کد خبر:۲۷۸۵
تاریخ انتشار: ۰۵ شهريور ۱۳۸۸ - ۱۰:۴۵
تعداد بازدید: 8148
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
‌دختران ايراني زودتر بزرگ مي‌شوند
شروع بلوغ دختران در ايران بين 9 تا 11 سالگي است ولي ارزيابي كارشناسان از وضعيت دختران تهراني نشان داده كه چاقي ارتباط مستقيمي با كاهش سن بلوغ در دختران دارد
شروع بلوغ دختران در ايران بين 9 تا 11 سالگي است ولي ارزيابي كارشناسان از وضعيت دختران تهراني نشان داده كه چاقي ارتباط مستقيمي با كاهش سن بلوغ در دختران دارد و هر چه ميزان چاقي بيشتر باشد، سن بلوغ دختران پايين‌تر مي‌آيد.

به اين ترتيب، با افزايش شيوع چاقي، سن بلوغ در دختران ايراني و به‌خصوص در شهرهاي بزرگ مثل تهران، رو به كاهش است.اين در حالي است كه براساس آمارها، در ايران در 20 سال گذشته تعداد كودكان مبتلا به چاقي 3 برابر شده است و 6درصد كودكان ايراني در سنين مدرسه، چاق هستند.

دكتر علي رباني، متخصص كودكان و فوق‌تخصص غدد و استاد دانشگاه علوم پزشكي تهران با اشاره به اينكه بلوغ زودرس مي‌تواند نشان‌دهنده يك بيماري باشد و اگر سير سريعي داشته باشد، در قد نهايي فرد تأثير دارد، به همشهري مي‌گويد: تحقيقات ما روي 4‌هزار و 20 نفر، نتايج مختلفي را به ما نشان داده؛ از جمله اينكه بلوغ در دختران ايراني نسبت به كشورهاي ديگر مورد مطالعه از قبيل مصر و آمريكا و بعضي از كشورهاي اروپايي زودتر است و حتي در سن 7 سالگي شروع مي‌شود.

وي ادامه مي‌دهد: دومين نتيجه مطالعات ما اين است كه معمولا دوران بلوغ 2 سال است، ولي متوسط طول دوران بلوغ در ايران بيشتر است؛ يعني به‌طور كلي هم سن شروع بلوغ در ايران زودتر و هم سن خاتمه آن ديرتر است.

با اين حال نكته قابل تامل در تحقيقات جديد اين است كه بلوغ در دختراني كه وزن بيشتري دارند، زودتر از حد معمول شروع مي‌شود، به گفته دكتر رباني آنچه نيز در كتاب‌ها آمده، اين است كه وزن كمتر منجر به بلوغ ديرتر از حد معمول مي‌شود.

استاد دانشگاه علوم‌پزشكي تهران با اشاره به اينكه 2 درصد دختران ايراني زير 7 سال به بلوغ مي‌رسند، در ادامه تأكيد مي‌كند: توصيه من به والدين اين است كه با شروع علائم بلوغ، به قد كودك خود توجه كنند و اين را بدانند كه در اين هنگام فرد به بلوغ رسيده كاملا بايد مورد بررسي پزشك قرار گيرد تا سير بلوغ تند نباشد به‌طوري كه فرصت رشد را از فرد بگيرد.

دكتر رباني با توضيح اينكه بلوغ 5 مرحله دارد و 2 سال طول مي‌كشد تا اين مراحل خود را نشان دهد، ادامه مي‌دهد: مرحله اول قبل از بلوغ است؛ مرحله پنجم همزماني است كه فرد كاملا بالغ شده و در مراحل 2 و 3 و 4 علائم مختلف بلوغ خود را به‌تدريج نشان مي‌دهد.

به گفته وي، طول مدت اين 3مرحله نيز از فردي به فرد ديگر متفاوت است؛ يعني ممكن است در فردي بين مرحله 2 و 3، 3 ماه و در فرد ديگر يكسال طول بكشد.

كودكان بالغ

اما در حالي كه چاقي، معضل و اپيدمي تمام كشورهاي جهان است، چرا بلوغ زود‌رس بيشتر در دختران ايراني خودش را نشان مي‌دهد؟ دكتر رباني در پاسخ به اين پرسش مي‌گويد: البته اين مشكل فقط مخصوص كشور ما نيست بلكه نسبت به كشورهاي مورد مطالعه، ايران در رتبه اول بود و احتمالا مي‌توان چنين نتيجه‌اي را به خيلي از كشورها نسبت داد.

اين فوق‌تخصص غدد با بيان اينكه بيولوژي بدن سن بلوغ را براي هر فردي تعيين كرده است، اضافه مي‌كند: بديهي است كه اگر ما عوامل بلوغ از قبيل وزن را پايين نگه‌داريم، بلوغ ديرتر شروع مي‌شود: يعني اگر قرار باشد فردي در وزن 37 كيلو‌گرم به بلوغ برسد، طبيعي است كه هرچه فرد ديرتر به اين وزن برسد، بلوغ نيز در او ديرتر شروع مي‌شود و اين امر در قد او هم تأثير خواهد داشت.

با اين حال براساس تحقيقاتي كه در دانشگاه ميشيگان انجام شده است دختراني كه در سن 3 سالگي اضافه وزن دارند، در سن 9 سالگي وارد دوره بلوغ مي‌شوند و حتي علائم اوليه بلوغ را در سن 9- 8 و حتي 7 سالگي نشان مي‌دهند.

بلوغ‌هاي مرضي

دكتر رباني در تشريح فرايند بلوغ مي‌گويد: وقتي بلوغ شروع مي‌شود، هيپوتالاموس، هيپوفيز و گنادوتروپين‌ها فعال مي‌شوند. هيپوتالاموس هيپوفيز را تحريك مي‌كند، هيپوفيز تخمدان را تحريك مي‌كند و تخمدان هم استروژن ترشح مي‌كند.

استروژن باعث بسته شدن اپي فيز يعني قسمتي مي‌شود كه باعث رشد استخوان است و اگر اين اتفاق زود بيفتد، قد كوتاه مي‌شود.اما ظاهرا بلوغ زودرس فقط به چاقي مربوط نمي‌شود و بيماري‌هاي ديگر از قبيل بيماري‌هاي آنزيمي، تروماي مغزي، ضربه‌هاي مغزي، آنسفاليت‌ها، وكم‌كاري تيروئيد نيز در ايجاد نوع مرضي آن مؤثرند.

دكتر رباني با اشاره به اينكه بلوغ به2 دسته بلوغ مرضي و غيرمرضي تقسيم‌ مي‌شود، مي‌گويد: نكته بسيار مهم اين است كه قبل از تمام شدن دوران بلوغ اين بيماري‌ها بايد تحت درمان‌هاي دوره‌اي و اختصاصي قرار گيرند.

وي در توضيح نحوه اين درمان‌ها ادامه مي‌دهد: درمان جلوگيري از بلوغ زود‌رس مرضي كه منجر به كوتاهي قد مي‌شود، داروهايي هستند كه اين داروها همان محرك‌هاي بلوغ‌اند، ولي چون مقدار زيادي از آن را به فرد مي‌دهيم، مكانيسم بدن برعكس مي‌شود؛ به‌گونه‌اي كه توقف فعاليت هيپوفيز و هيپوتالاموس و تخمدان‌ها را در پي دارد و در نهايت از بلوغ جلوگيري مي‌كند.

به گفته دكتر رباني، آمپول‌هاي ديفرلين يا دكاپپتيل كه از دسته آنالوگ‌هاي طولاني‌اثر GNRH هستند، هر4 هفته يك‌بار تزريق مي‌شوند و فرد بايد هر 2 ماه يك‌بار توسط پزشك ويزيت شود.

وي تأكيد مي‌كند: بي‌تحركي و غذاهاي پركالري در زندگي امروز به‌خصوص در تك‌فرزندان منجر شده كه در اغلب دختران ايراني به جاي اينكه سالانه شاهد 2كيلو اضافه وزن باشيم، اين مقدار افزايش پيدا كند.

عوارض رواني

در حالي كه به عقيده متخصصان هنوز هيچ‌ علت قطعي و شناخته شده‌اي درخصوص شروع دوران بلوغ وجود ندارد، دكتر عليرضا استقامتي، فوق‌تخصص غدد و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران با اشاره به اينكه با اين حال ما مي‌دانيم كه اگر چربي به حدي مشخص برسد، بلوغ خودش را نشان مي‌دهد، به همشهري مي‌گويد: بلوغ‌ها به 3 دسته بلوغ زود‌رس، بلوغ تسريع‌شده و بلوغ معمولي تقسيم مي‌شود؛ به‌گونه‌اي كه بلوغ زود‌رس در كمتر از سن 8سالگي خودش را نشان مي‌دهد.

وي با تأكيد بر اينكه بيشتر تمركز ما روي بلوغ تسريع‌شده است، توضيح مي‌دهد: اين نوع از بلوغ حالت بينابيني دارد؛ يعني زودتر از سن 8 سالگي شروع نمي‌شود، اما از سن معمولي خود زودتر شروع مي‌شود، به‌طوري كه اين نوع بلوغ بيشتر در جامعه ما شايع است و علاوه بر چاقي عوامل محيطي ديگر هم در شروع آن تأثير دارند.

دكتر استقامتي نيز به عوارض بلوغ زود‌رس اشاره مي‌كند و مي‌گويد: از كوتاهي قد و غير‌نرمال بودن وزن كه بگذريم، عوارض رواني اين نوع بلوغ هم بسيار آزار‌دهنده هستند؛ به‌طوري كه فرد از نظر رواني نيز با بقيه همسالان خود ناهمگوني دارد و از شرايط طبيعي جامعه دور مي‌شود.

به عقيده وي همين تغييرات رفتاري در نتيجه بلوغ زودرس و عدم‌همخواني نسبت به همسالان مشكلات اجتماعي عديده‌اي را نيز با خود به همراه خواهد داشت كه بايد براي آنها چاره‌انديشي شود.تهيه كننده:سميه شرافتي
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: