کد خبر:۲۸۵۷
تاریخ انتشار: ۱۸ شهريور ۱۳۸۸ - ۱۴:۱۹
تعداد بازدید: 11443
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
سرب موجود در سرمه هاي صنعتي سلامتي چشم را به خطر مي اندازد
سرمه با رنگ سياهي که به پشت پلک؛ مژه و ابرو مي بخشد، جلوه و گيرايي چشم را بيشتر مي کند، به همين منظور براي مقاصد آرايشي...
دکترکيارشي: سرب موجود در سرمه هاي صنعتي سلامتي چشم را به خطر مي اندازد

دکتر کيارش قزويني ميکروبيولوژيست گفت: سرمه با رنگ سياهي که به پشت پلک؛ مژه و ابرو مي بخشد، جلوه و گيرايي چشم را بيشتر مي کند، به همين منظور براي مقاصد آرايشي استفاده مي شود و اين ماده از ابزار آرايشي زنان در منطقه خاورميانه و بين النهرين بوده است.

به اعتقاد وي، برغم وجود خط چشمهاي متعدد در بازار، هنوز اين ماده به دلايل متعددي نظير باورهاي سنتي و سلايق مختلف کاربرد زيادي دارد.

دکتر قزويني در ادامه توضيح داد: سرمه دوده سياه جمع شده حاصل از سوختن فندق، بادام و يا ديگر دانه هاي روغني است که در گذشته اين دوده سياه از چراغ پيه سوز، روغن کنتو، کرچک و در مواردي روغن حيواني تهيه مي شده است.

وي همچنين اظهار کرد: گر چه اکنون سرمه هاي صنعتي تهيه شده در شرايط مناسب بهداشتي در دسترس مي باشد، اما در بيشتر موارد اين ماده به صورت سنتي و خانگي تهيه مي شود و مي تواند داراي آلودگي هاي ميکروبي زيادي باشد که التهاب و قرمزي چشم را در پي دارد و در مواردي سبب عفونت آن مي شود.

دکتر قزويني با اشاره به اينکه شرايط نگهداري بهداشتي سرمه در سرمه دان نيز بسيار مهم است، افزود: چون اين وسيله مي تواند محلي براي رشد وتکثير باکتريها و ميکروبها باشد، در نتيجه امکان آلودگي را به شدت افزايش مي دهد.

اين استاد دانشگاه در ادامه تأکيد کرد: نبايد سرمه را به چشم نوزادان کشيد، همچنين بايد توجه کرد که در بزرگسالان نيز اين ماده داخل چشم وارد نشود، چون سرب در نسوج بدن جمع مي شود و بيشترين اثر سمي خود را بر روي مغز و اعصاب اعمال مي کند.

دکتر قزويني در ادامه يادآوري کرد: در صورتي که براي تهيه اين ماده از املاح سرب استفاده شده باشد، کاربرد اين ماده آرايشي براي سلامتي بسيار زيان آور خواهد بود.
اين پزشک متخصص همچنين هشدار داد، در مواردي استفاده از سرمه سبب حساسيت چشمي در فرد خواهد شد که علايم آن به صورت قرمزي، خارش،اشک ريزش و پوسته شدن سطح پلک نمايان مي شود.

وي در ادامه از خانواده ها خواست در صورت بروز هر گونه مشکلي پس از کشيدن سرمه، در اولين فرصت با پزشک متخصص مشورت کنند.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۸
سلام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۲۴ - ۱۳۸۹/۰۴/۲۹
0
4
یعنی ریمیل موره هارو نمی ریزه؟؟؟
پرتابيان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۴ - ۱۳۸۹/۱۰/۰۱
0
3
همه سرمه ها سرب دارند و يا ريمل و خط چشم آن را ندارند
امير حسين
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۵ - ۱۳۸۹/۱۰/۰۲
2
1
خيلي مفيد بود
پدرام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۹ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۱
0
9
امروزه سالمترین ماده آرایشی همان سرمه های خانگی و دست ساز است.حداقل عاری از سرب و مواد شیمیایی است. درست مثل این است که بگویید دیگر در منازل غذا پخت و پز نکنید و از غذاهای کارخانه ای استفاده کنید و مسلما هر کس در تهیه سرمه خانگی نهایت بهداشت و پاکیزگی را رعایت می کند.پس لطفا ذهن ها را نسبت به این سنت اسلامى تأکیدشده منحرف نسازید.
بنده خدا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۱ - ۱۳۹۱/۰۳/۳۱
0
1
من سه ساله سرمه میزنم تا حالا هیچ مشکلی واسم بوجود نیومده اتفاقا صرمه های خانگی و دست ساز بهتره
fatemeh
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۳ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۸
0
2
اگر 24 ساعته در ایام هفته از سرمه استفاده شود ضرری بر چشم وارد میسازد؟
احسان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۴ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۵
0
5
با سلام. اگر آقای دکتر قزوینی قبل از اینکه راجع به سرمه نظری بدن کمی مقالات روز رو مطالعه می فرمودند بد نبود ضمن اینکه ایشون یک میکروبیولوژیست هستند و طبیعی هست که از دریچه ی عفونت به عوارض این سنّت مؤکّد اسلامی- ایرانی نگاه می کنند در حالی که سرمه ی حقیقی و سنّتی در واقع مانع از بیماری های التهابی چشم از جمله بلفاریت، کونژانکتیویت و کراتوکونژانکتیویت می شود. ضمن آنکه از بیماری هایی مثل گلوکوم (آب سیاه) و کاتاراکت (آب مروارید) نیز جلوگیری به عمل می آورد. در تمام مقالات روز سرمه به عنوان گالنا یا همان اثمد شناخته می شود که از سنگی به نام سنگ سرمه که تا 85 درصد از سولفید سرب ساخته شده است تشکیل شده است و جالب اینکه هیچ مقاله ای تا به امروز نتونسته مسمومیّت با سرب رو در اثر مصرف سرمه به اثبات برسونه چرا که سولفید سرب اصلاً محلول در آب نیست و زیست دسترسی آن در بدن به شدّت پایین بوده و اگر جذبی هم داشته باشد از طریق خوراکی است نه از طریق جذب چشمی چرا که جذب از طریق قرنیّه ی آن صفر است. موفّق باشید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۲
0
1
علم ناپخته و خامی که دسیسه غرب به خورد ما میدهد را شما لا اقل تبلیغ نکنید یک ماده را یک روز تبلیغ علیهش میکنند یک روز معجزه عمر مینامند.
بهتر نیست ما به طب کهن خود که تجربه اش را پس داده رجوع کنیم؟
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: