کد خبر:۲۸۰۴
تاریخ انتشار: ۰۹ شهريور ۱۳۸۸ - ۰۸:۱۴
تعداد بازدید: 5822
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
هله هوله با طعم مواد مخدر
يك كارشناس ترك اعتياد در اين باره مي‌گويد: در حالت كلي به تازگي گروه جديدي از مواد اعتيادآور و مواد محرك به اشكال گوناگون از جمله قرص، آدامس، پودر، نوشابه و ... عرضه مي‌گردد.
چندي است آدامس‌هايي كه آلوده به يك نوع ماده مخدر جديد است با نامهاي گوناگون از جمله «ملوان زبل» و با ظاهري كاملاً متفاوت وارد ايران شده و سلامت جوانان و نوجوانان را تهديد مي‌كند.
اين ماده، متشكل از آرسنيك، ناس و مواد شيميايي گوناگون بوده و تحت پوشش آدامس، پاستيل و پودر به عنوان خوشبوكننده دهان و با طعم عموماً نعنايي در بسته‌هاي آلومينيومي و با تصاوير جذاب رنگي عرضه مي‌شود.

اين ماده مخدر در قالب‌هاي فانتزي و لوكس با نام‌هايي چون ملوان زبل و اسفناج، ارائه مي‌شود كه ظاهر شيك و بسته‌بندي فريبنده آن مي‌تواند عاملي براي جذب كودكان و نوجوانان باشد.
اين در حالي است كه وقتي سرو كله موادي مانند اكس، قرص شادي، فراري، ميتسوبيشي، گشنيز، صليب، تويوتا، سان و عشق و آتش و ... توي بساط موادفروش‌هاي شمال شهر پيدا شد، هيچ آژير خطري به صدا درنيامد و اين بار اما آدامس‌ها و خوشبوكننده‌ها تركيبي شبيه موادمخدر دارند. مخدري كه مرزنشينان شرق كشور و خراساني‌ها به واسطه همسايگاني چون افغانستان، پاكستان و هند آن را خوب مي‌شناسند. دوست صميمي دندان‌هاي كثيف و جرم گرفته...

آثار سوء آدامس مخدر

يك كارشناس ترك اعتياد در اين باره مي‌گويد: در حالت كلي به تازگي گروه جديدي از مواد اعتيادآور و مواد محرك به اشكال گوناگون از جمله قرص، آدامس، پودر، نوشابه و ... عرضه مي‌گردد.
اما از آنجا كه بعضي از اين مواد از نظر قانون غيرمجاز بودن آن معلوم نيست برخورد قانوني با آن نيز كاملاً مشخص نيست.

اين متخصص اعصاب و روان مي‌افزايد: از نظر شيميايي سردسته موادمحرك فعلي آمفتامين‌ها هستند كه تحت عنوان اكستيسي و قرص شادي، داروي عشق و ... ارائه مي‌گردد و ساير مواد مثل كافئين، لندرين، MDA، PMA، DXM، PCP، SPEED، KETAMIN، COCAINE، MESCAJINE، NITRITES، GHB، KHAT، احتمال دارد به عنوان محرك و ناخالصي به همراه اكستيسي به افراد عرضه شود كه همگي اين مواد خطرناك و داراي عوارض جدي است.

وي مي‌افزايد: هر چند افراد به بهانه ايجاد احساس خشنودي و نشاط و صميميت افراطي استفاده مي‌كنند اما به دليل تأثير سوء بر سيستم اعصاب از طريق ايجاد اشكال در سيستم سروتونين و دوپامين مغز به صورت موقت و دائم عوارض خطرناكي ايجاد مي‌كند.
وي يادآور مي‌شود: اين محرك‌ها بازار جديد و پرسود مافياي موادمخدر دنيا هستند و بازار اصلي آن اروپا و امريكاست و بيش از 8 ميليون نفر در جهان از اين ماده استفاده كرده‌اند كه بيش از نيمي از آنان در امريكا هستند و ميزان سودآوري آن از ساير مواد مخدر بيشتر است.

اين متخصص روانپزشكي در خصوص عوارض سوء استفاده از اين گونه مواد مي‌گويد: متأسفانه بسياري از جوانان عوارض اين مواد را نمي‌دانند و گاهي حتي به عنوان ويتامين و خوشبو كننده دهان به فروش مي‌رسد. اما عوارض آن شامل غيرارادي شدن اعمال و احساسات، گرفتگي عضلات، افزايش ضربان قلب و فشارخون، بي‌قراري و اضطراب، لرزش، افزايش دماي بدن، از دست رفتن آب بدن، افزايش استعداد ابتلا به بيماري‌هاي قلبي و مغزي و حملات اين بيماري‌ها، اختلال حافظه و افسردگي، سردرد و عدم تعادل و نارسايي كبد و كليه مي‌باشد و مسموميت مصرف آن منجر به از دست دادن آب بدن، كما و مرگ مي‌گردد بخصوص وقتي با الكل نيز مصرف شود اين خطر افزايش مي‌يابد.

دكتر محمدباقر صابري زفرقندي می گوید: اين نوع آدامس‌ها در واقع يك نوع تنباكوي جويدني است كه با مواد ديگري از جمله آهك، پان و ... تركيب و مصرف آنها موجب بروز ضايعات شديد دهان و دندان و لثه مي‌شود.

اين مقام مسئول می ‌افزايد: از آنجايي كه اين گونه مواد به صورت آدامس و تنقلات خوراكي توزيع مي‌شود علاوه بر جوانان، كودكان و نوجوانان نيز در معرض خطر هستند.
دكتر صابري در خصوص راه‌هاي تشخيص اين نوع مواد از ساير تنقلات خوراكي و آدامس‌هاي مجاز مي‌گويد: متأسفانه تشخيص اين مواد براي افراد عادي به سادگي امكانپذير نيست.

وي مي‌افزايد: درواقع هم فروشنده و هم خريدار آدامس‌ها و تنقلات مجاز بايد دقت لازم را داشته باشند و صرف خارجي بودن آدامس به آن اطمينان نكنند. دكتر صابري خاطرنشان مي‌كند: افرادي كه قصد خريد آدامس‌هاي مجاز را دارند بايستي دقت كنند كه آدامس و يا هر نوع تنقلات خوراكي ديگر حتماً داراي پروانه بهداشت باشد. وي در پاسخ به اين سؤال كه متولي اصلي نظارت بر توزيع اين گونه مواد چه ارگان‌هايي هستند، مي‌گويد: از آنجايي كه اين نوع مواد در قالب تنقلات خوراكي عرضه مي‌گردد اصناف درخصوص كنترل و نظارت نقش ويژه‌اي دارند ضمن اين كه ستاد مبارزه با موادمخدر نيز بايستي به طور جدي عرضه و توزيع اين گونه مواد را دنبال كند.
وي مي‌افزايد: البته بهترين ابزار كنترل و جلوگيري از عرضه اين مواد مردم هستند و شهروندان مي‌توانند در صورت مشاهده عرضه اين گونه مواد مراتب را به وزارت بهداشت، اصناف و ستاد مبارزه با موادمخدر اطلاع دهند.

تحفه پاكستان

اما همانگونه كه اشاره شد شايد يكي از مهمترين نهادهاي متولي در خصوص نظارت بر توزيع و عرضه اين گونه مواد ستاد مبارزه با موادمخدر باشد، بنابراين به سراغ مسئولان اين ستاد رفته و موضوع را با آنها نيز در ميان مي‌گذاريم. مديركل امور درمان، بازتواني و حرفه‌آموزي ستاد مبارزه با موادمخدر كشور در اين باره به ما مي‌گويد: اين نوع مواد در واقع در كشور پاكستان توليد و از طريق مرزهاي شرقي وارد كشور مي‌شود.

دكتر سعيد صفائيان مي‌افزايد: از آنجايي كه ورود اين گونه مواد به صورت منسجم صورت نمي‌گيرد تاكنون گزارشي رسمي در خصوص كشفيات اين گونه مواد نداشته‌ايم.
وي مي‌افزايد: متأسفانه اين گونه مواد ظاهر شناسايي ندارند و به محض اطلاع و آشنايي مأموران و كارشناسان ما با ظاهر و شكل و بسته‌بندي اين مواد، در آن سوي مرزها بلافاصله شكل و ظاهر مواد را تغيير مي‌دهند بنابراين تشخيص اين مواد براساس شكل و ظاهر در مرزها كار دشواري است.
وي خاطرنشان مي‌كند: البته در حال حاضر آمادگي كامل براي ارائه خدمات پزشكي و روانپزشكي در خصوص مبتلايان به مصرف اين گونه مواد را داريم و پزشكاني نيز در اين باره آموزش‌هاي لازم را ديده‌اند.
دكتر صفائيان مي‌افزايد: توصيه ما به خانواده‌ها اين است كه بيشتر مراقب نوجوانان و جوانان خود باشند. زيرا برخي از جوانان به اشتباه فكر مي‌كنند اين نوع مواد مي‌تواند شادي‌بخش باشد بنابراين براي رهايي از افسردگي و فرار از مشكلات روحي و اجتماعي به مصرف اين مواد روي مي‌آورند.

مديركل امور درماني، بازتواني و حرفه‌آموزي ستاد مبارزه با موادمخدر همچنين با هشدار نسبت به عوارض سوء مصرف اين گونه مواد مي‌گويد: متأسفانه مصرف اين گونه مواد توهم زاست و در درازمدت مي‌تواند مشكلات روحي و رواني براي فرد مصرف‌كننده داشته باشد.

قيمت‌هاي نازل

اما بد نيست بدانيد اين آدامس ها و خوشبوكننده‌هاي دهان كه با قيمتي بين 50 تا 300 تومان به فروش مي‌رسد درواقع همان ناس كثيف است كه لباس خوش‌تيپي به تنش كرده‌اند و جزو خوشبوكننده‌هاي دهان به شمار مي‌آيد.

براي تهيه آدامس‌ها و پاستيل‌هاي پان، دانه‌هاي قرمز و درشت درخت تبل را در برگ درخت پيچيده و با تنباكو، آهك، خاكستر، ادويه‌جات معطر، ساخارين و مقدار زيادي اسانس و افزودني‌هاي غيرمجاز ديگر مخلوط مي‌كنند. تحقيقاتي كه روي آدامس‌ها و خوشبوكننده‌هاي دهان پان در سيستان و بلوچستان انجام شده نشان مي‌دهد در 11نوع از آنها مقداري هم موادمخدر ديگر اضافه شده است. همچنين در برخي از نمونه‌ها نيز آرسنيك، كربنات منيزيم و سرب مشاهده شده است. دليلي كه مصرف‌كنندگان پان را به سمت آن مي كشد احساس گرمي، سرخوشي موقت، سبكي سر، گيجي و شادي كاذبي است كه پس از مصرف آن دست مي‌دهد اما اين ماده توهم‌زا آنقدر ويران كننده است كه مضراتش را نمي‌شود شمرد.

پان پراگ كه حالا به صورت آدامس (جويدني) و پاستيل (مكيدني) وارد كشور مي‌شود به لثه ها آسیب شدید می رساند چراكه نيكوتين آن به سرعت از طريق مخاط دهان جذب شده و باعث بدرنگي دندان‌ها مي‌شود. علاوه بر آن مصرف اين ماده زمينه ساز بروز سرطان‌هاي دهان، حنجره و لثه مي‌شود. آمارها نشان مي‌دهد كشور هندوستان به دليل مصرف زياد از اين ماده، مقام دوم سرطان دهان را در دنيا دارد. اما اين تمام ماجرا نيست. پان پراگ علاوه بر اينها بر روي دستگاه تنفسي و قلب و عروق مصرف‌كننده تأثير سوء دارد و با جذب شدن توسط بزاق دهان سلول‌هاي مغزي فرد را هم مورد آسيب قرار مي‌دهد.

اما مهمترين هراسي كه از اين ماده وجود دارد وابستگي است كه اين ماده به مخدرهاي سنگين‌تر و قويتر ايجاد مي‌كند. پان همان كاري را مي‌كند كه اكس يا حتي سيگار انجام مي‌دهند؛ معرفي مصرف‌كننده به دنياي مخدرهاي قويتر اما ميليون‌ها بار وحشتناك‌تر. دليلش هم اين است كه اگر اكس و سيگار از دوران جواني و نوجواني، افراد را آلوده مي‌كنند پان‌پراگ كه به عنوان خوشبوكننده دهان يا آدامس با طعم نعنا وارد بازار شده، حتي كودكان دبستاني و خردسال را هم به حفره بزرگ اعتياد مي‌كشاند و آنها را به سمت وابستگي و اعتياد به موادمخدر قويتر راهنمايي مي‌كند.منبع:ايران
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: