون مجازات اسلامي آزار و اذيت زن حامله را كه موجب سقط جنين شود جرم مي‌داند و نيز كساني را كه زن حامله را به سقط جنين راهنمايي و دلالت مي‌كنند چه پزشك باشد و چه فرد عادي قابل تعقيب و مجازات دانسته است.

آيا حمايت قانون فقط از جنين مشروع است يا شامل جنين نامشروع هم مي‌شود؟
برابر قانون اساسي همه اشخاص از حقوق مساوي برخوردارند و نيز داراي حق حيات هستند لذا همان‌طور كه جنين ناشي از ازدواج مورد احترام و حمايت مي‌باشد جنين ناشي از رابطه نامشروع نيز از سوي قانونگذار حمايت مي‌شود و هرگونه آسيب به آن قابل تعقيب كيفري است.

در چه صورت و تحت چه شرايطي اجازه سقط جنين داده مي‌شود؟
درخواست صدور مجوز براي سقط جنين فقط هنگامي پذيرفته مي‌شود كه جهت درمان باشد و داراي شرايط زير است:

1- درخواست سقط درماني به اداره كل پزشكي قانوني استان‌ها تقديم شود.
2- اين درخواست قبل از چهار ماهگي جنين ارائه شود.
3- درخواست از سوي زوجين همراه با معرفي‌نامه پزشك معالج باشد همچنين است هنگامي كه دستور مقام قضايي براي سقط‌جنين منضم به درخواست باشد باز هم ارائه‌ نظر پزشك معالج ضروري است.
4- معرفي‌نامه پزشك شامل عكس مادر (مهر شده به مهر پزشك)، مشخصات شناسنامه‌اي او، تشخيص بيماري، روش تشخيص و علائم آن خواهد بود و تصوير شناسنامه و مداركي كه هويت زوجين را مشخص مي‌كند و نيز نتايج آزمايشات پزشكي پيوست مي‌شود.

آيا غير از موارد بالا امكان سقط‌جنين وجود دارد؟
اگر پزشك و شاغلين حرفه پزشكي در غير موارد بالا اقدام به سقط جنين كنند يا وسايل سقط‌جنين را فراهم آورند مرتكب جرم شده و به مجازات حبس از 2 تا 5 سال محكوم خواهند شد و حتي بايد ديه جنين را هم بپردازند. البته اين در حالتي است كه اقدام آنان براي حفظ حيات مادر نباشد. بنابراين درمواردي كه اقدام آنان براي حفظ حيات مادر بوده از مجازات حبس معاف هستند ولي در هر صورت بايد ديه جنين را به اولياي دم بپردازند مگر اين كه اولياي دم او را از پرداخت ديه معاف كنند.

اگر مادري در غير موارد قانوني جنين خود را سقط كند قابل مجازات است؟
در اين خصوص اختلاف نظر وجود دارد ولي در هرصورت هرگاه زني جنين خود را سقط كند بايد ديه آن را بپردازد و خودش از آن ديه سهمي نخواهد داشت.

اگر در حادثه رانندگي جنين سقط شود چه حكمي جاري است؟
اگر حادثه رانندگي منجر به سقط جنين شود علاوه بر جنبه عمومي جرم كه راننده مقصر بايد مجازات حبس يا جزاي نقدي را تحمل كند مكلف به پرداخت ديه جنين به اولياي دم است و اگر حادثه فقط منجر به وضع‌حمل قبل از موعد طبيعي شود ولي آسيبي به جنين وارد نيايد فقط از حيث جنبه عمومي به مجازات حبس يا جزاي نقدي محكوم خواهد شد و چنانچه حادثه منجر به مرگ مادر و سقط جنين شود علاوه بر جنبه عمومي جرم بايد ديه مادر و جنين را نيز در صورت مطالبه اولياي دم بپردازد. شايان ذكر است ديه جنين پس از چهارماهگي اگر پسر باشد ديه كامل يك انسان و اگر دختر باشد نصف ديه كامل خواهد بود.

آيا جنين از ديگران ارث هم مي‌برد؟
براي برقراري رابطه وراثت زنده بودن در زمان فوت مورث شرط است و اگر جنيني ازجمله وراث باشد در صورتي ارث مي‌برد كه نطفه او در زمان فوت مورث منعقد شده باشد و از طرفي زنده هم به دنيا بيايد. اما اگر در زمان فوت مورث حملي باشد كه اگر متولد شود مانع از ارث تمام يا بعضي از وراث مي‌شود (مانند موردي كه ورثه متوفي همسر و برادر و خواهر او باشند و با تولد فرزند ديگر طبقه دوم يعني برادر و خواهر متوفي ارث نخواهند برد) تقسيم ارث به عمل نمي‌آيد تا وضعيت تولد او مشخص شود و اگر جنين مانع از ارث هيچ يك از ساير وراث نباشد و ورثه موجود بخواهند اموال را تقسيم كنند بايد براي جنين سهمي معادل دو پسر كنار گذارند.منبع: آموزش‌هاي مردمي معاونت آموزش قوه قضائيه
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: