کد خبر:۲۷۸۴
تاریخ انتشار: ۰۵ شهريور ۱۳۸۸ - ۰۹:۱۷
تعداد بازدید: 4211
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
فقدان تلويزيون خصوصي تا چه زماني ادامه دارد؟
درج همزمان پيشنهادي در روزنامه ايران ارگان رسمي دولت اين پالس را ارسال کرد که احمدي نژاد به استفاده تمام و کمال از امکانات رسانه ملي که گاهي از سوي برخي تحليلگران يکسويه تعبير مي شود راضي نيست و درصدد آن است...
«ديدم برخي گفته اند به اندازه يي که رئيس جمهور در تلويزيون حرف مي زند بايد به من هم اجازه بدهيد حرف بزنم. سوال اين است که براساس چه منطقي اين حرف را مي زنيد و با کدام استدلال. رئيس جمهور، رئيس قوه مجريه و منتخب کل ملت و موظف است قانون اساسي را اجرا کند و بايد با مردم حرف بزند.»

اين بخشي از آخرين اظهارات محمود احمدي نژاد در آخرين گفت وگوي تلويزيوني اش بود که شامگاه پنجشنبه روي آنتن رفت. اگرچه برخي محافل سياسي و رسانه يي ترجيح دادند چشم خود را بر اين بخش از جملات احمدي نژاد که واکنش تلويحي وي به متهمان مناظره معروفش و برخي از نمايندگان مجلس بود ببندند.
 
 اما درج همزمان پيشنهادي در روزنامه ايران ارگان رسمي دولت اين پالس را ارسال کرد که احمدي نژاد به استفاده تمام و کمال از امکانات رسانه ملي که گاهي از سوي برخي تحليلگران يکسويه تعبير مي شود راضي نيست و درصدد آن است که تلويزيوني مخصوص دولت راه اندازي کند؛ «چه نيکو است پيش از آنکه بدخواهان شعار تلويزيون خصوصي و ماهواره خصوصي سر دهند در اقدامي انقلابي، مفيد و موثر براي مصالح ميهن، دولت محترم پيشنهاد تاسيس شبکه يا تلويزيون ويژه دولت ارائه دهد.»

اظهارات احمدي نژاد و پيشنهاد ارگان رسمي دولت در شرايطي منتشر شد که رويکرد صدا و سيما در نحوه پوشش اخبار رياست جمهوري در ماه هاي منتهي به انتخابات، دادن وقت اضافه به احمدي نژاد موج انتقادها را بالا برد چرا که مسوولان اين رسانه با اين استدلال که در جريان مناظرات کانديداهايي که احمدي نژاد در آنها حضور نداشته اظهاراتي عليه وي منتشر شده و بايد فرصتي برابر براي وي در نظر گرفته شود و از اين رو بود که پس از پايان برنامه مناظره ها، رسانه ملي 20 دقيقه وقت اضافه به احمدي نژاد اختصاص داد تا به دفاع از خود و انتقاد از رقبا بپردازد.

اين در شرايطي بود که سيل درخواست هاي مکتوبي که پس از مناظره احمدي نژاد و موسوي از سوي کساني چون هاشمي رفسنجاني، کرباسچي، صفايي فراهاني و... متهمان مناظره احمدي نژاد به آدرس رسانه ملي ارسال شده بود تا به آنها هم فرصت مشابه دفاع داده شود سبه بايگاني صدا و سيما سپرده شد و ضرغامي ترجيح داد اين درخواست ها را براي هميشه مسکوت بگذارد. اما گويا مجموع اين عوامل نتوانست احمدي نژاد را راضي کند چرا که پنجشنبه به طور تلويحي اين افراد را مورد انتقاد قرار داد و به طور اخص به نمايندگان اعتراض کرد چرا فرصتي برابر با وي مي خواهند. اما همزمان با اظهارات احمدي نژاد برخي محافل نيمه رسمي زمزمه تاسيس تلويزيون خصوصي از سوي مهدي کروبي را سر دادند. پس از توقيف روزنامه «اعتماد ملي» ارگان حزب مهدي کروبي به همين نام بار ديگر بحث راه اندازي تلويزيون خصوصي که چهار سال پيش از دستور کار وي خارج شده بود روي ميز کار قرار گرفت.

تلويزيون خصوصي کروبي

چهار سال پيش و پس از انتخابات رياست جمهوري نهم که به روي کار آمدن محمود احمدي نژاد منجر شد مهدي کروبي يکي از کانديداهاي معترض به نتيجه انتخابات اعلام کرد ساکت نخواهد نشست و حزبي را تشکيل داده و روزنامه يي را منتشر خواهد کرد و همزمان از راه اندازي تلويزيون خصوصي به نام «صبا» خبر داد.

اين تلويزيون قرار بود در آخرين روز پاييز سال 84 و مصادف با شب يلدا با سخنان کروبي فعاليت خود را آغاز کند. به خاطر محدوديت هاي قانوني تلويزيون خصوصي، اين تلويزيون در اميرنشين دوبي ثبت شده و قرار بود اين شهر محل پخش برنامه هاي تلويزيون خصوصي کروبي باشد؛ برنامه يي که در نطفه خفه شد چرا که فردي که نوار برنامه هاي اين شبکه را براي پخش به شهر دوبي در امارات متحده عربي برده بود، هنگام پياده شدن از هواپيما در فرودگاه دوبي با ماموران امنيت پرواز ايراني در داخل هواپيما مواجه شده که به گفته افخمي مانع از پياده شدن وي شده و به وي مي گويند بايد نوار را تحويل بدهد. اگرچه ماموران امنيت پرواز سرانجام به فردي که حامل نوار برنامه ها بود اجازه پياده شدن و به همراه بردن نوار را مي دهند اما پخش برنامه ها به جاي «تعويق» به «تعليق» رفت و فعاليت اين رسانه با حکم شوراي عالي امنيت ملي «غيرقانوني» اعلام شد. غيرقانوني خواندن فعاليت شبکه ماهواره يي صبا در شرايطي مطرح شد که افخمي که در دوره هاي پيشين مجلس از نمايندگان تهران بود توانست در پايان دوره نمايندگي اش موافقت دولت را براي راه اندازي نخستين شبکه راديويي و تلويزيوني خصوصي براي ايران کسب کند.

اما به هر روي برنامه هاي افخمي براي مهدي کروبي تا امروز در بايگاني مانده است. اگرچه مهدي کروبي اولين چهره نظام است که نه تنها بر لزوم تلويزيون خصوصي پاي فشرد و به کارهاي اجرايي اين برنامه نيز دست زد اما ميرحسين موسوي پيش از او از لزوم تاسيس تلويزيون خصوصي سخن گفته و حتي در محافل غيررسمي شنيده شد در انتخابات گذشته يکي از شرايط ورود او به عرصه انتخابات مجوز تاسيس تلويزيون خصوصي بوده است. اگرچه وي در آن انتخابات ها از کانديداتوري انصراف داد اما در جريان انتخابات اخير بر لزوم هر چه بيشتر تاسيس تلويزيوني غيردولتي پاي فشرد و پيگيري راه اندازي تلويزيون هاي خصوصي از طريق مجمع تشخيص مصلحت نظام و اصل 44 قانون اساسي را در شمار اصلي ترين شعارهاي انتخاباتي خود قرار داد. اما همان گونه که تلاش هاي او در دهه 60 نافرجام ماند با ناکامي وي در انتخابات اين طرح حالا در دستور کار رقباي انتخاباتي وي قرار گرفته است که حالا يکي در قامت پيروز انتخابات از امکانات رسانه هاي دولتي و رسانه ملي برخوردار است و يکي هفته گذشته از داشتن روزنامه نيز محروم شد.

محدوديت ها

اما در محاق ماندن تلاش براي راه اندازي تلويزيون خصوصي به دو اصل قانون اساسي بازمي گردد.

در قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران اصول 24 و175 به عنوان يک اصل حقوق بشري بر گردش آزاد اطلاعات دلالت دارد. «نشريات و مطبوعات در بيان مطالب آزادند مگر آنکه مخل به مباني اسلام يا حقوق عمومي باشد. تفصيل آن را قانون معين مي کند.»

اصل175 نيز مي گويد؛ «در صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران، آزادي بيان و نشر افکار با رعايت موازين اسلامي و مصالح کشور بايد تامين گردد.»

اما اصل44 مي گويد؛ نظام اقتصادي جمهوري اسلامي ايران بر پايه سه بخش دولتي، تعاوني و خصوصي با برنامه ريزي منظم و صحيح استوار است. بخش دولتي شامل کليه صنايع بزرگ، صنايع مادر، بازرگاني خارجي، معادن بزرگ، بانکداري، بيمه، تامين نيرو، سدها و شبکه هاي بزرگ آبرساني، راديو و تلويزيون، پست و تلگراف و تلفن، هواپيمايي، کشتيراني، راه و راه آهن و مانند اينهاست که به صورت مالکيت عمومي و در اختيار دولت است.

بخش خصوصي شامل آن قسمت از کشاورزي، دامداري، صنعت، تجارت و خدمات مي شود که مکمل فعاليت هاي اقتصادي دولتي و تعاوني است. مالکيت در اين سه بخش تا جايي که با اصول ديگر اين فصل مطابق باشد و از محدوده قوانين اسلام خارج نشود و موجب رشد و توسعه اقتصادي کشور گردد و مايه زيان جامعه نشود مورد حمايت قانون جمهوري اسلامي است.

حال بايد منتظر ماند و ديد آيا قفل خصوصي بودن به در صداوسيما شکسته مي شود يا به قول احمد پورنجاتي رسانه ملي «معبد مقدس» باقي مي ماند.نويسنده:فرناز حسنعلي زاده
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: