کد خبر:۲۷۶
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۳۸۷ - ۱۶:۳۶
تعداد بازدید: 3147
print نسخه چاپی
send ارسال به دوستان
saveذخیره
سليمي نمين خطاب به جاسبي:
قد و قواره را مردم مشخص مي كنند
در پي درج خبر اظهارات رئيس دانشگاه آزاد در گفت وگو با يك خبرگزاري با عنوان «جاسبي: من به صندلي نچسبيدم، صندلي به من چسبيده» در ستون «ديگه چه خبر» سه شنبه ۲۴ ارديبهشت ...
در پي درج خبر اظهارات رئيس دانشگاه آزاد در گفت وگو با يك خبرگزاري با عنوان «جاسبي: من به صندلي نچسبيدم، صندلي به من چسبيده» در ستون «ديگه چه خبر» سه شنبه ۲۴ ارديبهشت(روزنامه ايران) ، عباس سليمي نمين مدير دفتر مطالعات و تدوين تاريخ ايران با ارسال جوابيه اي به روزنامه، به گفته هاي جاسبي در خبر مذكور پاسخ داد. جاسبي در مصاحبه اي كه ۲۳ ارديبهشت ماه با يكي از خبرگزاري ها داشت، انتقاد ها از دانشگاه آزاد را «گنده گويي» و براي «مطرح كردن خود» قلمداد كرده بود.
عباس سليمي نمين در اين جوابيه مغرور شدگان به قدرت مال و نفوذ را عاجز از درك رمز قدرت افكار عمومي دانسته و درميان گذاشتن صادقانه واقعيت ها با مردم و به ياري طلبيدن اقشار مختلف دلسوز جامعه در قضيه دانشگاه آزاد را ناشي از شناخت قد و قواره ربع قرني مفسده مديريتي جاسبي عنوان كرده است.

* جوابيه سليمي نمين به صحبتهاي جاسبي متن كامل جوابيه سليمي نمين به جاسبي بدين شرح است:
مديرمسئول محترم روزنامه ايران
باسلام، در مطلبي از آقاي جاسبي در صفحه ۳ روزنامه سه شنبه ۲۴ ارديبهشت آن جريده محترم نقل شده است: «اما اين كه كسي كه هيچ مسئوليتي ندارد و در قد و قواره اي هم نيست كه اين حرف ها را بزند و براي مطرح كردن خودش گنده گويي كند بهتر است جوابش را ندهيم و از كنارش بگذريم.»
در پاسخ به اظهارات اديبانه و در شئونات افراد با قد و قواره بسيار رفيع بايد عرض شود كه اين منتقد صرفاً در بيان حقايق به رشد آگاهي هاي جامعه مي انديشد و الاخود نيز اذعان دارد در برابر كسي كه تريلياردها تومان سرمايه عمومي را بدون كمترين نظارتي در اختيار دارد و نيز از ابزارهاي متنوعي براي وام دار ساختن برخي وزيران، وكيلان و صاحب منصبان برخوردار است، نه تنها هيچ گونه مسئوليت با نام و نشاني ندارد بلكه در چارچوب معادلات قدرت نيز نمي گنجد. اما بايد اذعان داشت رمزي است در قدرت افكار عمومي كه غره شدگان به قدرت مال و نفوذ از درك آن عاجزند. در ميان گذاشتن صادقانه واقعيت ها با مردم و به ياري طلبيدن اقشار مختلف دلسوز جامعه به ويژه خيل نيروهاي سالم دانشگاه آزاد، دقيقاً ناشي از شناخت قد و قواره ربع قرني مفسده مديريتي آقاي جاسبي است.
بايد باور داشت كه انقلاب اسلامي با اتكا به آگاهي توده هاي مردم به پيروزي رسيده است، لذا پالايش آن از برخي آفات و پلشتي ها نيز با كم هزينه ترين شكل از همين مسير ممكن خواهد بود. اين واقعيت را مي توان به خوبي در روند مناظرات قلمي اينجانب با رياست غيرقانوني دانشگاه آزاد دريافت.

۱- در ابتدا نامه هاي آقاي جاسبي خطاب به مديرمسئول يك روزنامه كثيرالانتشار، بدون امضا و هويت بود كه توهين آشكار و از موضع قدرت به مخاطب تلقي مي شد. اما آگاهي ملت از اين ميزان تبختر موجب شد كه آقاي جاسبي از سومين مناظره قلمي به بعد به ناچار امضاي يكي از منصوبانش را پاي مكتوب خويش بگذارد و اين اولين دستاورد مهمي بود كه با اتكا به افكار عمومي به دست آمد.

۲- سال هاست آقاي جاسبي با اتكا به مفسده مديريتي سامان داده شده به هيچ كس پاسخگو نيست اما نهضت دانشجويي وي را ناگزير ساخت تا بعد از چندين بار بي توجهي به دعوت دانشجويان عاقبت ناگزير شود دست كم نماينده اي را به جلسه مناظره دانشگاه تهران گسيل دارد. به طور قطع حضور قانونمند نماينده اي از سوي آقاي جاسبي، ديگر وي را قادر نخواهد ساخت تا با گسيل داشتن افرادي چون مسئول حمل و نقل و... جلسات مناظره را در محيط هاي علم و فرهنگ برهم زند.

۳- آقاي جاسبي سال ها بر كرسي قدرت دانشگاه تكيه زده بدون آن كه خود را ملزم به تن دادن به قانون ببيند اما روشن شدن افكار عمومي موجب گشت وي براي اولين بار درصدد توجيه آن برآيد كه نياز نداشته است طبق اساسنامه دانشگاه آزاد از سوي هيات امنا به شوراي عالي انقلاب فرهنگي معرفي شود. البته بر اهل نظر پوشيده نيست كه اين سخن، بزرگترين اعتراف ايشان به غيرقانوني بودن رياستش بر دانشگاه آزاد است زيرا طبق اساسنامه اول دانشگاه آزاد مصوب ۱۳۶۱ مي توان وي را رئيس اين دانشگاه دانست اما بعد از تغيير اهداف و رويكردهاي دانشگاه آزاد مبتني بر مواد ۱۲ و ۱۳ اساسنامه جديد مصوب ،۱۳۶۶ وي نمي تواند رئيس قانوني باشد زيرا روال مصرح در اين اساسنامه را طي نكرده است.

۴- در مناظرات قلمي في مابين در برابر افكار عمومي، ايشان اعتراف بزرگ ديگري نيز دارد. در بند ۴ نامه شماره ۱‎/۱۴۶۵ الف مورخ ۸۶‎/۱۲‎/۱۱ اين دانشگاه به مدير مسئول روزنامه ايران خاطرنشان شده است: «برخي از مسئولين دولت، وزرا و نمايندگان محترم مجلس شوراي اسلامي و مسئولين و كاركنان قواي سه گانه از دانشگاه آزاد اسلامي طبق ضوابط و مقررات فارغ التحصيل شده اند و يا در حال تحصيل مي باشند.» از آنجا كه ايشان اين اقدام را خدمت بزرگي به كشور و مردم به شمار مي آورد و ادعا مي شود كه تمام امور نيز طبق ضوابط صورت پذيرفته است، آيا بهتر نيست اسامي كليه مسئولان فارغ التحصيل و يا در حال تحصيلي كه در اين چارچوب قرار مي گيرند، اعلام شود تا افكار عمومي هر چه بيشتر در مورد اين خدمت بزرگ تنوير گردد و جامعه با آگاهي از عمق خدمتي كه ايشان انجام داده و همچنان نيز استمرار دارد، دعاي خير خود را بيشتر و بيشتر بدرقه راهشان نمايد. البته اكنون ملت ايران به خوبي آگاه شده است كه اين عملكرد آقاي جاسبي صرفاً براي وام دار كردن افراد ذينفوذ و شخصيت هاي سياسي برجسته بوده است تا پايه هاي مديريت مادام العمر خود را از طريق اين مفسده مستحكم سازد اما زهي خيال باطل.
 
۵- در پايان نظر آقاي جاسبي را به اصل هشتم قانون اساسي جلب مي نمايم كه امر به معروف و نهي از منكر و نظارت بر امور كشور را فارغ از قد و قواره افراد، وظيفه آحاد ملت ايران دانسته و بدين طريق كار را بر كساني كه قصد بيراهه رفتن از مسيرهاي قانوني دارند، سخت كرده است. البته اين كه چرا آقاي جاسبي دچار نوعي خود بزرگ بيني شده است كه ميزان حق افراد مختلف براي اظهار نظر درباره امور كشور را بستگي به قد و قواره آنها مي بيند، مسئله اي نيست كه از اهل نظر پوشيده باشد اما بهتر آن است كه ايشان مروري بر تاريخ نيز داشته باشد و بنگرد مردم ايران با توهم زدگاني كه هم نظارت مردمي را برنمي تابند و هم نظارت عاليه مجلس را متوقف مي سازند و بدين طريق به شان و شخصيت جامعه توهين مي كنند، چه رفتار و برخوردي داشته است. «فاعتبروا يا اولي الابصار»
با تشكر
مدير دفتر مطالعات و تدوين تاريخ ايران
عباس سليمي نمين
Bookmark and Share
نظرات بینندگان:
نام:
ایمیل:
* نظر: