کد خبر:۲۸۵
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۸۷ - ۰۹:۳۸
تعداد بازدید: 5017
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
چه کساني بر موسسات همسريابي نظارت مي‌کنند؟
10هزار تومان براي انتشار شماره موبايل شما...براي ازدواجتان برنامه دارند
شيوه كاري اين موسسه به اين صورت است كه داوطلبان با يك تماس تلفني فرم‌هاي مخصوص به اين موسسه را تکميل مي کنند و در انتظار مورد مناسب مي‌مانند؛ اين موسسه به ازاي دادن...
شيوه كاري اين موسسه به اين صورت است كه داوطلبان با يك تماس تلفني فرم‌هاي مخصوص به اين موسسه را تکميل مي کنند و در انتظار مورد مناسب مي‌مانند؛ اين موسسه به ازاي دادن هر شماره تماس به داوطلبان، مبلغ 15 هزار تومان براي افراد بالاي 30 سال و 10 هزار تومان جهت داوطلبين زير 30 سال دريافت مي‌كند..." خانم و آقاي محترم! يک خبر مهم...شما به زودي ازدواج مي‌كنيد. آن هم با همسان گزيني...براي ازدواج شما برنامه داريم...به شانس خود اعتماد کنيد"
 
به گزارش برنا، اين روزها در سطح شهر تهران كارت هايي با عنوان همسان گزيني در ازدواج که مدعي تسهيل امر ازدواج جوانان است، ميان مردم پخش مي‌شود که متن بالا در آن منتشر شده است.

موسسه «الف» كه با مديريت دکتر «ي» اداره مي‌شود و مدعي است كارشناس مسائل زناشويي است؛ از دارندگان اين كارت براي اعتماد به  شانس و همچنين موسسه مذکور جهت ازدواجي موفق(!) دعوت مي کند.
بنابر اين گزارش، حق عضويت يكساله اي كه براي اين موسسه در نظر گرفته شده است، 50 هزار تومان براي افراد بالاي 30 سال و 40 هزار تومان برا ي افراد كمتر از 30 سال است. به گزارش برنا، شيوه كاري اين موسسه به اين صورت است كه داوطلبان با يك تماس تلفني فرم‌هاي مخصوص به اين موسسه را تکميل مي کنند و در انتظار مورد مناسب مي‌مانند.

داوطلبان پس از تكميل فرم مربوطه كه علاوه بر مشخصات فردي، اطلاعات مفصلي اعم از سن، تحصيلات، شغل، رنگ مو و... حتي ميزان اعتقادات، مشخصات همسر دلخواه و...را از داوطلب دريافت مي كند، با پرداخت هزينه مشخص شده و همچنين اعلام شماره تماس خود، بايد منتظر بمانند تا اين موسسه در تماس با آنها، شماره شخص مطلوب(!) را اعلام كنند.

بر اين اساس، داوطلبان مرد منتظر اعلام شماره يك زن خواهند بود و داوطلبان زن هم ، منتظر دريافت شماره مرد مورد علاقه شان. قابل ذكر است كه اين موسسه به ازاي دادن هر شماره تماس به داوطلبان، مبلغ 15 هزار تومان براي افراد بالاي 30 سال و 10 هزار تومان جهت داوطلبين زير 30 سال دريافت مي‌كند.

در اختيار قرار دادن اين شماره تماس در حالي اتفاق مي‌افتد که موسسه مذکور هيچ تضميني براي رعايت اخلاق در تماس هايي كه داوطلبان با يكديگر دارند، نمي‌دهد!
متصديان اين موسسه در هنگام تماس با داوطلبين و اعلام شماره تماس، از وي درخواست مي‌كنند كه در صورت تفاهم(!) محل قرار جهت صحبت هاي دو طرف، محل موسسه باشد.
بنا بر اطلاع اين موسسه پنجشنبه و جمعه هر هفته با برگزاري گردهمايي‌هايي دختران و پسراني را که در طرح ثبت‌نام کرده‌اند، حضوري با هم آشنا مي‌سازد.

آنچه كه در فعاليت اين گونه موسسات قابل توجه به نظر مي رسد اين است كه آيا در سطح جامعه كسي اين حق را دارد كه در ازاي دريافت مبلغ دريافتي مشخصي، شماره تلفن كساني را كه فقط و فقط جهت هدف خاصي كه آن هم ازدواج مي باشد در اين طرح ثبت نام كرده اند، در اختيار "هر فردي" قرار دهند؟
همان گونه كه ذكر شد مديران اين طرح به هيچ وجه ضمانت اخلاقي به داوطلبان نمي دهند، به اين معنا كه داوطلبان بايد در انتظار عواقب اعلام شماره تماس خود باشند.

در واقع، اين موسسه با رويه خود، در اقدامي بسيار محترمانه و شبه قانوني، ورود به حريم خصوصي افراد را تسهيل مي كند. از شواهد بر مي آيد كه روزانه افراد زيادي چه مرد و چه زن، با اين موسسه در حال تعامل هستند و حاصل اين تعامل، تهيه ليست بلند بالايي از شماره تلفن هاي داوطلبين، مخصوصا داوطلبين زن مي باشد.
موسسه فوق ادعا مي‌كند كه شماره تلفن را در اختيار جنس مخالف ثبت نام شده قرار مي دهد اما با در نظر گرفتن عدم وجود ضمانت اخلاقي، مي‌توان اطمينان داشت كه اين شماره تلفن در اختيار افرادي غير از داوطلبين اين موسسه نيز قرار گيرد.

با همه اين تفاسير، بعد قانوني اين گونه موسسات در هاله‌اي از ابهام به قرار دارد و اگرچه بر روي كارت هاي تبليغي اين موسسه شماره ثبت خاصي درج شده است، اما ...فرمانده نيروي انتظامي تهران بزرگ در مورد ثبت‌شرکت‌ها و عدم نظارت بر فعاليت اين شرکت‌ها نکته جالبي را طرح مي‌کند و آن اينکه:شرکت هاي خصوصي که بسياري در چارچوب ثبتي که انجام داده‌اند، فعاليت نمي‌کنند، با استفاده از عنوان جعلي "خصوصي" حريمي را براي خود باز مي کردند و يک سردرگمي براي مسئولان امر ايجاد مي کنند؛ اين در حالي است که شرکت هاي سالم در اين موضوع آسيب مي بينند.

با اين وجود بايد گفت: علي رغم اينکه مسئولان اين طرح، هدف بزرگ خود را تسهيل امر ازدواج جوانان مي دانند اما ناخودآگاه (انشاءالله) به ترويج دوستي هاي خياباني اقدام مي‌كنند. چه، دختران و پسران جوان با شركت در اين طرح، به صورت كاملا اتو كشيده و موجه و بدون اينكه مزاحمت خياباني هم صورت بگيرد، به رابطه پنهاني با جنس مخالف مي پردازند و مسئولين موسسه ازآنها مي خواهند به دور از اطلاع و نظر خانواده خود، با يکديگر آشنا شوند و... در واقع نوعي دوستي خياباني کاناليزه شده و بدون زحمت گردش در پارک‌ها و اطلاع خانواده‌ها ...
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: