کد خبر:۲۸۲۸
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۳۸۸ - ۱۷:۱۴
تعداد بازدید: 2994
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
عضو انجمن نفرولوژى ايران:
ابتلا به سنگ كليه در مناطق جنوب و شرق كشور شايع تر است
سنگ كليه تا زمانى كه در كليه ساكن و ساكت است تقريباً دردى ندارد و شخص متوجه سنگ نمى شود و بيشتر زمانى كه سنگ تكان بخورد و در مسير حالب (لوله بين كليه و مثانه) حركت كند درد شروع مى شود
عضو انجمن نفرولوژى ايران گفت: ابتلا به سنگ كليه در مناطق جنوب و شرق كشور شايع تر است؛ چرا كه در اين مناطق مردم عادت به نوشيدن زياد مايعات ندارند و به دليل هواى گرم، تعريق بالاست و همين موضوع باعث غلظت بيش از حد ادرار و تشكيل سنگ كليه مى شود.

رحيم جاويد اظهار داشت: بالابودن سطح املاح خون از جمله كلسيم، فسفر و اسيداوريك و كم مصرف كردن مايعات موجب پيدايش سنگ كليه به ويژه در نواحى گرم كشور مى شود. در استان هاى جنوب و شرق كه عمدتاً باران كم مى بارد، مردم عادت به نوشيدن زياد مايعات ندارند و به دليل هواى گرم تعريق بالاست و همين موضوع باعث غلظت بيش از حد ادرار و ابتلا به سنگ كليه بيش از ساير مناطق كشور مى شود.

وى افزود: افرادى كه به بيمارى هاى متابوليك دچار هستند و سطح كلسيم، فسفر و اسيداوريك خون آنها به واسطه اين بيمارى ها بالاست بايد براى جلوگيرى از سنگ كليه به حد كافى دارو مصرف كنند.

جاويد تصريح كرد: برخى از عيوب ساختارى دستگاه ادرارى مانند تنگ بودن بعضى از لوله هاى ادرارى كه موجب نگه داشتن ادرار در مثانه و رسوب املاح مى شود سنگ سازى را تسهيل مى كند. اين عضو هيات علمى دانشگاه علوم پزشكى شيراز تصريح كرد: سنگ كليه تا زمانى كه در كليه ساكن و ساكت است تقريباً دردى ندارد و شخص متوجه سنگ نمى شود و بيشتر زمانى كه سنگ تكان بخورد و در مسير حالب (لوله بين كليه و مثانه) حركت كند درد شروع مى شود.
جاويد با بيان اينكه اين دردها معمولاً ناگهانى، يك طرفه و بسيار آزاردهنده هستند و تا زمانى كه سنگ در مسير لوله حالب حركت مى كند درد وجود دارد ادامه داد: به محض اينكه سنگ در مثانه بيفتد تمام دردها برطرف مى شود.

وى اضافه كرد: براى تشخيص اينكه درد مربوط به سنگ كليه است يا نه، اولين و ساده ترين راه انجام آزمايش ادرار است كه اگر در ادرار خون وجود داشته باشد در ۹۰ درصد موارد تشخيص سنگ كليه داده مى شود.

جاويد درباره درمان سنگ كليه گفت: براى درمان، مهم ترين راه مصرف ۸ ليوان يا ۲ ليتر آب و مايعات در روز است و در صورت وجود بيمارى هاى پايه اى كه املاح خون را بالا مى برند، درمان آنها مى تواند تا حدود زيادى جلوى ايجاد سنگ را بگيرد. وى تصريح كرد: درمان سنگ كليه معمولاً به جراحى باز نياز ندارد و با روش هاى جديد لاپاروسكوپى بدون بازكردن شكم و با واردكردن لوله هاى دوربين دار و گيره دار به كليه، سنگ را درمى آورند و سنگ هايى هم كه در لوله حالب جاى مى گيرند مى توان با اين روش خارج كرد. جاويد خاطرنشان كرد: استفاده از سنگ شكن نيز راه ديگر درمان سنگ كليه است اما بايد توجه داشت كه اين روش در مواردى به كار مى رود كه يك سنگ بزرگ وجود داشته باشد. بنابراين اگر سنگ هاى متعدد و كوچك در كليه باشد استفاده از اين روش مناسب نيست.
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: