برخورد هیجانی با کودک‌فروشی
رکوردشکنی ظریف و کری از 1919 و ناشنیده ها
ایران و 1+5 بر سر «راه‌حل‌ها» به تفاهم رسیدند
«وایبر» و «واتس آپ» چقدر امنیت دارند؟
فریب تبلیغات چاقی و لاغری در ماهواره ها را نخورید
شیوع بیماری‌های قلبی در افراد زير 40 سال رو به افزایش است
وقتی کتاب کارت ویزیت می‌شود!
قصد داعش برای حذف برخی از آیات قرآن!
داعش دانشگاه موصل را تفکیک جنسیتی کرد
پول شرکت اپل از پارو بالا می‌رود
کد خبر:۲۸۴۹
تاریخ انتشار: ۱۷ شهريور ۱۳۸۸ - ۱۱:۴۱
تعداد بازدید: 2950
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
جناب آقاي رئيس جمهور خط فقر سر کاري نيست
جناب آقاي رئيس جمهور، در مناظره هاي انتخاباتي، شما خود را کارشناس ارشدي خطاب کرديد که بر همه حوزه هاي تحت امرش اشراف دارد و با اين حال در جلسه روز گذشته خط فقر را جزء امور سر کاري قلمداد کرديد...
آقاي احمدي نژاد در نشست مطبوعاتي روز گذشته در پاسخ به سوال خبرنگاري در زمينه خط فقر 850 هزار توماني و حقوق حداقلي 263 هزار توماني کارگران گفت؛ «خط فقر از امور سر کاري است چرا که به صورت دقيق و مشخص نمي توان آن را تعريف کرد، شما حدود نيازهاي يک خانواده را چه تعريف مي کنيد؟» وي افزود؛«برخي ها داشتن دوچرخه، کلاس رايانه و اينترنت را جزء نيازهاي اوليه مي آورند و بر اساس آن خط فقر را تعريف مي کنند و برخي ها نيز نيازهاي اوليه را مسکن، خوراک و پوشاک مي دانند.»

جناب آقاي رئيس جمهور، در مناظره هاي انتخاباتي، شما خود را کارشناس ارشدي خطاب کرديد که بر همه حوزه هاي تحت امرش اشراف دارد و با اين حال در جلسه روز گذشته خط فقر را جزء امور سر کاري قلمداد کرديد. چطور مي توان اين دو موضع را با هم و يک جا جمع کرد؟ آن هم در حالي که بنا بر همين آمار نصفه و نيمه يي که در کشور منتشر مي شود بيش از 35 درصد از مردم ايران زير خط فقر قرار دارند.

خط فقر طبق تعاريف بين المللي که البته ممکن است شما آن را قبول نداشته و مايل باشيد برداشتي نوين از آن ارائه دهيد، اين گونه تعريف مي شود؛ «افرادي که در يک روز کمتر از دو دلار درآمد داشته باشند زير خط فقر قرار مي گيرند.»

در ايران با محاسبه دلار هزار توماني، اگر شخصي کمتر از روزي هزار تومان و ماهيانه 60 هزار تومان درآمد داشته باشد جزء افراد فقير محسوب مي شود. با اين حساب کارگري که خانواده يي پنج نفره را اداره مي کند و فقط 263 هزار تومان حقوق مي گيرد، خود و خانواده اش زير خط فقر قرار دارند. حال به نظر جنابعالي اين موضوع سرکاري است؟ تازه مبناي دو دلار در روز متعلق به خط فقر نسبي است و خط فقر مطلق به شکل ديگري تعريف مي شود.

بنا به گفته آقاي «حسين راغفر» استاديار دانشگاه و تدوين کننده نقشه فقر در کشور، در محاسبه خط فقر مطلق، تنها، کالري مورد نياز فرد از طريق غذا لحاظ مي شود و ساير اقلام کالايي بر حسب هزينه هاي غذايي تخمين زده مي شود و به اين دليل، سهم مسکن در اين هزينه ها بسيار کمرنگ مي شود.

اين در حالي است که بر حسب آمارهاي مرکز آمار ايران حدود 30 درصد سبد مصرفي خانوارها را مسکن تشکيل مي دهد. البته رقم واقعي اين کالا در سبد مصرفي خانوار به مراتب بيشتر از 30 درصد است؛ چرا که مرکز آمار اين درصد را صرفاً بر حسب اجاره بها محاسبه کرده و ساير هزينه هاي مسکن و اصطکاک خانه را در نظر نگرفته است.

بنا بر آمارهاي ارائه شده از سوي اين استاد دانشگاه در سال 83 ، 4/29 درصد، سال 84 ،

9/31 درصد، سال 85 ،6/33 درصد و سال 86، حداقل 35 درصد جمعيت کشور در زير خط فقر مطلق به سر مي بردند.

آيا آقاي رئيس جمهور محترم قصد دارند اين آمارها را نيز ناديده گرفته و آنها را بدون پشتوانه کارشناسي و به قول خودشان سرکاري بخوانند.

البته شايد انتظار شنيدن اين حرف از آقاي احمدي نژاد خيلي بيراه نباشد چون مصري وزير منتخب احمدي نژاد در دولت نهم براي وزارتخانه رفاه و تامين اجتماعي نيز طي دوران وزارتش هيچ گاه حاضر نشد درباره افراد زير خط فقر در کشور به خبرنگاران توضيح قانع کننده يي بدهد و همواره جمله مورد علاقه خودش را بيان مي کرد که «اعلام خط فقر به درد کسي نمي خورد».

با همه اينها به نظر مي رسد امروز که صابون گوشت وارداتي يخ زده کيلويي 6 هزار تومان و برنج هندي کيلويي 2500 تومان و شليل ترکيه يي کيلويي 2400 توماني به تن ما خورده است، طبق نظر رئيس جمهور محترم با حرف زدن و نوشتن درباره خط فقر در واقع خودمان را سرکار گذاشته ايم.نويسنده:رها ايزدي
 
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۱۲ - ۱۳۸۸/۰۶/۱۷
0
0
من با نظر رئيس جمهور موافقم .
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۱:۰۱ - ۱۳۸۸/۰۶/۲۱
0
0
این که چیزی نیست ، ما به فراموشکاری های آقای رئیس جمهور عادت کردیم !!!!
انشاالله شما هم عادت می کنید !!!
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: